Tarikatçıların baskısı sonrasında Mustafa İslamoğlu konferansı iptal edildi

İnşaa - Der Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından Manisa’da yapılacağı duyurulan Mustafa İslamoğlu konferansı tarikatçıların her zaman oynadığı telefonla tepki tiyatrosu sonrasında güvenlik gerekçesiyle iptal edildi.

Tarikatçıların baskısı sonrasında Mustafa İslamoğlu konferansı iptal edildi

İnşaa - Der Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından Manisa’da yapılacağı duyurulan Mustafa İslamoğlu konferansı tarikatçıların her zaman oynadığı telefonla tepki tiyatrosu sonrasında güvenlik gerekçesiyle iptal edildi.

26 Ocak 2019 Cumartesi 13:13
Tarikatçıların baskısı sonrasında Mustafa İslamoğlu konferansı iptal edildi
banner310

Manisa'da 26 Ocak Cumartesi günü saat 19:30’da yapılacağı duyurulan Mustafa İslamoğlu’nun katılacağı "Kur’an’ın Devrimleri konferansı" güvenlik gerekçesiyle iptal edildi.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Dernek Başkanı Orhan Akar şunları söyledi: “Bundan 2 ay önce Manisa Valiliği olsun emniyet teşkilatı olsun yasal tüm izinlerimizi aldık. Konferans salonu olarak da Manisa Kültür Merkezi konferans salonu sözleşmemizi imzaladık. 2 aydır herhangi br olumsuzluk yaşamazken bugün aniden almış olduğumuz izinlerle ilgili eksikler olduğu iddia edildi. Emniyet birimlerini bir türlü aşamadık ama biz biliyoruz ki işin aslı yasal olarak aldığımız izinlerde değil yaklaşık 1 haftadır sistemli olarak hükümete yakın cemaatların saldırısı altında kaldık. Hükümete yakın cemaatler konferansın iptal olması için Manisa Valiliği ve Manisa Büyükşehir Belediyesine gerek sosyal medyadan gerekse farklı iletişim kaynaklarını kullanarak yoğun baskı yaptığını biliyoruz. Bir yandan Emniyet farklı kanunları önümüze sürerek diğer yandan Manisa Büyükşehir Belediyesi elektrik konağı sebebi gibi gülünç bir gerekçeyle konferansın yapılmasının mümkün olmadığını belirttiler. Farklı bir salonda yapılması talebimize de olumlu yaklaşılmadı. Yaklaşık olarak 2 aydır bu konferansın yapılmasını bekleyen binlerce Manisalıya bu yapılan büyük bir ayıptır.“ 

İnşaa-Der Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından yapılan açıklamada Mustafa İslamoğlu konferansının tüm engellemelere rağmen 26 Ocak 2019, saat 20.00'da Manisa Anemon otel'de gerçekleştirileceği bilgisi geçildi. 

AK PARTİ TUZAĞA ÇEKİLDİ

Orhan Akar'ın "hükumete yakın cemaatler" söylemi ne derece doğru bilinmez ama Kutlu Doğum Haftası tartışmalarında İsmailağa ve İflas holdinge teslim olan hükumetin hali; parmağını kıyma makinasına kaptıran kasabın kolunu kurtarmak istemesinden farksız. 

O günlerde dinihaber.com olarak hükumeti uyarmış, Kutlu Doğum Haftası'nın Nisan ayına sabitlenmesi konusunda Diyanet'in Genel İstişare Kurulu Kararı alması nedeniyle "Alimlerimiz bir karar almış. Biz siyaset olarak ilim ehlinin kararına saygılıyız. Arzumuz cemaatlerin de saygılı olmasıdır." açıklamasını yaparak tarikatlara istedikleri primi vermemesi idi. 

O gün Hükumet sözcüsü Numan Kurtulmuş'un TGRT'de ekranlarında Diyanet ve İlahiyat camiasını pas geçip "Kutlu Doğum Haftasının Mevlid Kandili'ne alınması konusunda" Diyanet'e baskı yapması sonrasında görevden almalar ile başlayan Diyanet'teki kadro çalışması, Müslümanlar arasındaki kutuplaşmayı arttırırken tarikatçılarada cumhuriyet tarihinde görülmemiş geniş bir alan açmış oldu. 

PEYGAMBER MASKESİYLE PEYGAMBERİMİZİN ANLAŞILMASI ENGELLENDİ

Dikkat çekici olan şey ise Kutlu Doğum Haftası'nın Peygamberi anlama ve tanıma haftası olarak Nisan ayında etkin olarak ihya edilmesine FETÖ projesi deyip karşı çıkan tarikatçıların haftanın Mevlid Kandili'ne alınası sonrasında hiçbir etkinlikte bulunmaması idi. Kutlu Doğum Haftası peygamber maskesi ile toplumu kandıran tarikatçıların oyununa adeta kurban edildi. Amaç Peygamberimizin anlaşılmasına engel olmaktı ve bu, basiretsiz siyasetçilerin tarikatçıların oyandığı FETÖ tezgahı ile gayet güzel başarıldı. 

MÜŞRİKLERİN TEPKİLERİ İLE TARİKATÇILARIN TEPKİLERİ AYNI

Hükumetçe şımartılan tarikatlar Prof. Dr. Ömer Özsoy, Prof. Dr. İlhami Güler, Prof. Dr. Mustafa Öztürk'ün de aralarında bulunduğu sempozyumlara engel olmuş kendilerini konuşturmamışlardı. 

İlmi hiçbir birikimi olmayan tarikatların bu acziyetlerini ortalığı gürültüye boğmakla gidermesi konuşanları susturma gayretine giren Mekke Müşriklerini hatırlatıyor. Yine Kur'an'da pek çok ayette "susturmak, korkutmak, öldürmekle" peygamberleri tehdit eden müşriklerle tarikatçıların benzer davranış ve söylem geliştirmesi her iki zihniyetin benzerliğini ortaya koyması bakımından oldukça anlamlı...

Ortaçağın karanlığını yırtan ilim ehli icat ve buluşları ile modern Avrupa'nın temelllerini atarken o gün ilim ehlinin karşısında tarikat zihniyetiyle Kilise'nin Engizisyon Mahkemeleri devreye girmişti. 

Osmanlı'nın savaşlardan başını kurtaramadığı dönemlerde üç ulufe için Yeniçerleri ayaklandırıp sadrazam ve padişah kellesi isteyen de tarikatçı Bektaşi tekkesi idi. 

Tarihteki tüm darbelerin arkasında haçlılar ve laikçilerle işbirliği halinde tarikatçıların olması bizi şaşırtmıyor. 

TARİKATLARIN HEDEFİNDE AK PARTİ VAR

Sayıları yüzde 2'yi bile bulamayan tarikatlar, yeni yönetimle Diyanet'te söz sahibi olurken şu an İlahiyatlarla birlikte ilim ehli bu atamalar nedeniyle AK Parti'ye kırgın... Diyanet ve İlahiyat camiası bu kırgınlık nedeniyle seçim çalışmalarına katılmazken tek kelime ile dahi sosyal medya hesaplarında AK Parti'ye destek çıkmıyor.

İşin tuhafı tarikatların da AK Parti'ye destek verdiği meçhul... AK Parti'ye destek veren bir grubun ülkenin en hassas bir dönemden geçtiği noktada herkesten daha fazla söylem ve eylemlerine dikkatle toplumsal çatışmaya fırsat vermemesi beklenir. 

Anlaşılan o ki Refah Partisine yapılan tezgah bu gün aynı şekilde AK Parti'ye yapılıyor. 

28 ŞUBAT'TA TARİKATLARLA LAİKÇİLER BİRLİKTE İDİ

Derin güçlerce tertip edilen Aczmendi cemaati, Anıtkabir'de Mustafa Kemal'e yapılan hakaretler, kılık kıyafet yönetmeliğinde daha başörtüsü sorununu çözememişken o günlerde tarikatçıların sakal ve cübbe ile iş yerlerine gitme görüntüleri 28 Şubat'ta Refah Partisi'nin kapatılma gerekçesine zemin hazırlamıştı. 

Özellikle binlerce Aczmendi'nin bir günde farenin deliğine kaçtığı gibi Refah Partisi'nin kapatılması sonrası bir anda ortadan kaybolması hala cevabını bekleyen sorular arasında... Herkes ve devlette biliyor ki o gün bir anda peydahlanan Aczmendiler sakal, sarık ve cübbeleriyle varlıklarını devam ettiren tarikat yapılarının gönüllü elemanları idi. 

DEVLET BU GİDİŞE DUR DEMELİ

İslam ülkelerinin kalkınması hür düşüncenin devlet güvencesine alınmasıyla mümkündür. Osmanlının çöküşünü hızlandırıp cumhuriyet döneminde laikçilerle el birlik çalışıp, FETÖ ile aynı kaynaklara sahip tarikatçıların Peygamber savunuculuğu maskesiyle ilim ehline yaptığı baskıya devlet daha fazla seyirci kalırsa pek yakında Türkiye'nin Irak, Suriye veya Afganistan'a dönüşmesi an meselesi.

Bu din, "benim" diyen herkesin olduğuna göre herkesin özgürce düşüncesini dile getirmesi bir insan, din ve kanaat hakkıdır. Varsa görülen yanlış; döverek, söverek, tehditle ve öldürerek değil konuşarak cevap verilmelidir ki fikirlerin tartışmasından hakikat şimşeği çakabilsin...

Son Güncelleme: 26.01.2019 15:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatandaş 2019-01-28 10:26:06

verecek ne cevapları yokmuş ebubekir sifil hoca bu ademi kaç defa karşısına çıkmaya çağırdı hani nerede.

Avatar
üsame 2019-01-27 23:56:30

sahtekâr oğlu sahtekârlar!zerre miskal ilim namusunuz olsaydı''cevap verecek ilim olmayınca...''filan feşmekan lâkırdısını dercetmezdiniz.islamoğlu rezilli ortaya konulmuş, kendisine ilmi delillerle yüzlerce reddiye yapılmış bir fasıktır.cevapların hangi birini tekzib edebilmiş;onlarca ilmi münazara teklifinin hangisini kabul etmiş?elinden tek gelen mahkemeye vermek... utanmadan böyle bir başlık atıyorsunuz .sizin bu hareketinizin neresi i̇slâm.size müslüman demek ne mümkün..rezil herifler!
ADMİNİN YORUMU: HER YERİNDEN TERBİYE AKIYOR ÜSAME HAZRETLERİ. SÖZÜNDEN BELLİ NE KADAR HAKLI OLDUĞUN. İSLAM AHLAKTIR, TERBİYEDİR. HER İKİ TARAFINDA AHLAK VE TERBİYESİNİ TAKİP EDİYORUZ. RAHAT OL SEN.

Avatar
İlhami.. 2019-01-26 15:13:49

Millet zehirlenmeden kurtulmuş...
İyi olmuş.

Avatar
pirifani 2019-01-27 14:35:37 @İlhami..

neticede burasi torki gecenlerde sherocaki da konusturmamislardi.

Beğenmedim! (5)
Avatar
Manisa halkı 2019-01-27 01:59:19

İslamoglu bilgi birikimiyle konuşmuyor. Oraya buraya hakaret etmekten başka ne yapıyor.hakaret etmek ne zaman ilim oldu. 14 asırdır cerh ve tatile tâbi tutulmuş ve hadis rivayetinde sika olmuş ebu hureyreye hakaret etmenin neresi ilim. Ayrıca islamoglu ilim adab-ı ve edebi de yok.öncelikle hayatta olmayan ilim erbabına hakaret etmek edepsizliğin ta kendisidir.cunku hayatta olmayan ilim erbabı islamoglunun eleştirilerine ve hakaretlerine cevap verecek durumda değildir. Acaba kendisi öldüğünde ona hakaret etseler buna razı olur mu? Islamoğlu hayatta olan ilim erbabını eleştirsin, o zaman ilmî cevabı alır
ADMİNİN YORUMU: ÇOK GÜZEL DİYORSUN DA MADALYONUN ÖBÜR TARAFINI DA GÖRMEK LAZIM. EHLİ SÜNNETÇİ ADI ALTINDA ORTAYA ÇIKAN TEKFİRCİ TARİKATÇILARA DA BİR LAF ETSEN. SEYİT KUTUP, ELMALILI MUHAMMED HAMDİ YAZIR, FAZLURRAHMAN, İBNİ TEYMİYYE, MUSA CARULLAH, AHMET HAMDİ AKSEKİ, ÖMER NASUHİ BİLMEN... GİBİ PEK ÇOK VEFAT ETMİŞ KİŞİYE SAPIK, VEHHABİ, KAFİR DEYİP SALDIRAN DA İSLAMOĞLU DEĞİLDİ. EN AZINDAN İSLAMOĞLU SALDIRDIĞI ADAMI NEDENLERİYLE TEK TEK AÇIKLIYOR. DİĞER HİÇ NEDEN GÖSTERMEDEN YUVARLAYIP CEHENNEME ATIYOR

Avatar
KENAN 2019-01-26 15:44:48

güzel bir yazı, yansız bir şekilde düşen herkese sahip çıkmanız çok güzel ve gerçekten kutlu doğum haftası hükumete büyük bir tuzaktı. o gün bu gündür hükumetin sırtı doğrulmuyor

Avatar
Aciz 2019-01-27 01:45:11

Bu adam hangi dini eğitimi almış ki din hakkında ahkam kesiyor. Bu adam aynen Abdul, Afgani gibi dini deforma etmeye çalışanların devamı fakat bu dini ne kafirler, ne münafıklar nede bu gibi neidigi belirsiz kişiler basaramayacak

Avatar
pirifani 2019-01-27 21:17:30 @Aciz

ilmi ledun diye birsey vardir diyenler siz degil misiniz.alimlik alinan ilimle olmaz calisilan ilimle olur.islamoglu da konusmalarinda ve kitaplarinda oldukca birikimli oldugunu ispatliyor.turkiyedeki tum tarikatlarin tum kiyapalrini okuyacaginiza islamoglunun iki uc kitabini okuyun daha cok ve dogru bilgi ogrenirsiniz.hatalari yok mi elbet var bilhassa eski kitablarinda!bunlarin yeni baskilarinda duzeltmemesi ayri bir kabahat.abduh ve aganiye gelince muhtemelen ne siz ne de onlarin aleyhinde sizin beyninizi yikayan sahtekar hocalar onlarin hic bir kitabini okumamamislardir.siz sadece zanna uyuyorsunuz.eger topraga veya sahtekar hocalariniza gomdugunuz kafalarinizi disari cikarip etrafta olan biteni temiz bir akil ve vidanla degerlendirmeye calisirsaniz size ogretilenlerin dogru olmadigi ve muhtmelen de bunda kasit oldugunu gorursunuz.evet halkisiniz tasavvuf ehlinin islama verdigi zarari kafirler vermedi veremezlerde zira bu sahtekarlar Allahin yolunda oturup sagdan yaklasiyorlar.

Beğenmedim! (4)
Avatar
vaiz 2019-01-27 12:25:05

helal olsun mustafa hocaya

Misafir Avatar
vatandaş 2019-01-30 22:33:37 @vaiz

hadi oradan milleti kandırıp vaizim demeyesin.

Beğenmedim! (1)
Avatar
Dini haber....aklini basına al... 2019-01-26 20:33:28

Dini haber....aklını başına al...