Emniyet Genel Müdürlüğü'nden maske cezaları açıklaması

Adana'da polis tarafından yazılan bir cezanın iptal edilmesinin ardından Emniyet Genel Müdürlüğü'nden konuyla ilgili bir açıklama geldi. Kararın emsal teşkil etmeyeceği belirtilen açıklamada, bahsi geçen cezanın amirlere onaylatılmadığı için geçersiz sayıldığı bildirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden maske cezaları açıklaması

Adana'da polis tarafından yazılan bir cezanın iptal edilmesinin ardından Emniyet Genel Müdürlüğü'nden konuyla ilgili bir açıklama geldi. Kararın emsal teşkil etmeyeceği belirtilen açıklamada, bahsi geçen cezanın amirlere onaylatılmadığı için geçersiz sayıldığı bildirildi.

06 Temmuz 2020 Pazartesi 22:08
Emniyet Genel Müdürlüğü'nden maske cezaları açıklaması
banner310

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), Adana'da sokağa çıkma yasağını delen vatandaşa polis tarafından kesilen 789 TL para cezasının, Adana 5. Sulh Ceza Hakimliği tarafından iptal edilmesine ilişkin açıklama yaptı. EGM'den yapılan açıklamada, mahkemenin kararının usül eksikliğinden kaynaklandığını belirtirken, "Bu tür usül eksikliklerinin yapılmaması konusunda tüm personel uyarılmıştır. Bu ve benzeri konularda polisin tutanak düzenleme yetkisi vardır. Bundan böyle de bu yetkisini kullanacaktır" denildi.

Adana 5. Sulh Ceza Hakimliği, Hıfzısıhha Kanunu'na göre idari para cezalarının kolluk kuvvetleri tarafından kesilemeyeceğini anımsatarak vatandaşa kesilen para cezasını iptal etmişti. Yasalara göre polis ihlal tutanağı tutuyor cezayı valilik veya kaymakamlık kesebiliyor.

TUTANAK AMİRLERE ONAYLATILMADI

EGM, tutanağın amirlere onaylatılmadığını, usülen yanlış bir işlem yapıldığını ve mahkemenin buna yönelik bir karar verdiğini belirtti. "Bu tür usül eksikliklerinin yapılmaması konusunda tüm personel uyarılmıştır" denilirken, diğer cezaların iptal olmadığı ve tutanak tutma işlemine devam edileceği açıklandı.

EGM'den yapılan açıklama;

"Tüm Dünya'da olduğu gibi ülkemizde de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınının yayılmasını engellemek amacıyla yetkili ve sorumlu makamlar tarafından bazı tedbirler alınmaktadır. Alınan bu tedbirlere aykırı davrananlar hakkında da mevzuata göre yetkililer tarafından idari yaptırımlar uygulanmaktadır.

"BAZI CEZALAR İPTAL EDİLDİ"

"Bazı vatandaşlarımız kendilerine uygulanan idari yaptırımların iptali yönünde yargı mercilerine başvurmuş ve yetkili mahkemelerce de bir kısım iptal kararları verilmiştir. Bu bağlamda 04 Temmuz 2020 tarihinde bazı basın yayın organlarında "Koronavirüs tedbirleri kapsamında polis ceza kesemez" başlıklı haberler yer almış ve aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

"TÜM PERSONEL UYARILDI"

"5326 sayılı Kabahatler Kanununun 22. Maddesinde sayılan "Kabahat dolayısıyla idari yaptırım kararı vermeye ilgili kanunda açıkça gösterilen idari kurul, makam veya kamu görevlileri yetkilidir." hükmü ile 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 294. Maddesinde sayılan "Bu Kanunda yazılı olan idari para cezaları mahalli mülki amir tarafından verilir." Hükmü doğrultusunda Koronavirüs'ün (Covid-19) Türkiye'de yayılmasını engellemek amacıyla alınan tedbirlere aykırı davrananlara idari yaptırım uygulanması hususunda mahkeme tarafından iptal edilen habere konu karar incelendiğinde; idari yaptırım karar tutanağının mülki amire onaylatılması sonrasında kişiye tebliğ edilmesi gerekirken, tutanağın mülki amire onaylatılmadan ilgiliye tebliğ edilerek, teslim edildiği ve bu şekilde mahkemeye taşındığı anlaşılmıştır. Bu tür usül eksikliklerinin yapılmaması konusunda tüm personel uyarılmıştır.

"Yapılan bu usul olarak yanlış işlem münferit bir işlem olup bağlayıcılık yönünden usule uygun diğer işlemleri kapsamamaktadır. Bu ve benzeri konularda polisin tutanak düzenleme yetkisi vardır. Bundan böyle de bu yetkisini kullanacaktır.

"Türk Polis Teşkilatımız Koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında yürüttüğü çalışmalarını yasal görev sınırları içerisindeki yetki ve sorumluluklarına bağlı kalarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada tavizsiz bir şekilde sürdürmeye devam edecektir."

Son Güncelleme: 06.07.2020 23:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Enver 2020-07-09 09:19:35

devletin aslında yaptığı yanlış.insanları bilinçlendirip sorumluluk kişide olmalı.bir çok bilim adamı maskenin zararlarını,açabileceği diğer sorunları,hastalıkları açıklıyor ama tek taraflı kararlar başka sorunların da sebebi.?insanların temiz hava alması,doğal ortamda bulunması,kendi ailesiyle olduğu yerde,özel araçında ve diğer aile bireyleriyle bir olduğunda maske ne olacak.yemek yerken,su içerken,her hangi bir şey yerken toplum içinde mikrop tatile mi çıkıyor,dinleniyor mu ki insanlar cezalandırma sistemiyle korkutuluyor.ayrıca sigara,alkol ve diğer sağlığa zarar veren keyif verici şeyleri içenlere,yasak yerlerde kullananlara,çevresindekilere zarar verenlere engel olmayanlar neden mikroplardan mı insanları koruyacaklar.şimdi de zehirli sivri sinek çıktı ondan nasıl koruyacaklar insanları,sineğin ısırdığı vatandaşa ceza mı kesilecek.ya koah,akciğer ve diğer nefes alma zorluğu olan insanlar nasıl rahat nefes alacak düşünen var mı.?

Avatar
Murtaza Kurt 2020-07-10 16:38:40

deniz bitti ,gözü koronaya diktiler , para bulmak için her şeyi yapıyorlar ,

Avatar
Murtaza Kurt 2020-07-12 15:24:07

bizim hayat felsefemizin adı fırsatcılıktır , koronoyu bahane edip , idari para cezası kesiyorlar , nede olsa müteahitlere para lazım , kör duttuğunu öpüyor memlekette ,

banner312

banner298