Eski İçişleri Bakanı tarikatlar konusunda uyardı: Tarikatlar ülke için tehdit!

Müslüman toplumu ayrıştırma, dini dejenere etme, İslam'ı bidat ve hurafelere boğmada üstün yetenekleriyle fitne merkezi olan tarikatlara karşı Yurt Partisi Genel Başkanı Saadettin Tantan, uyarılarda bulundu. Tantan tarikatlarla birlikte Selefi akımlara da dikkat çekerken İmam Hatip ve İlahiyat mezunları varken Görmez döneminde kadroya alınan melelerin de doğru olmadığı eleştirisinde bulundu.

Eski İçişleri Bakanı tarikatlar konusunda uyardı: Tarikatlar ülke için tehdit!

Müslüman toplumu ayrıştırma, dini dejenere etme, İslam'ı bidat ve hurafelere boğmada üstün yetenekleriyle fitne merkezi olan tarikatlara karşı Yurt Partisi Genel Başkanı Saadettin Tantan, uyarılarda bulundu. Tantan tarikatlarla birlikte Selefi akımlara da dikkat çekerken İmam Hatip ve İlahiyat mezunları varken Görmez döneminde kadroya alınan melelerin de doğru olmadığı eleştirisinde bulundu.

13 Eylül 2020 Pazar 23:08
Eski İçişleri Bakanı tarikatlar konusunda uyardı: Tarikatlar ülke için tehdit!
banner310

Yurt Partisi Genel Başkanı ve Eski İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, ülkede cemaat yapılanmalarına ve oluşturduğu tehditlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Tantan, “Türkiye'yi istikrarsız, kullanılabilir, devlet yapısına dönüştürmek amacındalar. Tarikatlar bu nedenle tehlikeli. Türk devletinin alt yapısı buna izin vermez ama tehlikeli olacakları kesin. Büyük Ortadoğu Projesi'nin( BOP) amacı bu” ifadelerini kullandı.

Saadettin Tantan, “Bu tehlikeyi ortadan kaldırmak için özellikle bu yapılara karşı halkın bilinçlenmeye ihtiyacı var" ifadelerini kullandı. Hükümetin uyguladığı mali ve ekonomik program ile, güvenlik programının Türkiye'nin bağımsız iradesinden çok etnik ve mezhepsel ayrıştırmayı arttırdığını kaydeden Tantan, "Tek kişilik hükümet sisteminde bunlar Türk milletinin lehine kullanılmıyor" diye konuştu.

Yeniçağ’dan Fatin Erboz’un haberine göre "Dağlıca ve Aktütün baskınlarından itibaren, 15 Temmuz'u da kapsayan süreçte Türkiye içten ve dıştan test edilerek Türkiye'den tavizler koparılıyor. FTÖ'den ders çıkarmayan bir siyasi yapı var" diyen Tantan şöyle konuştu:

"Özellikle Irak'ın işgalinden Türkiye adeta hiç ders çıkarmadı. Irak'ta operasyonuyla, işgal edilmesiyle tüm Müslüman Arap alemini etki altına aldılar. Kültür yağmalandı. BOP için iki kilit ülke var. Suriye ve Libya. Bunlar da yerle bir edildi. Türkiye buna ortak oldu maalesef. Bütün bunlar küresel sermayenin çıkarları için yapıldı. 24 Ocak kararlarından bu yana Türkiye'nin yaşadığı süreçte, aynı zamanda AKP iktidarıyla Türkiye'nin her şeyi özelleştirilmişken, kamu hizmetleri de inanç hizmetleri de özelleştirildi. Cemaatler de bu süreçte eleman sayılarını arttırdı. Mali, ekonomik, siyasi güçlerini arttırdılar. Vahabi-Selefi hareketi, Rabıta örgütü 1960'lı yıllardan itibaren İhvan hareketi CIA ve MI6'nın kontrolündeydi. Bu hareket sadece Türkiye'de değil, balkanlar ve Kafkaslarda da kullanıldı. Türk siyaseti ve Türk Diyanet İşleri Teşkilatı içinde bu tehlikeyi görenler tedbir almak istedi ama zaman içinde genel Türk İslam'ından uzaklaşıldı. Türkiye, selefi ve Vahabiliğin tutsağı haline geldi. Kendi çıkarları açısından dini kullanan yapılar şekilsel anlamda bu sürecin içine girdi."

Yeniçağ’dan Fatin Erboz’un haberine göre istihbarat servislerinin güdümünde örgütler olduğunu ve kullanıldığını kaydeden Sadettin Tantan, "Irak'ta, Suriye'de, Libya'da kullanılan devlet dışı aktörler olarak bilinen, istihbarat örgütlerinin güdümünde örgütler var. Çözüm sürecinde nereye silah gömüldüğü ortaya çıkarılmadı. 50 bin PKK teröristinin sadece PKK'lının İstanbul'da kullanılabilir olduğu biliniyor. Göçlerle gelen, yabancı servislerin kullanımında olan kişiler de var. Eğer bu iki yapı birleşirse halk kimin yanında olacağını bilemez. Halk direnmezse kolluk kuvvetleri de bir şey yapamaz" dedi.

BOP'un özünün tarikatlar üzerinden tarikat ve cemaatler üzerinden devlet kimliğinin yok edilmesi olduğunu belirten Tantan, şunları söyledi:

"Özellikle Mehmet Görmez zamanında Hizbullah örgütünün bire bir devşirme aracı olan derneklerin önü açıldı. Doğu ve Güneydoğu'da PKK'lılar, Hizbullahçılar eğitim veriyorlar, etnik ve mezhepsel açıdan ilerleme kaydediyorlar. Burada eğitim veren insanlar tekdüze yetişir, dini bilmiyorlar. Bunların kadroya alınması için yasa çıkarıldı. Bu bölgelerde mele denen dini eğitim düzeyi düşük insanlar göreve getirildi. Bu da çok tehlikeli. İlahiyat fakültelerinin yoğun olduğu yerde bu yapılmamalı. Ülke yönetecek Türk gençliği her dönem, sağ-sol diyerek, FETÖ ile yok edildi. Cemaatler ile Anadolu gençlerinin zihinleri yok ediliyor, ülkeyi yönetecek insan kalmıyor. Adnan Hoca hareketine baktığınız zaman eğitimi yüksek ailelerin çocuklarının beyinleri yok edildi. FETÖ de böyle oldu. CIA'ya çalışır duruma düşürüldü. Kurumsal devlet kimliği, kültürü, disiplini, ör ve adetler yok edildi. BOP'un özü bu. Burada muvaffak olunuyor. Türk devletinin kimliği yok edilmek isteniyor."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Murtaza Kurt 2020-09-15 11:04:09

dış güçlerin emrinde olmayanmı var ,

Avatar
Murtaza Kurt 2020-09-15 11:43:28

bunları devlet halka teşhir ederse millet bunların defterini dürer ,

Avatar
Murtaza Kurt 2020-09-15 11:44:32

devlet bunları teşhir ederse millet bunların defterini dürer ,

Avatar
Murtaza Kurt 2020-09-15 15:33:56

iç güçleri örtmek için dış güçleri sorumlu tutmak eksik bilgidir ,

Avatar
Murtaza Kurt 2020-09-15 15:36:51

bu tehlikeyi ortadan kaldırmak için özellikle bu yapılara karşı halkın bilinçlenmeye ihtiyacı var" bunu kim yapacak ,

Avatar
Yeloğlu 2020-09-13 23:43:11

hadi oradan beyinsiz .ihvan cia mi6 i̇le bağlantiliymiş ..! öyle olduğu i̇çi̇n mi̇ misirda ihvan abd tarafından iktidardan indirildi?sırf akp ile ihvan ilişkisi kurmak için bu zırvayı ileri sürüyorsun.seni̇ bir zamanlar adam zannederdik sonra sen de birilerini̇n güdümüne girdin ağız değiştirdin.yaziklar olsun..!

Avatar
vatandaş 2020-09-16 06:40:09

ben bir cemaat bilirim oda cami cemaati

Avatar
zeki 2020-09-15 12:56:21

eğitim tek çatı altında verilmeli...özellik arzeden eğitimler de milli eğitimin denetiminde olmalı...