Zengin Müslüman kadının sonradan görme halleri

Sol görüşlü bir hanım yazar Elçin Demiröz... Bu gün OdaTv'deki köşesinde sonradan görme müslüman mahallenin kadınlarını yazdı. Maalesef kadınlarımız da ümmet örnek olamadı

Zengin Müslüman kadının sonradan görme halleri

Sol görüşlü bir hanım yazar Elçin Demiröz... Bu gün OdaTv'deki köşesinde sonradan görme müslüman mahallenin kadınlarını yazdı. Maalesef kadınlarımız da ümmet örnek olamadı

17 Kasım 2019 Pazar 18:31
Zengin Müslüman kadının sonradan görme halleri
banner310

Sıradaki mevlidimiz gösterişten ölenlere değil, ölmelerine rağmen bir türlü gösteremeyenlere gelsin

Geçim sıkıntısı temelli çoklu ölümler toplumun yüreğini günden güne daha da yakarken, muhafazakar bir ailenin kızının doğumu için yaptığı şatafatlı mevlit halkın büyük tepkisine neden oldu. Instagram fenomeni olduğu belirtilen Büşra Nur Söylemez’in Ihlamur Kasrı’nda düzenlediği mevlidin yayınlanan klibi aracılığıyla sosyal medyaya düşen olay, muhafazakar kesim ve gösteriş arasındaki kopmaz ilişkiyi bir kez daha gündeme taşırken kamu vicdanının fırsat eşitsizliği hanesine bir çentik daha attı.

Son otuz yılda sermayenin farklı toplumsal sınıflara yayılması yeni bir muhafazakar orta sınıf inşa etti. Teknoloji ve medyanın da yayılımıyla modernleşme sürecine hızla eklemlenen bu kesimin çocukları eğitimden modaya, sanattan spora kadar birçok alanda eskiden olmadıkları kadar görünür hale geldiler. 1980 sonrası neo-liberal politikalar ile birlikte taşradan şehre göçle doğan “ekonomik elitler” 2000’li yıllardan itibaren din çevresinde temellenen siyasal değişimle “muhafazakar burjuvaziye” dönüştü. Adı üstünde, elitlik içinde eğitimsel, sosyal, kültürel temeller barındıran bir seçkinlik ifadesiyken burjuva, kelime anlamıyla kapital sahibi olmaya yani maddi temele dayanıyordu. Dolayısıyla da içi parayla dolu olan birçok şey gibi altı boş kaldı. Dolmadıkça da kazandığı parayı harcama ve harcadığını göstermek utanılacak bir şey olmaktan çıktı. Bu kesimin alışkanlıkları modern tüketim kalıplarının filtrelerinden geçtikçe hazza dayalı ve gösteriş esasında yeniden biçimlenmekten korkmadı. Kazandıysak harcıyorduk, hatta harcamalarımız üzerinden bonus değil de sosyal statü kazanıyorduk. Neden olmasındı ki...

MÜSLÜMANDAN SÜSLÜMANA

Tüketim ürünlerine verilen değerle inşa edilen kimlikler sosyal medyanın da desteğiyle muhafazakarlığın popüler kültürün bir nesnesi haline gelmesine olanak sağladı. Bunu da tüketimin birincil öznesi “kadın” üzerinden şekillendirdi. Başörtülü kadınların modern dünya ile uyum sağlama zorunluluğu, kamusal alanda dışlanmış olmanın da getirdiği ekstra kabul görme isteğiyle hızlı bir modernleşmeye evrildi. İslami kesimin moda dergilerine bakıldığında yeni muhafazakar kadın kimliği seküler kadının modernliği üzerine resmedildi. Bu dergilerin kapak kızları kedi gözü makyajı yapmaktan kaçınmadı, başlıklar ise batıdan gelen haute couture, vintage gibi yabancı kelimeleri yadsımadı. Podyumları kendinden emin, umursamaz ifadeli, özgüveni yüksek tesettürlü mankenler doldurdu. Uzun ve bol pardösüler yerini vücut hatlarını göstermekten imtina etmeyen giysilere, geniş eşarplar ise daha küçük parçalı örtülere hatta saçı andıran, gösterişli şapkalara dönüştü. Kısaca giyinmek örtmekten çok göstermek için kullanılır oldu. Estetik kaygılar dini kaygıları solladı. Haliyle de varılan nokta örtünmenin İslamiyet’teki maksadıyla fazlasıyla çelişti.

LUCCA YERİNE HUQQA, ARMANİ YERİNE ARMİNE...

Muhafazakar kesimin tüketim alışkanlıkları kendi ürünlerini ve mekanlarını yaratmaktan geri kalmadı. Başı örtülüler için üretilmiş özel şampuanlardan helal sertifikalı kadın pedlerine kadar birbirinden farklı ürün piyasaya girdi. O da yetmedi helal seks shoplar açıldı. Aynı şekilde mekanlar da evrildi. Son yılların gözde buluşma mekanı Bebek’teki Lucca’ya helal bir alternatif olarak hem mesafe hem de isim olarak ona çok da uzak olmayan Huqqa doğdu. Başörtülüden dekolteliye kadar her tür misafire ev sahipliği yaptı. Nargile de vardı loca da... Kız – erkek karışık da oturdu, haremlik selamlık ayrılan da oldu... Dünyaca ünlü kokteyllerin alkolsüz versiyonlarının sunulduğu mekanın girişi Porsche’dan Ferrari’ye lüks otomobilden geçilmedi. Bir nevi muhafazakar kesimin batıya öykünen helal kulübüydü.

Cumhuriyet’ten bu yana batı taklitçiliğiyle damgalanmış seküler kesim, en çok da islamın modernleşme çabası esnasında temize çıktı. Yaftalandığı birçok şey aslında öykünme seviyesinde kalmıştı, muhafazakar burjuvanın kötü taklitçiliğinin eline su bile dökemezdi. 

“Gösteriş insanın kültürel zayıflığını yansıtma halidir” demiş Konfüçyüs.

Bugün sadece kültürel zayıflığın değil, insani değerlerin güç ve gücü gösterme karşısında çöküşünün de bir anlamda temsili oluyor.

Yeni doğmuş bir bebek için on binlerce lira harcanarak düzenlenmiş, o da yetmemiş videosu milyonların gözüne sokulmuş bir mevlit, şehrin diğer ucunda elektrik faturasını ödeyemediği için kendiyle birlikte tüm ailesini, hatta çocuğunu bile öldürmeyi göze alabilen bir çaresizliğin ardından zehir gibi geliyor.

Öyleyse sıradaki mevlidimiz gösterişten ölenlere değil, ölmelerine rağmen bir türlü gösteremeyenlere gelsin.

Elçin Demiröz / OdaTv

Son Güncelleme: 17.11.2019 20:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Arkadaş 2019-11-17 20:40:37

AKP nin yetiştirdiği dindar nesil. Dinle alakası olmayan kesim dahi bu başörtülü türbanlı kesimden utanır hale geldi. Ahlak edep nezaket mütevazilik türbanla başı kapamayla sakalla olacak şeyler değil. Günümüzde başu açık bir bayan daha edepli, avrupalı bir erkek bizim erkeklerden daha nezaketli. Daha saygılı. Diyeceğim o dur ki bir insanı seçerken eş için, arkadaşlık için, başınıza yöneticilik için. İş için Vesaire herhangi bir şey için DİNDARLIK artık kıstas değil. Kişinin Ahlakına dürüstlüğüne ve nezaketine bskın. Kıstasınoz bu olsun bunlar yoksa istediği kadar dindar olsun namaz kılsın tarikstlarda crmaetlerde bulunsun BEŞ KURUŞ etmez.

Misafir Avatar
Enver 2019-11-18 16:46:09 @Arkadaş

ne batıllalasan,değerlerden kopma olayı ne yazık ki sadece akp ye mal etmek elbet yanlış olur ama hızlandıran etki denebilir.bu batıl,yozlaşması ne yazık ki osmanlının Allahın bile lanetlediklerinin içine haysiyet,nefis ve şeytanın hizmetine meyilli olanların gidip döndüklerinde o lanetli ortamı ballandırmaları,yaşamaya çalışmaları özellikle de meşturiyetle yapılanlar,şeriatla yönetilen ülkede şeriat işteriz diye ayaklananların asılmmaması da o lanetli yaşama meyil artmıştır.bunda herkesin vebali günahı vardır. ama son dönem de daha fazladır.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Safa 2019-11-17 21:41:00 @Arkadaş

arkadaş etme , sorumluluğu siyasilere atmayın. ahlakımız kayboldu. lakin kaybolan ahlakımızda zaten ataların ahlakıydı kuranın ahlakı değil. ortada ataların dini ve gelenekler var. hala kuran yok. yoksa devletin payı %5 şahısların sorumluluğu %95 en dindar partiler yönetime gelse bunların yarısı kadar bile birşey yapamazlar. i̇şi ehline veriniz ayeti gereği bence en isabetlisi mevcut yöneticilerimiz. bunun kıymetinide bunları kaybedince anlayacağız. i̇stanbul el değiştirince saadetli kardeşler timsah gözyaşı döktüler ama iş işten geçti.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Hamza 2019-11-17 22:18:03

GÜZEL YAZİ 2002 SENESINDE FETÖNÜN YETİSTİRDİGİ TERÖRİSTLERIN KÖYDEN KADINLARİ HAVALARDADA BALON PATLIYİNCA HEPSI ACILDI SACILDİ

Avatar
Enver 2019-11-18 16:54:04

yazı okumadım sadece ön başlığı yeterlidir.zaten eğer görüntüyle islam ve müslüman olma bakışı toplumda değişmedikce bu yıkım devam eder.müslüman müslüman gibi giyinmek,yaşamak,davranmak,iman etmesi gerekir.aksi halde öyle soyunmakla,bedeni sergilemekle,israf etmekle,en lüx yerde yaşamakla,müslümanlık olunmadığını bilmeleri gerekir.eğer kişi müslümansa yalan söyleyemez,israf edemez,zekatından kacamaz,fitresini verecek,garibanı koruyacak,emanet verecek gerektiğinde müddeti artıracak ama asla zulüm yapamaz.çalıştırdığına hakkını zamanında verecek.her yediğine şükredecek.yoksula,yetime sahip çıkıp asla tepeden bakmayacak.yemeğine gariban da davet etmesini bilecek yoksa öyle armina,vakkodan başörtü takmak değil.özellikle sistem batıl olunca toplumda batıllaştıkca helak olmak da kaçınılmaz hale geliyor.

Avatar
Ube 2019-11-18 22:41:35

“Gösteriş insanın kültürel zayıflığını yansıtma halidir” demiş Konfüçyüs.

Bugün sadece kültürel zayıflığın değil, insani değerlerin güç ve gücü gösterme karşısında çöküşünün de bir anlamda temsili oluyor.

Yeni doğmuş bir bebek için on binlerce lira harcanarak düzenlenmiş, o da yetmemiş videosu milyonların gözüne sokulmuş bir mevlit, şehrin diğer ucunda elektrik faturasını ödeyemediği için kendiyle birlikte tüm ailesini, hatta çocuğunu bile öldürmeyi göze alabilen bir çaresizliğin ardından zehir gibi geliyor.

Öyleyse sıradaki mevlidimiz gösterişten ölenlere değil, ölmelerine rağmen bir türlü gösteremeyenlere gelsin.
Bu yetti arttı bile

banner312

banner298