Müftülerimiz neden hedef tahtasında

Yüsra Yiğit / Ankara / Dinihaberler.com Arapça kökenli müftü sözcüğünün sözlük anlamı fetva veren, şer'i mes'elelere dair sorulan soruları cevaplandıran kişidir. Mastarı iftâ sözcüğüdür. İftâ, şer'i bir mes'ele hakkında cevap vermek demektir.  

Müftülerimiz neden hedef tahtasında

Yüsra Yiğit / Ankara / Dinihaberler.com Arapça kökenli müftü sözcüğünün sözlük anlamı fetva veren, şer'i mes'elelere dair sorulan soruları cevaplandıran kişidir. Mastarı iftâ sözcüğüdür. İftâ, şer'i bir mes'ele hakkında cevap vermek demektir.  

31 Temmuz 2014 Perşembe 12:07
Müftülerimiz neden hedef tahtasında
banner310
Yüsra Yiğit / Ankara / Dinihaberler.com

Arapça kökenli müftü sözcüğünün sözlük anlamı fetva veren, şer'i mes'elelere dair sorulan soruları cevaplandıran kişidir. Mastarı iftâ sözcüğüdür. İftâ, şer'i bir mes'ele hakkında cevap vermek demektir.
 
İstilâhta ise müftî, müctehid demektir. Müctehid, Kur'an-ı Kerim'den ve Hadis-i şeriflerden dini hüküm çıkarabilme kudretine hâiz bulunan kimsedir.
 
Müftü, Şeyhülislâm tâbirinin yayılmasından önce ilmiye mesleğinde kullanılan üç tabirden biridir. Diğerleri de Kadı ve müderristir.
 
Halkın ve devlet dairelerinin dini meseleler hakkında sordukları soruları dini kitaplardan ve daha çok Hanefî mezhebine göre fetvâ veren müftüler, kadılar gibi resmî bir sıfata haiz değillerdi. Sorulan dini meseleler için muteber fıkıh kitaplarından araştırıp gerekli cevabı vermekle mükellef idiler. 
 
Her ne kadar müftüler Hanefi mezhebine göre fetvâ veriyorlar ise de Osmanlı Devleti sınırlar içinde bulunan diğer üç mezhep mensupları için de müftüler tayin ediliyorlardı. Bunlar da Şafii, Malikî ve Hanbelî mezhebine göre fetvâ verirlerdi.

 
Kısaca müftülerin tarifini yaptıktan sonra konumuza dönelim. Yayım hayatının 5. yılına girmeye hazırlanan Dinihaberler.com'a yorum yoluyla gelen eleştirilerin % 80'i müftüleri kapsamaktadır. On binlerce yorum kayda değer görülmediğinden silinmiştir. Gelen yorumların büyük bir kısmı ya hakaret ya da onur kırıcı olduğundan yayımlanmamıştır. Elbette ki bunları yayımlamamız imkansız. Eleştirilerin de bir adabı ve edebi vardır. Bu sınırların aşılmaması gerekmektedir.
 
Eleştirilerde ve yorumlarda müftülerimize biraz haksızlık mı yapıyoruz?
 
Bir kaç gün önce bir il müftümüzün sabah ezanı okuduğu haberini yapmıştık. Kırşehir İl Müftüsü Mehmet Şahin, il müftüleri arasında yapmış olduğumuz araştırmamıza göre sabah ezanı okuyan ilk il müftüsü olma ünvanını kaydetti. Bu durumu takdir ve tebrik etmemiz gerekirken maalesef eleştiri konusu oldu.
 
Yine Malatya İl Müftümüz Ümit Çimen, makamına gelen bütün personelini ayakta karşılaması ve görevlisine hakettiği değeri fazlasıyla vermesinden dolayı maalesef o da eleştirilerin hedef noktasında oldu.
 
Kırklareli Demirköy  İlçe Müftümüz Ahmet Mehmetalioğlu ve bütün personeli; kaymakam tarafından görevindeki başarılarından dolayı" üstünbaşarı belgesiyle" ödüllendirilirken okurlarımız tarafından eleştirildi.
 
Başarılı ve özverili çalışmalarıyla takdire şayan bir diğer müftümüz de aynı anda 3 ilçeye birden bakmak zorunda olan ancak bunu bir zorluktan ziyade yapmış olduğu başarılı çalışmalarla fırsata çeviren ve değerli kılan Çorum Bayat Müftüsü Mukadder Arif YÜKSEL Bey'in de okurlarımız tarafından hakettiği ilgiyi göremediği kanaatindeyiz. 
 
Bunun örneklerini çoğaltmak elbette mümkün. Nice müftülerimiz var ki, hizmet aşkıyla yanıp tutuşurken ve bu zevkle  görevlerini ifa ederken gün geçmiyor ki bazı mesnetsiz kişilerce riyakarlık ve gösterişle suçlanmasınlar. Cahilce bir tutum ve davranış maalesef. Müftülerimizin bulundukları en ücra köşede yapmış oldukları hizmetleri kamuoyuyla paylaşmasından daha doğal ne olabilir ki?
 
O zaman sorun ne? Neden müftülerimizi eleştiriyoruz? Eleştiriler neden yapıcılıktan uzak yıkıcı eleştiriler? Neden hedef tahtasına müftülerimizi koyuyoruz? Müftülerimiz gerçekten suçlu mu? 
 
Oluşturmuş olduğumuz serbest kürsümüzde bu sefer masaya "müftülerimiz " konusunu yatırıyoruz. Diyanet camiasının en tepesinden en alt kademesine kadar herkes tarafından ilgiyle okunan ve takip edilen sitemizde yapmış olduğumuz haberlere gelen yorumlar, bazen istenmeyen türden olsa da bu camianın sorunlarını ve gerçeklerini bizzat yaşayan sizler tarafından yapıldığından büyük önem taşımaktadır. Belki de yapılan bir yorumla, ortaya sunulan bir gerçekle bugüne kadar gözden kaçırılmış ya da ihmal edilmiş bir soruna çözüm olacaksınız. Sorunları ehil ellere iletmek için bulunmaz bir fırsat olan kürsümüze sizleri bekliyoruz.

Buyrun bu sefer söz sizde! 


 
Not: Eleştiri adabı ve edebine uygun düşmeyen yorumlar yayımlanmayacaktır.
 
 
Son Güncelleme: 13.12.2015 13:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
i.h 2014-07-31 12:48:02

cvp çok basit dostlar.Adil davranmadıkları için.Herşeyi kendi rahatları ve terfileri için yaptıkları için. Askerde vardır ya hepimiz biliriz bir düşünce: ne kadar sıkarsak o kadar yerimizde rahat ederiz mantığı vsvs. Saygın davranmadıkları için.misal: hangi kurumda bir amir personeline çocuk,öğrenci çağırır gibi ismen yüksek tonla çağırır veya hitap eder. Herşeyi kendilerinin bildiklerini sanmaları,bütün doğruların kendilerinde olduklarını bize kabul ettirme edasını yansıtıp kırıcı ve itici olmaları.hiç bir müftülükte ben düzgün,efendi,mert seviyeli,tek kişilikli personelin müftülerimizce manevi bir taltifle mukabele edildiklerine şahit olmadım.hep şahsi işlerini gören veya yüzüne çok farklı başka mekanda zamanda çok farklı kelam edenler hep müftülerce sevilmeleri,en azında takdir edilmeleri vsvsv. konu uzun ve derin.ben 20 yılı doldurdum görmedim adil davrananı.davranmaya çalışanı gördüm lakin becebileni görmedim.Burda ilan ediyorum: HİÇ BİR MÜFTÜYE HAKKIMI HELAL ETMİYORUM...

Avatar
Abdullah sarıaslan 2014-07-31 12:49:01

Neden hedef tahtasinda? Cunku genelde Ali kiran baskesenlik yapiyorlar TDV Araciligiyla yedikleri onunde yemedikleri arkalarnda Babalarinin ciftligi gibi kullaniyolar Daha ne olsun ki

Avatar
yasin hoca 2014-07-31 12:56:44

İşin aslında biz imamlar olarak ipin ucunu fazla kaçırdık.. Meslek ve makamımızı ayaklar altına aldık. Bir imam bilgisiyle mevkisiyle kişiliğiyle ağırlığını hem camiye hem de cemaatını hissedirebilseydi bu durumlar zuhur etmezdi. Müftüler değil imamlar hedef tahtasındadır. imamların kendilerine çeki düzen vermesi gerekir.

Avatar
ahmet çakar 2014-07-31 13:16:19

Yanlişlarla dolu makamin verdiği rehavete kapilan mi dersin sinavlarda dalga gecenmi dersin adam kayirmami dersin adaletsiz simav yapan mi dersin vs vs vs sayacak o kadar sorun varki bu tiniyette olan muftuden ne beklenir ki tabiki cuvaldizi kendimize denemek lazim imamlardan pek aşaği kalir yanı yok allahim herkesi silah etsin görevini tam yapan imamlar müftüler olmaya nasip etsin

Avatar
......... 2014-07-31 13:27:12

KİBİRLE VAKARI KARIŞTIRMASINLAR.,ADALETLE MERHAMETİ VEYA GADABI KARIŞTIRMASINLAR ,İMAMALARI İŞE YARAMAZ .... ADAMLAR OLARAK GÖRMESİNLER

Avatar
HÜSEYİN ONU 2014-07-31 13:54:01

Arapça kökenli müftü sözcüğünün sözlük anlamı fetva veren, şer'i mes'elelere dair sorulan soruları cevaplandıran kişidir. Mastarı iftâ sözcüğüdür. İftâ, şer'i bir mes'ele hakkında cevap vermek demektir.

İstilâhta ise müftî, müctehid demektir. Müctehid, Kur'an-ı Kerim'den ve Hadis-i şeriflerden dini hüküm çıkarabilme kudretine hâiz bulunan kimsedir.

ŞİMDİ SİZE SORUYORUM MÜFTÜNÜN İNSAN YÖNETİMİYLE .DENETİMİYLE PERSONEL YÖNETİMİYLE NE ALAKASI OLABİLİR KARDEŞİM PERSONEL YÖNETİMİ İLE İLGİLİ HANGİ OKULU BİTİRMİŞ HANGİ DERSİ ALMIŞ SONRA BU HAKKI NEREDEN ALIYOR BENCE MESELENİN KAYNAGI BU.

Avatar
Ahmet 2014-07-31 14:05:03

Adil davranmadıkları için.Herşeyi kendi rahatları ve terfileri için yaptıkları için. Askerde vardır ya hepimiz biliriz bir düşünce: ne kadar sıkarsak o kadar yerimizde rahat ederiz mantığı vs. Saygın davranmadıkları için.misal: hangi kurumda bir amir personeline çocuk,öğrenci çağırır gibi ismen yüksek tonla çağırır veya hitap eder. Herşeyi kendilerinin bildiklerini sanmaları,bütün doğruların kendilerinde olduklarını bize kabul ettirme edasını yansıtıp kırıcı ve itici olmaları.hiç bir müftülükte ben düzgün,efendi,mert seviyeli,tek kişilikli personelin müftülerimizce manevi bir taltifle mukabele edildiklerine şahit olmadım.hep şahsi işlerini gören veya yüzüne çok farklı başka mekanda zamanda çok farklı kelam edenler hep müftülerce sevilmeleri,en azında takdir edilmeleri vsvsv. konu uzun ve derin.ben 25 yılı doldurdum görmedim adil davrananı.davranmaya çalışanı gördüm lakin becebileni görmedim. Buradan ilan ediyorum.

Avatar
Hakkı SOYLER 2014-07-31 14:25:04

Müftü açısından bakarsak: Şu anda müftü olan 10 sene önce vaiz iken müftülüğe vekalet eden bir arkadaş anlattı. Camiler haftasında köylere denetime gittim, 7 camiden 5'inin hocası görevde değilmiş. Aylık toplantıya da personelin yarıdan daha azı katılmış. Vaiz diye kimse takmamış. O da demek ki müftü olunca daha dirayetli ve disiplinli olmam lazım diyerek bu durumdan ders çıkarmış.
İmam açısından bakarsak: Bir şekilde sinirleri gergin olan bir müftü, bir sebepten dolayı imma efendiyi azarlıyor, cemaatinin yanında ikaz ediyor vs. Böyle de olmaz ki, müftü bey.