Tarikatçı Türkiye Gazetesi'nin yazarı Osman Ünlü "Allah'ın ipi..." ayetini çarpıttı

Çocukların camiye gelmesi için Diyanet'in başlattığı kampanyaya "Camileri kerhanelere döndürdüler" deyip tepki veren Türkiye Gazetesi ve TGRT'nin fıkıhçısı Osman Ünlü gün geçmiyor ki bir gafı ve yanlış yorumlarıyla gündeme gelmesin. En son "Tefsir okumak sapıklıktır" yazısıyla gündeme gelen Osman Ünlü bu kez de "Allah'ın ipi..." (Ali İmran 103) ayetinin anlamını daraltıp "Allah'ın ipi fıkıhtır" dedi.

Tarikatçı Türkiye Gazetesi'nin yazarı Osman Ünlü "Allah'ın ipi..." ayetini çarpıttı

Çocukların camiye gelmesi için Diyanet'in başlattığı kampanyaya "Camileri kerhanelere döndürdüler" deyip tepki veren Türkiye Gazetesi ve TGRT'nin fıkıhçısı Osman Ünlü gün geçmiyor ki bir gafı ve yanlış yorumlarıyla gündeme gelmesin. En son "Tefsir okumak sapıklıktır" yazısıyla gündeme gelen Osman Ünlü bu kez de "Allah'ın ipi..." (Ali İmran 103) ayetinin anlamını daraltıp "Allah'ın ipi fıkıhtır" dedi.

23 Şubat 2019 Cumartesi 19:51
Tarikatçı Türkiye Gazetesi'nin yazarı Osman Ünlü "Allah'ın ipi..." ayetini çarpıttı
banner310

Taha Furkan / ANALİZ

Tarikatçı İhlas Medya'nın "Kur'an'sız din" yorumları vatandaştan tepki çekerken tarikatların Müslümanları Kur'an'dan koparmak için Vatikan ve Haçlı Batıca finanse edildiği tezimiz gün geçtikçe netlik kazanıyor. Milleti hadis inkar etmek ve mealci yapfasıyla dışlayan tarikatçıların "Kur'ansız İslam" adına gayret ettiği dikkatimizi çekiyor.

Sözde hadis savunucusu pozlarında karşımıza çıkan tarikatçıların bir temsilcisi olan Osman Ünlü milleti, Kur'an'dan uzak tutabilme adına "Allah'ın ipine sarılınız..." ayetini "fıkha" yorumlayarak müslümanları "mezhepli ve mezhepsiz" şeklinde şahsi yorumlarla ayrıma tabi tuttu. 

Oysa Allah Resulü Kur’an’ı, “Allah’ın gökyüzünden yeryüzüne sarkıtılmış ipidir” diye tarif etmiştir (Müsned, III, 14, 17; İbn Kesîr, II, 73) Müslümanlar ferd ferd değil topluca Kur'an'a sarılacaktır. Kur'an'a sarılan Müslümanların elbette kendi aralarında düşünce ayrılıkları olacaktır. Bu durumu Kur’an, insanın yaratılış hikmetine ve özelliklerine bağlar. (Hûd 11/118) Kur'an, Müslümanları kardeş ilan eder. Aradaki farklılıkları da kardeşliğe engel hale getirmeyerek şekilde çözümlenmesini tavsiye ederken çözüme kavuşturulamayan her tür tartışmayı Allah ve Resulüne döndürmekle halledilmesini emreder. 

Diğer taraftan Osman Ünlü'nün "mezhep" tanımına bakılırsa dört mezhebin olmadığı dönemde Allah Resulü, sahabe, tabiin ve tebei tabiin doğal olarak mezhepsiz olmuş oluyor. Yine bir sahabe Peygamberimize gelmiş, "Ya Resulullalah, Allah'ın kitabında geçen helallerini helal, haramlarını haram bilir. Bunun dışında başka şey kabul etmem. Ben bu halimle cennetlik miyim?" dedi. Allah Resulü, "Evet, cennetliksin" dedi. Ortamdan ayrılan sahabenin ardından Allah Resulü, "Bu adam dediğini yaparsa cennetliktir." demişti. Osman Ünlü'ye göre Allah Resulü'nün cennetlik ilan ettiği bu kişi doğal olarak "mezhepsiz ve sapık" olmuş oluyor. Nihayetinde Osman Ünlü'ye göre Tahtavi, Allah Resulü'nden daha bilgili...

Elbette ibadetlerin eda edilişinde etraflıca bilgiye sahip olamayan Müslümanların ümmetçe görüşleri yoğunluklu doğru bulunan bir mezhebe tabi olması normaldir. Gereklidir. Zaten insanlar yaşamın getirdiği bir zorunluluk nedeniyle olur olmaz toplu bir eğilim içerisinde bulunurlar. İslam ülkelerinde aliminden tabanda okuma yazması dahi olmayan Müslümana varıncaya kadar herkes bir mezhebi öyle veya böyle takip eder. Lakin ilimde belli bir mesafe almış, dini ilimlerde ihtisas yapmış bir alimin de mezheplere rağmen görüş belirtmesi mezhepsizlik değildir. Zaten Osman Ünlü ile haçlı batının desteklediği tarikatların amacı da bu tür alimlerdir ki kimse eski kaynaklar dışına çıkmasın, İslam'ın fıkhı gündeme aktarmasın, çağa göre fıkıh yorumlanmayarak Müslümanlar geri kalsın amacındadırlar. 

***

İşte Türkiye Gazetesi'nde yayınlanan "Allah'ın ipine sarılmak" başlıklı yazısı şu şekilde:

Fıkıh kitaplarına uymayanlar, dalalete düşer ve Allahü teâlânın yardımından mahrum kalır...
 
Sual: Kur’ân-ı kerimde geçen “Allahın ipine sarılınız” mealindeki âyet-i kerimde bildirilen hükümden maksat nedir?
Cevap: Bu konuda Tahtâvî, Dürr-ül-muhtâr haşiyesinde buyuruyor ki:
Tefsir âlimlerinden bazısı buyurdu ki; Âl-i İmrân sûresinin 103. (Allahın ipine sarılınız!) mealindeki âyet-i kerimesi, fıkıh âlimlerinin bildirdiklerine sarılınız demektir.

Fıkıh kitaplarına uymayanlar, dalalete düşer ve Allahü teâlânın yardımından mahrum kalır ve Cehenneme gider. Ey iman sahipleri! Bu âyet-i kerimeyi düşünerek, Cehennemden kurtulacağı müjdelenmiş olan Ehl-i sünnet vel-cemâ'at fırkasına sarılınız! Çünkü, Allahü teâlânın rızası, yardımı, bu fırkadan olanlaradır. Bu fırkadan olmayanlara, Allahü teâlâ gadab edecek. Cehennemde azap yapacaktır. Ehl-i sünnet olmak için, dört mezhepten birinde olmak lazımdır. Bu dört mezhepten birine uymayan kimse, Ehl-i sünnet değildir. Yetmişüç fırkadan yalnız biri Ehl-i sünnettir. Diğer yetmişiki fırka bidat sahibidir. Cehenneme gidecektir. Bunlara Dinde reformcu denir. Zındık olmaktan kurtulmak için, bir mezhebe girmek, yani Ehl-i sünnet olmak lazımdır.


Dört mezhebin kolaylıklarını toplayan kimse, dört mezhepten hiçbirine uymamış, Ehl-i sünnetten ayrılmış olur. Mezhepsiz olur. Görülüyor ki, dört mezhepten hiçbirine uymayan kimse, mezhepsizdir. Dört mezhebi telfik eden, yani dört mezhebi karıştıran, mezhepsizdir. Dört mezhepten yalnız birini taklit ediyor ise de, bir inanışı, Ehl-i sünnet itikadına uymuyor ise, bu kimse de mezhepsizdir. Bu üç kimse, Ehl-i sünnet değildir. Bidat sahibidirler. Dalalet yolunu taklit etmektedirler. Hakiki Müslümanlar ise, dört mezhepten birini, yani hak yolu taklit ederek, Ehl-i sünnet olmaktadır. Dört mezhebin iman bilgileri aynıdır. İbadetlerinde ufak ayrılıklar var ise de, bu farklar, Allahü teâlânın rahmetidir. Herkes dört mezhepten, kendine kolay geleni seçer.

Kaynak: DiNiHABER.C0M / Özel İçerik

Son Güncelleme: 23.02.2019 22:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Türkoğlu 2019-02-24 09:50:54

bunlar şirk çocukları. ihlas finans ayaklarına Allah kitap deyip milleti dolandıran mey menetsizler(anladınız onu menzilciler, tarikatcılar, sizin içinde geçerli darılmak yok) arabın fantazi ürünü zerzavatlar, kuranı yaşamak istemezler sapıklık işlerine gelir

Avatar
pirifani 2019-02-23 23:53:14

Allahin ipi sakin saadeti ebediyye olmasin??? adamlar kuran okumayin sapitirsiniz ilmihal okuyun diye dillerinde kil bitti. musrikler resulden baska bir kuran istiyorlarda bizim musrkler hazirladilar.mektubatlar mesneviler sadeti ebeler risalei nurlar rezalet narlari fususlar ve daha neler neler baska kuranlar alternatif kuranlar Allahin ipine rakibler. kuluna Allah yetmez diyenler.

Misafir Avatar
pirifani 2019-02-24 01:51:21 @pirifani

ilave edeyim fikihtan kasdi 4 mezhebin hem birbirleriyle hemde kendi iclerinde celisen sayisiz ve icinden cikilmaz hukumleridir.neredeyse uzerinde ittifak edilen tek bir meseleleri yoktur.ayni mezhebin ayni tarikatinden olan su turkiyedeki naqsi gurublar bile fetvalarinda birbirleriyle anlasamazlar.bastirdiklari takvimlerdeki namaz vakitleri bile kendileri gibi ihtilaflidir.Allahin ipi birdi bunlarin ipleri bindir.nur tektir zulumat cok.

Beğenmedim! (1)
Avatar
Acizane 2019-02-26 02:49:20

Brefani çok alacaksın, saptirmata uzmanlasmissin. Ya bilgisiz ya hainsin. Namaz vakitlerini neden uymadığını diyanete sor neden farklılık olduğu. Mezhepsizlik artık revaçta bu sıralar. Sahabe i Kiramin mezhebe istiyaclari yoktu çünkü onların hepsi birer muctehittir. Mezhepler bir ihtiyaçtan domuz kurumlardır. Ve her biri sünnete uyar. Farklılıklar ayrintilardadir. Peygamberimizin farklı uygulamaları temel almıştır. Bu bilemeyecek kadar aptal olamazsın. Evet bazı konularda talebeleri İmam i Azamin muhalefet etmiştir burada bir yanlışlık var dersen seni bağlar mezhepleri değil...

Avatar
pirifani 2019-02-26 12:45:08 @Acizane

namaz vakitlerindeki farkliliklar sadece diyanet takvimiyle alakali degil istersen diyanete uymayan cemaatlerin takvimlerini alip inceleyebilirsin muhtmelen sen daha dunyada yok iken bende ayni senin cevabinda yazdigin gibi dusunuyor ve inaniyordum. sahabeyle mezheblerle ilgili yazdiklarin ve de dusunduklerin bastan sona yanlistir.bunklar senin gibi cahilleri uyutmak icin uydurulmus nini kaliplaridir. gozunu ac ehli sunnet tarihini oku.mezhebler tarihini oku.dinler tarihini oku.dort halife donemini oku.emeviler donemini oku.oku ama oyle eline tutusturulan menkibe ve masal kitablarindan degil ciddi calismalardan karsilastirmali olarak oku.her biri icin en az iki seneni vererek oku.kendi tarafindakilerden fazla karsi taraftakileri de oku.o zaman ne kadar cahil oldugunu aslinda ciddi hic bir bilgin olmadigini seni doldurusa getirip kullandiklarini goreceksin.artik ondan tevbe edersin veya varsa bulundugun yerden kaymak yemeyte devam edersin tercih sana ait olacak ve hesabin da ona gore go

Beğenmedim! (1)