4/B sözleşmeliler kadroya mı alınıyor?

Rize’de 657 sayılı Kanun’un 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli İmam Hatip olarak göreve başlayan İmam kadroya alınmasına dair açılan davanın ne anlama geldiğini Din Bir Sen yorumladı. Din Bir Sen'den yapılan açıklama şu şekilde:

4/B sözleşmeliler kadroya mı alınıyor?

Rize’de 657 sayılı Kanun’un 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli İmam Hatip olarak göreve başlayan İmam kadroya alınmasına dair açılan davanın ne anlama geldiğini Din Bir Sen yorumladı. Din Bir Sen'den yapılan açıklama şu şekilde:

07 Mart 2020 Cumartesi 17:00
4/B sözleşmeliler kadroya mı alınıyor?
banner310

4/B sözleşmeli meslektaşlarımızın duygularıyla oynanmasına müsamaha göstermeyeceğiz. Sözleşmeliden kadroya geçmek için mahkemeye başvuran İmam kardeşimizin davası her ne kadar istenilen bir sonuca ulaştıysa da henüz Danıştay ve İstinaf mahkemelerince onanmadı.

Rize’de 16.06.2015 tarihinde 657 sayılı Kanun’un 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli İmam Hatip olarak göreve başlayan İmam kardeşimiz, Avukatı aracılığıyla bulunduğu yer de kadrolu atamasının yapılması talebiyle yapmış olduğu başvurunun reddine dair işlemin iptali istemiyle dava açılmıştır.

Yerel mahkeme, Hakkaniyete uygun yorum ve eşitlik ilkeleri gereğince daha önce atanan sözleşmeli personelin de 633 sayılı Kanun’un 10/A maddesi uyarınca atandığının kabulü zorunludur. Hükmü gereğince 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin Geçici 1.maddenin 7.fıkrası doğrultusunda,  sözleşmeli statü’de 3 yılını doldurduğu açık olan davacının, mevzuatta aranan diğer şartları da sağlaması durumunda kadroya geçirilmesi gerekirken, 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin yürürlüğe girmesinden önce sözleşmeli personel olarak atandığı ve 633 sayılı kanun’un 10/A maddesi kapsamında atanmadığından bahisle başvurunun reddine ilişkin işlemde hukuka, mevzuata ve hakkaniyete uygunluk bulunmamaktadır demiştir. Kararın tebliğini izleyen günden itibaren 30 gün içerisinde Samsun Bölge İdare Mahkemesi nezdinde istinaf yolu açıktır, denilmektedir.

Çok açıkça anlaşılacağı üzere Dava henüz kesinleşmemiş olup, Danıştaş ve İstinaf mahkemeleri tarafından da onanmamıştır. Verilen bu karar, emsal niteliğinden 4/B’li kardeşlerimizin tümü bireysel mahkemeye başvurularını yaparak faydalanabileceklerdir.

Bu konuda Din-Bir-Sen olarak Hukuk müşavirlerimiz, meslektaşlarımızın hizmetindedir.

Meslektaşımız, bireysel olarak avukatı aracılığıyla yaptığı başvurunun kazanımı takdire şayandır. Hiçbir emeği olmamasına rağmen Diyanet-Sen’in, tüm dava sürecini kendi başarısı gibi göstermesi de gerçekten manidardır.  Aynı zamanda 4/B sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi için de kanuni bir düzenlemenin yapılması gerekmektedir.

Din-Bir-Sen olarak temennimiz, kimsenin 4/B sözleşmeli kardeşlerimizin temiz duygularıyla oynamaması ve kardeşlerimizin de bu oyuna gelmemesidir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Safa 2020-03-07 19:48:01

dört yıl görev yapıp kadroya geçmeli. artık bu kuralı ihlal edenlere fırsat verilmemeli. meb ne yaptı dört yıl görev yap bir yılda aday ve kadro. tartışan yok. diyanet de kural yok veya akşamdan sabaha kural değişiyor. bu uygulama görevlileri diyanettende soğutuyor.

Avatar
Dodgruya dogru 2020-03-07 23:29:31

Diyanet sen o kadar sahipleniyo ki tüm meseleyi onlar bu aşamaya getirmişler gibi.o halde bundan sonra sahiplenilcek biseyler yapsinlarda bizde sendikamız hakkımızı savundu ve çözüme kavuşturdu diyelim.

banner312

banner298