Demircan, "Tarikatlar putperestliğe açılan kapı olarak şirk içindedirler"

Çizgisi sağlam, Kur'an ve sünnetten taviz vermemesi ve doğruyu çekinmeden ifade etmesiyle tanıdığımız Ali Rıza Demircan hocamız tarikatların mahalle baskısı nedeniyle kimsenin konuşmaya cesaret edemediği bir konuyu dile getirdi. Demircan, tarikatların İslam'dan uzak olduğunu belirtip denetlenmeleri gerektiğini vurguladı

Demircan, "Tarikatlar putperestliğe açılan kapı olarak şirk içindedirler"

Çizgisi sağlam, Kur'an ve sünnetten taviz vermemesi ve doğruyu çekinmeden ifade etmesiyle tanıdığımız Ali Rıza Demircan hocamız tarikatların mahalle baskısı nedeniyle kimsenin konuşmaya cesaret edemediği bir konuyu dile getirdi. Demircan, tarikatların İslam'dan uzak olduğunu belirtip denetlenmeleri gerektiğini vurguladı

14 Kasım 2019 Perşembe 10:10
Demircan, "Tarikatlar putperestliğe açılan kapı olarak şirk içindedirler"
banner310

Habertürk'ten Hüda Par'ın sorularını yanıtlayan Ali Rıza Demircan ümmetin kanayan yarası tarikatlar konusuna değindi. Sorular kadar cevapların da profesyonel bir şekilde dile getirildiği röportajın ilgili kısımları şöyle:

İstanbul Müftüsü bu hafta, “Tarikatları denetleyecek bir yapının kurulması lazım” dedi. Tarikatları denetleyecek bir yapı kurulmalı mı sizce?

İstanbul Müftüsü çok değerli bir kardeşimizdir ama olaylar göründüğü gibi değildir. Benim kanaatime göre, Türkiye’deki bütün tarikatlar MİT’in denetimindedir. MİT’in onay vermediği bir yapılanma olmaz.

Bunu bir bilgi olarak mı yoksa tahmin olarak mı söylüyorsunuz?

Hem bilgi hem tahmin. Ortada bir tarikat var, bu tarikatın binlerce müridi var, bir taraftan hol­dingleşiyorlar ve MİT’in bundan haberi yok. Böyle şey olur mu? Tarikatların yüzde 80’i İslam’a zarar veriyor. Devlete zarar verip vermediğini söyle­yemem ama İslam’a zarar veriyor. Çünkü İslam dışı bir yapıları var. Bizim tarikatlarımızda Kuran yoktur. Tarikatlarımızda aziz Peygamber’imizin sözleri, davranışları ve işleri ölçü değildir; tarikat­larımızda şeyh önemlidir. Tarikatlara bağlı olan çok değerli insanlar da var ama büyük bölümü cahildir. Ne Kuran bilir ne aziz Peygamber’imizin sünnetini bilir ne de fıkıh bilir. Onlar için din, şeyh efendinin söylediğidir. Bu, Mevlevilik’te de böyledir. Şu an Türkiye’de yaşayan tari­katların hepsi şahıs merkezlidir. Onlara itiraz ettiğiniz zaman, “Sen Kuran’ın zahirine hapsol­muşsun, Kuran’ın özüne inmek lazım” derler.

‘ŞİRKTİR, PUTPERESTLİĞE ADIMDIR!’

Aziz Peygamber’imiz ilk Müslümanları öylesine yetiştirdi ki Peygamber’imiz bir emir verdiği zaman, eğer sahabelerden bir kısmı bu emri içine sindiremezse, “Bize olan bu emriniz Yaradan’ın emri midir, yoksa sizin kişisel değerlendirmeniz midir?” diye sorardı. Eğer Peygamberimiz “Kişisel değerlendirmem” derse, sahabe, “Ya Resulullah, bu görüş doğru değil” derdi. Yani ortada hakem Kur'an'dı. Eğer siz bu tarikatlarınızı Kuran’ın, Peygamber’imizin hakemliğinden çıkarırsanız, bunlar şahısların egemenliğine giriyor. Tarikat şeyhine kutub veya gavs diyorsunuz. Doğu’daki tarikatlardan birinin yayınladığı takvimde, “Gavs-ı sani şöyle dedi” diyor. Gavs, “çağırdığınız zaman, dünyanın neresinde olursa olsun gelen adam” demektir. Bu, Allah’a özgü bir vasıftır. Bu şirktir, putperestliğe adımdır! Kutub da yalan, bunların anladığı mana da evliyalık da yalan. Bunların bağımsız kuruluşlar tarafından denetlenmesi gerekir. Hepten yasaklayamazsınız, demokrasiye ters olur. Devlet, herhangi bir sivil örgütü nasıl denetlemek zorundaysa bunları da denetlemeli...“

‘DİYANET NEDEN FETÖ’YÜ İNCELEDİĞİ GİBİ YAŞAYAN TARİKATLARI DA İNCELEYİP ESERLERİNDEKİ YANLIŞLARI ANLATMIYOR?’

Son dönemde “FETÖ’den boşalan yerlere belli başlı tarikatlar yerleşmeye çalışıyor” iddiası gündeme geliyor. Siz buna dair bir şey gözlemliyor musunuz?

Tarikatların yüzde 80’i İslam’a zararlıdır. “İslam’a zarar veren devlete de zarar verir mi?” tartışması benim alanımın dışında. Diyanet İşleri Başkanlığı, Fethullah Gülen’in konuşmalarını dinlemiş, kitaplarını, makalelerini incelemiş ve “İslam Dışı Görüşleri” diye bir kitap yayınladı. Edindiğim bir habere göre, 6 dilde FETÖ tanıtılacakmış. Buradan açık çağrı yapıyorum: Diyanet neden yaşayan tarikatları inceleyip onların eserlerindeki yanlışları anlatmıyor?

Toplumu da cahilleştiriyorlar mı?

Tabii ki cahilleştiriyorlar. Sorgulayacak güç yok. Tarih boyunca güçlü hocalardan, İslam âlimlerinden mürit olmamış.

“Tarikatların yüzde 80’i zarar verir” dediniz. Şimdi hepsi kendini yüzde 20’nin içinde görecek.

Ben devleti de Diyanet’i de samimi bulmuyorum. Özel sektöre ait büyük kanalların dışında, en az 500 tane de mahalli kanal var. Bu kanalların bir tanesinde sağlam bir din anlatılmıyor. 

Kaynak: Habertürk

Son Güncelleme: 14.11.2019 07:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Safa 2018-02-05 16:17:27

mustafa bey aferim. ayeti nasıl çarptırmayı başardın. demek vesile den kasıt şeyhi aramak. yani aracı lazım Allah a yaklaşmak için. vesileden kasıt Allah ın emir veyasaklarıdır. ayeti sağa sola çekmeyin .islam aracıları kaldırmak için gelmiştir zaten. derim ki iyi düşünün bu yanlıştan dönün. müşrik araplarda putları aracı yapıyorlardı. değişen ne o zaman. yani aracı cansız olunca yanlış canlı (şeyh vs.) olunca caiz öyle mi ?

Misafir Avatar
TALİP TUNCER 2020-04-15 21:42:16

Şu depremi durduran uçakları havada tutanlar niye korona virüsü onleyemediniz

Beğenmedim! (0)
Avatar
Mustafa 2018-01-17 07:13:40

Demircan hocayı kutluyorum bütün terket mensuplarına sesleniyorum tevhit dini olam islamin kisvesi altında şirk empoze ediliyor ALLAH ASKINA K.KERIMI VE SUNETI SENIYESINE KELIME KELIME ARAŞTIRIN GAVS KELİMESİNI BULAMAZSINIZ.GAVS ALLAH'A AİT BIR SIFATTIR.ALLAHA AİT OLA BİRSİFATI BIR KULA VERIRSENIZ HALIK ILE MAHLUKU BIRBIRINE KARISTIRIRSINIZ MAZA ALLAH.SELAM

Avatar
Bayram 2018-01-16 14:47:36

Yunus çıkar
Şaha Nakşibend çıkar
A.Geylani çıkar
İ.Rabbani çıkar
Mevlana çıkar
Sümbül efendi çıkar
Alvarlı Efe çıkar
Mahmud Esad Coşan çıkar
Mahmud Efendi çıkar
AHİRETTE HEPİNİZE BİR GÜZEL SORAR
HANGİMİZ ŞİRK İÇİN YAŞADIK????
ALLAH SİZİ BİTİRSİN.

Avatar
Mustafa 2018-01-16 17:05:07

TARİKATTA ŞEYHİ BULUP BERABER ÇALIŞMAK EMRİ
(Sûre-i Maide, Ayet 35)

قَالَ اللّٰهُ تَعَالٰى: يَا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا اتَّقُوا اللّٰهَ وَابْتَغُوا اِلَيْهِ الْوَس۪يلَةَ وَجَاهِدُوا ف۪ى

سَب۪يلِه۪ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ ﴿٣٥﴾

“Ey Mü'minler Allah'tan korkunuz. O Hakk Celle ve Alâ Hazretlerine yakınlık için vesile arayınız ve onunla da mücahede yolunda çalışınız ki, felah bulasınız (kurtuluşa eresiniz) ve olasınız.”

Bu ayeti kerime de buyuruyor ki; Ey Allah'u Teâlâ'ya iman eden mü'minler! Allah'u Teâlâ'ya takva ile amel ediniz. Allah'u Teâlâ'ya yakınlık ve vasıl olmak, ona kavuşmak için vesile, vasıta, çareler arayınız ki, ona yakınlık edesiniz. Ona vesile; şeriatla amel, tarikatla sülûk edenler olur. O zatı ara, bul ki, seni Hakka götürsün. Bu sözlerin tasdikini Ayet-i Kerimenin sonunda:
ADMİNİN YORUMU: GERİZEKALI SALAK! ALLAH YOLUNDA VESİLE AYETLERDEKİ GEÇEN BUYRUKLAR İLE PEYGAMBERİMİZE TABİİYYETTİR. SENİN YALANCI İFTİRACI CAHİL ŞEYH BOZUNTULARIN NE ZAMANDAN BERİ VESİLE OLMUŞ. BUNLAR ALLAH'A DEĞİL OLSA OLSA ŞEYTANA VESİLE OLURLAR. KÖR MÜSÜN AKŞAMA KADAR SENİN PAPAZ ŞEYH VE GAVSLARININ KUR'AN'A VE HADİSE AYKIRI AHMAK DAVRANIŞLARINI HABER YAPIYORUZ. AHMAK HERİF, AÇ GÖZÜNÜ DE GÖR ARTIK GERÇEKLERİ

Misafir Avatar
Eser Egemen 2019-11-15 00:35:05 @Mustafa

maide 35 de ''ona yaklaşmaya vesile arayın ve onun yolunda çaba harcayın''

deyince ;
her gördüğüne selam vemek, 24 saat iyilik düşünmek, her gün sadaka vermek, yere çöp atmamak, karısına camdan toz silkeletmemek, her gün evreni düşünerek tefekkür etmek, kabeye karşı tükürmemek, yere hiç tükürmemek, her gün türkçe kuran okumak,namaz kılmak, zikir yapmak, helal lokmaya yemek, çocuğunu işe sokmak için veya kendisi işe girmek için torpil yapmayı çok büyük günah saymak, rızkından endişe etmemek niye aklınıza gelmiyor da gidip hıyarın birine biat etmek aklınıza geliyor.insanın ilk görevi kendini düzeltmektir.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Jssjs 2018-01-16 22:50:27

Ileyhil vesilete !
Vekunu meas sadıkin !
Ela inna evliyahu !
Daha bir çok ayet ilk anda aklıma gelen bunlar.
Tasavvufu anlayamayanlara tavsiyem inkar etmesinler. İhlasla arastirsinlar Allahü teala onlari nasipleri varsa bir mürşide iletecektir inşAllah. Tasavvufu inkar edenler din düşmanların işi kalben gavur fikren gavur olanların isi

Avatar
Hoca 2018-08-30 20:11:34

duada tevessül ne demektir?
duada vesilenin dinî dayanağı var mıdır?
din isleri yüksek kurulunun cevabi: tevessül, Allaha yaklaşmak veya bir dileğin kabul edilmesini ya da bir musibetin defedilmesini sağlamak amacıyla dua esnasında Allahın güzel isimlerinden veya yüce sıfatlarından birini, işlediği güzel bir ameli veya yaşamakta olan salih bir insanın duasını vasıta kılmak demektir. vesile kelimesi kuranda iki yerde geçmektedir (mâide, 5/35; i̇srâ, 17/57). mâide sûresindeki âyette müminlerin Allaha yaklaşmak için vesîle” aramaları istenmektedir. ayette geçen vesileden maksat da Allaha boyun eğip onun hoşnutluğunu kazandıracak güzel ameller işleyerek ona yaklaşmaktır.
güzel amellerin vesîle” kılınması (buhârî, i̇câre, 12; müslim, zikir, 100) ve yaşamakta olan salih bir kişinin duasıyla tevessül caiz kabul edilmiştir (buhârî, cumua, 34; i̇stiskâ, 3; i̇bn mâce, i̇kametus-salat, 189).

Avatar
Hoca 2018-08-30 20:13:23

Zira dua sadece Allah’a yapılır, istekler O’na arz edilir.

Avatar
Arzu 2018-01-17 08:28:42

Şeyh öğretmen mürebbidir kuranin ledün ilmi vardir bal kaymaktir zikrullahtir Allah ve Rasulüdür Kuran ve sünnettir hey gidi hey Abdül kadiri geylaniyi saklayamazsin mevlana bunlar tarikattir gormuyosun sonrada fetöculer turer başimiza ulkemizi kana bular

Misafir Avatar
pirifani 2019-12-06 08:34:06 @Arzu

sayin arzu degisen bir sey yok.tasavuf heveslilerinin yazi ve konusmalrinda bahsettikleri geylani arabi rabbani mevlana aksemseddin gazali bursevi yunus emre ile ilgili yapmis olduklari bir arastirma calisma olmadigi halde her seferinde bu isimleri okuyup cok buyuk olduklarindan bahsederler.bunlarin hepsi birer fetodur herbirinin usulu yontemi farkli olsa da.insanlarin imanini ifsad etmede hic biri fetodan geri kalmaz,bunu yaparken de kurani peygamberi kendilerine alet edip insnlara sgadan yaklasirlar.uyuanik olun islami ogrenin ki bn buyuk adam zannettiklerinizin aslinda ne mal olduklarini anlayabilesiniz.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Eser Egemen 2019-11-15 00:56:14 @Arzu

arzu abla...sakın mesneviyi okumaya kalkma.çok küfür eder ve çok utanınırsın.bu senin evliya dediğin mevlana yazmış.

Beğenmedim! (0)

banner312

banner298