98/b'den atılan Diyanet personeli başka kuruma atanabilir mi?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 98 inci maddesinin (b) bendine istinaden meslekten çıkarılanlar kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Kanunun 92 nci maddesine göre,memur kadrolarına atanması mümkün mü? sorusunu Sabah Gazetesi memur masası yanıtladı. Verilen cevap elbette atanabilir. Lakin uygulamada atanmak nerede ise imkansız. Atanabilmek için torpilin alası gerekiyor.

98/b'den atılan Diyanet personeli başka kuruma atanabilir mi?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 98 inci maddesinin (b) bendine istinaden meslekten çıkarılanlar kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Kanunun 92 nci maddesine göre,memur kadrolarına atanması mümkün mü? sorusunu Sabah Gazetesi memur masası yanıtladı. Verilen cevap elbette atanabilir. Lakin uygulamada atanmak nerede ise imkansız. Atanabilmek için torpilin alası gerekiyor.

29 Mayıs 2020 Cuma 17:50
98/b'den atılan Diyanet personeli başka kuruma atanabilir mi?
banner310

Soru: İmam-hatip olarak görev yapmakta iken Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 98 inci maddesinin (b) bendine istinaden meslekten çıkarıldım. Davam sürüyor. Bu arada haksız yere atıldım. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 92 nci maddesi çerçevesinde kamu kurum ve kuruluşlarında memur kadrosuna atanmam mümkün mü? 

MEVZUAT

14/07/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun "Genel ve özel şartlar" başlıklı 48 inci maddesinde? "Devlet memurluğuna alınacaklarda aşağıdaki genel ve özel şartlar aranır.

A) Genel şartlar:

1. Türk Vatandaşı olmak,

2. Bu Kanunun 40 ncı maddesindeki yaş şartlarını taşımak,

3. Bu Kanunun 41 nci maddesindeki öğrenim şartlarını taşımak,

4. Kamu haklarından mahrum bulunmamak,

5. Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile? kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı? değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak.

6. Askerlik durumu itibariyle?

a) Askerlikle ilgisi bulunmamak,

b) Askerlik çağına gelmemiş bulunmak,

c) Askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak,

7. 53 üncü madde hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak.

8. Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak.

B) Özel şartlar:

1. Hizmet göreceği sınıf için 36 ve 41 nci maddelerde belirtilen öğretim ve eğitim kurumlarının birinden diploma almış olmak,

2. Kurumların özel kanun veya diğer mevzuatında aranan şartları taşımak." hükmüne yer verilmiştir.

Öte yandan anılan Kanunun "Memurluğun Sona Ermesi" başlıklı 98 inci maddesinin (b) bendinde? Devlet memurlarının memurluğa alınma şartlarından herhangi birini taşımadığının sonradan anlaşılması veya memuriyetleri sırasında bu şartlardan herhangi birini kaybetmesi durumunda memurluğun sona ereceği hüküm altına alınmıştır.

Mezkûr Kanunun 48/B-2 maddesine dayanılarak 22/06/1965 tarihli ve 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunun 9 uncu maddesinin ikinci fıkrasında? "Başkanlık personelinin 657 sayılı Kanunda ve bu Kanunda yer almayan diğer nitelikleri ile atanmalarında dini öğrenim şartı arananlara ilişkin ortak nitelikler yönetmelikle düzenlenir." hükmüne yer verilmiş olup, söz konusu hükme istinaden 25/10/2011 tarihli ve 28095 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin atamalarda aranacak genel şartları düzenleyen 5 inci maddesinin (b) fıkrasında? "Atamalarında dini öğrenim şartı esas alınan unvanlarda? itikat, ibadet, tavır ve hareketlerinin İslam törelerine uygunluğunun çevresinde bilinir olduğu şeklinde ortak bir nitelik taşımak" şeklinde genel bir şartın aranacağı hüküm altına alınmıştır.

Bu itibarla, 657 sayılı Kanunun 48/B-2 maddesi uyarınca, Diyanet İşleri Başkanlığının bahsi geçen mevzuatında aranan ortak nitelik şartını kaybetmeniz sebebiyle mezkûr Kanunun 98/b maddesi gereği görevinize son verilmesi işlemi, bir daha Devlet memurluğuna alınmamanız sonucunu doğurmayacaktır. Bununla birlikte mezkûr Kanunun 92 nci maddesinin birinci fıkrasında, "İki defadan fazla olmamak üzere memurluktan kendi istekleriyle çekilenlerden veya bu Kanunun hükmüne göre çekilmiş sayılanlardan tekrar memurluğa dönmek isteyenler, ayrıldıkları sınıfta boş kadro bulunmak ve bu sınıfın niteliklerini taşımak şartıyla ayrıldıkları tarihte almakta oldukları aylık derecesine eşit bir derecenin aynı kademesine veya 71 inci madde hükümlerine uyulmak suretiyle diğer bir sınıfta eşit derecedeki kadrolara atanabilirler." hükmü yer almaktadır.

SONUÇ

Bu itibarla; imam-hatip kadrosunda görev yapmaktayken söz konusu kadroya atanmak için aranan özel şartlardan birini kaybetmeleri sebebiyle 657 sayılı Kanunun 98/b maddesi uyarınca memurluğuna son verilmiş olmakla birlikte, 657 sayılı Kanunun 48 inci maddesinde yer alan genel ve özel şartları taşımaları kaydıyla herhangi bir kamu kurumuna memur olarak atanmaları mümkün bulunmakta olup, bu durumda olanlar için yeniden atanmak atanmak istedikleri kamu kurumlarının takdirinde bulunmaktadır.

Faruk Erdem / Sabah

Son Güncelleme: 29.05.2020 20:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
girdap5457 2020-05-31 00:40:47

kardeşim 2001 de bende imamken diyanet 15 yıllık görevime son vermişti.şu an şükürler olsun tekrar bir kamu kurumunda memurum.ararsan konuşur yardımcı olmaya çalışırım.aslında dava sonucuna göre atabilir.60 gün geçmediyse dava aç idare mahkemesinde.

Misafir Avatar
Zafer 2020-06-01 05:29:53 @girdap5457

dava sonucuna göre atanabilir demişsiniz yorumunuzda.mesela 15 yıllık görevinden ihraç edilen bir kişi davayı kazandığında imamlığına dönüyor.karar kesinleştiğinde başka bir kuruma geçiş isteğebiliyor mu?bu durumu açıklar mısınız?peki kişi diyelim ki grevden ihraç olduğunda 45 yaşında diğer kurumda memurluk şartı 30 peki bu durumda diğer kuruma nasıl geçecek.esselamu al.v.v.tuhu

Beğenmedim! (0)
Avatar
Murtaza Kurt 2020-05-30 13:49:38

kardeşim gençliğimde bende müezzinlik yaptım , kurtulmuşsun üç beş binlira için bu meslek yapılmaz , sabahı yok akşamı yok , tatili yok , bayramı yok , artı ritüeli çok, kurtulduğuna sevin , zaten tuzu kurular bu meslekten kaçıyorlar ,

Avatar
İmam 2020-05-30 00:55:46

Diyanet neden kurumlar arasi geçişe izin vermiyor veriyorsa nasil gecebiliriz. Egitim fakultesi ve ilahiyat fakultesi mezunuyum fen edebiyat arap dili ogrencisiyim

Avatar
Murtaza Kurt 2020-05-31 09:07:29

imam bey anladın işin zorluğunu , kaçacak yer arıyon , iyide yapıyorlar ,

banner312

banner298