Siz uzaya gittiniz de Diyanet mi engel oldu?

''Covid 19 aşısını bulamayan Diyanet değildir. Diyanetin varlığı da değildir. Eğer bir suçlu varsa o, bidayetinden beri sapır sapır dökülen “geç Türk modernleşmesi”dir.'' diyen İsmail Kılıçarslan bizim İslam ile sorunu bitmeyecek olan laikçi kafaya seslendi.

Siz uzaya gittiniz de Diyanet mi engel oldu?

''Covid 19 aşısını bulamayan Diyanet değildir. Diyanetin varlığı da değildir. Eğer bir suçlu varsa o, bidayetinden beri sapır sapır dökülen “geç Türk modernleşmesi”dir.'' diyen İsmail Kılıçarslan bizim İslam ile sorunu bitmeyecek olan laikçi kafaya seslendi.

02 Haziran 2020 Salı 22:52
Siz uzaya gittiniz de Diyanet mi engel oldu?
banner310

Bu toprakların bir çeşit talihsizliğidir bu. Bizim sekülerimiz kalitesizdir ve Batı sekülerliğinin -üstelik taze de olmayan- arkeolojik ezberlerini tekrarlamaktan asla yorulmaz.

Batı sekülarizmi, din-bilim karşıtlığını son derece haklı gerekçelerle savunmuştur geçmişte. Temelde kilisenin oluşturduğu muazzam iktidar alanıyla bir alıp veremediği olan “aydınlanmacı Batılı prototipi” kilisenin ilerlemeye karşı olduğunu ustalıkla savunmuştur seneler içerisinde.

Temelde bir “iktisat-iktidar” kavgası olan kilise-hümanizm kavgasının “görüntüleri” bilimsel ilerleme, sanat, düşünce gibi alanlarda göstermiştir kendini. Bir yanıyla anlamlı bir kavgadır bu.

Ne var ki şiraze “ilerleme” tanımının genişlemesiyle bozulmuştur. “Ne olursa olsun ilerlenmeli” fikri çok uzun zamandır sorgulanan, üstelik Batılı düşünürler tarafından sorgulanan bir fikirdir. Öyle ki “ilerlemenin her türlüsü iyi değildir” önermesinde anlaşılmış gibidir.

Bizim sekülerimiz bunları bilmez. Bunları bilmediği gibi, bilimsel ilerlemenin önüne gereksiz hiçbir engel koymayan, hatta gerektiğinde bilimi destekleyen İslâmî yaklaşımı da bilmediği için Batıdaki “din-bilim karşıtlığı” hikâyesini hunharca ezberler ve ülkemize uyarlar.

Hiç olmazsa bu uyarlamayı doğru düzgün yapsa diyeceğiz ki “sekülerin de sağlıklısı var bu topraklarda.” Fakat hayır, bizim sekülerimiz bu uyarlamayı da doğru düzgün yapmaz. Onun yerine “Başkaları covid 19 aşısını bulmaya uğraşıyor, bizim Diyanet hâlâ orucu neyin bozduğuyla ilgileniyor” diyerek alkış almayı tercih ederler.

Anlatmak zaid olsa da anlatmaya çabalamak gerekiyor. Covid 19 aşısını bulamayan Diyanet değildir. Diyanetin varlığı da değildir. Eğer bir suçlu varsa o, bidayetinden beri sapır sapır dökülen “geç Türk modernleşmesi”dir. Her şeyi yanlış anlayan ve hemen her uygulamayı yanlış yapan Türk modernleşmesi…

Diyanet’in, daha doğrusu dinin bizatihi kendisinin “bilimsel ilerlemeye karşı olduğu” argümanı, bizim açımızdan gülünüp geçilecek bir argümandır. Doğrudur. Bilimsel ilerlemenin her türlüsünü büyük bir iştihayla alkışlamaz İslâm. Yani Batı düşüncesinin sonunda geldiği noktaya bin yıl önce gelmiştir. “İnsana uygunluk”, “fıtrata uygunluk”, “kesin ve öngörülebilir fayda” gibi ilkelerle değerlendirmiştir bilimsel ilerlemeyi. İyi ki de böyle yapmıştır.

Özelde söylemek gerekirse bir kurum olarak Diyanet’in vazifesi “covid 19 aşısını bulmak” olmadığı gibi “covid 19 aşısının bulunmasına engel olmak” da değildir. Diyanet tam bu noktada “insanın covid 19 gibi tehlikelerle karşı karşıya olmadığı bir dünya hayali için çalışır ya da çalışmalıdır.”

Covid 19 ve Diyanet geyikleri bitmeden bir de karşımıza “Elon Musk uzaya insan gönderiyor, bizim Diyanet kadın-erkek el ele halay çekilmemesi konusunda fetva veriyor” kampanyası başladı, iyi mi?

Cevapsız kalacağını bile bile sekülerlerimiz için şu soruyu şuraya bırakayım: “Uzaya çıkmak niçin ‘kesin iyi’ olarak konumlanmakta ve niçin Türkiye’nin uzaya çıkmasının önündeki engel olarak Diyanet tanımlanmaktadır?”

Cevabı da ben vermiş olayım: “Bayat, kemikleşmiş, yendiğinde insanı zehirleyecek ezberleriniz yüzünden.”

Dahasını da yazayım. Bizim kötü sekülerlerimizin başaramadığı bilimsel ilerlemeyi “dinle de Diyanet’le de hiçbir sorunu olmayan” Selçuk Bayraktar’ın takır takır başarıyor olmasında düşünenler için çok ibretler vardır. Ne ki yine o ibreti almak yerine “Adamlar uzaya çıkıyor, bizim Diyanet hâlâ” diye bık bık edeceklerdir. Ezberlerine tapınmaya devam edeceklerdir.

Mesele şudur: Müslüman bilim adamları uzay mekiği yaparlarsa (ki yapmalarını istemem, orası ayrı) Diyanet İşleri Başkanımız cübbesini giyecek, ellerini semaya doğru açacak ve mekiğin menziline ulaşması için dua edecektir. Din İşleri Yüksek Kurulu’muz ise “uzayda namaz ve oruç vakitleri, kıble tayini” gibi dini meselelere uygun fetvalar üreteceklerdir. Ortaçağ Avrupa’sında yaşamıyoruzdur çünkü. Din ile bilimin birbirine düşman ilân edildiği bir vasatımız olmamıştır hiç.

İsmail Kılıçaslan / Yeni Şafak

Son Güncelleme: 03.06.2020 00:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Murtaza Kurt 2020-06-03 10:02:01

evet diyanetin islam zihniyeti engel oldu , gençliğim camilerde geçti , hiçbir imamdan fetö ile ilgili bir kelime duymadım , cemaatlere girdim çıktım , tek dertleri atatürk düşmanlığı yapmak , buralardaki pislikleri diyanet anlatmadı , milletin ekmeğini yedi millet düşmanları ile hutbelerde savaşmadı ,

Avatar
Murtaza Kurt 2020-06-03 10:53:16

diyanet bu milletin sırtında kambur , atatürkün en büyük hatası böyle bir kuruma öncülük etmesidir ,

Avatar
Hiç 2020-06-03 13:01:15

Ortalık dini anlamda toz dumansa, sahte şeyhlerden hurafe inanışlardan bolca mevcutsa, yeni nesilin dine olan güveni sarsılmış ve kendilerine başka bir anlam ariyorsa evet bu ve bunun gibi yanlış giden bir çok şeyin müsebbibi başta diyanettir.dev bütçesiyle iktidarın enter tuşu olmaktan öteye gecemeyisi,bünyesindeki habis urları temizlemeye tenezzül etmeyişi yüzündendir...

Avatar
Murtaza Kurt 2020-06-03 16:36:36

dr bey bu ülke defacto şeriat devletidir , zihniyet olarak şeriat devletidir , o yüzden bir yere gidemedik ,

Misafir Avatar
pirifani 2020-06-03 17:44:29 @Murtaza Kurt

sayın murtaza totaliter olmayı seriatla karıstırıyorsınız.hz omer sonrası donem için geçerli olan totaliterlik tarih boyunca irili ufaklı butun islam devletlerinin yönetim sekli olmuştur.buna kadı ve seyhulislamlara çıkarttırdıkları fetvalarla da dini meşruiyet çıkarmışlardır.kısacası din halkları baskı altında tutmak için basta musluman halk olmak uzere butun vatandaslara pardon kullara karsı silah olarak kullanılmıştır.gunumuzde olduğu gibi tarih boyunca insanların seriat isteruk diyerek aslında hic bir zaman olmamıs ve olmayacak bir seriatı istemeleri bunun en güzel örneğidir.seriattan bahsedilecekse sorulması gereken soru yüzde kac seriat olduğudur ki buna bazı meselelerde gayrı muslumlerin kuruduğu devletler de girer.

Beğenmedim! (0)
Avatar
pirifani 2020-06-03 00:10:49

deseler ki yavuz ve midilliyi yaptınız da biz mi engel olduk ne diyeceksin.

Avatar
diyanet mi 2020-06-03 00:11:04

diyanet ilk kez bu kadar ayağa düştü. diyanet var mı yok mu belli değil. şu adamı başımzıdan al erdoğan.

Misafir Avatar
Ube 2020-06-03 11:43:17

O adam? Erdoğan'ı görevden alacak, böyle giderse....
Erdoğan'ın sırtındaki kamburu farketmemesi esas problem!!!

Beğenmedim! (0)
Avatar
dr 2020-06-03 04:04:57

Türkiyedeki laikler uzaya mekik gönderdilerde, diyanet mi engel oldu....Ayrıca Türkiye yüzyıldır laik ve seküler bir ülke....islam ile alakası olmayan bir ülke....Neden islamın kurallarının geçerli olmadığı bu ülke bilimsel olarak uzaya mekik gönderemedi...

Misafir Avatar
pirifani 2020-06-03 17:51:28 @dr

sayın dr mesele uzaya gitmek değil yüzlerce yıl islamla yönetildiği idda edilen imparatorluğun cumhuriyete uzaya gitmelerine yarayacak bir miras bırakıp bırakmamış olmasıdır.romanoflar yıkıldı sovyetler onların kaldığı yeden uzaya gittiler sovyetler yıkıldı aynen devam ediyorlar.bugun eger yuz senedir hala doğru durust yürüyemiyorsak kabahati son yuz senede aramaktan vaz geçin.untmayın dünyanın en geri kalmış gografyası osmanlı coğrafyasıdır.avrupanın da en geri kalmış coğrafyası yine bir zamanlar osmanlı toprağı olmuş ülkelerdir.evet cumhuriyet döneminde cok daha fazlası yapılabilirdi ancak bu bizim esas sorumluları görmemize engel olmamalı.daha yeni kurulmuş bir devlet olan abd nin en cok silah sattığı ülkenin 500 kusur yasındaki osmanlı olduğunu düşünürsek daha iyi anlaşılır.

Beğenmedim! (0)
Avatar
dr 2020-06-04 01:43:55

sayın Murtaza Bey,
Türkiye cumhuriyeti laik, seküler bir devlettir..Kuran'ın hiçbir yasası kabul edilmiyor...Allah zina, içki,kumar,faiz vb yasaktır der, fakat T.C bunlar yasak değil, serbesttir der ve devlet bunları destekler..(devlet bankaları-faiz, Milli piyango -kumar,,, gibi)

islamda yasa koyucu Allahtır...Allahın yasa koyduğu, hüküm belirttiği bir alanda , hiçkimse aykırı yasa koyamaz..bu tevhittir....eğer birileri Allahın yasasına aykırı yasa koyuyorsa, ilah olduğunu ilan ediyordur ....ve bu şirktir...
Müslümanların yaşadığı diğer ülkeler en azından alenen biz kuran'a aykırı yasa yapacağız demiyor.Ama türkiye cumhuriyeti bu ülkede yasaları asla Allah'ın yasalarına uymayacağını belirtiyor ve Allahın yasalarini asla kabul edemeyeceklerini herzaman belirtiyorlar...ve türkiyede yaşayan herkeste bunu bilir...Son yüzyilda T.C. nin islam ile uzaktan yakından hiçbir ilgisi yoktur ve buna son yirmi yilda dahil..hicbir kuralını Kuran'dan almaz...

banner312

banner298