Diyanet bu kaynakla ilgili olarak din görevlileri ve milleti uyardı

Geçmişte günümüzde olduğu gibi aynı anda bir çok kaynağa ulaşma imkanı olmayan Müslümanların haklı olarak hayatlarına giren bidat ve hurafeler konusunda etkin bir mücadele yapması nerede ise imkansızdı. Özellikle İngilizlerin İslam topraklarına girmesiyle birlikte bir çok güvenilir kaynak içine yanlışlar katılarak veya yeni yeni yazdırılan eserlerle Müslümanların saf dini inancı tarumar oldu. Her yanlış yeni bir yanlışa yol açarken bu yanlışlar üzerinden cemaatler kurulduğu gibi bu yanlış bilgilere karşı çıkan kişi ve grupların ortaya çıkmasıyla İslam aleminde önü alınmaz tefrikalar belirdi.

Diyanet bu kaynakla ilgili olarak din görevlileri ve milleti uyardı

Geçmişte günümüzde olduğu gibi aynı anda bir çok kaynağa ulaşma imkanı olmayan Müslümanların haklı olarak hayatlarına giren bidat ve hurafeler konusunda etkin bir mücadele yapması nerede ise imkansızdı. Özellikle İngilizlerin İslam topraklarına girmesiyle birlikte bir çok güvenilir kaynak içine yanlışlar katılarak veya yeni yeni yazdırılan eserlerle Müslümanların saf dini inancı tarumar oldu. Her yanlış yeni bir yanlışa yol açarken bu yanlışlar üzerinden cemaatler kurulduğu gibi bu yanlış bilgilere karşı çıkan kişi ve grupların ortaya çıkmasıyla İslam aleminde önü alınmaz tefrikalar belirdi.

19 Mart 2019 Salı 10:41
Diyanet bu kaynakla ilgili olarak din görevlileri ve milleti uyardı
banner310

Çocukların camiye gelmesi nedeniyle Diyanet'in başlattığı kampanyada Camileri kerhaneye benzeten İhlas Medyanın fıkıhçısı Osman Ünlü son yazısında Iskat ve Salat'ı savundu. Acaba bu uygulama nerede geçiyor. Peygamberimiz, tabiin ve tebei tabiin döneminde ve sonrasında olmayan bu iğrenç bidat nereden Müslümanların fıkhına bulaştı diye bakarken karşımıza yine tasavvuf çıktı.

Tasavvuf ile fıkıh kitaplarına bulaşan "Hristiyanlıkta günah çıkarma" seansı bizde aynen "ıskat ve devir" olarak karşılık bulmuş.

Bu kadar bidat ve hurafeyi Osman Ünlü nereden almış da bize anlatıyor diye bakınca da gördük ki hurafeleriyle ünlü hocaları Hüseyin Hilmi Işık'ın Hakikat Yayınları arasında çıkan"Saadet-i Ebediyye" isimli kitabından alıntılıyor. Kitabı biraz araştırınca Diyanet'in de bu kitapla ilgili çekincelerini ortaya koyduğunu gördük. Diyanet'in çekince koyduğu bu ve benzeri kitapların Diyanet'e bağlı cami ve Kur'an Kursu gibi yerlerde bulundurulmaması gerekiyor. 


Osman Ünlü'nün 18.03.2019 tarih, "İmam olmakta öncelik hakkı" başlıklı yazısından...


Bu gün Süleymancılar başta olmak üzere tarikat erbabının milleti sömürdüğü bu kavramların "Bir kimse, baskası yerine oruc tutamaz ve nemâz kılamaz.
Fekat, onun orucu ve nemâzı için fakîri doyurur"
gibi çarpıtılan hadislerle delillendirmeye çalışıldığını görüyoruz. Biliyoruz ki, "Allah Resulü bir şey tavsiye ediyorsa onu muhakkak yapmıştır ki tavsiye etmiştir." Oysa tasavvufun savunduğu "devir ve ıskat" adına Allah Resulü'nün hayatında tek bir örnek görmediğimiz gibi Allah Resulü'nün kendi yakınlarının ölenleri hakkında "yemek, sadaka, ruhunu Kur'an okuma, helva dağıtma..." gibi bir uygulamada bulunmadığını görüyoruz. Ki ölünün ardından bu tür ameller yapılacak ve ölüye fayda edecekse Allah Resulü'nün yakınlarının tüm ölenlerden daha ehemmiyetli ve ehak olduğu bir gerçektir.

Tasavvuf ile hayatımıza giren  “ıskât-ı salât (namaz borcunu düşürme)” ve “ıskât-ı savm” (oruç borcunu düşürme) konusunun başta Kur'an'a aykırı olduğu görülmelidir. Allah Teâlâ şöyle buyurmaktadır:

وَأَنْفِقُوا مِنْ مَا رَزَقْنَاكُمْ مِنْ قَبْلِ أَنْ يَأْتِيَ أَحَدَكُمُ الْمَوْتُ فَيَقُولَ رَبِّ لَوْلَا أَخَّرْتَنِي إِلَى أَجَلٍ قَرِيبٍ فَأَصَّدَّقَ وَأَكُنْ مِنَ الصَّالِحِينَ

“Sizden birine ölüm gelmeden verdiğimiz rızıktan hayra harcasın. Yoksa şöyle der: ‘Rabbim! Kısa bir süreliğine ölümü ertelesen de sadaka versem ve salihlerden olsam!’ Allah eceli gelmiş olan hiç kimseyi ertelemez. Allah yaptığınız her şeyin iç yüzünü bilir.” (Münâfikûn, 63/10-11)

"Kim iyi iş yaparsa yaran kendisinedir ve kim kötülük yaparsa zaran kendisinedir. Rabbin, kullara zulmedici değildir." (Fussilet, 46),

"Hiçbir günahkâr başkasının günahını çekmez." (Fatır, 18),

"O gün dost, dostundan bir şey savamaz. Ve onlara yardım da edilmez." (Duhan, 41)

Bu ayetler ve benzeri birçok ayet, herkesin kendi yaptığının karşılığını alacağını vurgulamaktadır. Günah, insanın ruhunu kirleten şeydir. Sizin eliniz kirlense, başkası kendi elini yıkamakla sizin eliniz temizlenmez. Sizin bizzat kendi elinizi yıkamanız gerekir ki temizlenmiş olasınız. Ruhu kirlenen de ancak kendi tevbe ve istiğfarı, günahlardan uzaklaşmasıyla ruhundaki günah kirlerini giderebilir.

Ölen kişinin geriye bıraktığı mal, artık mirasçılarınındır. Öldükten sonra tereke doğrudan mirasçılarına intikal ettiğinden terekeden ölmüş kişi adına harcama yapmak söz konusu değildir.

عَلِمَتْ نَفْسٌ مَا قَدَّمَتْ وَأَخَّرَتْ

“Her insan neyi yapmış neyi sonraya bırakmış bilecektir.” (İnfitâr, 82/5)

Ebû Hureyre radıyallahu anh’tan: Resulullah sallallahu aleyhi ve selleme bir adam gelerek:

“Ya Resûlallah!  (Sevap itibarı ile) sadakanın hangisi daha büyüktür?” diye sordu. Resulullah da şöyle buyurdular:

“Senin sıhhatli, son derece cimri olduğun, fakirlikten korkar ve zenginliği umar bir halde verdiğin sadakadır. (Bu işi), can gırtlağa gelip de filâna şu kadar, filâna da şu kadar (verilsin) deyinceye kadar geri bırakma. Dikkat et ki (o mal) zaten filanın olmuştur.” (Buhari, Zekât, 10; Müslim, Zekât, 92 (1032)

İslam'ın kaynak ve metedolojisinden habersiz olup nihayetinde asker emeklisi olan Hüseyin Hilmi Işık maalesef "Bir kimse, baskası yerine oruc tutamaz ve nemâz kılamaz. Fekat, onun orucu ve nemâzı için fakîri doyurur" sıhhati şüpheli bu hadisi esas alırken Buhari ve Müslim'de geçen hadisi ise dikkate almamaktadır.


(Hurafelerin başkaynağı Saadeti Ebediyye adlı kitabın 1019. sayfasından...)


Konu ile ilgili olarak Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi’nde şu bilgiler vardır:

“Bu ıskat namaz, oruç, kurban, adak, kefaret gibi ibadet ve borçları ifade etmeden ölen bir kimseyi bu borçlarından kurtarmak için fakirlere fidye ödenmesi işlemini ifade eder… Hz. Peygamber, sahabe ve tâbiîn ve tebe-i tâbiîn dönemlerinde bu anlamda ıskat söz konusu değildir.

İbadetler ve bu nitelikteki keffaretler Allah hakkı grubunda yer aldığı için kural olarak ıskat kabul etmez.  Dinî mükellefiyetlerin ifasında mükellefin niyeti ve ibadetin Allah rızası için yapılması ibadetin özünü, şekil şartları ise maddi unsurunu teşkil edeceğinden ibadetler ancak şâriin (Allah’ın) belirlediği sebeplere bağlı olarak ve O’nun emrettiği tarzda yerine getirilirse ifa edilmiş sayılır.” (Ayrıntı için bakınız.  Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi, c: 19, s: 137-143).

DİYANET BU YAYINLARI CEHALET KAYNAĞI OLARAK AÇIKLADI

Seâdet-i Ebediyye olmak üzere, Işıkçılar diye bilinen tarikatçi cemaatin piyasaya sürdüğü kitapların birer cehalet kaynağından başka birşey olmadığı, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından ittifakla verilmiş müteaddit kararlarla sabit olmuştur:


- Hüseyin Hilmi Işık’a ait Seâdet-i Ebediyye kitabı hakkında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan ayrıntılı bir inceleme sonunda, Din İşleri Yüksek Kurulu, “Bu eserin genel olarak zihinleri teşviş edici ve okuyanları yanıltıcı mahiyette olduğuna ittifakla karar vermiştir.” (T. C. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulunun 20.1.1970 tarihli ve 14 sayılı kararı).


- Yine bu cemaate ait yayınlardan Hüseyin Hilmi Işık’a ait “Ehl-i Sünnet Yolu” adlı kitap hakkında da DİB Din İşleri Yüksek Kurulunun “okuyucuyu yanıltıcı ve şaşırtıcı mahiyette olduğu” yönünde kararı mevcuttur. (T. C. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulunun 3.11.1969 tarihli kararı.)

Kaynak: DiNiHABER.C0M / Özel İçerik

Son Güncelleme: 21.03.2019 10:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Abdullah 2019-03-19 12:03:35

Size göre edilme seriyye diye bir şey varmı eğer varsa kaçtır ve nelerdir

Misafir Avatar
imameyn 2019-03-19 17:28:21 @Abdullah

abdullah bilmiyoruz bir saysan da öğrensek. ama şunu iyi biliyorum ki edillei şeriyye nassa aykırı olamaz. tasavvuf tüm mezhep imamlarınca fırkai dalle olarak nitelendirilmiştir. pislik içinde dura dura size gül sunan dinihaberleri elinizin tersiyle itiyorsunuz. artık b...kla gül yer değişmiş sizin zihninizde

Beğenmedim! (0)
Avatar
pirifani 2019-03-19 14:54:46 @Abdullah

dinin tek kaynagi vardir o da kurandir.icma hic bir sekilde kaynak olamaz ve de olmamistir.icmanin bundan once gerceklesme imkani yoktu ve de gerceklesmemistir.oylamayla da din olmayacagini hristiyanligin teslisi oyladiklari iznik konsulinden bilmeniz lazimdir.kiyas dinin serbest biraktigi meselelerde dellilendirmedeki gucune gore sadece sahibini baglar.

Beğenmedim! (1)
Avatar
Sadme 2019-03-19 18:29:17

Adam fıkıh kitabından aktarmış siz türedi mücahidler aha böyle çalışıyorsunuz. Yakında dini o kadar budayacaksınız ki elinizde i kalacak

Avatar
pirifani 2019-03-20 00:51:18 @Sadme

sadme ve benzeri tarikat batakligina saplanmis arkadaslar zannediyorlar ki tasvvuf dusmanlariyla gelenek dusmanlariyla mucadele ediyorlar.hayir! Allahin ayetleriyle mucadele ediyorlar da farkinda degiller.muhkem bir ayetin acik ifadesi hilafina binlerce alim farkli seyler soyleselerde binlerce hadisi delil diye gosterseler de nihayetinde ayeti inkar etmek durumundan kurtulamazlar.tarikat mensubu arkadaslar simdiden itibaren isi gucu okulu mokulu birakin ve kuran ilimlerini tahsile baslayin.bir iki duzine kuran tarihi kiraatler kuran ilimleriyle ilgili kitab okuyun.ayni seyi siyer peygamberler tarihi,dort halife devri,emeviler devri gibi konularda da yapin.beyninize islemis kirleri temizlemek ezberleri silmek yerine dogrulari programalamk kolay degil.baska bir dinden olsaniz bir hamlede hepsini kaldirip atarsiniz da islamdan zannetiginiz uydurmalari atmak kolay olmuyor.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
imameyn 2019-03-19 21:42:48 @Sadme

ahh zavallı sadme, bunların saçma sapan delillerini görüyorsun da dinihaberin ileri sürdüğü ayetlerle tdv ansiklopedisinin verdiği bilgiye niye inanmıyorsun. madem ıskat ve devir vardı da peygamberimiz ve sahabe neden böyle bir şey yapmamış. bunlar kendi yaşamlarını inançlarını din edinden insanlar ne zaman gözünüzü açacaksınız.

Beğenmedim! (0)
Avatar
pirifani 2019-03-19 21:33:15 @Sadme

dine sokulmus pislikleri temizlemek ne zamandan beri dini budamak oldu? bugun senin islam zannettigin seylerin cogu sonradan eklenmis ust uste yigilmis beser urunu fikirlerden ibarettir.bunu ne zaman anlayacaksiniz? bunlari temizlenmesini istemek be muslumanim diyen herkesin birinci hedefi olmalidir. kim olursa olsun bu tip uyarilarda bulunursa bilgi birikimimiz dahilinde dusunup degerlendiririz.ya kabul eder yeni birsey ogrendigimiz icin seviniriz eger bilgi birikimimiz dahilinde aklimiza yatmazsa arastirip birikimimizi artiririz ondan sonra kabul veya red ederiz. ruyayla menkibeyle bu dini yasayamazsiniz.bidat hurafe israiliyat uydurma rivayetler indi tefsirler kimden gelirse gelsin mutlak surette temizlenmelidir.bu palavralari millete kakalyanlarin ne islam alimi ne de Allah dostu evliya falan olmadiklarini artik anlayin.

Beğenmedim! (1)
Avatar
Huseyin 2019-03-19 15:04:02

Sizin siteden korkulur.sizden din öğrenmeye kalkan büyük hataya düşer.yazik.dini haber altında milleti zehirliyorsunuz.elbet hesabını verirsiniz .

Avatar
pirifani 2019-03-19 18:00:00 @Huseyin

isikci karanlikcilarin foyalari bir bir dokuluyor.ancak korkunun ecele faydasi yok.insanlar birer birer uyanip kendilerini kandiran din sarlatanlari ve din hirsizlarindan hesab soracak.milleti kurandan sogutan kuran yerine kendi yazdiklari uyduruk sahte zevksiz ruhsuz ve ondan bundan kopya usulule yazdiklarini dini kitab diye piyasaya suren bu sahtekarlarin fetodan farki yoktur.eger varsa bir farklari daha da cahil olmalaridir.

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
müftü ihsan 2019-03-19 17:26:33 @Huseyin

iyi ki dinihaber var. yoksa işimiz diyanete kalsa bizi tarikatçılara boğazlatır. Allah sizden razı olsun dinihaber sahipleri

Beğenmedim! (2)