Alanya Müftüsü: “Kötülük bizim için değil başkaları için problemdir”

Vatandaşları alınan tedbirlere uymaya davet eden Müftü İhsan İlhan, “Bugün cadde ve sokakta bulunmak şerdir. Kötülüktür bizim için değil, başkaları için de problemdir” dedi.

Alanya Müftüsü: “Kötülük bizim için değil başkaları için problemdir”

Vatandaşları alınan tedbirlere uymaya davet eden Müftü İhsan İlhan, “Bugün cadde ve sokakta bulunmak şerdir. Kötülüktür bizim için değil, başkaları için de problemdir” dedi.

24 Mart 2020 Salı 23:52
Alanya Müftüsü: “Kötülük bizim için değil başkaları için problemdir”
banner310

Alanya Müftüsü Dr. İhsan İlhan Koronavirüs’ün (Covid-19) yayılımının engellenmesi ve gerekli tedbirlerin alınması amacıyla vatandaşları bilgilendirmeye devam ediyor. Alanya Müftüsü Dr. İhsan İlhan tarafından müftülüğün sosyal medya hesaplarından yayınlanan “Hadis Sohbetleri”nde şu ifadelere yer verildi:
“Tebliğ vazifemizi yerine getirme adına bazı hadisi şerifleri gündeme taşıyıp onlarla sizlere ulaşmak istedim. Yaşadığımız süreç içerisinde kamu otoritesinin talimatına uyarak, dinimizin bize öngörmüş olduğu salgın hastalıklardan korunma yöntemlerine dikkat ederek, bir takım görevlerimizi, faaliyetlerimizi ve etkinliklerimizi askıya almak durumunda kaldık. İnşallah dualarımızla, niyazlarımızla bu sürecin en kısa zamanda bitmesini ve aynı şekilde çalışmalarımıza devam edebilmemizi Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum. Bu süre içerisinde siz değerli kardeşlerimle buluşmak, tebliğ vazifemizi, emr-i bi’l-mâruf ve nehy-i ani’l- münker yani iyiliği tavsiye etmek ve kötülükten men‘ etmek vazifemizi yerine getirme adına bazı hadisi şerifleri gündeme taşıyıp onlarla sizlere ulaşmak istedim” dedi.

PEYGAMBERDEN ÖRNEK VERDİ

Peygamber Efendimiz’in bizim rehber ve  lider olduğunu vurgulayan İlhan, “Hayatı nasıl yaşayacağımızı, doğrularımızı-yanlışlarımızı, hayrı-şerri, iyiliği ve kötülüğü velhasıl hayata yön veren, hayatımızı kuşatan bütün değerleri O’ndan öğreniriz. O’na benzemek, O’nun gibi olmak ise O’nun hem fiili hayatına hem de sözlerine tabi olmaktır.
Bugünümüzü ve geleceğimizi anlatan bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz “Yol ve sokaklara oturmaktan sakınınız” buyurdu. Bunun üzerine Sahâbîler:
– Ya Resûlallah! Bizim yol ve sokaklara oturmaktan vazgeçmemiz mümkün değil, çünkü lüzumlu işlerimizi orada konuşuyoruz, dediler. Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem :
–“Vazgeçemiyorsanız ve mutlaka oturmak zorunda kalıyorsanız, o halde yolun hakkını veriniz.” buyurdular. Bunun üzerine:
– Yolun hakkı nedir ki, ya Resûlallah? diye sordular. Peygamberimiz:
–“Gözü haramlardan korumak, gelip geçene eziyet vermemek, verilen selâma mukabelede bulunmak, iyiliği tavsiye edip kötülükten sakındırma vazifesini yerine getirmektir” buyurdular.
“Peygamberimiz yaşadığımız toplumla olan ilişkilerimizi ve davranışlarımızı düzgün bir şekilde kurmamız gerektiğini, iyilikleri çoğaltmamız, kötülüklerden sakındırmamız gerektiğini bizlere ifade ediyor.” Dünya hayatının bir gereği olarak elbette dünya hayatında caddeden, sokaktan, alışveriş merkezinden uzak kalmak mümkün değildir. Peygamberimizin bizlere cadde ve sokaklardan uzak kalmak ve oraları terk etmekle şerlerden, haramlardan, kötülüklerden ve fenalıklardan uzak kalmayı ifade ediyor. Çünkü sokak ve caddelerde ister istemez hilenin, aldatmanın ve kötü amellerin olması ve çoğalması mümkündür. Bütün bunlara karşı Peygamberimiz yaşadığımız toplumla olan ilişkilerimizi ve davranışlarımızı düzgün bir şekilde kurmamız gerektiğini, iyilikleri çoğaltmamız, kötülüklerden sakındırmamız gerektiğini bizlere ifade ediyor. Terazinin hakkını vermemizi, insanlara karşı iyi davranmamızı, onlara muhabbetle, sevgiyle karşılık vermemizi bizlere öngörüyor” diye konuştu.

“MÜSLÜMAN HASTALIĞI BAŞKALARINA BULAŞTIRMAKTAN SAKINMALI”

Her Müslümanın başkalarına eziyet vermekten, problemleri, hastalıkları başkalarına bulaştırmaktan sakınması gerektiğinin elzem olduğunu söyleyen İlhan, “Okuduğumuz hadis-i şerif de bugün içinde bulunduğumuz mikrobik hadiselerle ve yaşadığımız toplumla ilgili olarak duruşumuzu bizlere öğretiyor. Konumuzu daha da açıklayıcı bir hadis’te Peygamber Efendimiz şöyle buyuruyor: “Meclislerin (oturma yerlerinin) en şerlisi sokaklar ve yollardır. Meclislerin en hayırlısı ise mescitlerdir. Eğer mescitte oturamazsan evine yapışman gerekir” ifadelerini kullandı. 


“FENALIKLARDAN KENDİNİZİ KORUYUN”

Dünya işlerinin, gidişatın, maişetin ve hayatın kazanıldığı mekanların alışveriş merkezleri, ticarethaneler, caddeler ve sokaklar olduğunu kaydeden İlhan, “Hile, aldatma, gayri meşru kazanç gibi bütün kötülük ve fenalıklar da buralarda olur. Peygamberimiz bu hadisinde bu yerlerdeki problemlere dikkat çekiyor, kötülüklerden, haramlardan ve fenalıklardan kendimizi korumamız gerektiğini bizlere belirtiyor. Bunun yanında oturulacak mekanların, vakit geçirilecek yerlerin de mescitler olduğunu, mescitlerde oturmak mümkün değil ise evlerimizi mescit yapıp evimizde oturmamız gerektiğini belirtiyor” dedi.

“AKLIMIZA GÖRE DİN OLUŞTURAMAYIZ”

İlhan sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaşadığımız bu musibetten kurtuluncaya kadar camilerimizi kapalı tutmayı kamu otoritesi ve Diyanet İşleri Başkanlığımız elzem gördü. Bu karara uymak zorundayız. Bizler İslam’ın cumayı kılın emri karşısında cumanın gerektiğinde kılınmayacağını, hatta seferilikte namazlarımızı nasıl kısaltmamız gerektiğini, korku anında namazımızı kazaya bırakabileceğimizi, hatta bineğimizin üzerinde namaz kılabileceğimizi dinimiz bize bildiriyor. Yani bizler dinimizin ilkelerine ve prensiplerine göre hareket etmek durumundayız. Aklımıza ve keyfimize göre din oluşturamayız. Allah ve Resulü bir konuda hüküm vermişse onun ötesinde başka bir hükmü tercih etmek demek dine alternatif üretmek demektir.

“EVLERİMİZDE KALMAK ZORUNLULUK”

Peygamberimizin de ifade ettiği gibi bugün cadde ve sokakta bulunmak şerdir. Kötülüktür bizim için değil başkaları için de problemdir. Elimizden geldiğince çarşı ve pazara çıkmamak, toplum yerlerinde bulunmamak, evlerimizde kalmak bulaşıcı hastalıktan korunmamız için bir zorunluluktur. Salgın hastalıkla bu şekilde mücadele etmemiz gerektiğinin bilincinde ve şuurunda olmamız gerekiyor.

“İSLAM TEMİZLİK DİNİDİR”
İslam temizlik dinidir. Bugün yeryüzü İslam’ın temizliğini öğrendi. Bizim doktorlarımız bugün dünyaya Türk usulü el yıkamayı öğretiyor. Türk usulü el yıkama bizim dinimizden öğrendiğimiz, abdestin bize öğrettiği bir usuldür. Parmaklarımızı hilallememiz sünnettir. Dar yüzük varsa oynatmak vaciptir, genişse hafifçe oynatmak sünnettir, müstehaptır. İşte bugün sünnet hayat kurtarıyor ve bizlere yeni bir hayat bahşediyor. Bir sünneti hafife almak demek kendi hayatımızı hafife almak demektir.

“BU DURUMLARDAN RAHMETLER DOĞACAK”

İslam bütün hayatı temiz tutmayı bize öngören ve bize emreden dinin adıdır. O açıdan bugün işte bulunduğumuz üç aylar manasıyla ve idrak ettiğimiz kandil manasıyla evimizi mescide çevireceğiz. Çoluk çocuğumuzla bu manayı camideymişiz gibi evlerimize taşıyacağız. Bizim için sıkıntı görünen bu durumlardan inşallah iyi rahmetler doğacaktır. Nasıl ki kış ayları bizleri üşütür, bazen de bizi hasta eder ve sonunda bahar bütün bereketiyle gelirse; bugünkü bu sıkıntılarımız da bizim için bir kış mevsimi gibi olur inşallah. Üzerimize gelen bu sıkıntılar yeni bir rahmete, yeni bir kurtuluşa, yeni nimetlere ulaşmamıza vesilesi olur inşallah.

“NAMAZLARIMIZI ÇOCUKLARIMIZLA CEMAAT OLUŞTURARAK KILALIM”

Evlerimizde namazlarımızı çocuklarımızla cemaat oluşturarak kılalım. Bu sıkıntılardan kurtulmak için hep birlikte dualar edelim. Rabbimize yalvarıp, yakaralım. Allah’a yaklaşalım. Allah’a yaklaştığımız zaman bütün kötülüklerden, haramlardan, fenalıklardan uzaklaşmış olacağız. Böylece Allah’ın rahmetine nail olacağız inşallah. Dinimizle, dindarlığımızla, kültürümüzle, örfümüzle, töremizle sahip olduğumuz değerlerimizle sıkıntıları en asgari şekilde atlatmaya çalışıyoruz elhamdulillah.”

Gercekalanya

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adam 2020-03-25 08:48:40

İhsan hoca adam gibi adamdır. Allah razı olsun.

banner312

banner298