Din görevlilerinin cemaatlerle genel anlamda yıldızı pek bağdaşmaz. Aslına bakarsanız İmam-Hatip Lisesi ve İlahiyat Fakültesi mezunlarıyla cemaatlerin birbirlerinden hoşlandığı pek söylenemez.

Cemaatler, İmam-Hatip ve İlahiyat mezunlarını “kibirli olmak ve devletin yetiştirdiği Kemalist din adamlığı” ile suçlarken bu iki okul mezunları da cemaatleri “cehalet ve aldanmışlık”  ile suçlar.

Kıble ehli bu insanlar neden restleşir?

Bir arada el ele vererek güç birliğine gitme imkanları yok mu? diye sorarsanız, boşuna beklersiniz.

İmam Hatipli ile cemaatçiyi oturtup “haydi eşit şartlarda el ele verin ve dine hizmet edin veya birlikte oturun ve falan cemaat liderine tabi olun” demek  Meslek lisesi mezunu bilgisayarcı ile Üniversite mezunu bilgisayar mühendisine “hadi el ele verin ve eşit şartlarda çalışın, birlikte meslek liseli hocanın önünde oturun ve ders alın” deme mantıksızlığından farksızdır.

Böyle bir durumda meslek liselinin gururunu okşanırken mühendise zulm edilmiş olur.

Veya mahalle çıkıkçısıyla ortopedisti; geleneksel sünnetçi ile cerrahı; köy çiftçisiyle ziraat mühendisini;  imam-hatipli ile ilahiyatçıyı bir tutmak, yarıştırmak nasıl doğru değilse imam-hatip ve ilahiyat mezunlarıyla cemaatleri yarıştırmak da aynı şekilde bir o kadar hatalı bir karşılaştırma olur.

İlahiyat Fakültelerini cemaatlerle kıyaslama edepsizliğine girmeden sadece İmam Hatip Liselinin 8 yıl boyunca aldığı dini eğitime bir bakalım.

Bir İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi 4 yıl boyunca;
200 saat Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi,
320 saat Arapça Dersi,
320 saat Kur’an-ı Kerim Dersi,
320 saat Hz.Muhammed’in Hayatı Dersi,
160 saat Temel Dini Bilgiler Dersini zorunlu olarak okur.

 
İlaveten yıllara göre 1 ile 2 saat arasında değişen toplamda 160 ile 280 saat Seçmeli Kur’an dersi alır. Bazı köftehorlar bu derslerden Kur’an, Peygamberimizin hayatı ve Temel Dini Bilgiler dersinin diğer okullarda da okutulduğunu söyleyebilir. Ama diğer okullarda bu dersler seçmeli ders olarak okutulurken İmam Hatiplerde bu derslerin tamamı zorunludur. Yani bir İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi 4 yılda toplam 1480 saat dini eğitim almış olur.
 
Bu dersleri, 1 yıl boyunca aynı hocanın derse girdiğini düşünerek hesap edecek olursak 6 ders karşılığı 4 yıl boyunca 24 farklı öğretmence bu derslerin verildiği ortaya çıkar. Aynı hocanın birden fazla derse girdiğini veya hocaların değiştiğini düşünerek hesap edecek olursak ortalama 14 ile 30 arasında farklı hocadan dini eğitim alınmış olur.
 
İmam Hatip Liseleri ve Anadolu İmam Hatip Liselerinde ders saati durumuna bakacak olursak;
720 saat Kur’an-ı Kerim Dersi,
640 saat Arapça Dersi,
80 saat Temel Dini Bilgiler Dersi,
80 saat Siyer Dersi,
80 saat Tefsir Dersi,
80 saat Fıkıh Dersi,
80 saat Karşılaştırmalı Dinler Tarihi Dersi,
80 saat Hadis Dersi,
120 saat Kelam Dersi,
80 saat Hitabet Dersi,
80 saat İslam Kültür ve Medeniyeti Dersi olmak üzere İmam Hatip Liselerinde 2120 saat bazı derslerde farklılıklar olmak üzere Anadolu İmam Hatip Liselerinde toplamda 1960 saat Mesleki-Dini eğitim almış olur.

Yine bir İmam Hatip Liseli toplamda 11 derse 4 yıl boyunca aynı hoca girmek kaydıyla 44 farklı hoca, değiştiği ya da bir hocanın birkaç derse girdiği düşünüldüğünde 35 ile 60 arasında farklı hocadan dini eğitimini tamamlar.

Eğitim öğretimin zorunlu olduğu hesaba katıldığında İmam Hatip Okulu mezunu toplamda 3600 saat Mesleki-Dini eğitimi; ortalama 50 ile 90 farklı hocadan almış olur.

Dini eğitim dışında aldığı dersler ise bir noktada Kur’an’ın tefsiri mahiyetinde işin cabası…

Şimdi herkes elini vicdanına koysun ve düşünsün!

İmam Hatipli öğrencinin almış olduğu eğitimi; hangi grup, oluşum, cemaat devam şartı olmak ve sınav-proje ve performans kriterleriyle bilgileri ölçmek, birbirinden farklı zihniyette hocalarla birbirinden farklı karakterde onlarca öğrenciyi bir sınıfta tutarak bu kadar ders verebilir.

İşte İmam Hatip farkı bu!

Bu okul mezunları İmam-Hatiplik özelliğine sahip bir şekilde topluma “lider” olabilecek kapasitede yetiştiriliyor.

İmam Hatipliye “tabi olması-cemaat olması gerekenler” arkalarına topladıkları “dinlemekten başka hiçbir işlevi olmayan kalabalıklar” ile İmam Hatipliyi kıyas etme yanlışına düşmektedirler.

Üç-beş kötü örnekten yola çıkarak “gurur duyacakları bu öğrencileri” eleştirirken sıkılmadan kendilerine tabi olmalarını beklemek her şey bir tarafa ilme saygısızlıktır.

Arada bu kadar bariz ilim farklılık varken birkaç kitap okumakla kendini alim gören cemaatçinin kendisini İmam Hatipli-Din Görevlisi ile yarıştırması olsa olsa densizliktir.

(Yazı, din görevlilerinin neden liderlik özelliğinin farkında olmadığı ve neden bazı oluşumların abidlere sahip olduğu ile devam edecek)

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
misafir 2019-01-14 01:20:04

müslümanlar arasındaki harareti söndüreceğine daha da körüklemek için yazılmış boş ve lüzumsuz bir yazı olmuş. okuyan bir insan ve müslüman olarak aklınızı böyle nefsani bir mücadele yerine inananların birlik ve beraberliği yolunda mücahede için çalıştırsanız daha faydalı çalışmalar ortaya koyacağınızı düşünüyorum. rabbim, bu ümmeti, vahdetine zarar verecek her türlü sözden, tavırdan ve faaliyetlerden muhafaza eylesin.

Avatar
misafir 2019-01-14 01:23:20

cahillerden çok okuyanların şeytan maskarası olduğu bir süreçteyiz. kendi gaflette olanın başkasını kurtarmaya mecali mi olur? rabbim, tez zamanda bu girdaptan kurtulmayı nasib etsin