Ebu Hüreyre'den rivayetle peygamberlere hayasızca böyle iftira attılar -2-

Aşağıdaki yazı Ebu Hüreyre'den rivayetleri konu edinmektedir. Kimse bizden daha çok peygamber aşığı pozlarına bürünüp de peygamberlere atılan iftiraları görmezden gelip "peygamber düşmanı, hadis inkarcıları, mealciler... şucular bucular.." laflarının ardına gizlenip topu taca atmasın. Bu yazıyı yayınlıyoruz ki hadis külliyatı ardından şekillenen dinin dejenere edilmesi üzerine ümmet bir şeylerin farkına varsın.

Ebu Hüreyre'den rivayetle peygamberlere hayasızca böyle iftira attılar -2-

Aşağıdaki yazı Ebu Hüreyre'den rivayetleri konu edinmektedir. Kimse bizden daha çok peygamber aşığı pozlarına bürünüp de peygamberlere atılan iftiraları görmezden gelip "peygamber düşmanı, hadis inkarcıları, mealciler... şucular bucular.." laflarının ardına gizlenip topu taca atmasın. Bu yazıyı yayınlıyoruz ki hadis külliyatı ardından şekillenen dinin dejenere edilmesi üzerine ümmet bir şeylerin farkına varsın.

31 Mayıs 2020 Pazar 14:53
Ebu Hüreyre'den rivayetle peygamberlere hayasızca böyle iftira attılar -2-
banner310

Adminin Notu:  Hadisler üzerinden yapılan tartışmanın Peygamber hayranlığı ile alakası olmadığını aşağıda verilen bir kaç örnek ile site yazarımız Ferec Hüdür'ün Kur'an'a arzedilen hadisler yazı dizisine bakmanız durumunda daha iyi anlayacaksınız. "Hadisler olmazsa Kur'an anlaşılmaz... İslam şöyle böyle olur" laflarına da kimse prim vermesin.

Hadisler toplanıncaya kadar 230 yıl boyunca müslümanlar yollarına ne ile devam etti ise ümmet bir şekilde yoluna devam ederdi. Peygamberlere iftira atmanın, aşağılamanın, hafife almanın kafirlik olduğunu ve bunun bir Yahudi ahlakı olduğunu okuyucularımıza hatırlatmak isteriz. Aşağıda yer alan iğrenç satırları okuduğunuz da bu hadislerin müslümanlarca rivayet edilmesinin imkansız olduğunu, eğer raviler bunu rivayet etmişse Kur'an bilgilerinin olmadığını, ravilere nispetle rivayet edilmişse birilerinin bu dinin genleriyle oynadığını net olarak göreceksiniz.

Meleklerin Kur'an'da Allah'ın emriyle inip yapmayacağı iş olmadığı şeklinde güçlü kuvvetli anlatılan tasvirlerin yanında melekleri alaya alan anlatım, Melekleri inkar olduğu kadar arka planda güçsüz meleklere sahip Allah inancını da gösterir ki bu aynı zamanda Allah'ı alaya almak ve Allah'ı inkar etmektir. 

***

Ebu Hureyre’den İnciler. Kafamda tasarladığım yazı sitedeki diğer yazılara nazaran biraz uzun olacağı için, bölümler halinde eklemeyi uygun gördüm. Yazı dizisi dediğim bu yani. Kedicik Babası’nı yâd edelim.

Gerçek üstü unsurlar ihtiva eden, benimse gerçek dışı bulduğum, Ebu Hureyre kanalıyla bize ulaşan bazı rivayetleri sıralayacağım burada. Alim olduğumu her yazıda yinelememe lüzum yok. Belirteyim: Bu sözleri buraya alırken, gayem Hadis inkarcılığı filan değil. Sadece birtakım garipliklere dikkat çekmek istiyorum.

Daha önce yapmadığım bir şey denedim ayrıca: Yorum. Farklı yaklaşımlarla makul hale getirmeye çalıştım yani bazı hadisleri. Bunu yaparken “Zırva tevil götürmez.” lafı zihnimde dolaştı durdu ne yazık ki.

Hap Bilgiler

Kendisi en fazla Hadis rivayet eden sahabi olarak karşımıza çıkıyor. Mükerrerleriyle birlikte ondan gelen toplam rivayet sayısı: 5734.

Ebu Hureyre Rasulullah’ın vefatından 4 yıl önce müslüman oluyor ve Allah’ın Elçisi’nin yanında 3 yıl kadar bulunuyor. 23 yıllık risaletin son 3 yılında var olan biri için biraz fazla nakil yapmış sanki. Bu eleştiriye kendi cevabı ise “millet ticaretle uğraşırken ben Peygamber’in dizinin dibindeydim.” minvalinde.

Anne ve babasının adları kesin olarak bilinmiyor. Hatta kendi isminin ne olduğu da ihtilaflı. Ebu Hureyre onun ismi değil künyesi. Aynen Peygamber’in Ebu’l-Kasım, Cündeb’in Ebu Zer diye künyelenmeleri gibi.

Hz. Ömer hilafeti esnasında, Ebu Hureyre’yi vali olarak Bahreyn’e göndermiş. Ebu Hureyre belki de emeklilik ikramiyesi olarak yanında 20.000 dirhem ile dönünce Ömer’den biraz azar işitmiş. Muaviye zamanında da valilik yapmış merhum. Söylentiye göre Muaviye onu beslerse ses etmez, aksi takdirde ağzına geleni söylermiş. Ebu Hureyre’nin başkasından duyduğu hadisleri Peygamber’den bizzat kendisi duymuş gibi aktardığı da biliniyor. Mütetâbi halifeler olan Ömer ve Osman onu fazlaca hadis rivayet etmesinden ötürü ikaz etmişler.

Bunlar bazılarına “yav olur mu öyle şey koskoca sahabi?!” dedirtebilir. Hiçbirini ben uydurmadım. İlahiyatçıların Vikipedi’si mesabesindeki DİA’da bu bilgilerin tamamı mevcut. Başlayalım.

Yâri Üryan Havzda Görsem Gözüm Giryân Olur

Ebu Hureyre, Rasulullah: “İsrailoğulları birbirlerine bakarak çıplak yıkanır, Musa da yalnız yıkanırdı. Bunun üzerine ‘Vallahi Musa’nın bizimle yıkanmasını, kendisinin kasığında fıtık olması alıkoymaktadır.’ demişlerdi. Bir keresinde yine yıkanmaya gitti ve elbisesini taşa koydu, taş da elbisesini alıp kaçırdı, Musa: ‘Aman taş, elbisem!’ diye peşinden çıktı, sonunda İsrailoğulları Musa’yı seyrettiler ve: ‘Vallahi Musa’nın bir şeyi yokmuş.’ dediler. Musa elbisesini aldı ve taşı dövmeye başladı.” buyurdu demiştir. Ebu Hureyre bu söze ilaveten: “Vallahi taşa vurmasından 6 veya 7 tane iz olmuş.” demiştir. (Buhari, Müslim, İbn Hanbel)

Elbiseyi kapıp götüren taş, taşı döven Musa, taştaki dayak izlerini sayan Ebu Hureyre… Pek bir şey diyemiyorum. Musa sinirli adam.


Ebu Hureyre’den. Rasulullah: “Eyyûb çıplak olarak yıkanırken birden altın çekirgeler düştü. Eyyûb hemen bunları elbisesine alıp doldurmaya başladı ki bu sırada Rabb’i: ‘Ey Eyyûb ben seni gördüğün şeylere karşı zengin yapmadım mı?’ buyurdu. O da: ‘Şerefine yemin olsun ki evet zengin yaptın ama senin bereketine karşı benim zenginliğim yoktur.’ dedi.” (Buhari, Nesai, İbn Hanbel)

Eyyûb’un çıplak yıkanması detayı ve gökten yağan altın çekirgeler… Eğer bu anlatılan bir imtihansa, Eyyûb’un altın çekirgeleri toplaması üzerine Allah’ın “Seni bunlardan müstağni kılmadım mı? (hala niye bunları toplamaya uğraşıyorsun?)” sözü üzerine Eyyûb’un “Öyle öyle ama yine de toplayayım ben” minvalindeki açıklamasını nasıl izah edebiliriz? Buradan alınacak ibret nedir?

Sille Yemeden Yanak Kızarmaz

Ebu Hureyre anlatır: “Ölüm Meleği Musa’ya gönderildi, kendisine geldiğinde (Musa, ona) bir tokat indirdi. Bunun üzerine melek Rabb’ine dönerek: ‘Ey Rabb’im, sen beni ölümü istemeyen bir kula gönderdin.’ dedi. Allah meleğin gözünü tekrar yerine getirdi ve: ‘Tekrar git ve ona de ki, elini bir öküzün sırtına koysun, ona elinin kapattığı yerdeki her tüy için bir yıl ömür vardır.’ buyurdu. Bunun üzerine Musa: ‘Ey Rabbim bundan sonra ne olacak?’ dedi. Allah: ‘Yine Ölüm.’ buyurdu. Musa: ‘O zaman şimdi öleyim.’ dedi ve Allah’tan kendisini Arz-ı Mukaddes’e bir taş atımı mesafeye getirmesini istedi.” Rasulullah: “Eğer ben orada olsaydım, Kızıl Kum Tepesi’nin yanında yolun kenarındaki kabrini size gösterirdim.” buyurmuştur. (Buhari, Müslim, Nesai, İbn Hanbel)

Elbisesini kaçıran taşı döven birinin gerginlik anında Ölüm Meleği’ni tokatlaması anlaşılabilir belki. Peki Melek’in kör olmasına ne diyeceğiz? Bu rivayeti böyle lafza yapışarak değerlendirmek doğru değilmiş gibi geliyor bana esasında. Musa’nın birçok tehlikeleler atlatmasını ve uzun yıllar yaşamasını sembolize ediyor olabilir bu hikaye. Aslında Hadis’in devamı da bunu destekler nitelikte ama en son Muhammed’in (as) ağzından “size kabrini gösterirdim.” denmesi işi bozuyor biraz.

Hüsnüzan ile mükellefsek, Ebu Hureyre’nin bu 3 hikayeciği Medine’deki Yahudiler’den işitmiş olma ihtimali üzerinde durabiliriz. Onlardan duyup insanların dine rağbetini arttırmak için sağa sola anlatmış olabilir. Ya da biri bi laf uydurup bunu Ebu Hureyre’ye dayandırmış olabilir. Ne olursa olsun, Kur’an dışında herhangi bir sözün Allah’a ait olduğunu tasdik edebilir miyiz? Yukarıdaki örneklerden ikisinde maalesef buna rastlıyoruz. Hadislere bakıştaki en büyük çarpıklık “hadis”in ne olduğunun bilinmeyişinden kaynaklanıyor. Hadislerin manâen Rasulullah’a ait olduğu zannedilen sözler olmasıyla Rasulullah’a ait sözler olması birbirinden çok farklıdır. “Allah böyle dedi.” lafının, içi vahiyle doldurulmadıkça, sahibine büyük bir sorumluluk getireceği de aleykelbeyandır.

Başka ilginç rivayetlere, Ebu Hureyre’nin niçin böyle hadislerin senedinde yer aldığına dair kanaatlerime ve Hadis Usulü’nün bazı problemlerine serinin devamında rastlayabilirsiniz.

makuliyye.wordpress

Son Güncelleme: 31.05.2020 15:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
selma şeker 2020-05-21 03:22:58

Allah belasını versin bu ebu hüreyre denen adamın. tuhh yüzüne ahlaksızın . Allah rezı olsun sizden dinihaber. biz gerçekten okumadığımız için bu alçak tarikatçıları peygamber aşığı bilirdik. haklıymışsınız. bunlar peygamberin ardına saklanıp peygamberimize ve kur'an'a kılıç sallayan vatikanın köpekleri. insan okurken utanıyor şunları.

Misafir Avatar
pirifani 2020-05-21 20:56:38 @selma şeker

sayın ube bende oyle düşünüyorum.gecmiste yasamıs insanlarla ilgili yüzlerce tez hazırlanabilir.boyle biri yasamıstı yasmamıştı suralıydı buralıydı.bu sadece cok eski geçmişte yasayan insanlarla ilgili değil gunumuzde bile yarı mitolojik insanlara rastlıyoruz.mesela yeni dini akımların kurucularının tamamı birçok siyasi figür.en basiti bruce lee ile bir araştırma yapsanız kafanız karışacaktır.kaldı ki hz isa ile yüzlerce farklı tez var.abdullah bin sebe ayrı bir muamma.museyleme oyle. bunlar hakkında kesin bilgiye sahib olabilmemiz için eshabı kehfin kopeginin isimini kuran sayfalarını delerek bulan deliuzaman lara ihtiyacımız var.eb hureyre için kitabın neresinden kacsayfa delip az inhirafla tarihi hakikatleri bize bildirecek deliuzamanlara ve sapıkusmekanlara ihtiyacımız var.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Ube 2020-05-21 19:34:49

Yalnız şu konuda dikkatli olmak lazım; Bunlarda rivayet
Ebu Hureyye üzerinden sallamalar olabilir.... Hureyye kimliği ve kişiliği noktasında ölünce göreceğiz,fakat eserler/rivayetler aleyhinde bir durum söz konusu... vesselam

Beğenmedim! (0)
Avatar
gülay sergen 2020-05-21 03:24:13

bu ne iğrenç rivayet böyle. Allahım şok oldum. dinihaberin dediği kadar varmış. bunlar hadislerle dini bozuyormuş hakkaten. bu günden itibaren kur'anı anlamıyla okuyacak sonra hadisleri tek bir gözden geçireceğim

Avatar
müftü şahin 2020-05-21 03:25:48

ihsan efendi buhari demek islam demek, buhari elden giderse islam gider derken neyi kastettiğini daha iyi anladım. adamlar papaz haham kılığında başlarına aldıkları sarık sırtlarına taktıkları cübbe ve şeytan sakallarıyla islamı bozuyoralr. kur'anla bozamayacaklarıan göre hadislerle ayetlerin anlamını kaydırıyorlar. tam bi ryahudilik şu hadisler. Allah sizi kahretsin tarikatçılar

Avatar
pirifani 2020-05-21 04:19:10

kaynak vereyim 1-hz aysenin sahabeye yönelttiği eleştiriler zerkesi veya zehebi olacakti 2-sahabenin adaleti ve ebu hureyre abdulkadir cuhacıoglu 3-mehmet azimlnin dört halife hz hasan muavviye ile ilgili kitapları 4-ahmet akbulutun sahabe donemi iktidar mücadelesi. aslında tarikatların cemaatların ehli sünnetçilerin dört halife ve dönemleriyle ilgil kitabları toplayıp okursanız zıhninizde yukarıdaki kitaplardaki argümanlara benzer fikirlere ulaşacaksınız.yeter ki önyargısız okuyun.

Avatar
Ube 2020-05-21 05:07:22

*

Avatar
ebu hureyre 2020-05-21 18:31:38

ebu hureyre hazretlerine bela okuyanlar.o okuduğunuz bela dönüp dolaşıp sizi bulacak hiç merak etmeyin. geç olmadan tövbe etme şansınız var.

Misafir Avatar
sefa 2020-05-21 20:41:48 @ebu hureyre

ulan it herif, Allaha meleklere peygamberlere iftira atılıyor sen hala ebu hureyreyi mi kurtarmak niyetindesin. böyle hadis mi olur, nerede kaldı senin müslümanlığın nerede kaldı allaha meelekelere peygamberlere ve kitaba imanın. apaçık iftira atılıyor sen ebu hureyrenin derdindesin. seninin dininden haberin olsa allah belasını versin bu ebu hureyre denen yahudinin derdin. tarikatların dolduruşuyla gelip mekke müşrikleri gibi biz putlarımızdan ödün vermeyiz deyip durmayın.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Ube 2020-05-26 21:13:04

En çok hadis rivayet eden, yiyecek ekmeğe muhtaç iken emeviler tarafından valilik ile taltif edilip, köşklerde ipek elbiseler giyip bir eli yağda bir eli balda hayat bahşedilen Ebu Hureyre'nin bu lüks yaşamın şükrü için Muaviye hakkında uydurduğu hadislere iki ilginç örnek:*

*Ebu hureyre: Allah'ın Resulü Muaviye'ye bir ok verdi ve şöyle dedi: "Bu oku al ve cennette beni onunla karşıla." (ibni Kesir, el Bidaye ve'n Nihaye)*

Ebu Hureyre: "Allah'ın Resulü şunu derken duydum: 'Allah, vahyini üç kişiye emanet etti: Ben, Cebrail ve Muaviye."

(ibni Kesir, el Bidaye ve'n Nihaye)

İşte bu vb... rivayetler bunları sorgulamak Allah Resulü as.savunmaktır bu rivayetler SİYASİ içerikli sözlerdir, bunu Allah Resulü as. söylemesi mümkün mü?

Avatar
dr 2020-06-04 01:55:36

Diyelimki birisinden imam buhari bir hadis duydu...Bu kişi hem hadisi hemde kimlerden duyduğunu anlatıyor...Yani adam eğer yalan söylüyorsa , ve duyduğu adamları iyi uydurmuşsa .....ne oluyor? Diyelim imam buhari bu adama güvendi ...Adamın uydurduğu şundan,şundan,bundan duydum(senet zinciri) kısmını araştırır..Adam bu uydurduğu kişileri güvenilir adamlardan seçmişse bu rivayet hadis kitaplarına giriyor...Ayrıca imam buhari ve imam müslim gibi hadis kitapları tahrif edilmiş olabiliyor...Sahihi buharide(fethul bari) aynı hadisin farklı nushalarda farklı olduğu bazı hadis açıklamalarında bile yazıyor.....ayrıca ebu hureyre adınada birçok hadis uydurulmuş..

banner312

banner298