İhsan Şenocak'tan sonra şimdi de Saffet Umul! İsmailağa fıkhı IŞİD'in kopyası...

İslam fıkhını kendi dünya görüşlerine göre cımbızlayıp alan İsmailağa ve çeşitli tarikat grupları dinin sosyal ve psikolojik yönünü görmeksizin hikmetsiz bir şekilde ele alınca ortaya IŞİD'den farksız Saffet Umul gibi ham yobazların çıkması kaçınılmaz oluyor.

İhsan Şenocak'tan sonra şimdi de Saffet Umul! İsmailağa fıkhı IŞİD'in kopyası...

İslam fıkhını kendi dünya görüşlerine göre cımbızlayıp alan İsmailağa ve çeşitli tarikat grupları dinin sosyal ve psikolojik yönünü görmeksizin hikmetsiz bir şekilde ele alınca ortaya IŞİD'den farksız Saffet Umul gibi ham yobazların çıkması kaçınılmaz oluyor.

17 Aralık 2017 Pazar 23:12
İhsan Şenocak'tan sonra şimdi de Saffet Umul! İsmailağa fıkhı IŞİD'in kopyası...
banner310

FM TV’de Saffet Umul’un sunduğu Murat Bayaral ve Hikmet Kahrıman’ın yorumculuk yaptığı Saklı Gerçekler programında Saffet Umul’un erkeklerin sakal bırakmasında ilişkin yorumu sosyal medyada gündem oldu.

Saffet Umul, programda kendilerine gelen bir soruya cevap verirken “Erkeğin sakal bırakması için hanımından müsaade almasına gerek yok. Erkek sakal bırakmakla memurdur. Erkek kadından ayrılmak için sakal bırakmalıdır zaten. Erkeği kadından ayıran iki uzuv vardır. Bunlardan bir tanesi sakaldır. İleride bir adam gördünüz uzun saçlı, zaten şimdi kadınımız da erkeğimiz de aynı giyiniyor. Bir bakıyorsun uzun saçlı sakalı da yok. Yakınına gelene kadar onu kadın zannedersin. Allah muhafaza bir sürü düşünceye de girersin” ifadelerini kullandı.

Tarikat yapılarının son günlerde sosyal medyaya yansıyan yüzeysel fıkıh anlayışı toplumun tepkisine yol açıyor. Osmanlının son döneminden günümüze tarikatların fıkhi konuda serdettiği görüşler Müslümanların "yobaz" olarak nitelenmesini beraberinde getirdi. 

Osmanlıya matbaa girmesini küfür sayan görüşlerden 31 Mart vakasına, ll. Mahmut'un yenileşme çalışmalarından Abdülhamit döneminde askeri ve sosyal alanda yapılan modernleşme çalışmalarına varıncaya kadar her tür yenileşmeyi kafire benzemek olarak görüp küfür sayan tarikat merkezleri devletin zor zamanlarında yeniçerileri isyana teşvik etmekle kalmamış bir çok sadrazam ve bürokratın kellesini almaktan da geri durmamıştır. 

HATALI BİLGİ KELLE ALIR

İsmailağa ve tarikat gruplarına göre sakal farz olduğuna göre sakal bırakmayan her erkek yahudi ve hristiyana benzeyen kafir olmuş oluyor. Allah muhafaza bir savaş çıksa ya da devlet kaosa terkedilse bu sapıkların sakalsız her erkeği kafir ilan edip kesmeyeceğini kim garanti edebilir. 

SAKAL İSLAM'DA FARZ DEĞİLDİR

Tarikatçı Saffet Umul'dan önce hatırlanacağı üzere bir kadın üzerine uzun ve bol bir elbise de giyse Pantalon giyen kadınların cehennemlik olduğunu söyleyen İhsan Şenocak'tan sonra kendisine destek veren İsmail Hünerlice de pantalon giyen kadınları "Namussuz" ilan etmişti. 

Saffet Umul ile tarikatçı kesimin üstüne bastıra bastıra sakalı savunup haram ilan ettiği bir yerde İmam Nevevi, Râzi, Gazzalî, Şeyh Zekeriyya el-Ensari, İbn-i Hacer, Remli, Hatib, Şirbini gibi tanınmış zatlar sakalın farz değil kesmenin mekruh olduğunu beyan etmişler ilaveten de;

Hadis-i şeriflerdeki sakalın bırakılması ile ilgili emir ve tavsiyelerin sakal bırakmanın farz olmasını gerektirmediğini belirtmişlerdir. Çünkü Hz. Peygamber (s.a.s), Yahudi ve Hıristiyanlara benzememek için saçların boyanmasını emretmişse de Sahabeden bazı kimseler saçlarını boyamamışlardır. Bu olay bu gibi emirlerin vücub için olmadığını gösterir, demişlerdir.

En çok yanlış anlaşılan bir konu da; Müşriklere benzemek ve onlara muhalefet konusudur. İslam'da Müşriklere benzemekten kasıt giyim kuşam gibi görünümden ziyade din ve imanla ilgili konularda benzemenin haram olmasıdır. Örf ve âdetlerle ilgili hususlarda İslam'ın giyim konusundaki ilkelerine uymak kaydıyla bir müslümanın farklı milletlerin kıyafetini giymesi haram değildir. Zira Rasûlüllah (s.a.s)'de rahiplerinkine benzer bir takunya giymiştir. Şayet bu gibi hususlarda benzemek kesin olarak yasak olsaydı, Hz. Peygamber bunu yapmazdı. Yine Resulullah'ın giyimi ile Mekke'deki müşriklerin giyimi arasında hiçbir fark yoktu.

Hatta Örf ve âdetlerde bile olsa sakal sadece müşriklere benzeme noktasından ele alındığı zaman aksine sakal bırakmanın haram olması gerektiği hükmüne varılır. Çünkü bugün birçok rahip ve gayr-i müslim sakal bırakmaktadır.

Peygamberlerin sünnetlerinden sayılan on şey alimlerin çoğunluğu tarafından sünnet veya müstehap olarak değerlendirilmektedir. Sakal da bunlardan biri olduğuna göre bu da öyle değerlendirilmelidir. Çünkü bunların hepsi temizlik ve iyi görünüşlü olmak üzere tavsiye edilen güzel âdetlerdir. 

Kaynak: DiNiHABER.C0M / Özel İçerik

Son Güncelleme: 19.12.2017 14:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Safa 2017-12-19 00:33:16

bu anlatılanlar hangi din. i̇slam olmadığı muhakkak. asıl üzüldüğüm bu tip kişilerin kendilerini müslüman zannetmeleri. kuransız müslümanlık bu olsa gerek.

Avatar
abreg 2017-12-18 16:10:58

bunlar kim ki ahkam kesiyorlar önce kendileri bir dürüst olsunlar öyle şalvar giyip sakal bırakmakla müslüman olunmazz

Misafir Avatar
abdullah 2017-12-18 23:12:13 @abreg

abreg, müslümanlık mayoyla bikini ilemi belli oluyor

Beğenmedim! (9)
Avatar
Ugur 2017-12-20 12:34:06

Peygamberi şehit etmeye gelenlerin sakallı olmadığını kim söyleyebilir.belki de onlarda sakalliydi. Sadece şeklen; sarik,cübbe,sakal bunlar mıdır sünnet sadece bunlarmıdır islam? Rabbim cümlemizi ıslah etsin.

Avatar
Bir vatandaş 2017-12-21 02:25:08

Çok çok afedersiniz sakalsiz bıyıksız bir erkeği yolda görünce farklı düşüncelere dalan sahtekar sen her gördüğün kadinnhakkinda kötü düşüncelere dalma hakkın oldugunumu sanıyorsun. Gelelim sakalımız yok çok afedersiniz sizden kendimizi mi kollayacağız. Siz nasıl sapık insanlarsınız yaaa. Hani.musluman elinden dilinden zarar görmeyen insandı. Afedersin biz size karşı erkek halimizle namusumuzu kendimizi koruyarak mi yaşayacağız. Siz nasil insanlarsiniz yaaa. Hem peygamberimiz zamanında yahudilerin ve hıristiyanların sakalı yokmuydu. Sahabe sakalsiz bi erkek görünce (haşa) ona yuruyorlarmiydi. Allah aşkına siz neler konuşuyorsunuz. Allah sizi ıslah etsin.

Avatar
uzun adam 2017-12-18 13:06:16

sakalın kesmek haramdır... değildir...bu mesele değerli fıkıhcı hocalarımızın araştırma meselesi ama bizimle beraber yaşayan nice milletten ve dinden insanlar var şekli meseleden çok ahlaki olarak gelişelim evet sakal peygamberimizin kuvvetli sünneti ama peygamberimizin diğer insanlara karşı olan mütevaziliği onlara olan saygısı..bi̇r sakal sünneti kadar önemli değil mi? senin sakalın yok sen cennete giremeyeceksin senin cübben yok sen yanacaksın yaw kardeşim.. senin i̇slam ahlakin yok sen ne olacaksın seni̇n peygamberi̇n bi̇r köpek leşi̇ görüp te ondaki̇ güzelli̇ği̇ gören ne güzel di̇şleri̇ var di̇yen bi̇r peygamber ama sen tutup senin gibi olmayan veya nefsine söz geçiremeyen i̇nsanlarin canini neden sıkarsin şi̇mdi̇ ne oldu tebliğ yaptın kendince..sanki müslümanların başka sorunları kalmadı..

Avatar
İsmail 2017-12-18 11:05:26

Sayın Admin bunların İsmailağa ile bağlantısı yok

Avatar
bilgi 2017-12-18 11:34:58

müçtehit admin hanefi mezhebine göre sakal kesmek tahrimen mekruh değil mi?

Avatar
okuvcu 2017-12-30 20:51:41

recep tayyip erdoğan'ın da sakalı yok, buna ne diyeceksiniz?