İslamoğlu'na Mustafa Kemal tepkisi: Islah edecekken neden ifsada ortak oluyorsunuz?

Biri ehli bidatin diğeri Kur'ani düşüncenin yılmaz lideri idi. Önce Cübbeli Ahmet, İstanbul seçimleri öncesinde "kafir" dediği "Mustafa Kemal'e övgüler dolu" bir konuşma yaparak sevenlerini şok etti. Son yaşadığımız 19 Mayıs'ta da Mustafa İslamoğlu, "Mustafa Kemal'e rahmet dileyerek" potaya girdi. Cübbeli Ahmet'e "Bidat ehlidir, ne yapsa yeridir" deyip millet gülüp geçerken; Kur'ani bilgisi ve net duruşu ile tanınan İslamoğlu'nun "Kur'an'da istiğfar edilmeyecekler" yasağına rağmen dilediği rahmet sevenlerince tepki aldı. Yeni Akit'ten Kenan Alpay, her ne kadar İslamoğlu'nu tasvip etmese de kendisinden net ve kararlı duruş bekliyor olmalı idi ki, Mustafa Kemal konusunda dinin emirlerini çiğneyerek attığı geri adımı sert bir dille eleştirdi. İşte o yazı:

İslamoğlu'na Mustafa Kemal tepkisi: Islah edecekken neden ifsada ortak oluyorsunuz?

Biri ehli bidatin diğeri Kur'ani düşüncenin yılmaz lideri idi. Önce Cübbeli Ahmet, İstanbul seçimleri öncesinde "kafir" dediği "Mustafa Kemal'e övgüler dolu" bir konuşma yaparak sevenlerini şok etti. Son yaşadığımız 19 Mayıs'ta da Mustafa İslamoğlu, "Mustafa Kemal'e rahmet dileyerek" potaya girdi. Cübbeli Ahmet'e "Bidat ehlidir, ne yapsa yeridir" deyip millet gülüp geçerken; Kur'ani bilgisi ve net duruşu ile tanınan İslamoğlu'nun "Kur'an'da istiğfar edilmeyecekler" yasağına rağmen dilediği rahmet sevenlerince tepki aldı. Yeni Akit'ten Kenan Alpay, her ne kadar İslamoğlu'nu tasvip etmese de kendisinden net ve kararlı duruş bekliyor olmalı idi ki, Mustafa Kemal konusunda dinin emirlerini çiğneyerek attığı geri adımı sert bir dille eleştirdi. İşte o yazı:

23 Mayıs 2020 Cumartesi 15:39
İslamoğlu'na Mustafa Kemal tepkisi: Islah edecekken neden ifsada ortak oluyorsunuz?
banner310

“Alim’in ölümü Alem’in ölümü gibidir” sözü ne kadar büyük bir hakikati ifade ediyor. Tabii ilmiyle amil olan ve amelinde ihlas sahibi olan alimler kast ediliyor bu sözde. Tutum ve davranışlarıyla vahyi ve fıtri hakikate ihanet eden, ihlas ve faziletten uzaklaşıp konjonktüre ve menfaatlere odaklanan malumatfuruş karakterler kesinlikle alim diye anılmıyor Kur’an ve Sünnet’te. Kur’an-ı Kerim ilahi hükümleri bilen ve fakat ilahi hükümleri çizdiği hudutlara takva ile itaat etmeyenler için hem tahkir hem de alay içeren “kitap yüklü eşekler” ifadesini kullanıyor.

Herkes Yanında Bulunanla Sevinirse

Bütün eksik ve kusurlarına hatta önemli sapmalara rağmen toplumun kahir ekseriyeti İslam’ı seviyor, şu ya da bu düzeyde İslami duygu ve değerlere sadakat duyuyor. Sorun çok. Kur’an-ı Kerim’i gereğince okuyup anlamaktan başlayıp Hadis ve Siyer kültürüne dair bir dizi mevzu/uydurma haberle itikat oluşturmaya değin kuşatılmış bir din anlayışının ürettiği türlü sorunlara verilecek örnek çok. Fakat ilerleyen, gelişen, derinleşen ve hayatı tanzim noktasında daha çok riayet edilen doğru İslam idrakine dair azımsanamayacak kazanımlarımız da oluyor. Hem geleneğin getirdiği yüklere hem de seküler-ulus devletin yasak ve dayatmalarına karşı çok ciddi mesafeler kat edildi.

Peki, yaşadığımız dönem ve şartlar içinde bizler İslam’ı hakikaten arı-duru mesajıyla, imrendirici ahlaki ve ibadi boyutlarıyla, güven telkin edici ve kuşatıcı bir siyasal ve iktisadi ilişki biçimiyle temsil edebiliyor muyuz? Adet olduğu üzere herkes başkasının günahını sayarak prim yapmayı pek seviyor. Bazı sıfatlar ve aidiyetler ilan ederek dokunulmazlıklar peşine düşmek en yaygın fakat en ucuz ve en niteliksiz seçenek olarak tezahür ediyor maalesef. Kimi “Ehli Sünnet’in yıkılmayan yerli ve milli kalesi” iddiasında kimisi de “uydurulmuş dine karşı indirilmiş dinin biricik temsilcisi”. Evet, çok güzel konuşmalar yapılıyor, çok sıkı ve gerilimi mütemadiyen yükselen polemiklere giriliyor. Ama sağlam bir muhasebe, müşfik bir davet, kazanıcı bir istişare için şartları olgunlaştırmaya dair küçücük bile olsa bir işaret aramak nafile gayretten başka bir anlama gelmiyor.

Hocalarımızın ihtilafları, yenilip yutulması imkânsız ithamları ve kavgaları çok. Bitip tükenmeyen, aksine şartlara göre hızla yeniden üretilen bu kavga hem mevcut cepheyi tahkim ediyor hem de manevi iktidarı. Hepsi bir kenara polemikleriyle meşhur olmuş, neredeyse gece gündüz ergen gençler gibi adam haşlamak üzere sosyal medyada sataşmak için fırsat kollayan hocalarımızın çaktırmadan uzlaştıkları en önemli ortak payda garip ama yerli ve milli Hübel olarak anılan Mustafa Kemal oldu. Ezelden beri birbirlerine düşman olan “uydurulmuş ve indirilmiş din”in temsilcileri, yok yok şöyle diyecektim; Ehli Sünnet’in ve bid’at ehli mezhepsiz sapıklar “Mustafa Kemal’in vatan kurtaran büyük kahraman” olduğu ortak paydasında buluşuverdiler. Hâlâ Gazi Paşa’nın büyük kerametlerine inanmayan gafillere ne demeli!

Hocalarımızın Mazereti mi Var?

Söz konusu vatansa (bir taraf söz konusu Ehli Sünnet ise jargonuyla diğer taraf söz konusu indirilmiş din ise gerekçelerinin ardına saklanarak) Kemalizme göz kırpmayı, Kemalist ideoloji ve siyasal tarihe saygı ve sempati mesajları göndermeyi dini bir vecibe saymaya vardırdı. Kimisi İmam İbni Teymiyye’yle, Muhammed Abduh’la, Seyyid Kutub’la kavga ederken kimisi de İmam Buhari’yle, İmam Şafi’yle, İmam Malik’in yakasına yapışıp hesaplaşırken kendisini Ulu Önder’in yanında yamacında buluverdi. Sorarsak muhataplarına karşı zinhar hakaret ve tekfire başvurmuyor muhterem hocalarımız, hep kendilerine yöneliyor hakaret ve tekfirler, hatta küfür ve tehditler. 

Modern putları yıkmak için yola çıkan da geleneksel putları yıkmak için çıkan da Ebedi Şef’in önünde saygı duruşuna geçti nihayet. Islah etmek üzere yola çıkıp Allah’ın haram saydığı helal, helal saydığını haram sayacak bir devlet ve toplum yaratmak için idam sehpaları kuran Ulu Önder’in ifsad projesine makul gerekçeler uydurmaya kalkışan ibretlik hocalar duruyor önümüzde. Büyük komutan, önemli siyasetçi, biricik kurtarıcı gibi metaforları sıralayan muhterem hocalarımız da nihayet “makbul vatandaş” listesine girmek için sıraya girmiş oldular.

Allah’ın rahmeti her şeyi kuşatır” elbette. Peki, Allah’a ve Resülüne savaş açanları, Allah’ın ayetlerine “gökten indiği sanılan” yakıştırması yapan mütekebbirleri, Alemlere rahmet olan gönderilen Resuli Ekrem Muhammed’e “yaveler (palavralar) savuran Arapoğlu” iftirası yapanları da kuşatıyor mu bu rahmet? Kara-propaganda çarklarının bir parçası olup hâlâ Müslümanlara kindar, fanatik, Amerikan hayranı, İngiliz piyonu, bağnaz muamelesi yapmakta inat edenleri elbette Müslümanların vicdanına ve Allah’a havale edeceğiz. Modern tağutlukları temize çıkarıp, mü’minleri kirletmek için seferber olanları hem bu dünyada hem de ahirette büyük bir zillet bekler sadece.  

Alimlerin misyonu cedele, polemiğe girişip kavga çıkarmak değil, ıslah etmektir. Kafirlere karşı müşfik olup müminlere karşı tekfir ederek davetçi olunmaz. Kelimeleri yerlerinden kaydırmak”, “ayetlere karşı dillerimizi eğip bükmek” üzere okumuyoruz Kur’an-ı Kerim’i. İstiğna etmeyelim, kibir ve hasetle hareket etmeyelim ki muttaki, muhsin ve mücahid kullardan olalım. 

Kenan Alpay / Yeni Akit

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatandaş 2020-05-24 04:07:07

evet bütün bu kavgalardan kazançlı çıkan kemalistler oluyor. bunu anlamakta bir kardır. belki uyanışa vesile olur.

Misafir Avatar
pirifani 2020-05-24 06:22:21 @vatandaş

kemalistleri karlı çıkaranlar aslında istiklal mahkemelrinden tasları bağladılar kopekleri saldılar misali sıyırıp hurafeleri millete din diye qaqalayıp milleti dinden imandan soğutup ateist ve deist olmalarını sağlayan tarikatlardır. yüzde doksansekizi musluman olduğu söylenen ülkede acaba kac kişi musluman.buna yasar nuri ve islamoglu gibiler mi sebeb oldu yoksa hurafece sapık tasikatlar mı. yasarnuri islamoglu hakkı yılmaz ve benzerleri insanları küfürden inkardan şüpheden dine getiriken tarikatlar insanları küfre ve de daha da onemlisi nifaka sürüklüyor. bağlı olduğun tarikati soyle de soyle yerden yere çarpalım.

Beğenmedim! (5)
Avatar
dr 2020-05-25 23:38:03

vatandaş isimli arkadaşa.... küfür etmek ve hakaret etmek müslümana yakışmaz...Ama bazı insanlar küfür ederek kendini igade ediyor ama hoş bir uslup değil...ben hakkımı helal ediyorum..

Misafir Avatar
vatandaş 2020-05-26 20:37:38 @dr

değerli kardeşim ben "vatandaş denen aptala" başlığı ile yazan kişi ile sizi karıştırmışım şimdi fark ediyorum. Asıl siz hakkınızı helal edin. Özür diliyorum. sözüm size değildi. eyvAllah inceliğinizden dolayı şükranlarımı arz ederim.

Beğenmedim! (0)
Avatar
kkö selver 2020-05-23 17:39:06

di̇ni̇haberin adalet yönünü beğeniyorum. tarikatlara vururken karşısında yer alanları asla yüceltmiyor. onları da överken eleştirebiliyor. sık sık yazılarını alıntıladığınız faruk beşer, mustafa öztürk, hayrettin karaman... eleştirebildiniz. şimdi de bir kaç kez destek çıktığınız mustafa islamoğlunu eleştirdiniz. tebrik ederim. müslüman böyle olmalı. sözü dinlemeli ve en güzeline uymalı.

Avatar
Haklı 2020-05-23 21:42:36

bu zat her zaman mustafa kemal düşmanı anlamasını da beklemeyiz.bilmem hangi yerin hangi kuklası .islamoğlu hoca yine yerinde tespit yapmış .iki zıt insanı dinliyorum şuan birisi islamoğlu birisi kuytul farklı görüşleri olsa da yerinde duruş sergiliyorlar.

Misafir Avatar
pirifani 2020-05-23 23:04:18 @Haklı

birileri kendi yaptıkları ve yapmak istedikleri zulümleri chp nin zulümleri ve kirli tarihi üzerinden mesrulastırmaya çalışıyor. urettikleri birsey yok varsa yoksa kendi köhnemiş imparatorluklarını yıkılısını mk ye yukluyorlar.o olmasaymış biz simdi cok ileri olacakmışız.yahu biz sizi kanuni zamanında da biliyoruz.islamoglu da beşikteki bebkleri oldurenlere mehiyeler düzen onları buyuk evliya olarak millete qaqalayanlar kadar kabahatli duruma dusmustur.

Beğenmedim! (2)
Avatar
Ube 2020-05-23 17:23:12

İsabetli olmuş, lâkin Alimler derken İslamoğlu ile Cüppelinin aynı torbada olması üzücü ve sinir bozucu, Keşke İslamoğlu duruşunu ve ilkelerini bozmasaydı!!! Bu savrulma nereye kadar gidecek nerede duracak? Ne yapmaya çalışıyor? hepberaber göreceğiz...
Bu durumun aslı fesli nedir?İstişare eksikliği mı? Gavura kızıp oruç bozma mı? Kur'an'cılık söyleminin içini boşaltma mı?Tasviye mı? komplo teorileri mı? her neyse iyi bir noktaya gitmediği aşikâr...

Avatar
Kasum tatlı 2020-05-23 18:23:52

MasAllah cok güzel bir yazi kaleme alınmış. Helal olaun. Mukemmel tespitler.

Avatar
Allah diyen İslamoğlu?! 2020-05-23 18:28:57

Tevbe Suresi, 80. ayet: Sen, onlar için ister bağışlanma dile, istersen dileme. Onlar için yetmiş kere bağışlanma dilesen de, Allah onları kesinlikle bağışlamaz. Bu, gerçekten onların Allah'a ve elçisine (karşı) nankörlük etmeleri dolayısıyladır. Allah fasıklar topluluğuna hidayet vermez.

Misafir Avatar
vatandaş 2020-05-26 13:21:05 @Allah diyen İslamoğlu?!

safa kardeşim meal konulsun asıl ona itiraz etmeyeceklerini görürsün çünkü onu anlatacak hoca yok. niye itiraz etsinler ki meal yazdırmaya çalışmamışlar mıydı.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Safa 2020-05-25 09:54:07

Ayetteki kişiler uydurma bahanelerle savaştan kaçanlar. M.Kemal ve ekibi savaştan kaçmamış ve savaşmışlar. Ayetle ilgisi yok. Yanlız aynı ekip ama bilerek ama bilmeden o dönem yaygın kültürel İslamı gerçek İSLAM zannı ile ortadan kaldırmak için var güçleriyle savaşmışlardır. Kuranın okunmasını alfabeyi cami ve mescidleri kapatmışlar tahrib etmişler vs. Mevlidi yasaklamışlar. Bütün bunları gerçek İSLAM zannı ile yapmışlardır. Çünkü ortada sadece Kuran var o nun da manası ortada yok . Lafız olarak okunması yasak. Şunu da unutmayalım. Lozanın maddeleri var. 1924 den 1934 yılına kadar Devletin bütün bürokrasisi Batılı güçlerce belirlendi sonrası malüm. Artık sol kesim saladan meclisten cenazede okunan Kurandan ve hatta tv lerdeki okunan hatimlerden dualardan kesinlikle rahatsız değil ve onlarda artık bunlarda razı . Neden çünkü onların hayat tarzını asla etkilemiyor. Okullara konan Kuran ve Peygamberimizin hayatı derslerine önce itiraz ettiler lakin sonra baktılar ki değişik bişey yok şimdi ses çıkarmıyorlar. Bakın Kuran 'ın anlaşılmasına yönelik bir çalışma olursa anında itiraz ederler ve buna ehli sünnet geçinenlere dahil.İtiraz edilen ortak nokta Kuran 'ın anlaşılmasıdır

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
pirifani 2020-05-23 20:11:40 @Allah diyen İslamoğlu?!

kullandığı ifade yuvarlak belki yukarıda bahsettigin ayetin hükmüne girmez ama onlara meyletmeme yolunda peygambere yapılan uyarı ayetlerini hükmüne rahatça girer.bu ayetler hakkında islam alimleri peygamberi tenzih etmişler kızım sana soyluyorum oğlum sen anla misali olduğunu söylemişlerse de her halukarda hepimiz bağlar.umarım islamoglu ve diğer benzeri acıklamalrda bulunan din alimleri ve musluman siyasiler tevbe edip gerekli açıklamayı yaparlar.

Beğenmedim! (1)
Avatar
pirifani 2020-05-23 18:38:19

kabul edilebilir bir açıklama değil.boyle diyerek hindistanda dinleri birleştirerek dini ilahi adında yeni bir din uydurmaya calısan ekber sah için Allahın rahmeti geniştir açıklaması yapan imamı rabbaniden ne farkı kaldı islamoglunun.kuranda peygamber kafirlere müşrikler ehli kitaba meyletmemesi için onlar tarafından ayartılmaması için defalarca uyarıldığı halde bunları bile bile bir takibcisine yem olması kabul edilebilir bir durum değil ta ki karsı bir açıklama yapsın.dilim surctu yanlış hükmettim Allah beni affetsin benle beraber beni bu ve diğer hatalı olduğum konularda da affetsin diyinceye kadar islamoglu üzerindeki leke silinmeyecektir. tarikatlaşmaya ehli sunnetlesmeye ki bunlar bebek katili padişahları rahmetle anar veli olarak kabul ederler arasında ne fark kalıyor.hz huseyini oldurenlerle dersimi oldurenler farklı mı.keske 28 subat bin yıl sürseydi de muslumanlar iktidar sebebiyle bu kadar savrulmasalardı demek geliyor insanın içinden.

banner312

banner298