Beynimiz nasıl çalışıyor?

Sinirbilim insan beyninin daha iyi anlaşılmasını sağladığından, uzmanlar bu bulguları öğretmek ve öğrenmek için sınıfta kullanıyorlar.

Beynimiz nasıl çalışıyor?

Sinirbilim insan beyninin daha iyi anlaşılmasını sağladığından, uzmanlar bu bulguları öğretmek ve öğrenmek için sınıfta kullanıyorlar.

11 Kasım 2017 Cumartesi 22:35
Beynimiz nasıl çalışıyor?

Son yıllarda sinirbilimcileri ve eğiticileri bir araya getiren, ortaya çıkan disiplinler arası bir alanın yükselişini gördük. Beyin haritalama ve tarama gibi teknolojiler insan beyni konusundaki anlayışımızı geliştirmeye devam ederken, uzmanlardan oluşan bir alt sektör bu bulguları sınıfa uyguluyor.

Öğrenme ile ilgili geleneksel veya bireysel varsayımlara dayalı olmak yerine, eğitim bir bilim gibi davranıyor. Yeni disiplin, nevro eğitim, müfredat tasarımına ve öğretim stratejilerine bilimsel yöntemi uygulamaya hizmet ediyor. Bu, kanıtlara dayanan daha objektif bir öğrenme anlayışı için yapılan girişimlerle birlikte gelir.

Nöroloji nedir?

Öğrenme dahil olmak üzere tüm insan yetenekleri beyin faaliyetimizin bir sonucudur. Dolayısıyla, beyinlerin nasıl işlediğine dair daha iyi bir anlayış öğrenmeyi daha iyi anlamamıza neden olabilir.

Geleneksel eğitimin sorunlarını ve sınırlamalarını çözmeye devam ederken, pek çok çözüm öğretmenlerimizin arkasında daha iyi bir bilimsel temelden oluşuyor. Nöro-eğitimin amacı (zihin ve beyin eğitimi veya eğitim sinirbilimi olarak da bilinir), öğretim ve öğrenmede bilimsel bir zemini sağlamlaştırmaktır. Alan, sinirbilimi, psikoloji ve bilişsel bilimlerden elde edilen en son bulguları eğitimi ve dolayısıyla öğretme stratejileri hakkında bilgilendirmek için kullanmaktadır.

Bu alanın önemli bir sorumluluğu, en son bulguları genellikle bilimsel olmayan geçmişlerden gelen eğitimciler ve politika yapıcılar için erişilebilir ve pratik yapmaktır. Bu, popülerleşmiş " nöromizalar " ( beyinimizin yalnızca yüzde onunu kullandığımız geniş ölçüde gözden düşmüş fikir) ve aklımızın nasıl çalıştığına dair diğer yanlış anlamaların ele alınmasını içerir .

Önemli bulgular

Sahada birçok devam eden eğilim ve bulgu var. Örneğin, büyüdükçe değişim oranları yavaşlar bile olsa, beynin kendisini yeniden bağlayıp yeniden yapılandırabileceğini biliyoruz. Sözde nevoplastiklik bu alanda oldukça çalışılan bir konudur.

Ne büyüleyici olan, genç beyinlerin sinirbilimi ve nevoplastikliği tek başına öğrenmelerinin, öğrenmelerinde olumlu bir etkisi olabilir. Bir araştırma ekibi yedinci sınıf öğrencilerine beyindeki öğrenmenin değiştiğini ve zekanın iyileştirilebileceğini öğrettiği bir çalışma yaptı. Araştırmacılar, bu deney grubundaki öğrencilerin, bu öğretim almayan akranlara göre matematik testlerinde daha başarılı olduklarını keşfettiler.

Bulguların bir diğer önemli serisi, öğrenmede duyguların rolü ile ilgilidir. Korku ya da stres gibi olumsuz duyguların öğrenme sürecinde zararlı bir etkisi olabileceğini biliyoruz . Öte yandan, birçoğu , huşu uyandıran veya tutku temelli öğrenmenin sahip olabileceği güçlü ve olumlu etkiyi kaydetti.

Destekleyici ve işbirliğine dayalı gruplarda açıklanabilen bu olumlu beyin devletleri , hafıza tutumunu keyif, motivasyon, zorluklarla azim ve engellere karşı dayanıklılık ile artırmak üzere tanımlanmıştır. Birlikte, pozitif, destekleyici ve stressiz öğrenme ortamının önemini vurgularlar.

Uzantı olarak, etkin öğrenme özellikle sosyal bir süreç olarak bulunur. Araştırmalar, bebeklik çağından itibaren, "başka kişilerin eylemlerini veya sözcüklerini hatırlama ve taklit etme gibi sosyal ipuçlarıyla daha iyi" öğrendik. Birçok çalışma , aktif, deneyimsel ve probleme dayalı öğrenimin dramatik bir şekilde geleneksel konulardan geldiğini gösterdi.

Fütüristik Vizyon

Birçoğu sinirbilimin, tüm atılımlarına rağmen, nevresimle mücadele gibi, hala bebeklik döneminde olduğunu belirtmek ister. Bu bulgular olduğu gibi heyecan verici ve yararlı olduğu için, gidebileceğimiz ne kadar daha fazla hayal edebiliyoruz.

Gelecekte, her bir öğrencinin kendine özgü güçlü ve zayıf yönlerini anlamak için beyin yapısı ve etkinliğindeki bireysel verileri kullanmak mümkün olabilir. Ayrıca, kişiselleştirilmiş öğrenme stillerini türetmek için bu bilgileri kullanabiliriz. Bazı uzmanlar, öğrenmenin nasıl gerçekleştiğini keşfetmek ve böylece öğrenmeyi geliştirmek için biyolojik stratejiler geliştirmek için insan sinapslarının eksiksiz bir haritalanmasını umarlar.

Sonuç olarak, bu mekanizmaları anlamak aynı zamanda bilişsel iyileştirme ilaçları dalgası, genetik olarak gelişmiş zeka ve beyin-makine arayüzleri yoluyla AI cihazlarıyla entegrasyon yolunu açıyor.

Satrançta bilişsel iyileştirme uyuşturucu modafinil ve metilfenidat için önemli iyileştirmeler göstermek için bu yılın başlarında, hakemli dergi Avrupa Neuropsychopharmacology'de yayınlandı . Buna ek olarak, İtalya'dan bir uzman ekibi, eğitim deneyimini kullanıcıların tepkileri ve tercihlerine göre kişiselleştirmek için BRAVO adlı bir beyin-bilgisayar arabirimi üzerinde çalışan bir e-öğrenme platformu için bir plan oluşturdu.

Doğal olarak, bu spekülatif teknolojileri gerçek yapmak için bir çok zorluk vardır. Michio Kaku'nun ifadesiyle, "İnsan beyninde 100 milyar nöron var, her bir nöron 10.000 nükleon ile bağlantılı. Omuzlarında oturmak, bilinen evrendeki en karmaşık nesne. "

Beynimiz konusundaki anlayışımız çok ilerledikçe ve bir çok atılımı öngörmeye devam ederken, 86 milyar nöronun faaliyetlerini ve trilyon bağlantıları anlamamız için uzun bir yol var; Biz.

Araştırmadan Sınıfa

Bu makalede özetlenen çalışmalar ve bulgular, nörolojik eğitimden sadece birkaçı. Öğrencilerimizin öğrencilerin en iyi nasıl öğrentikleri ve öğretim stratejilerini nasıl geliştirebileceğimiz konusunda giderek artan bir bilgi ve anlayış gövdesini temsil ediyorlar.

Bu bulguları keşfetmek ve iletmek yalnızca işin yarısıdır. Bulguların anlamlı bir etkisinin olması için, bulguların genel eğitimde etkin bir şekilde uygulanması gerekir. Beyin ve öğrenme konusundaki anlayışımızı geliştirmeye devam ederken, müfredatlarımız ve öğretim stratejilerimiz devam etmek için sürekli güncellenmelidir.

Ulusal Bilim Akademisi biz birçok farklı çalışmalardan elde sağlam kanıtlar büyüyen ne zaman diğer yöntemler çok daha etkili olduğunu, geleneksel ders yaklaşımı kullanmaya devam etmek etik dışı olabilir düşündürmektedir.

Öğrenci kredisi borcu, pek çok mezunu mutsuz bırakmak için kredi kartı borcunu aştığından , eğitim kurumlarının öğrencilere, paralarının karşılığını veren bir öğrenme deneyimi sunması için ahlaki bir yükümlülüğü vardır. Nörobilimden en son bulguları sınıflarına uygulamak bunun bir yoludur.

Analiz: Dilara Saygılı / Kaynak: Dinihaber.com

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.