(Said Nursi'nin ebced ve cifre dair yaptığı açıklamaları okuyunca insanın "Allah, Hz. Muhammed'i yanlışlık gönderdiği aslında Said Nursi'yi göndermesi gerektiği" gibi bir anlam çıkıyor. Said Nursi'nin aşağıda alıntılanan sözlerini biz veya herhangi bir alim yapsa başta nurcular olmak üzere ehli sünnet tarikatçıların tamamının kafir ilan edeceğine dair en ufak şüphemiz bulunmuyor. Ümmetin Ermeni Diyasporasının tarikat kanalıyla müslümanlardan intikam aldığını artık görmesi gerekiyor. Sakal, sarık, cübbe içinde kimi zaman hadisçi kimi zaman peygamber aşığı rolünde namazda birinci safı kimseye bırakmayan bu insanların gerçekten müslüman oldup olmadığının ayırdedici tek mihenk noktası Kur'an'dır. Kur'an ile bu insanlara baktığınız da İslam ile alakalarının olmadığı net olarak görülecektir.)

Gavsların V. Bilgi Kaynağı 

Cifr ve Ebced Yöntemi İle Elde Edilen Bilgiler

Sufilikte önemli bir bilgi edinme yöntemi olarak da cifir ve ebced hesabı kullanılır.

Sırlar üzerine kurulu tasavvufi inanışta diğer akıl almaz yöntemler yanında bu yöntem de bilgi edinme yolu olarak kullanılır. Bunda harfler ve sayılar kullanılır Hem var olduğuna inanılan gizli sırlara ulaşmak, hem de bu sırlara etki etmek amacı güden bir yöntemdir bu..

“Ebced hesabı; “sır” arayışının yöntemidir. Her şeyin gizli sırlarını harf ve sayılarda arayan ve bunun için de harflere verilen sayısal değerlerle hesaplar yapılır. Ebced sayı sistemine göre harflerin sıralanışının İbranice ve Aramice olması düşündürücüdür.

Ebced hesabında harflere verilen sayı değerlerinin standardı yoktur. Dört değişik biçiminden birine göre ebcedin bir hesabında “elif”in sayısal değeri (1), diğer hesaplama tekniğine göre ise; (19)’dur. Hangi değerin seçileceği kişinin amacına göre keyfi olarak tercih edilir. Ayrıca harflere verilen sayısal değerlerin mantıklı bir kuralı da yoktur. Kef’in değeri 20 iken, Kaf’ın neden 100; bu belli değil.” (Metin Yurdagür, Cefr md, DİA, C.7 s.216)

Kahinlikle uğraşanların ortaya attığı ve tevhid inancı ile bağdaşmadığı bilinen bu yöntem milattan öncesine dayanır.

Yunan kültüründe, Mısır’da ve Yahudilerin mistik kitabı Kabala’da daha sonra da İslam dünyasının onuncu yüzyılda ise İhvani Safa adlı İran kaynaklı yer altı örgütünde oradan Batıniliğe ve onlardan da tasavvufa geçmiş olduğu biliniyor..

“Şiilerin böyle bir ilim olduğu iddiasına çok itibar ettikleri, bunu Hz.Ali’ye ve onun torunlarından Câfer Sadık’a nispet ettikleri, Câfer-i Sâdık’ın da bunları İsmailiyye Şiası’ndan dilediği kimselere öğretmesini emrettiği kendi kaynak kitaplarında anlatılır.

Hatta; “Dâvûd’un Zebûr’u, Musa’nın Tevrat’ı, İsa’nın İncil’i, İbrahim’in sayfaları, nebîlerin, vasîlerin ve İsrailoğulları âlimlerinin bilgilerinin saklı olduğu.. geçmişin ve kıyamete kadar bütün geleceğin ilmini kapsadığı, kıyamete kadar gerçekleşecek bütün olayların, olmuş ve olacağın, insanların ihtiyaç duydukları ve karşılaşılması muhtemel her şeyin bilgisinin bu ilimde mevcut olduğu iddia edilir.” (Yusuf Benli, Gnostizmin Şia’nın İlk Oluşumuna Etkileri Meselesi, İnönü Ün., Gnostik Akımlar ve Okültizm Sempozyumu, 25-27 Mayıs 2012- Malatya)

Konu Şeyhul Ekber’in de ilgi alanındadır

“İbn-i Arabi harflerle varlıklar arasında sıkı bir ilişki olduğunu iddia etmiş, harflerin sırlarına vakıf olan birinin gelecekte meydana gelecek olayları bilebileceğini savunmuş ve buna Fütühat’ında genişçe bir şekilde yer vermiştir. (1) (Metin Yurdagür, Cefr md, DİA, C.7 s.216)

Arabi’ye göre harfler ilmi evliya ilmidir. Cifr hesabıyla Kuran’dan işaret çıkarma, İbn Arabî ile yaygınlık kazanmış.

“Niyazi Mısrî (ö.1694) de tefsirinde yöntem olarak bu ilmi kullanarak, Hz. Hasan ve Hüseyin’in de peygamber olduğunu keşfetme başarısını göstermiştir. (Mustafa Öztürk, Tefsirde Bâtınîlik ve Bâtınî Te’vil Geleneği, s.287)

Said Nursî ise, cefr ve ebced hesabının her zaman ve zeminde makbul ve geçerli bir ilmi prensip, edebî bir kanun, hatta gaybın anahtarı olduğunu ileri sürmüş.(Said Nursî, Sikke-i Tasdik-i Gaybî, s.80-81)

Said Nursi, Kur’an ayetlerinin harflerini Cifr ve Ebced hesabıyla rakamsal olarak değerlendirip onlardan işaretler çıkarmak suretiyle Kur’an’da zikredilen Kur’an’ın vasıfları olduklarını ve Kur’an’daki Peygamberimizin vasıflarının da aynı zamanda kendi vasıfları olduklarını söylemiştir.

Allah katında yegane hak din İslam’dır.. (Al-i İmran :19) mealindeki ayetin tefsiri olarak diyor ki: “Bu Risale-i Nur demektir.” (Zülfikar’ın ikinci makamı:102)

Yine, “Ey Müzzemmil (örtünüp bürünen) Peygamber!...” (Müzzemmil:1) ayetinde ki “Müzemmil” kelimesinin Kürdi (Said Kürdi) demek olduğunu söylemektedir. (Tılsımlar:189)

Yine “Allah odur ki müşrikler istemeseler de dinini bütün dinlere üstün kılmak için Peygamberini hidayet ve hak ile gönderdi.” (Saff:9) ayeti için de; “Yani Allah Said-i Bediuzzaman’ı Risale-i Nur ile gönderdi”, demektir. (Tılsımlar:189)

Yine Kur’an’daki Muhammed’in Bediuzzaman’ı El-Kürdi demek olduğunu söylemektedir.” (Tılsımlar:190)

“Ey iman edenler, seslerinizi Peygamberin sesinin üstüne yükseltmeyin!” (Hucurat:2) ayetinde ki Peygamberin sesinin Risale-i Nur demek olduğunu söylemektedir. (Tılsımlar:190 s:51)

Mümin, 2.ayetinde ki “Tenzülü’l Kitap (Allah tarafından indirilmiş kitap) tamlaması için ‘Bu üç rakam farkla Risale-i Nur’a tevafuk eder’ demektir.” (Sikke-i Tasdik-i Gaybi:85)

Allâh, göklerin ve yerin nurudur. O’nun nuru, içinde lamba bulunan bir kandile benzer. Lamba cam içerisindedir. Cam, sanki inciden bir yıldız. Ne doğuya ve ne batıya ait olmayan mübârek bir zeytin ağacı (nın yağı) ndan yakılır. (Öyle mübârek bir ağaç) Ki, neredeyse ateş değmese de yağı ışık verir. Işığı parıl, parıldır. Allah, dilediği kimseyi nuruna iletir. Allah insanlara misaller verir. Allah her şeyi bilir.”[Nur/35] ayeti cifr hesabı ile yapılan yorumlara göre;  “Risaletü’n-Nur”a tevafukla işaret eder.  (Abdulaziz Bayındır, Aracılık ve Şirk, s.136-172)

Cifir ve Ebced yöntemini kullananlar bununla gaybdan haberler vermeye çok hevesli olmuşlar, kimileri de bununla kendi mehdiliğini ilan etmiştir. 

Kadıyaniliğin kurucusu Gulam Ahmed Kadıyânî, mehdiliğini ilan ederken, isminin ebced hesabına göre 1300 olduğunu ve bu yüzyılın müceddidi olduğunu savunmuştur.” (Saadettin Merdin /İslamın Pavlusları)

Yine cifir hesabı ile kıyametin 2117 yılında kopacağına risalelerde yer verilmiştir (Kastamanu Layihası, Mektup no 21, s.26)

Bu hesaplar ile gelecekte olacak olaylar konusunda çeşitli hesaplamalar yapılmış ancak tutmamış. İbnü’l-Arabî ebced hesabıyla Mehdi’nin H.683 yılında geleceğini söylemiş, bazıları Deccal’in H.743 yılında zuhur edeceğini, kimileri de İsa’nın 698 yılında ineceğini söylemiş… Ama bunlar kendi çağlarındaki kimseler tarafından esrarengiz bilgiler olarak görülse de, ancak sonraki kuşaklar bu kehanetlerin tutmadığını görebilmiştir.

Zamane gavslarının bu yöntemle yapmış oldukları hesaplamalar, tarih verdikleri kehanetlerin zamanı gelip de tutmadığı görülünce kitapların yeni baskıları yapılıyor.. Tabii o bölümler olmadan.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Arkadaş 2020-04-26 20:35:44

Said nursininde hatası olabilir tıpkı diğer bütün müslümanlar gibi. Herkes tarafından bilinir ki said nursi ömrü boyunca islama hizmet etmiştir. Onun samimiyetinden şübhemiz de yoktur. Ama onu bir cemaat lideri yapıp peşinden gidip onun her dediğini kutsal saymak zatını kutsal saymak yanlıştır. Bu o cemaatin içerisinde olanların yaptıpı yanlış bir tutumdur. Yanlışı varsa o kısmı almayın. Ama büsbütün de yok saymayın. Zira bu yaklaşım ortada hiçbir müslüman bırakmaz çünkü hepimizin yanlışları hataları var. Zizde lütfen bu yaklaşımınızı değiştirin. Yanlıştır yanlış.

Misafir Avatar
pirifani 2020-04-28 02:57:28 @Arkadaş

ucuncu bir cevab yazma ihtiyacı hissettim.insanların hayatlarını cesitli davalara adamış olmalrı ve bu yolda cok eziyetler cekmis olmaları onları temize cıarmaya yetmez.afrika kuzey ve güney amerika avustralya ve asyada akılmış boğulmuş katledilmiş yüzlerce binlerce misyoner ve aynı sekilde solcu militanlar vardır.bunların inançları uğruna zorluk ve tehlikeleri kabullnenmelri elbet takdire sayandır ama ınanclarını zerre kadar haklılık kazandırmaz.nursı ve tasavvuf meşrepli diğer liderlerin osmanlı sonrasında verdikleri mücadeleyi bu esas üzerine anlamaya calısın.birisi muhammed eşittir Allah dedikten sonra ıster laikliğe lanet okusun isterse onbinlerce hafız yetiştirsin hepsi eşittir sıfır.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
pirifani 2020-04-27 10:37:28 @Arkadaş

2*önceki yorumda bahsettigim kitablar sunlardır. 1-saidi nursinin hadis anlayışı mustafa oztoprak 2-risalei nur elestirisi adem tutal 3-kuran ısıgında risalei nur said nursi ve nurculuk muhammed bulut 4-risalei nur kulliyatıne eleştirel bir yaklaşım mustafa gok bunlar doğrudan risalelerle ilgili calısmalardır.bunun dışında tasavvufla ilgili calısmaların içerisinde nurculuğa ayrılmış bölümlerde bulunmaktadır.ihmal etmeyin.

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
pirifani 2020-04-27 10:22:03 @Arkadaş

1-sayın arkadaş anlaşılan meseleyi yeterince anlayamamışsın.islam alimlerinin farklı gosuslere sahib olmaları ınsan olmanın doğal neticesidir.buna kimsenin birsey dediği yok olamaz da.ancak yazdığı kitabların kuranla aynı kaynaktan olduğunu soyluyorsa. kendisine yazdırıldığını idda ediyorsa ve bu kitabları okuyanların diğer muslumanlardan farklı olduğunu defalarca soyluyorsa is değişir.burada sadece seyhin muridler tarafından uçurulması yok seyhinkendi kendine uçurulması var.cemaat içinde risalei nurlara en ufak bir eleştiriyi bile kabul edemeyip senelerce hizmet eden insanların kapı dışına bırakılması bunların sura meşveret laflarının samimiyetle soylenmemis sıyası gayeli laflar olduğu anlaşılıyor.yurt dışındaki nurcuların diğer muslumanların camilerine gitmemesi onların faaliyetlerine katılmaması bayramlarda bile onlardan ayrılmaları.muslumanlara da aynen gayrı muslumlere yapılması gerektiği gibi tebliğ yapmaları bu isin nereye vardığını gösteriyor.devam edeceğim.

Beğenmedim! (0)
Avatar
El hak 2020-04-26 21:32:48

Allah sizi kahhar ismi ile kahretsin iftiracı yalancı munafiklar üstada kurban olasınız şu an Risale-i nuru dünya okuyir nicekerinin imanına vesile oluyor siz gibi fesat şeytanların bu memlekete fitne çıkarmaktan başka ne hizmetiniz var gidin Kur'an'ın bu asırda bir mucizesi olan Risale-i nuru okuyun adam olun insan olun imana gelin üstad zamanındaki masonlarla aynisiniz onların devamı ve tohumusunuz

Misafir Avatar
pirifani 2020-04-27 10:30:34 @El hak

sayın elhak risalei nur kuranın mucizesi falan değil kuranın dkendi dışında mucizeye de hic bir ihtıiyacı yok.eger nursinin kitaplarını renk renk basıp zorla insanlara okutmazsanız değil gayrı muslumler muslumanlar bile acı bakmaz.bunları okuyanlardan bazıları kuranın değil de risalelerin sakirdi oluyorsa ki olan bundan ibarettir vah zavallılara demekten başka bıze söyleyecek bir soz kalmıyor.eger siz kuranı yani islamı bşilseydiniz değil risaleleri meth etmeyi onların en siddeyli bir tenkitçisi olurdunuz.gayrı muslumlarin de risalelere kanması kızgın yağdan ateşe dusen balık mısali ile örneklendirilir.yukarıdaki arkadaş mahlaslı kişiye tavsiye edeceğim kitabları alıp yavaş yavs düşünerek okursan simdiye kadar gözünden kacak daha doğrusu birilerinin senin görmeni istemediği hakikatleri görmeye başlayabilirsin.sana uzatılan bu yardım elini elinin tersiyle geri çevirme.senden hic bir ucret istemiyorum.

Beğenmedim! (0)
Avatar
pirifani 2020-04-26 21:21:14

yeri gelmişken rısalei nurları kuran tefsiri zanneden arkadaşlar alıp bir kuran tefsirini bastan sona okusanız ne kaybedersiniz.sonra yine risaleleri okursunuz.kacmıyor ya. tefsir derken oyle 10 cilt 20 cilt olanları kasdetmiyorum.2 veya 3 cılt olanlar yeter.cok ciltli olanları da kütüphanenizde bulundurur referans olarak bakarsınız.zeki duman suleyman ateş ıhsan eliacık muhammmed abid cabiri nin ucer ciltlik calısmaları başlangıç için yeterlidir.referans olarak sait simsek talat kocyıgıt mevdudi derveze ve diyanet tefsirleri eski tefsirlere nazaran israiliyatın azlığı ve güncel meseleleri goz onunde bulundurmaları sebebiyle tercih edebilirsiniz.en az bildiğiniz sey kuran olmasın.oyle goruyorum ki bunca okuduğunuz risaleler sizi kuran konusundaki ceheltinizden zerre kadar uzakastırmıyor.inad etmeyin sizi kendimize veya kendi kitaplarımıza cagırmıyorız.Allahın kitabıyla aranızdaki engelleri kadırın.hic bir seyi kuran okumamak için bahane etmeyin.hayırli kurantinalar.

Avatar
Safa 2020-04-27 01:21:01

Bütün bunlardan anlıyoruz ki oyun çook büyük. Biran evvel kitabımız Kurana dönmeli ve onun bunun dediğine değil Kitabımıza acil dönmeliyiz. Burda herkes buluşmalı.

Avatar
nurculuk dini 2020-04-27 02:59:31

bu adamların risale denen hurafe kitabı savunduğu kadar kur'anı savunduklarını göremezsiniz. küfürbazların ahlakından belli nasıl bir ahlak oluşturduğu bu iğrenç kitapların. tarikat değil mi tasavvuf kanalizasyonundan bir damla her biri. kanalizasyonun iiçinden ne aktığı belli oluyor

Avatar
ahmadi furkan 2020-04-26 23:35:12

“Müzemmil” kelimesinin Kürdi (Said Kürdi) demek olduğunu söylemektedir. (Tılsımlar:189) bu ifadenin kaynağını bulamadım iddianızda haklı iseniz kaynağını açıkça açıklayın veya link atın. amacım bilgilenmek

Avatar
Haktanyana 2020-04-26 23:58:13

ali ne yaptı etti lgbt ve homoların ayağına bastı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ne zaman halkın nezdinde puan toplasa ali erbaş ne yapar eder Diyanet üzerinden Cumhurbaşkanımız ve AK Parti'yi eleştiri oklarının hedefi yapar.

FETÖ'cü geçmişine rağmen Diyanet Başkanlığına aday olup AK Parti'nin FETÖ ile mücadelesine zaten gölge düşürmüştü.

Daha önce de seçim arefesinde 10 Kasım arefesinde Kadir Mısıroğlu'nu ziyaret ederek sol/laikçi/milliyetçilerin eleştiri oklarını AK Parti'ye çekmiş, özellikle MHP'lilerin İstanbul'da oy vermesinin önüne geçmişti.

Tam sağlıkta yol aldığımız, dünyanın takdirini topladığımız bu günlerde İstanbul Sözleşmesi'ni imzalamış Erdoğan ve bakanlara rağmen ve bu sözleşmenin ardındaki ekonomik yaptırımları bilmezmiş gibi hutbeden tutmuş aklınca zinakarlara, homalara sallıyor. Sen niye okuyorsun bu hutbeyi... Bırak başka biri okuyaydı...

Bu iş ülkede ve dünyada yıldızı parlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Partiyi zora sokmaktan başka bir şey değil...

Misafir Avatar
Haktanyana 2020-04-27 06:15:47

Vay be. Birileri rahatsız olmasın diye hakkı söylemekten geri duracağız öyle mi? Reis zorda kalmaz merak etmeyin daha da güçlenir. Allah sizi ıslah etsin. Tarih bu tutumunuzu kaydetti

Beğenmedim! (0)
Avatar
Safa 2020-04-27 13:15:26

Hiç bir şeye gerek yok. Bu risaleler bana Allah tarafından yazdırıldı ifadesi risaleleri tartışmaya açmıştır. Belki onlarca fahiş hata sayılabilir. Reenkarnasyonu çağıran üyeler , işte 60 Said im vs. Bunlarida kendilerine hatırlatınca bu defa tevile kaçıyorlar. Cenazelere Risale okunması vs. Hülasa müslümanlar dinini bilmediği sürece herkes rahatlıkla aldatmaya devam edecektir. Güya tv programlarında ki hocalara sorulan sorulara bak kaliten ortaya çıksın.

Misafir Avatar
pirifani 2020-04-28 02:51:44 @Safa

cenazede risale okumak da ne demek zamnında namzda kuran yerine risale okuyanı da vardı.belki simdi de okuyorlardır.bir tanesi vardı ramazanda camide risale hatmederdi.bunlar zannedildiğinden cok daha tehlikelidirler.

Beğenmedim! (1)

banner312

banner298