Türkiye’de Bir İlk! Dijital Ortamda Çalıştay

Uluslararası Dijital Medya ve İletişim Derneği (UDM) Türkiye’de bir ilke imza atarak dijital ortamda Dijital Bağımlılık ve Rehabilitasyon Çalıştayı gerçekleştirdi.

Türkiye’de Bir İlk! Dijital Ortamda Çalıştay

Uluslararası Dijital Medya ve İletişim Derneği (UDM) Türkiye’de bir ilke imza atarak dijital ortamda Dijital Bağımlılık ve Rehabilitasyon Çalıştayı gerçekleştirdi.

29 Temmuz 2020 Çarşamba 22:42
Türkiye’de Bir İlk! Dijital Ortamda Çalıştay
banner310

Marmara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Abdullah Demir’in moderatörlüğünde Siber Güvenlik Uzmanı Ruşen Özkan, AGD Genel Başkan Danışmanı Faysal Çeker, Psikiyatr Uzman Doktor Murat Kuru, Sevda Alkış Bolatcan ve Zehra Sayın’ın sunumlarıyla gerçekleştirildi.

“İletişim Araçları Artmasıyla Birlikte Fertler Arasındaki İletişimsizlikte Arttı”

İletişim araçlarının günümüzde geçmişin hiçbir döneminde görülmediği bir biçimde çoğaldığını ve günlük hayatımızı doğrudan etkilediği bir dünyada insanların fertler olarak iletişimsizlikten yakındığı bir tablo ile karşı karşıya olduğunu belirten UDM Genel Başkanı Fatih Gündüz, “Dijital bir çağda yaşıyoruz. İnternet hayatımızın her alanına girmiş durumda. Her yaş grubundan milyonlarca insan, internet kullanıyor. Akıllı telefonlar, tabletler derken her türlü bilgiye sadece bir tıkla ulaşabiliyoruz. Hayatımıza bu denli giren internet, çocuklar ve gençler tarafından da çokça kullanılıyor. Sorunun da burada başladığının farındayız. Çünkü çocukların ve gençlerin internette gereğinden fazla vakit geçirmesi dijital bağımlılığa yol açtığı uzmanlarca çokça vurgulanmakta. Bu da beraberinde çocukların gelişimini olumsuz yönde etkileyen pek çok sorunu beraberinde getirmektedir. Birçok kişinin hayatındaki tek amacı ekran, internet ve oyun başında olmak haline geldi ne yazık ki. Kişiler yapmaları gereken bir şeyle uğraşırken akıllarının bir köşesinde internete girme, oyun oynama yer almaktadır” dedi.

“Sorun Küresel Çapta Ele Alınmalıdır”

Çözüme tek boyutlu bir bakış eksik ve yetersiz olacaktır diyen Gündüz, “Uluslararası Dijital Medya ve İletişim Derneği olarak biz bu durumunda küresel çapta bir problem olduğunu düşünüyoruz. Her toplumun ve halkların bilinçlendirilmesi açısından üzerimize düşen sorumluluklarımızın farkındayız.

Sonuç olarak, mikro boyutta bireylerin bağımlı olmalarına engel olmak ve bağımlı olan bireylerin tedavi sürecinde bağımlılık için risk taşıyan etkenlerin ortadan kaldırılması -söz konusu bireyi de kapsayacak şekilde- ailelerle koruyucu önleyici-tedavi edici çalışmalar yapılmasını önemsiyoruz. Bu yetmez;

Birey ve ailenin gereksinmelerini göz önünde bulundurarak kaynakların harekete geçirilmesi ve kurumlar arası gerekli işbirliğinin sağlanmasını da önemsiyoruz.

Makro boyutta bağımlılığı önlemek amacıyla bilinçlendirme çalışmaları yapılması, daha etkin sosyal politikalar geliştirilmesi ekosistem kuramına göre de gerekli görülmektedir” şeklinde ifadelerde bulundu.

MEB YEGİTEG Genel Müdürlüğü’nde çalışmalarını sürdüren Zehra Sayın Teknoloji ile aramız nasıl olmalı, MEB eğitim teknolojileri çalışmaları, bilişimle üretim projeleri, EBA ve uzaktan eğitim çalışmaları ve Kod haftası hareketleri üzerine konularda sunumlarını gerçekleştirdi.

MEB Rehberlik Hizmetleri Daire Başkanlığı çalışmalarını sürdüren Sevda Alkış Bolatcan, Bağımlılık-davranışsal bağımlılıklar ve MEB’in önleme çalışmaları, teknoloji bağımlılığının ne gibi belirtilerle kendini gösterir, kimler risk altında, teknoloji bağımlılığının çocukların gelişimlere etkileri nelerdir konuları üzerine konuşmalarını gerçekleştirdiler.

Siber Güvenlik Uzmanı Ruşen Özkan, çocuk ihmal ve istismarında yazılı ve görsel meydanın çocuk üzerindeki etkileri, medya, insan davranışlarındaki etkileri, çocuk istismarının etkileri, yozlaşma ve çocuk istismarı konular üzerine sunumlarını gerçekleştirdiler.

Uzman Doktor Murat Kuru ise teknoloji bağımlılığı, bağımlılığa giden süreç, internet bağımlılığı, teknoloji bağımlılığını kolaylaştıran sebepler, dijital bağımlılık ve ilişkiler, nomofobi-fomo üzerine sunumlarını gerçekleştirdiler.

AGD Genel Başkan Danışmanı Faysal Çeker ise, endüstri devrimleri teknolojik gelişmeler, akıllı toplum projesi ve hedefleri, kişisel olarak teknolojinim neresindesiniz dijital cihazları ne amaçla kullanıyorsunuz, şahsınıza avantajları ve dezavantajları nelerdir,  ülkemizdeki sosyal medya, akıllı cihaz vb teknoloji argümanları kullanım verileri sayısal olarak ne kadar, ülkemizdeki genç yas kategorileri sayısal olarak nedir, AGD hangi yas gruplarına çalışma yapıyor, AGD’nin ne tür bir çalışma sistematiği var, Stklar (AGD) açısından olması gereken dijital dünya nasıl olmalıdır, ne tür bir sınır getirilmelidir Stkların (AGD’nin) ortaya koyduğu dijital alternatifler var mıdır ve verimliliği nasıl bir seviyededir, özellikle gençler başta olmak üzere dijital bağımlılıktan rehabilite edilmeleri için ne tür çalışmalar yapılmalıdır gibi konular üzerinde sunumlarını gerçekleştirdi.

Son Güncelleme: 29.07.2020 22:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner312

banner298