Millete bıkkınlık veren, yine “yetti artık” dedirten bir haber dolaşıyor internette…


“Tokat Erbaa’daki Çoşkun Önder Anadolu Lisesi’nde Din Dersi öğretmeni Mahmut Özdemir, 19 Şubat’taki derste Alevilikle ilgili, “Hz. Ali’ye inanıyorlar ama Hz. Ali’nin yaptıklarını yapmıyorlar. Hz. Ali namaz kılıyor, Aleviler kılmıyor. Cemevi gibi bir ibadethane çıkardılar, onun da Kuran’da ismi geçmiyor, aslı astarı yok. Cem diye sazlı-sözlü, bayanlı-erkekli bir ibadet şekli geliştirmişler: Böyle bir ibadet olmaz. Alevilik bir din değil, Aleviliği bir din yapmaya çalışıyorlar, eğer bunu başarırlarsa ülke büyük bir sorunla karşı karşıya kalır” dedi.
Ve her zaman olduğu gibi bir öğrenci itiraz eder. Ardından “Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve Tokat Şube Başkanı Muharrem Erkan, Alevi öğrencilere yönelik ayrımcı politikaların artık çekilemez bir hal aldığını kaydederek öğretmen hakkında yasal işlem yapılmasını ister.”

Toplumu ayrıştırma, kızıştırma, kutuplaştırma ve PKK’ya destekte sınır tanımayan Atatürkçü Cumhuriyet Gazetesi’nin “Din öğretmeninden Alevilere hakaret: Sazlı sözlü, ibadet olmaz” başlıklı haberi böyle…
Türkiye’de Tarikatları tartışırsınız.
Mezhepleri tartışırsınız.
Hadisleri tartışırsınız.
Kur’an’ın “had ayetlerini” tartışır, bir güzel “çağ dışı uygulama” deyip ayetleri bile aşağılayabilirsiniz.
Peygamberimizin evliliğini tartışır. Peygamber (as)’a ahlaksızca “pedofili” de diyebilirsiniz.

Ayet ve hadisle sabit olan “başın örtülmesi emrini” tartışabilir, “simge” deyip çamura yatabilir hatta ülkede olmaması gereken yaratıklar görüp “Suudi Arabistan yollarını” dahi gösterebilirsiniz.

Charlie-Hebdo dergisinin Peygamberimizi aşağılayan karikatürlerini hem de Aleviler konusunda sözde hassas Cumhuriyet Gazetesi’nde dahi özgürce yayınlayabilirsiniz.

İslam’da sema var mı yok mu? Zikir gizli midir yoksa açıktan mı yapılır? Rabıta var mıdır yok mudur? Şeyh, Mürşit, Gavs, Kutup gibi statüler İslam’da var mıdır yok mudur?

Üç aylar orucu; Kandil gecelerine has oruç ve ibadetler; iftar saati; namazın şekli-kılınışı-nerede ne okunacağını; haccın eda ediliş zamanı…
“Allah’ın mutlak yaratıcı olup olmadığını” bile tartışabilir, “yaratma” sıfatını inkar edip Darvin teorisini bilimsel gerçek diye hem de okullarda okutabilirsiniz.

Abdülaziz Bayındır, Yaşar Nuri Öztürk, Mustafa İslamoğlu, Zekeriya Beyaz, Turan Dursun, Bahriye Üçok, Cübbeli Ahmet, Abdülhamit Han, Yavuz Sultan Selim, Vahdettin, İskilipli Atıf Hoca, Süleyman Hilmi Tunahan, Seyit Kutup, Mevdudi, Hasan el-Benna, Mevlana, Hz.Hatice, Hz.Ebubekir, Hz. Aişe gibi İslam’ın yaşayan ve vefat etmiş dini-siyasi-ilmi olarak isim yapmış, haklı veya haksız tüm simalarını eleştirebilir, aşağılayabilirsiniz.

İslam dışında Hristiyanlık ve Yahudilik gibi ilahi dinleri, Budizm ve Jainizm gibi her tür ilkel dini, Komünizm, Kapitalizm, Satanizm gibi her tür ideolojiyi de tartışabilir, aşağılayabilir, dalga geçebilirsiniz.

Hatta Koruma Kanunu ile Korunan Atatürk’ü bile tartışabilirsiniz. Kemalizm’i yerden yere vurabilirsiniz.
Hatta hatta Hz.Ali’ye özel statü veren Şii’liği bile tartışabilirsiniz.
Ama ülkede bir şeyi tartışamazsınız.
Konuşamazsınız.
Eleştiremez ve sorgulayamazsınız.
Alevilik…
Konuşur, eleştirir veya Kur’an ve Sünnete uygun olup olmaması yönüyle Aleviliği gündeme getirirseniz bir anda birilerine “ülke dar gelir, hayat yaşanmaz olur, kendilerini baskı altında hissederler.”

Ama kendileri, milletin “dinini, imanını, inancını, kültürünü” istedikleri gibi pervasızca eleştirir devletten topluma varıncaya kadar konulacak ne kadar yasak varsa arkasında tam kadro yer almaktan geri durmazlar. Kendilerine karşılık verilince de “sünni baskı var” diye de bir güzel yırtınırlar.  
Bu ülke de sokağından meclisine, okulundan kışlasına varıncaya kadar her şey tartışılıyorsa Alevilikte bal gibi tartışılır.

Kimse kusura bakmasın!

Aleviliği, Din Kültürü Öğretmeni de eleştirir; Sünni de, Ateist de, Alevi de, Gayri Müslim de…

Her eleştiriye uğrayan kendini medenice nasıl savunuyorsa; Alevi de çıkacak ve kendini aynı şekilde savunacak.

Anlatacak…

“Müslümanım ve Hz.Ali’nin peşinden gidiyorum” diyorsa, çıkıp bunu ispat edecek.

Hz. Ali döneminde “def” dışında olmayan çalgı aletlerinin varlığını nasıl ispat edecekse ispat edecek.

Hz.Ali’nin yaşamadığı ve karşı çıktığı, Hacı Bektaş Veli’nin yaşamadığı ve karşı çıktığı hayatı; yaşama ve meşrulaştırmanın çelişkisini millete, eleştirenlere bir güzel açıklayacak.

Sana göre doğru, Müslüman kardeşlerine göre yanlış olan her ne varsa çıkıp izah edeceksin.

Öyle “laiklik var herkes dininde, inancında hür. Herkes kafasına göre yaşar ve saygı duyulmalı” ayaklarına yatmayacaksın.
Unutma ki…

Laiklik, devletin sadece sanal bir yönetim şeklidir.

Dinlerin, ideolojilerin, grupların, mezheplerin… yanlışlarının sigortası değil!
  
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
garip İmam 2016-03-04 16:22:50

yorumunuza aynen katılıyorum....

Avatar
Oğuz Ç. 2016-03-05 09:17:36

kaleminize yüreğinize sağlık...

Avatar
Barbaros 2016-03-05 15:36:54

müthiş bir yazi..

Avatar
ramazan erol 2016-03-05 19:15:20

ağzınıza yüreğinize sağlık hocam çok süper yorumlamışsınız noktasına virgülüne kadar katılıyorum masum alevi kardeşlerimizin birşekilde doğruları öğrenmesi gerekiyor heryerde olduğu gibi aleviliğinde arkasına gizlenip halka nifak tohumları ekmeye çalışan münafıklara fırsat vermeyelim tv kanallarında para nuğruna yapmadığı şerefsizlik kalmayan kendilerine alim görüntüsü veren firavunlara karşı tokat gibi onları yerin dibine sokacak bilgiye sahip samimi imanlı din alimlerinin konuşturulması lazım.

Avatar
mehmet 2016-03-07 06:16:32

selinize yureginize saglık

Avatar
Yaşar Gümüşlü 2016-03-08 23:38:35

din kültürü öğretmeninin inançları eleştirme hakkı yoktur ,,,müfredatın dışına çıkarsa soruşturma açılır,,,farzedelimaslında ateist biri toplumu kandırarak din kültürü öğretmeni oldu ve çocuklarınıza islamı kötülüyor siz ne yapardınız ???*