Son yıllarda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın söylemleri ile icraatları neden birbirine uymuyor?

Karar'dan Elif Çakır dünün sorunlarını çözen, bugünün ise oluşan yeni sorunların müsebbibi olan bir AK Parti olduğunu söyleyip Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleri ile icraatlarının birbirini tamamlamadığını gündeme getirdi.

Son yıllarda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın söylemleri ile icraatları neden birbirine uymuyor?

Karar'dan Elif Çakır dünün sorunlarını çözen, bugünün ise oluşan yeni sorunların müsebbibi olan bir AK Parti olduğunu söyleyip Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleri ile icraatlarının birbirini tamamlamadığını gündeme getirdi.

30 Kasım 2019 Cumartesi 17:17
Son yıllarda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın söylemleri ile icraatları neden birbirine uymuyor?
banner310

Aslında Erdoğan ülkenin çok iyi yönetilmesini canı gönülden arzu eden biri. Lakin göremediği şey güçlü Türkiye'nin liyakatsiz, nefret edilen silik şahsiyetlerle doldurulan kamunun tıkanmasından kaynaklandığını görememesi.. Vatandaşın sesine kulak verilmesinden söz eden Erdoğan maalesef yapılan anketlerde 2,1 ile en beğenilmeyen kurum çıkan Diyanet'ten milletin hoşnutsuzluğu ortada iken hala nefret edilen şahsı yanına alıp millete inat yanında dolaştırıyor. Erdoğan'ın konuşması ile ortadaki resim karşılaştırıldığında olur olmaz insanın aklına Erdoğan kandırılıyor mu, diye bir soru geliyor. İşte Elif Çakır bu çelişkiyi dile getirdi:

Kendi İnsanının Sesine Kulak Vermeyen...

Başlığa çektiğim ifade Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’a ait. Evvelsi gün Ombudsmanlık Konferansı’nda yaptığı konuşmada şöyle diyor:

“Kendi insanının sesine kulak vermeyen, tam tersine itirazları hoyratça bastırmaya çalışan devletler çok büyük yıkımlarla karşılaşabiliyor.”

Sayın Erdoğan’ın açıklamasındaki “kendi insanı” tanımının ve “itiraz” kavramının altını çizdim.

Nedir kendi insanı?

Yabancı olmayan, dışardan olmayan, içeriden olan, aileden olan, oraya ait olan. Bir ülkenin vatandaşları o ülkenin kendi insanıdır.

İtiraz ne demek? Ortaya atılan bir düşünceyi ya da alınan bir kararı benimsemeyerek karşı çıkma. İçinde olduğu hali ya da kendisine sunulan bir şeyi kabul etmeme, doğru bulmama.

Şimdi de “kendi insanı” tanımını genişletelim. Aileden akrabaya, mahalleden kurumlara, şirketlerden siyasi partilere ve sivil toplum kuruluşlarına kadar “kendi insanı” vardır. Mesela siyasi partilerin kemikleşmiş tabanları kendi insanıdır. Siyasi partilerin teşkilatları kendi insanlarıdır. Siyasi partilerin milletvekilleri, belediye başkanları kendi insanlarıdır.

Yani kendi insanlarının seslerine kulak vermediğinde, itirazları bastırdığında, eleştirilere kulaklarını tıkadığında sadece siyaset büyük sorunlarla karşılaşmaz, “devletler büyük yıkımlarla karşı karşıya” kalmaz.   

Kendi insanının hoşnutsuzluğuna, memnuniyetsizliğine, rahatsızlığına kulak tıkayan iktidarlar da erime başlar. İçeriden gelen “işler yolunda gitmiyor” uyarılarına kulak tıkayan, çıkan itiraz seslerini susturan siyasi partiler de yıkıma uğrarlar.

***

Kendi insanından gelen eleştiriye kulak vermek neden önemlidir?

Çünkü dışarıdan birilerinin bir ülkenin devlet yönetimi hakkında söyledikleri ile o ülkenin insanlarının söyledikleri arasında ciddi fark vardır. Birisi tamamen gerçeği yansıtmayabilir ama diğeri tamamen gerçeği yansıtıyordur. 

Sayın Erdoğan’ın söylemi ile “Bir ülkede halk bunalmış ellerini semaya açarak adalet çığlığı atar hale gelmişse orada yargı sisteminde bir sorun var” demektir.

Bir ülkenin Adalet Bakanı “2019 yargıya güven yılı olacak” vaadinde bulunurken, yargı mensuplarının gözlerinin içine baka baka kamuoyunun önünde “Yargının lügatinden pardon sözünü sileceğiz”  dediği halde yargı misliyle, vicdanları yaralaya yaralaya “pardon” demeye devam ediyorsa…

Yaşanan hukuksuzluklara, yozlaşmaya, çürümeye, adaletsizliklere karşı ülkenin muhalifleri değil artık iktidar partisinin kendi insanları itiraz etmeye başlamışsa...

O ülkede sorunlar var demektir.

Sonuçta Sayın Erdoğan da kendi insanlarının seslerine kulak tıkandığında, büyük siyasi sorunlarla, kayıplarla karşılaşacağını biliyor.

***

Nitekim AK Parti de tabandan yükselen itiraz seslerini duyduğunu, “bu benim gönül verdiğim parti değil” hoşnutsuzluğunu dikkate aldığını, sorunu gördüğünü ve kabul ettiğini “kendi insanına” gösterebilmek için teşkilatlarda “metal yorgunluğu” tasfiyesini başlatmıştı.

Hatırlayacaksınız, sayın Erdoğan partisinin teşkilatlarında yaptığı ve bütün televizyon kanallarının yayınlandığı konuşmalarında “metal yorgunu” olanların gözünün yaşına bakmayacağını söylemiş, parti mensuplarını kamuoyu önünde azarlamış, milletvekillerine “kibirli, halktan kopuk olmamaları” hususunda sert ayarlar vermişti. 

Ancak AK Partinin sorunun kaynağı olarak gösterdiği yer ile “kendi insanlarının” sorunun kaynağı olarak işaret ettikleri yerler bambaşkaydı. Demek ki AK Parti ya gerçek anlamda kendi insanlarının diline yabancı kaldı veya bilinçli bir şekilde yabancı kalmayı tercih etti.

Ve 2019 belediye seçimlerinin sonucu AK Partinin büyük bir yıkımla karşı karşıya kaldığını ortaya koydu.

AK Parti’nin en büyük handikaplarından biri içinde bulunduğu durum. İktidara geldiği 2002’den 2011 yılına kadarki döneminde, Türkiye’nin adalet, demokrasi, hukuk, ekonomi gibi alanlarda attığı reformist adımlar “eski Türkiye” ile mukayese ediliyordu ve yaptığı her güzel adım hanesine artı olarak yazıyordu. Eski Türkiye’nin antidemokratik uygulamalarını kaldıran, temel hak ve özgürlük alanlarını genişleten, adalet sorunlarını çözmek için yargı reformlarına imza atan bir AK Parti vardı ve AK Parti geçmiş iktidar dönemleriyle mukayese ediliyordu. Terazinin bir kefesinde Eski Türkiye’nin sorunları, diğer kefesinde ise bu sorunları çözen bir siyasi iktidar vardı.

Şimdi ise kendi reformist dönemleriyle mukayese edilen, demokrasi, adalet, temel hak ve özgürlüklerle ilgili kendi söylem ve yaptıklarıyla mukayese edilen bir AK Parti var.

Dünün sorunlarını çözen, bugünün ise oluşan yeni sorunların müsebbibi olan bir AK Parti var.

Bugün AK Parti bir şey söylediğinde bir de fiiliyatta ne yaşanıyor diye bakılıyor.

Dramatik olan şu: Kendi insanının sesine kulak verilmemesinin, tam tersine itirazların hoyratça bastırılmasının vahim sonuçlarının ne olduğunun bilincinde olan bir AK Parti var.

Sayın Erdoğan’ın yaptığı açıklama bunu gösteriyor.

Peki o zaman AK Parti’ye kurucu ilkelerini hatırlatan, doğruyu, iyi ve hak olanı tavsiye eden, “partimiz eleştirilere kulak vermeli” diyen, “kamuoyundan gelen sese kulaklarımızı tıkarsak, vatandaşa hizmet iddiamızın gerisinde kalmış oluruz” diyen Mustafa Yeneroğlu neden istifaya zorlandı?

Onun dile getirdiği sorunlar hiç parti içinde müzakere konusu edildi mi? Edilmedi.

Mustafa Yeneroğlu’nun sadece AK Parti’den değil milletvekilliğinden dahi istifasının istenmesi haklı itiraz sesinin bastırılması demek değil midir?

Üstelik lisan ile AK Parti’ye yanlışlarını, kusurlarını söyleyecek “Hazreti Ömerler, Hazreti Haticeler” arandığını söyleyip fiiliyatta Hazreti Ömer’in yaptığını yapanları sadece partiden değil Meclis’ten bile istifaya zorlamak…

Bu vesile ile Mustafa Yeneroğlu gazetemiz için yaptığımız mülakatı okumadıysanız mutlaka dönüp okuyun. Hatta değerli büyüğüm Ahmet Taşgetiren’in dün yazdığı gibi AK Parti’nin bütün kademeleri bu mülakatı okumalılar.

İnşa edici, yapıcı, iyiyi hakim kılmaya yönelik dostane tavsiyelerin sahibi niçin böyle hoyratça bir muameleye maruz kalmış diye de biraz düşünmeliler.

Elif Çakır / Karar

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Safa 2019-11-30 18:02:18

erdoğan bütün vesayetleri basireti ile yendi. lakin yenemediği tek gürüh ise kutsa gelenekçi grup. bunun için ayrı bir strateji geliştirmeli. bu vesayetçilerde fazla Allah korkusu olmayınca istemediklerini tekfirle itham ediveriyorlar. bu iş onlar için çok kolay. Allah bunlara fırsat vermesin. erdoğan ın yardımcısı olsun.

Misafir Avatar
Safa 2019-12-01 13:52:51 @Safa

herkes nefret ediyorsa 6 ay önce % 50 oy aldı bu adam . demek ki nefret eden falan yok. dilinizin altındaki baklayı çıkarında ona oy verelim bari. herkes biliyor karnı aç olan yok gözü aç olan çok.

Beğenmedim! (2)
Misafir Avatar
safa efendiye 2019-12-01 12:52:14 @Safa

safa kardeşim bu kadar kör olmayın, biz de ak partiye oy verdik ama artık oy falan yok. ali erbaşın fetöcü olduğunu dünya alem biliyor, diyanet bitti, imamlar müftüler sustu, müftüler korkudan biribriyle konuşmaıyor, şikayetler dağ gibi hakkında, utanmadan erdoğan bunu ardına takıp emir eri gibi hala peşinde dolaştırıyor. hani sen milletin bir dediğini etmeyecektin, hani sen erdoğan diyordun ki kimse koltukları baki görmesin bir saat sonra bile başarısız olanı alırız görevden diyordun. buyur al hadi millet memnun değil herkes nefret ediyor. haa kaybedilen illeri git nette bak sana illeri mi yazacak adamlar. kefen giyenler vardı nerede.. artık millet ak partiyi övmüyor övemiyor eskiden canın ıverirdi millet artık utanıyorlar.

Beğenmedim! (5)
Misafir Avatar
pirifani 2019-12-01 10:13:37 @Safa

balik bastan kokar.bastakini temize cikarmak icin ondan daha fazla gayret etmenin geregi yoktur.halk mesaji almistir ve secimde geregini yapacaktir.tabi secim olursa.

Beğenmedim! (2)
Avatar
Safa 2019-12-01 13:58:11

erdoğandan usananlar bari alternatifinide açıklasarda rahatlığın battığı bizler ona destek olsak. !!!

Misafir Avatar
hacegan 2019-12-02 10:24:19 @Safa

erdoğan 'ın aradığı ömer, ali erbaş... madem ömer arıyorsunda partideki ömerleri neden gönderdin. erdoğan ömer diyor ama kalbinde yatan ali erbaş gibi emir erleri. itiraz etmeyen, leb demeden leblebi diyen. hıyarım var deyince tuzluk yetiştiren:)))

Beğenmedim! (3)
Avatar
hayrullah 2019-12-02 11:56:40

safa denen kripto iyi yalıyor aferin

Misafir Avatar
hayrullah 2019-12-03 11:50:38 @hayrullah

safa bey sen ya anlamıyorsun yada başka derdin var, chp nin bile cüret edemeyeceği kanunları meclisten geçirdiler daha ne anlatayım sana, sen illa eskiden şöyledi böyleydilerle kendini avutmaya çalışıyorsun
zinanın suç olmaktan çıkarılmasını, domuz etinin kasaplık hayvan grubuna sokulmasını .istanbul sözleşmesini ..vb .. neyle izah edeceksin
chp gelseydi daha ne yapabilirdi ,bunları bir düşün....

Beğenmedim! (3)
Misafir Avatar
Safa 2019-12-02 14:10:53 @hayrullah

hayrullah kardeşim ben zatı alinize kötü sıfat kullanmayacağım. şuna cevap arıyorum. bu gün ekonomik olarak hangi konuda akparti öncesinden daha kötü. ahlaki açıdanda oranda artış vardır. bu doğru. yanlız kötü ahlakın sorumlusı gelenekçi din anlayışıdır.bunun ıslahı için ise bu yönetim herkese serbest tartışma zemini imkanını sağlıyor. aklı olanda hurafelerden, bidatlerden uydurulmuş dinden indirilmiş dine inansın. hepsi bu. erdoğan ın da elbet hataları vardır. sıfır hatalı kul olmaz. lakin ceza yazan polise kızıp erdoğana haksızlık etmeyelim. devlet yönetiminin ana ilkerinde sapma görmüyum. ondanda şeriatı ilanı bekleyemeyiz. lakin herkes kendi hayatında vahye dayalı dönüşümü yaşayabilir. gün gelir o da gider lakin gelen gideni aratmaz inş. o zaman bu günleri mumla ararız . keşke ise pişmanlıktır. bu günü değerlendirirken geçmiş yüz yılıda ortaya koymalı ibret almalı. selam ve sevgiler.

Beğenmedim! (1)
Avatar
muhteşem yorum 2019-11-30 18:55:15

bir samimiyet testi yapalım öncelikle... islamcı mahalle ululemre itaat deyip erddoğanın her yanlışına amin diyor. bu yanlış algıyı değiştirmek gerekir. müslümanların şu konular üzerinde kafa yorması gerekiyor. peygamberimizin hem de iki kızı ile evli olup zinnureyn lakabını alan hz. osman bırak uyarıyı öldürülmekle neden cezalandırıldı. bir parça kumaş için hutbede olan hz. ömere bir kadın neden hesap sordu. peygamberimizin diğer damadı hz. ali bizden emir sahibi değil miydi de halifeliğine karşı çıkıldı, hz. hüseyin şehit edildi. şu emevi kafasını bırakmalı artık. müslümanların bu kafasından dolayı ak parti 6 büyükşehiri kaybetti. dinihaber gibi medya olmasa eleştirmese tüm şehirler gidecekti. eleştiri bünyeyi güçlendirir.

Misafir Avatar
Safa 2019-12-01 11:03:12 @muhteşem yorum

amin dediğimiz neler var sıralayabilirmisin maddeler halinde. hz osman örneği çok yanlış. benzer akibetler hz ömer ve hz ali de de oldu. ak partinin kaybettiği altı büyükşehri hatırlarmısınız ? anladığım kadarıyla zaten bu partiyle işiniz yok bahaneniz çok vesselam.

Beğenmedim! (3)
Avatar
Arkadaş 2019-11-30 23:40:44

Erdoğanın şuurlu müslümanlar nezdinde hiç bir kıymeti kalmadı. Onun peşinden ancak zengin sosyete müslümanlar gider. Erdoğan ve kurumları bizden uzak olsun kime yakın olurlarsa olsunlar. Zaten 3 senesi kalmış biraz daha çalıp oynasın.

Avatar
menekşe 2019-12-01 10:17:56

biri kral çıplak demeliydi sonuna kadar katılıyorum. biz bu diyanetten memnun değiliz daha hangi dille dile getireceği kardeşim. diyanet en güvenilmez kurum oldu . hani milletin memnun olmadığı bürokratı görevden alacaktın erdoğan nerede sözlerin

Misafir Avatar
pirifani 2019-12-01 23:39:26 @menekşe

yaniliyorsunuz sayin menekse kral ciplak degil aksine kral kurk manto giyiyor. islami soylemlerle yola cikip seksen bin lira maas ve uc asgari ucret miktari zamdan rahatsiz olmuyorlarsa cevrelerinde omerler goremiyeceklerdir. trump yilda dortyuzbin dolar olan masini almiyor new yorkun eski yahudi belediye baskani da maasini almiyordu.omerleri gectik biz trump gibi bile oplamiyorken etrafimizda kimlerin coreklenecegi belli degil mi? yoneticilerimiz bu halleriyle lux hayat yasayan tarikat liderlerine mi ozeniyorlar?

Beğenmedim! (1)

banner312

banner298