Cübbeli Ahmet öptüğü protez üzerinden müritlere mesaj verdi

Tasavvufun gerçek yüzünü millete gösteren Cübbeli Ahmet bu defa da bir şeyhe ait olduğu iddia edilen protez kolu tebberrüken ve tevessülen öpmekle tarikatın İslam'dan ne kadar uzak bir anlayış içerisinde olduğunu bir kez daha millete gösterdi.

Cübbeli Ahmet öptüğü protez üzerinden müritlere mesaj verdi

Tasavvufun gerçek yüzünü millete gösteren Cübbeli Ahmet bu defa da bir şeyhe ait olduğu iddia edilen protez kolu tebberrüken ve tevessülen öpmekle tarikatın İslam'dan ne kadar uzak bir anlayış içerisinde olduğunu bir kez daha millete gösterdi.

16 Eylül 2018 Pazar 13:57
Cübbeli Ahmet öptüğü protez üzerinden müritlere mesaj verdi
banner310

Cübbeli Ahmet’in protez bir eli öperken gösterdiği putperest tavır özellikle sol medyanın gündeminde yer aldı.

 “Atatürk’e saygı duruşunda bulunup anıtlara çelenk konulmasını eleştiren İslami kesimin bir liderinin protez kolu öpmesinin mantığı ne olabilir?” şeklinde olaya yaklaşan sol medya eleştirilerinde haksız değildi.

Ama sol kesimin ve bir çok Müslümanın ayırdedemediği nokta, Tasavvuf’un İslami motifleri taklitle aynı güzergahta açılmış batıl bir din olduğudur. Cübbeli Ahmet İslam alimi değil Tasavvuf denen batıl dinin bir alimidir. Tasavvuf denen batıl din, İslam'ın yoz bir kopyası, klonlaması olduğu için haliyle kopyayı gerçeğinden ayırdetmek çoğu kez imkansız oluyor. Aslında tasavvufun; Müslümanları kullananlar ile tasavvufu Allah'a ulaşmada bir yol olarak görüp aldanan Müslümanlar olmak üzere iki yüzü bulunuyor. 

İSLAM'IN DİN ALGISI İLE TASAVVUFUN DİN ALGISI FARKLIDIR

İslam’da helal ve haram bellidir. Hükümleri Allah koyup Resulullah’ın rehberliğinde bir din modellemesi varken Tasavvufta helaller ve haramlar net olmayıp Resulullah’ın rehberliğinden ziyade şeyh, mürşit, gavs ve kutup denen din adamlarının rehberliğinde bir din algısı bulunmaktadır.

Protez kolun öpülmesi meselesinde de aynı durum söz konusu. Cübbeli Ahmet’in protez bir kolu Budistlerin ilah edindiği heykel ve o heykel parçalarına gösterdikleri hürmet ve saygı benzeri hürmetle eline alıp öpmesi İslami tavırdan uzak tasavvufi bir tavırdır.

BİR RESİMLE YAPILAN ALGI OPERASYONU

Önce resim medyaya servis edildi.

Ertesi gün kolun birinci dünya savaşında kolunu kaybeden gazi bir şeyhe ait olduğu söylenerek tasavvufçuların her zaman yaptığı gibi atalar dinine bir gönderme ile duygu sömürüsü yapıldı.

Nihayet devreye Cübbeli Ahmet girip protez kolun gazi olan bir şeyhe hürmeten öpüldüğü belirtilerek gazi ve şehitlere hürmetin yadırganacak bir tarafı olmadığı belirtildi. Böylece söz de imam os...cemaatin ise ka... yapması beklenmiş oldu. İslam alimi diye pompalanan ve şeyh diye itibar edilen Cübbeli'nin bir şeyhe ait olan protez kolu öpmesi sonrasında müridlerin bırakın ölmüş şeyhi diri olan şeyhlerinin nerelerini ve nelerini öpeceğini tahmin etmek güç olmasa gerektir. Öpülen protez üzerinden her zaman olduğu gibi şeyhlere kölelik bir kez daha uygulamalı olarak ikmal edilmiş oldu. 

MELEKLERE SAMAN TAŞITTIRAN SERDAR TUNCER SAHNEDE

FETÖ’nün kanallarının kapanmasıyla kendini Menzilcilerin mahallesine atan hızlı tarikatçı ve son dönem alimlerinden(!) Serdar Tuncer’de potaya girerek bu davranışın bir “teberrük” olduğunu vurgulayıp Cübbeli Ahmet’in bu davranışına destek çıktı. 

Yani fotoğrafta verilen mesajı Serdar Tuncer kısaca özetlemiş oldu: Teberrük…

TEBERRÜK NEDİR?

Peki “teberrük” nedir?

Osman Nuri Topbaş’ın ifadesiyle teberrük, “Sâlihlerin feyz ve rûhâniyetine nâil olmak için başvurulan usûllerden biri. Allah Teâlâʼya duyulan îman muhabbetinden dolayı, Oʼna yakınlığı bulunan bütün varlıklardaki ilâhî tecellîlere gösterilen hürmet ve tâzim duygusunun tabiî bir neticesi…” (Hak Dostlarının Örnek Ahlâkından 2, Erkam Yayınları, 2012)

Dikkat edilirse tebberrükte iki durum söz konusu, “Salihlere ve ruhaniyatlarına nail olma ve onlar vasıtasıyla Allah’tan medet bekleme.” 

Zaten Kur’an’ın şirk kabul ettiği de yer de tam burası:

“Muhakkak ki; Allah'tan başka dua ettikleriniz sizler gibi kullardır. Eğer doğru söyleyenler iseniz, haydi hemen onları çağırın da size cevap versinler (duanıza icabet etsinler).” (Araf, 194)

"Allah’ı bırakıp da ibadet ettikleriniz, bir çekirdek zarına bile hükmedemezler. Eğer onları çağırsanız, çağrınızı duymazlar. Duysalar bile çağrınıza karşılık veremezler. Kıyamet günü de sizin ortak koştuğunuzu inkâr ederler. Bunları sana hiç kimse, hakkıyla haberdar olan (Allah) gibi haber veremez." (Fatır, 13-14)

“Allah’ı bırakıp da kıyamet gününe kadar kendisine cevap veremeyecek şeylere tapandan daha sapık kim olabilir? (Oysa) Onlar, bunların tapmalarından habersizdirler.” (Ahkaf, 5)

Yine aynı şekilde Allah kitabında “ölülere Peygamberimizin bile sesini duyuramayacağını” (Fâtır,22/ Neml, 80/ Rûm, 52) açıkça ifade ederken Cübbeli'nin bu tebberrük davranışının dini delillerini İlahiyatçılığa soyunan ve alim postuna oturan Serdar Tuncere havale ediyoruz. 

TEVESSÜL VE TEBERRÜK İSLAM'IN RUHUNA AYKIRIDIR

Allah, kitabında ve gönderdiği Resul ile kendisi dışında her ne varsa kendisine ulaşılması konusunda aradan çıkarılmasını, tazim ve tevessül edilmemesini ikazla bu tür her davranışı şirk olarak addediyor. Günde beş vakit namazın her rekatında Fatiha Suresinde “Yardım ve ibadeti sadece kendisinden istenilmesini” hatırlatıyor.

Yine Allah, cemaatle yapılması farz olan ibadetler dışında, özelde yapılan ta’zim ve yönelişi, "Rabbinize gönülden ve gizlice yalvarın. Çünkü o, aşırı gidenleri sevmez." (A'raf: 7/55) buyurarak aracısız bir şekilde yapılmasını emir buyuruyor.

Teberrük ve Tevessül kavramları, Kur’an dışında Tasavvufun bid’at ve hurafelere çıkış yolu bulduğu iki önemli kapıdır. Her Kur’an dışı tavır ve davranış, tarikatta tevessül ve teberrük adı altında yapılan batıni yorumlarla meşrulaştırılır.

Bu iki yolla Allah’a ulaşmak isteyen müritlerin her birinin kendine özel meşayihi olunca Tevhit yolu bir anda şeyh putlarının çöplüğünden geçilmez olur. Öylesine çok put türetilir ki Mekke’de müşriklerin 365 putu bile tarikatçıların şeyh putları ile protezleri, elbiseleri, atlet, külot ve sümüklü mendilleri yanında solda sıfır kalır.

EL ÖPMENİN DİNİ DELİLLERİ

Mesele teberrük ise ve el öpme şeklinde yapılan davranışta nihayetinde Allah’a varma yolu ise bu davranışın dini temellerinin araştırılması kaçınılmazdır.

Konuyla ilgili olarak bırakın ölenin bir eşyasını öpmeyi diri olanın dahi elinin öpülmesi gerektiğine dair Peygamberimizin hayatında her hangi bir uygulama bulunmamaktadır. El öpmekle ilgili Tirmizi ve Ebu Davut’ta peygamberimizin elinin öpüldüğüne dair gelen iki rivayetin senedi ise sorunludur. Bu kadar önemli bir meselede peygamberimizin elinin öpüldüğüne dair konunun iki rivayetle sınırlı kalması sahabenin hayatında böyle bir uygulamanın olmadığına ayrıca bir delildir.

El öpme veya sevilenin bir taraflarını veya eşyasını tazim ve öpmek, dini değil örfi ve vicdani bir uygulamadır. Öpme şeklinde bir davranışın dini temeli olmadığına göre buna teberrük atfederek sevap ummak veya menzil katedeceğini sanmak dinde olmayanı dine sokmaktır ki bu yol şeytana kapı açmaktan başka bir şey değildir.

Bu açılan kapıdan giren şeyh ve oluşturduğu kültür neticesinde Kur’an’a ulaşmak zorlaşacağı gibi açılan yolda başlayan tartışmalar ümmeti kutuplaştırmada zaten yeterince fitne görevini görecektir.

Zaten resimde protezi öpen Cübbeli Ahmet’in cehaleti karşısında protez kolu kendisine hiçbir kutsallık atfetmeden tutarak cep telefonuyla meşgul olan adamın hali karşılaştırıldığında vatandaşın davranışının Cübbeli Ahmet’ten daha makul ve Kur’ani olduğu ortaya çıkıyor.

Kaynak: DiNiHABER.C0M / Özel İçerik

Son Güncelleme: 16.09.2018 16:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sapma ve saptırma sitesi 2018-09-16 14:31:00

Bu yazıyı yazan cahiller
Bir Müslüman bir tahtayı öptü diye dinden çıkardınız, kendiniz imanınızı mahvettiniz.
Okuyuculara tarikatların tamamı din
dışıdır algısı verdiniz,ömrü İslamı yaymakla geçen tertemiz binlerce tarikat ehli alimin ahını aldınız.
Hangi şeyh hangi ehli tarik ALLAH TAN BAŞKA BİR İLAH VE İSLAMDAN BAŞKA BİR DİNE DAVET ETMİŞ İNSANLARI BE VİCDANSIZ BE AHLAKSIZLAR.

ADMİNİN YORUMU: her zaman olduğu gibi tarihteki tasavvufçulardan yola çıkarak tüm tarikatı kutsal ilan ediyorsunuz. bir kez olsun kafanız basmıyor ki: Hz. Musa ve İsa var diye nasıl Yahudilik ve Hristiyanlık hak din olarak bu gün kabul edilemez ise zamanında birilerinin bu yolla samimi olarak islama hizmet etmesi tasavvufu meşru kılmaz. Allah indinde hak din İslam'dır, tasavvuf değil

Avatar
pirifani 2018-09-16 20:56:30 @Sapma ve saptırma sitesi

bunlar ve bunlarin yollarindan gidenler ehli sunnetse peki ehli bidat ve ehli dalalet kim? oyle ehli sunnetim demekle ehli sunnet olunmaz. bunlar sadece ehli sunnet markasinin ardina siginarak ehli sunneti kendilerine siper ederek butun bidat hurafe ve diger pisliklerini islama ve muslumanlara boca etmekle mesguller. isleri gucleri islami ve muslumanlarin imanlarini tahrip etmektir. islam Allahin resulu(bizim peygamberimiz degil)nun hayatinda tamamlanmistir.dort mezheb ve alti hadis kitabi olmasaydi da islam tam kamil ve mukemmel olarak vardi ve bize oylece ulasacakti.bu konudaki itiraz sorulariniz gecersizdir sadece sizin icin problem olusturur.yani kuranda su yok bu yok demek sizi bitirir.kuranda yoksa sen nerenden konusuyorsun arkadas?demezler mi? musluman tahta opmez,kabirlerin etrafinda donmez,el ayak opmez yasli ve rutbeli kisilerin karsisinda ayaga kalkmaz,yalakalik torpilcilik yapmaz ve bunlari din edinenlerden fersah fersah kacar.

Beğenmedim! (1)
Avatar
Zehra çıbıkçı 2018-09-16 16:11:35

Diyanet haber, bu nasıl habercilik araştır öyle yayınla.
O protez Şeyh Abdurrahman Taği Hz. lerinin oğlu Muhammed Diyaüddin Hz.lerine aittir. Birinci Dünya savaşında Ruslara karşı savaşırken kesilen kolunun yerine Sultan Mehmet Reşat'ın yaptırdığı ve Hazret'e hediye ettiği protezdir.
Ahmet hocamızda, tarihi el olma hasebiyle hürmeten öpmüştür.
Şirk bunun neresinde.
Ama senin yaptığın hem iftira, hem tarihe hem gazimize hakarettir.
Senin bu yaptığının ehli sunnette yeri nedir?
Siz misiniz ehli sünnet alimi?
Yaxiklar olsun.

Avatar
halis imam 2018-09-16 17:06:19

Allah katında hak din islamdır.

Avatar
Hakk'a kul 2018-09-17 15:44:01

Sizde çok iyi bilirsiniz ki ehli sünnet velcemaaat firkasindan gayrı için kurtuluş Allahu âlem
Tarikatlar bunun için mücadele ettiğinden bi yerleriniz acıyor ama din kıyamete kadar baki