Dâru’l-harb fıkhı müslümanları vurdu

Kim ne zaman ilk kez verildi bilinmez ama darü'l-harp adı altında çıkarılan fetva döndü dolaştı bumerang gibi müslümanları vurdu. Kur'an'ın indiği dönemde var olan küfür ortamı hiçbir zaman görülmüş değilken Allah Resulü'nün darü'l-harp ilan etmediği yerde birileri neye ihtiyaç duyarak harp hukuku ilan etti bilemiyoruz. Bu hukukun bir sonucu olarak bu gün islam alemi çelişkiler içinde yuvarlanıyor. Konuyu Hayrettin Karaman yazdı. İşte o yazı

Dâru’l-harb fıkhı müslümanları vurdu

Kim ne zaman ilk kez verildi bilinmez ama darü'l-harp adı altında çıkarılan fetva döndü dolaştı bumerang gibi müslümanları vurdu. Kur'an'ın indiği dönemde var olan küfür ortamı hiçbir zaman görülmüş değilken Allah Resulü'nün darü'l-harp ilan etmediği yerde birileri neye ihtiyaç duyarak harp hukuku ilan etti bilemiyoruz. Bu hukukun bir sonucu olarak bu gün islam alemi çelişkiler içinde yuvarlanıyor. Konuyu Hayrettin Karaman yazdı. İşte o yazı

23 Haziran 2020 Salı 23:41
Dâru’l-harb fıkhı müslümanları vurdu
banner310

Bundan altmış yıl öncesinden beri bu soru bana ve tabii diğer ilgililere soruluyor. Elbette soranlar arasında iyi niyetli ve öğrenmek isteyen insanlar da vardır. Ancak genel olarak bu soru masum bir soru değildir. Soranların önemli bir kısmının maksadı, Türkiye ve benzeri ülkeleri dâru’l-harb ve kâfir ülke ilan etmek, sonra yetkisi kendinden menkul veya yetkisiz kişiler tarafından seçilmiş bir kişiyi halife, Mehdî, Îsâ ilan etmek, onun etrafında toplanıp İslâm ve ümmet düşmanı kâfir ülkelerden ve istihbaratlarından aldıkları destek ile ülke içinde terör eylemleri yapmak, “Allahu ekber” diyerek kâfir ilân ettikleri Müslümanları boğazlamak; kadın, çocuk, yaşlı demeden ele geçirdikleri aciz insanlara esir muamelesi yapmaktır.

Aşağıda, fıkıh kitaplarından bu konuyu özetleyeceğim, burada şunu da eklemek istiyorum:

Bir ülkenin gayr-i Müslim ülke olması aynı zamanda harb ülkesi olmasını gerektirmez. Eğer bu ülkenin karşısında bir İslâm ülkesi varsa aralarında ateşkes, antlaşma, barış, İslâm’a göre de hayırlı olan bir amaçla işbirliği… ilişkileri içinde olmak caizdir. Bu ilişkiler kurulunca da o ülkeye karşı fiili savaş kuralları uygulanamaz.

Müslümanlar yıllardır İslâm ve ümmet düşmanlarının oyununa geliyorlar, fert, grup ve devletler olarak birbirlerini tekfir edip aralarında savaşarak kan, mal, servet, şeref ve izzet kaybına uğruyorlar.

Artık yeter!

Bir şekilde birleşelim ve gücümüzü, İslâm’ın ve ümmetin düşmanlarına karşı harcayalım!

Şimdi kadim fıkha soralım:

Bir ülkenin ilk defa İslâm ülkesi vasfını kazanması Müslümanların veya İs­lâm düzeninin hâkim olması ile gerçekleştiğine göre bunları kısmen veya ta­mamen kaybeden İslâm ülkesi yeniden harb ve küfür ülkesine dönüşür mü?

Bu soruya cevap arayan müçtehitler ikiye ayrılmışlardır. Ebû Yûsuf, Muhammed gibi müçtehitlere göre bir İslâm ülkesinde İslâmî olmayan hüküm­ler (düzen) hâkim hale gelir, açıkça icra edilirse ülke yeniden küfür ve harb ül­kesi haline gelir. İmam Ebû Hanîfe’ye göre ise, bir İslâm ülkesinin harb ve kü­für ülkesine dönüşebilmesi için üç şartın birden gerçekleşmesi gerekir:

a) Ül­kede İslâmî olmayan hüküm ve uygulamaların açıkça icrası (başka bir düze­nin hâkim olması),

b) Ülkenin, aralarında bir başka İslâm ülkesi bulunmaksızın harb ülkesine bitişik hale gelmesi,

c) Müslüman veya zimmî olduğu için İs­lâm’ın kendilerine can ve mal güvenliği verdiği kişilerin bu güvenliklerinin or­tadan kalkması.

İlk müçtehitler zamanında nazarî olarak yürütülen bu münâkaşa, Moğol­ların İslâm ülkelerini istilâsı ile fiilî ve amelî bir saha bulmuş, o zamanda ya­şayan fıkıh bilginleri, istilâya uğrayan ülkelerin durumunu münakaşa etmiş­lerdir. Ebû Hanîfe’nin ileri sürdüğü şartlar açısından meseleye bakan Hanefî fukahâsının görüşlerini, 827/1424 yılında vefat eden Muhammed el-Bezzâz, meşhur Fetâvâ kitabında şöyle dile getirmiştir: “Bugün kâfirlerin elinde bu­lunan (eski dâru’l-İslâm) ülkeler, şüphesiz İslâm ülkeleridir... Kâfir idarecile­rin idareleri altında bulunan memleketlerde cuma ve bayram namazlarını kılmak caizdir... Kabul edilmiştir ki illetin (hükmün dayanağı olan vasfın) bir parçası kaldıkça ona bağlı olan hüküm de kalır. Bu ülkelerin Moğol istilâsın­dan önce İslâm ülkeleri olduğuna ittifakla hükmetmiştik. Onların ülkelere hâ­kim olmalarından sonra da ezan, cuma ve cemaatle namazın açıkça îfâsı, şerîatin gerektirdiği şekilde fetva vermek, hüküm vermek ve öğretim yapmak, onların idarecilerinin itiraz ve engellemeleri olmadan yaygın bir şekilde yü­rütülmektedir. Bu ülkelere harb ve küfür ülkesi demenin mesnedi ve delili yoktur.” Halvânî (v. 448/1056) şöyle demiştir: “İslâm ülkesi ancak küfür ah­kâmının (düzeninin) yürütülmesi, İslâm’ın hiçbir hükmü ile hükmolunmaması, yerin harb ülkesine bitişik olması, orada hiçbir Müslümanın ve zimmînin mal, can ve namus güvenliğinin kalmaması halinde harb ülkesine dönüşür; bu şartların hepsi birden bulunursa harb ülkesi olur. Delil ve şartlar birbirine karşı gelir, çelişirse ihtiyaten İslâm yönü ağır basar; yani ülke, İslâm ülkesi olarak kabul edilir...” (el-Bezzâz, el-Fetâvâ, Mısır, 13210, C. VI. s. 310 vd.)

Prof A. Zeydân yukarıdakine benzer görüşleri inceledikten sonra günü­müze gelerek yabancı hâkimiyetine girmiş İslâm ülkelerinde ezan, cemaatle namaz gibi bazı sembol hadiseler (İslâmî şiarlar), evlenme, boşanma gibi birtakım İslâmî hükümler cari oldukça bu ülkelerin İslâm ülkesi sayılması ge­rektiği kanaatini ileri sürmektedir. (Ahkâmu’z-zimmiyyîn ve’l-müste’minîn..., Bağdâd, 1963. s. 21)

Hayrettin Karaman / Yeni Şafak

Son Güncelleme: 23.06.2020 23:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Enver 2020-06-24 08:53:03

yazı iyi okunup incelendiğinde ise darul harp tüm islam ülkesi gecen yerlerde mevcut,yani islam şeriatı tam uygulanan ülke yok,özellile ülkemiz de dahil ki her şey batıldan ithal yasa,kanunlar fani olan insanlara ait olduğundan çorap değiştirir gibi her yönetim değiştiğinde o yasalar da değişiyor.

Misafir Avatar
pirifani 2020-06-24 12:17:48 @Enver

eskiden nasıldı.emevi osmanlı abbasi ve tarihte gelmiş geçmiş irili ufaklı tum islam devletlerinde durum aynıydı ancak makyaj farklıydı.

Beğenmedim! (9)
Avatar
pirifani 2020-06-24 00:18:38

darul harb darul islam kavramları fıkıh kelam tasavvuf vs alanlardaki birçok kavram gibi kuranda bulunmayan hatta birçokları hadiste ve veya sahih hadiste de bulunmayan kavramlardır.mustafa celigin dört ciltlik ahmet ozelin tek ciltlik kitaplarını dikkatli bir gözle okursanız.ve bunları islamda kölelik cariyelik. peygamberin gayrı muslulerle yahudilerle hristiyanlarla münasebetleri gibi konulu kitablarla beraber okursanız.islami disiplinlerin nasıl bir evrim geçirdiğini ve kendi oluşum cağlarının modernizminin etkisinde nasıl kaldıklarını ve kuran ayetlerinden olmayacak yorumlar çıkarttıklarını.hataların sapmaların nasıl ust uste binip birbirini desteklediklerini bu arada kuranın istendiği sekilde yorumlanan bir kendini tasdik muhuru gibi kullanıldığını gorurdunuz.islam tarihi boyunca kavramların algıların en cok degistirildigi mesleerin basında kadın ve gayrı muslumler konusu gelmektedir. amerikalıların kızılderililere yaptıklarını en son sorgulayacak olan bizleriz de bunu bilmiyoruz

Misafir Avatar
pirifani 2020-06-24 12:23:12 @pirifani

esas yazmak istediğimi yazmamışım.darul harb fıkhı incelendiğinde gerçek durumlara uymadığı ap acık gorulur.yani kurmaca bir dünyanın kurmaca bir fıkhıdır ki gunumuzde hic bir tutarlılığı ve geçerliliği yoktur.oturdukları yerden hukum urtetmisler muslumanlar da Allahtan gelmiş gibi kabul etip uygulamaya calısmıslar.olmayınca da dört mezhebin hükümlerini beraberce uygulamaya calısmıslar o da olmayınca yeniçeri kazan kaldırıp seriat isteruk demişler.o da olmayınca yeniçerilerin katline fetva vermeyen seyhulislam görevden alınıp ısmarlama fetvayı istendiği sekilde verecek kişi seyhulislamlıga getirilmiş ve is seriata uygun sekilde halledilmiş.iste zamane muslumanları da o günlerin özlemiyle yanıp tutuşuyor.

Beğenmedim! (9)
Avatar
Arifin 2020-06-25 07:45:09

Darul harp, Islam ahkamıyla alakalı bir kavram değildir. Güvenlik ve emniyette alakalı bir kavramdır. Yanı Darul harp Darul islamın karşıtı değildir, bilakıs Darus Sulhun karşışıtıdır. Hiç bir dönemde Müslümanların barış içinde yaşadıkları yerlerde Darul harp denmemiştir.

Avatar
Atıf 2020-06-27 12:47:10

Hayrettin karaman sen önce bir ehlisünet itikadını bir tatbik et itikadını tashih'et. Bu mezhepsiz kendini müctehid zan eden tutum ve davranışlarını bir terket müslümanları zehirleme.

Avatar
Murtaza Kurt 2020-06-27 13:04:38

öğrenciyken nursuzların evinde kaldım elektrik çalarlardı , ben safca günah derdim onlarda ülkenin darul harp olduğunu dolayısıyla helal olduğunu söylerlerdi , pislikler ,

Avatar
Doktor 2020-06-28 11:43:20

Sanki darulislam dendiğinde müslümanlar daha ahlaklı olacaklar? Bu olay 30 yıl öncesinin gündemiydi. Hoca kendisini güncellemeli. Bu eski fıkıh konularının günümüz müslümanına verebileceği hiç bir şey yok artık.

Avatar
Hakikat 2020-06-25 12:52:47

Fıkıh ile ilgilenenlere şunu demek isterim Kim hangi şekilde anlamak istiyorsa galiba öyle anlıyor. Ama yukarıda yazılan fıkıh açıklamaları da gösteriyor ki bir yerde cemaat ile namaz islami kurallara göre evlenme ve boşanma oluyorsa idarecilerin idare hükmü islam olmasa bile orası dar-ül harb değildir.
Kaldı ki KUR'AN-I AZİMUŞŞAN da bu terimler yok
Selam ve dua ile

Avatar
Y Bal 2020-06-25 21:14:50

DARUL HARP VETVASU MUSLUMANLARI BOLDU PARCALADI VR DEVAM EDIYOR

banner312

banner298