A9 operasyonu kapsamında Oktar Babuna'da gözaltına alındı?

Adnan Oktar örgütüne yönelik operasyon kapsamında Oktar Babuna'nın da gözaltına alındığı öğrenildi. Babuna, adına yapılan ilik bulma kampanyasıyla tanınmıştı.

A9 operasyonu kapsamında Oktar Babuna'da gözaltına alındı?

Adnan Oktar örgütüne yönelik operasyon kapsamında Oktar Babuna'nın da gözaltına alındığı öğrenildi. Babuna, adına yapılan ilik bulma kampanyasıyla tanınmıştı.

11 Temmuz 2018 Çarşamba 11:34
A9 operasyonu kapsamında Oktar Babuna'da gözaltına alındı?
banner310

1962 doğumlu Oktar Babuna adına yapılan ilik bulma kampanyasıyla tanındı.

Oktar Babuna adını, 1999 yılında kan kanseri olduğu ve tedavi için ilik nakli gerektiğini duyuran gazete ilanı ve başlattığı ilik kampanyası ile duyurdu. Kampanyada 160 bin kişiden ilik ve kan örneği alınmasının ardından örneklerin 120.000'inin kaybolması suçlamasıyla yargılandı.

MEHDİ NEDİR?

Adnan Oktar ile birlikte A9 kanalı ısrarla mehdi'nin geleceğini vurgulamaktaydı. Peki Mehdi inancının dayanağı nedir?

Kur'an'da Mehdi isimli bir varlıktan söz edilmediği gibi bu tür bir inanışta bulunmak pek çok ayetle reddedilmiştir. Mehdi ile ilgili hadislerin tamamı da uydurmadır. 

Mehdi, tarikatlarda yaygın olarak yer tutan ve dünyanın son zamanlarında ortaya çıkıp doğru inancı ve adaleti yeryüzüne hâkim kılacağına inanılan kurtarıcı olarak kabul edilir.

Sözlükte “doğru yolu bulmak; yol göstermek, rehberlik etmek” anlamındaki hüdâ (hedy, hidâyet) kökünden türemiş bir sıfat olup “hidayete erdirilmiş, kendisine doğru yol gösterilmiş kişi” demektir. İleride gelecek bir kurtarıcı (mesîh, mehdî) inancı büyük dinlerde olduğu gibi ilkel dinlerde de görülmekte, bu inanç bir bakıma tarihte ve günümüzde bazı dinî-siyasî hareketlerin güç kaynağını oluşturmaktadır. 

Mehdî kavramının kökleri ve gelişmesi konusunda Batılı araştırmacılar iki görüş ortaya koyarlar. Bunlardan birincisi mehdî inancının Sumerler’de doğduğu, Bâbilliler’de ve Mısırlılar’da geliştiği ve bu iki kanaldan dünyaya yayıldığı düşüncesidir ki ilk örnekleri Kral I. Sargon’da (m.ö. 2350 yılları) ve Hammurabi’de (m.ö. 1728-1686) görülmektedir. İkinci görüş mehdî inancının her dinin kendi içinde, kendi tarihî, psikolojik ve sosyolojik şartlarına göre doğup geliştiğidir. Meselâ Hinduizm’de mehdîliğin menşei Tanrı Vişnu’nun Kalki ismiyle müstakbel avatarasına ve Hint zaman tasavvuruna dayanırken İslâmiyet’te Hulefâ-yi Râşidîn devrinin arkasından başlayan iç savaşların tarihî, siyasî ve psikolojik tezahürleri buna sebep olmuştur.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Barış BAŞLA 2018-07-11 19:19:40

hadislerin zayıf oluşu ve yapılan yorumlar tatmin edici değil ve gerçeği yansıtmamaktadır. bunca yapılan doktora çalışmaları gösteriyor ki mehdi hakikatı bir çırpıda inkar edilecek bir mesele değildir. yanlış telakkiler ve yorumlar dan dolayı ahır zaman alametlerini hiçe saymak hizmet değil hezimettir.

Avatar
pirifani 2018-07-12 09:37:50 @Barış BAŞLA

peygambere atfedilen kevni mucize rivayetleri,gecmis gelecek ve ot alemle ilgili gayb bilgisi iceren rivayetler kuranin acik ifadelerine karsi olmakla dogrudan kufre sebebiyet verirler. peygamberden yapilan rivayetleri rivayetcilerin kendi metodlariyla degil kuranla degerlendirmek zorundayiz.

Beğenmedim! (0)