İlahiyat Fakültelerinin medreseleştirilmesi ve felsefe, sosyoloji, psikoloji, dinler tarihi ve din eğitimi gibi derslerin yavaş yavaş ders saatlerinin azaltılıp kadrolarının daraltılması projesi tam gaz devam ediyor.

Bazı fakültelerde söz konusu anabilim dalları bilim dalı yapılıp tek bir “Din Bilimleri” anabilim dalının altında toplanıp kadro daraltılmasına gidildi. Yeni açılanlar da dâhil, Temel İslam Bilimleri Bölüm Öğretim üye sayısı Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü’nün en az iki, bazen üç veya dört katı..

Temel İslam Bilim. Bölümlerindeki, Arap Dili Öğretimi hariç, Arap dünyasından gelen hocalara ve bunların sayılarının giderek artmasının getireceği sonuçlara hiç girmiyorum. 

Bazı fakültelerde neredeyse Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü’nde her alanda dersi verecek bir hoca bile yok.

YÖK, geçen hafta İlahiyat Dekanlarını topladı. YÖK Başkanı, Felsefe ve Din Bilimleri Bölümlerin'den kadro istenmemesini, buna olumlu cevap verilmeyeceğini, ihtiyacın başka fakültelerden(felsefe, sosyoloji ve psikoloji bölümleri) karşılanmasını istedi.
Daha da garibi, bunun, Arap Dili için ve tüm İlahiyatlarda iyice şişmiş Temel İslam Bilimleri kadroları için söylenmemesi.

Marmara İlahiyat Dekanı Ali Köse dışında itiraz eden yok. (içinden itiraz edenlerin ve arkadan konuşanların epeyce olduğunu bilsem de burada söyleyemem).

Bu,18. yy.dan bu yana yapılan yenileşmenin tersine gitmek demek. 
Bir yandan İslami İlimler isminin ısrarla/zorla İlahiyatlara kabul ettirilmesi, bir yandan İlahiyatlarda kız-erkek ayrı sınıf/koridor/kantin vb. çabaları da bitmiş değil. 

Dini ve zihni yönden, tarihte görülmemiş bir “İslam Orta Çağı” ve selefi bir yapı yaratılmaya çalışılıyor. Ehl-i hadis merkezli akıl düşmanı bir din ve fıkıh yorumu Türkiye'de her geçen gün hâkim kılınıyor.

Beğenmediğimiz Batı kadar bile insani hak ve özgürlüklere, bilime, adalet ve liyakata dayalı bir toplum yapısı kuramamanın sebeplerini araştıracakları yerde, bu sebepleri araştırabilecek ilimleri İlahiyatlardan yok ediyorlar. Durum, gerçekten endişe verici.

Bunu Osmanlı'nın son üç dört asrından beri çözmeye çalışıyoruz. Ama mutaassıp bir zihniyet buna izin vermiyor. Osmanlı yenileşme ruhundan bile gerideyiz.

Beka’dan bahsedenler biraz da buna baksınlar. Esas beka sorunu bu. Biz, sadece kayıtlara geçmesi için uyarıyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet Akif 2020-07-07 08:28:12

ne kadar da zorunuza gitmiş, gönül isterdi ki ilahiyat fakültelerinde okuyan öğrencilerin i̇slam 'ın edep ahlâk ve terbiyesinden ne kadar uzak olduklarını, kız ve erkeklerin ve hatta hocaların bile tevhid i bilinç adına ne öğrendiklerini ve ne ogrettiklerine baksaydilar.
gönül isterdi ki aklı selim her bir müslümanın , bir günlerini ayırıp ilahiyat fakültelerinin önünde oturup çıkan öğrenci ve hocaları gözlemleseydiler.
sonuç;mezun bayan,erkek kur'an dan bi haber alfabe öğretmenleri, erkeklerler namaz kıldırma memurları . . .!

Avatar
Ahmet 2020-07-07 18:11:52

Kiz erkek ayni sinifta olunca nasil bir bilimsel akli gelişme saglanacak merak ediyorum...kiz erkek ayri sinifta olunca dusunemiyormusunuz...

Avatar
kkö mediha 2020-07-06 23:34:20

Allah razı olsun ibrahim hocamızdan, yahu diyanet ilahiyat imam hatipler tarikat işgaline uğradı. ak parti oy uğruna bu gerizekalılara bel bağladı. afganistanı kınarken ak parti eliyle aftanistana dönüyoruz.

Avatar
Saj 2020-07-07 09:03:35

Sen niye rahatsız oluyorsun asil senin kafa taşında sorun var git onu çöz bu zamana kadar bu dersler yapıldı kime ne faideai oldu acaba

Avatar
Ube 2020-07-07 19:01:20

Ülke tam manasıyla {öncesi ve sonrası olarak baktığımızda} TAAAVVUF ve KEMALİZM arasına sıkışıp kaldı.
Dur diyen veya dur diyebilen çıkmıyor,
Dur diyormuş gibi yapılıyor...

Avatar
Hiç 2020-07-07 15:37:01

Ilahiyat ilminden nasibini alamamış 2 yıl açıköğretim ile 2 yıl lisans tamamlama sonucu ilahiyat mezunu olmuş yakın bir akrabam şuanda bir cemaat üniversitesinin ilahiyat fakültesinde öğretim üyesi oldu..siradan basit birilahiuat

Avatar
Dr. Arş. Gör. 2020-07-08 14:42:47

sayın hocam, yazınız için çok teşekkür ederim. yazdıklarınızın tamamen doğru olduğunu, felsefe ve din bilimleri bölümünün ders sayısının azaltıldığını, hoca sayısının da aynı doğrultuda azaltılmaya çalışıldığını ilahiyat çevrelerindeki herkes biliyor. felsefe ve din bilimleri bölümünde araştırma görevlisiyim, doktoramı bitireli 3 yıl oldu ama ısrarla öğretim üyesi kadrosu verilmiyor bize. benim durumumda olan başka arkadaşlar da var (yalnızca güçlü torpili olanlar hariç, onlara her şekilde kadro veriliyor malum!). maalesef ülkemiz ehliyet, liyakat en önemlisi de adalet hususunda her geçen gün daha da kötüye gidiyor. bundan dolayı çok üzgün ve öfkeliyim. en çok da bunları değiştirmek için hiçbir şey yapamamak, kötü gidişe seyirci kalmak beni üzüyor. ben de artık yapabileceğim tek şeyi yapıyorum: Allah'tan yardım diliyor ve hakkımı yiyenleri ona havale ediyorum. onun günahkarları en güzel şekilde cezalandıracağından kuşkum yok çünkü.

Avatar
Murtaza Kurt 2020-07-08 15:11:35

ben felsefe grubu öğretmenli̇ği̇nden emekli̇ oldum , ayetlere ve hadi̇slere felsefi̇ göz bakmalarini i̇stemi̇yorlar , çünkü onlarin tek derdi̇ mankurtlaşmiş müslüman yeti̇şti̇rmek , ebu cehi̇ller gi̇bi̇ di̇ndar yeti̇şti̇rmek ,

banner312

banner298