Aşağıdaki yazıyı okurken birileri yine Buhari'yi kurtarma adına "Yok efendim! O dönemin şartlarını iyi bilmek gerek. Onların evinin kapısı bacası yoktu. Ortalık zifiri karanlıktı. Elektrik, yağ, lamba falan yoktu da o nedenle böyle yaptılar..." gibi savunmada bulunmasınlar. Bir defa bir insan karanlıkta da olsa mesafeli bir şekilde idrarını yapabilir, tek başına tuvalete gidebilir, banyosunu içerden değil kapı önünden birine perdelemekle ve nöbet tutturmakla yerine getirebilir, namaz içinde ve dışında peştemalini indirip edebiyle yaşantısını devam ettirebilir, avret mahalli açılan erkeklere de kadınlara bakmayın diyene kadar erkeklere peştemallerinizi indirin ve avret mahallinizi açmayın sözüyle uyarı yapılabileceğini düşünerek yazıyı okumalarını tavsiye ediyoruz.

54- Ebu’s-Semh (radıyallahu anh) anlatıyor: “Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm)’a hizmet ediyordum. Yıkanmak isteyince: “Bana enseni dön! derdi. Ben de ensemi dönerdim. Böylece ona perde olurdum." (K.S. 3764 C.10 S.545 B.1990, alıntısı; Nesâi, Tahâret 143, (1,126))

Bir kimse, şahısla bir cepheden perdelenirse, öbür üç cephesi açıkta kalır. Üç cephesi kapalıysa biz buna oda diyoruz, ya kapı takarız, yada en azından bir bez perde ile örteriz. Kaldı ki, şahıs, şahsa bir cepheden dahi tam olarak perde olamaz, cüsse farkından dolayı ve biraz kıpırdama ile dahi sütre açılır. Hem peygamber yıkanırken hizmetçi de olsa başkasının onun yanında ne işi var? Onun için bu rivayet peygambere bir iftiradır.

Kim, arkadaşına arkanı dön de bir banyo yapayım, der. Böyle bir ahlaksızlığı peygamberimize isnat etmek ne büyük saygısızlıktır. Ve Peygamberin 9-12 hanımı var iken bir erkek hizmetlinin yanında yıkanması ise ayrıca bir tutarsızlık.

55-......... Ebû Tâlib’in kızı Ümmü Hâni’nin himâyesinde bulunan Ebû Murre haber vermiştir. O da Ebû Tâlib’in kızı Ümmü Hani’den işitmiştir ki, o şöyle diyordu: Ben fetih yılı Resûlullah’ın yanına gittim ve O’nu yıkanır hâlde buldum. Fatıma da O’nu perdeliyordu. “Bu kadın kimdir?"diye sordu. Ben Ümmü Hâni’im dedim. (Buhari, Kitâbu’l-Gusl 31 s.387 cilt 1, Ötüken 1987)

Bu rivayette aynı şekilde bir iftiradır. İnsaf ile herkes bu hadisi kendisi üzerinde tatbik etsin. Hangi baba kızının yanında soyunur da kızına bana perde ol da bir banyo yapayım der. Veya hangi anne oğluna bana perde ol da banyo yapayım der. Edep timsali perygambere hayasızlık isnat etmek olsa olsa İslam ve peygamber düşmanı hadisçilerin işi olabilir. 

56- ........... Huzeyfe (R) şöyle demiştir: Ben kendimi bildim ki, ben peygamber ile berâberce yürüyorduk. Derken Peygamber bir kavmin bir duvar arkasındaki süprüntülüğüne geldi ve herhangi birimizin dikilmesi gibi dikilip işedi. Ben de ondan uzaklaştım. Kendisi bana işâret etti. Ben de yanına vardım ve işemesini bitirinceye kadar topuğunun yanında dikildim. (Buhari, Kitâbu’l-Vudu 88 s.352, c.1 Ötüken 1987)

İşerken arkadaşlar istemese de çağırıp seyrettirmek lazım, demek istiyorlar. Peygamber bu kabil bir ahlaktan uzaktır ve bu rivayetin İslam dininde yeri yoktur.

57- Ebu Sa’id radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm’ı işittim, şöyle demişti: “İki kişi (asıl metinde iki adam) beraberce helaya gidip, avretleri açık kazayı hacet ederken konuşmasınlar. Zirâ Allah Teâla Hazretleri, bu hale gadap eder." (K.S. 3556 C.10 S.375 B.1990, alıntısı; Ebu Dâvud, Tahâret 7, (15))

Uydurdukları bu rivayette, iki kişinin ki, bunlar herhangi iki kişi olabilirler. Beraberce tuvalete gidip avretlerini açabileceklerini, bunun bir mahzuru olmadığı, fakat konuşmalarının büyük günah olduğunu rivayet etmeleri, İslam ahlakına aykırıdır, ve bu rivayet asılsız bir iftiradır. Daha önceki örneklerde belirttiğim gibi, Kur’an’a göre İslam dininde, müminlerin öz çocukları bile, anne veya babalarının odalarına onlar soyunukken giremezler. Anlaşılacağı üzere izin istemek tesettür olayının sağlanması içindir. Anne veya baba soyunuksa, odada tek başlarına iseler dahi, çocuklar odaya girmeden önce örtünmeleri gerekir. Ondan sonra izin verebilirler. Buna rağmen Kütüb-i Sitte’de İslami tesettüre karşı rivayetler uydurulmuştur. Yukarıdaki örnekten başka örnek verecek olursak, Şöyle ki:

58- Hz. Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissâlatu vesselâm buyurdular ki: Kim helâya giderse (imkân nispetinde) tesettürde bulunsun, (kuytu bir yer) bulamazsa, hiç olmazsa kum (taş vs., den) bir tümsek yapıp ona arkasını dönsün, zira şeytan, insan oğlunun makatlarıyla (oturak kısmıyla) oynar. Kim bunu yaparsa en güzelini yapmış olur, yapmayana bir beis (zararı) yok. (K.S. 3558 C.10 S.376 B.1990, alıntısı Ebu Dâvud, Tâharet 19, (35))

Görüldüğü gibi, hadisçiler gizlenmeden açıkta tuvalet ihtiyacını görmenin bir mahzuru olmadığını tahdis ettiler.

59- Sehl (R) şöyle demiştir: (Bâzı kereler) bir takım erkekler, bellerindeki fûtaları (peştemalleri) çocuklar gibi boyunlarına bağlamış olarak Peygamber’le birlikte namâz kılarlardı da (cemâate gelen) kadınlara: Erkekler doğrulup oturmadıkça başlarınızı secdeden kaldırmayınız, denirdi. (Buhari, Kitab’ul-Salât 14 S.458 C.1 Ötüken 1987)

Burada da erkek sahabelerin secdeye gittiklerinde avretlerinin açıldığını, bayanların görmemesi ihtar edilmekle beraber, erkeklerin, bir birinin gösterilmesi ayıp olan yerlerini görmelerinin bir mahzuru olmadığını rivayet etmeleri. İslami tesettüre aykırı asılsız bir iddiadır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bozeren 2020-07-01 10:42:33

neresinden tutarsan elinde kalıyor bu rivayetlerin. hiç bir şeyi rivayete bırakmamak lazım.

Avatar
Murtaza Kurt 2020-07-01 08:23:55

ataistler hep hadislerden hareketle islama saldırmaktalar , demekki hadislerde bir sorun var ,

Avatar
Molla Kasım 2020-07-01 13:53:03

hadisleri atsak, ilahiyatçıların beğenmedikleri ayetleri de atsak bu islam ne güzel olacak (!)

Misafir Avatar
molla ahmet 2020-07-01 20:30:57 @Molla Kasım

aman ne büyük bilgi.. çok utandım. bu boş bilgin karşısında şapka çıkarmam mı gerekiyor. ilhami güler söylediği sözlerden dolayı özür diledi. ayeti anlamamış olabilir. boş bulunmuş olabilir. ön yargılı olabilir. art niyetli olabilir. nihayetinde özür diledi. bitmiştir. peygamber as kimsenin kalbini yarıp bakmakla görevlendirilmedim der. senin kafanla gidersek hz. ömer'i çocuk katili deyip yargılamamız mı gerekecek. utanmanız lazım. bir insanın yaptığı tövbeyi ettiği özrü görmeyip bir de tüm ilahiyatlara genelleme yapıp düşman ilan etmek tarikatçı ahlaksızlığıdır. peki cübbeli ahmetin, mahmut ustaosmanoğlunun, imamı rabbani denen papaz ile saidi nursi kardinalinin şirk ve küfür içerikli sözlerini ne yapacağız. özür bile dilemiyor bu ahlakszlar. niye tarikatçılar hadisleri savunma adı altında kur'an'ı ortadan kaldırmak istiyorlar demiyorsun.

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
molla Ahmete cevap 2020-07-01 19:07:47 @Molla Kasım

ahlaklı kardeşim, molla kasım ismi; yunus emrenin şiirlerindeki inceliği farketmeyerek teker teker dereye atan kişinin adıdır. bir şiirde "molla kasımlar gelir seni sigaya çeker" sözünü görünce, kalanını atmaktan vaz geçer de biz şu anda bu kalan şiirlerden faydalanıyoruz. molla kasımlığın lüzumu yok. efendimiz, nerde niye söylenmiş, ravisi sağlam mı bakılır. komisyon oturur ayetlere muarız mı bakar sonra karar verir. bu iş senin benim işim değil. ayetleri atalım diyen ilahiyatçılara gelince: biri ilhami güler. bu arada ahlakını ortaya fazla dökme kokmasın ortalık.

Beğenmedim! (2)
Misafir Avatar
molla ahmet 2020-07-01 17:22:08 @Molla Kasım

ahlaksız molla kasım, yukarıdaki hadislerin her biri iftira ve kepazelik. hala hadisleri savunma adına bir de utanmadan millete çamur atma. kim kur'an'ın beğenmediği ayeti atsın dedi. bir tanesi söyledi o da özür diledi. ulan senin tarikatçı sahtekar mürşitlerinin bir özrünü bile görebilmiş değiliz.

Beğenmedim! (3)
Avatar
Murtaza Kurt 2020-07-02 08:23:45

ayetlere göre muhammed işlerine gelmediği için , hadislere göre muhammedi tanımladılar , ondanda işit gibi katiller çıktı ,

Avatar
Abdullah 2020-07-02 17:23:17

alıntılanan hadislerin daha dikkatli incelenmesi gerekir. bu olayların geçtiği arabistan şartlarını iyi düşünün. tuvalet yok. insanlar açık arazilerde hacet gideriyor. gece vakti bazan birlikte çıkabilirler ve karanlık onları birbirinden gizler. evlerin kapısı olmayabilir ve perde olanlar kapının dışında durarak perde tutmuş olabilirler. o günün şartlarında burada alıntıladığınız şeyler çok tuhaf değil. bir hadis rivayetini tetkik edecekseniz daha dikkatli ve kapsamlı araştırmalısınız.

Avatar
Murtaza Kurt 2020-07-03 08:47:00

onu biz indirdik onu biz koruyacağız ayeti varken bu alçak bazı hadisciler nasılda uydurdular hep merak ettim ,

banner312

banner298