Diyanet hızla güven kaybediyor! Şimdi de faiz konusunda açıklama...

TOKİ kampanyası kapsamında devlet bankasından kredi kullanarak ev almanın caiz olduğunu açıklayan Diyanet, bazı medya organlarının açıklamayı çarpıttığını belirtti. Oysa Diyanet'in TOKİ ve kamu bankalarının teşvik kredileriyle ilgili dile getirdiği gerekçelerin tamamının tüm bankalar için geçerli olduğu gün gibi ortada... Hatta normal ev kredilerinin sabit kalmak yönüyle TOKİ uygulamalarından daha avantajlı olduğu biliniyor.

Diyanet hızla güven kaybediyor! Şimdi de faiz konusunda açıklama...

TOKİ kampanyası kapsamında devlet bankasından kredi kullanarak ev almanın caiz olduğunu açıklayan Diyanet, bazı medya organlarının açıklamayı çarpıttığını belirtti. Oysa Diyanet'in TOKİ ve kamu bankalarının teşvik kredileriyle ilgili dile getirdiği gerekçelerin tamamının tüm bankalar için geçerli olduğu gün gibi ortada... Hatta normal ev kredilerinin sabit kalmak yönüyle TOKİ uygulamalarından daha avantajlı olduğu biliniyor.

15 Ocak 2020 Çarşamba 17:23
Diyanet hızla  güven kaybediyor! Şimdi de faiz konusunda açıklama...
banner310

Bazı yayın organlarında "Abime fetva lazım olmuş..." kabilinden yer alan Diyanet fetvaları vatandaşın kuruma olan güveni yerle bir etmiş durumda...

Diyanet'in ev/iş/otomobil kredilerinde arz/talep/mülk gibi bir akitte olması gereken şartlar mevcut iken faiz olduğu konusunda verdiği fetva ise kafaları karıştırdı. Vatandaş şimdi taksitli satış ile bankalardan alınan kredilere dair Diyanet'ten açıklama bekliyor.

Muamele, taksitli alış veriş iken sırf alışverişin gerçekleştiği yerin adının banka olması bir akti haram kılıyorsa Peygamberimiz ve ashabının Yahudilerle yaptığı ticaret, Habeşistan'a göç eden Müslümanların Habeş halkıyla yaptığı ticaret ve Yusuf (as)'ın müşrik bir kavmin mali işlerine bakmasını Diyanet'in nasıl değerlendirdiği  kamuoyunun merakı oldu.
 

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ) sosyal konut projesi ile ilgili görüşünün ardından bazı medya organlarında çıkan haberlere ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, Kurulun öteden beri verdiği fetvalarda, İslam'da faizin kesin olarak haram kılındığını açıkça ifade ettiği belirtildi.

TOKİ tarafından uygulanan "sosyal konut projesi" özelinde vatandaşlardan gelen yoğun sorular sebebiyle Din İşleri Yüksek Kurulunun söz konusu projenin dini hükmünü bütün boyutlarıyla değerlendirdiği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Kurulumuz, halkımızla paylaştığı görüşünde, öncelikle faizin kesin olarak haram kılındığını, konut veya araç satın almak için faizli kredi kullanmanın caiz olmadığını çok açık ve kesin bir dille belirtmiştir. Bahse konu projenin, kira ödediği takdirde asgari geçimini zorlukla sağlayan ve ev sahibi olabilmek için faizsiz ödünç borç bulamayan alt veya orta gelirli vatandaşlara yönelik üretilen bir sosyal proje olduğu kanaatine ulaşmış ve bu projeden yararlanarak ev sahibi olmanın, dinen haram kılınan faizli işlem kapsamında değerlendirilmeyeceği sonucuna varmıştır."

"FAİZLİ KREDİLERİN CAİZ OLDUĞU İDDİASI ASILSIZDIR"
Faizin, taraflardan birinin, sözleşmede karşılığı olmayan bir fazlalığı şart koşması ve bununla haksız bir kazanç elde etmesi anlamına geldiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Oysa bu projede devletin, verdiği borçtan kar etmek gibi bir amacı olmadığı gibi aksine peşin verdiği paranın yıllar sonra değer olarak daha düşük bir şekilde tahsili söz konusudur. Dolayısıyla İslamın haksız kazanç olarak gördüğü ve kendisine şiddetle savaş açtığı faiz, bu sosyal konut projesinde sonuç itibarıyla gerçekleşmemektedir. Nitekim Kurulumuz, daha önce de devletin yatırımları teşvik etmek, istihdam sağlamak ve kalkınmayı temin etmek amacıyla verdiği teşvik kredilerinin, şartlarına uygun şekilde alınıp kullanılmasının caiz olduğu ve bunun faiz kapsamında değerlendirilmeyeceği yönünde görüş bildirmiştir.

Kurulumuzun dar gelirli vatandaşlarımızın devlet desteğiyle ev sahibi olmasını amaçlayan TOKİ'nin sosyal konut projesi özelindeki son görüşü de bu kapsamda görülmelidir. Söz konusu görüş üzerinden Başkanlığımızın ve Din İşleri Yüksek Kurulumuzun faize cevaz verdiği veya devlet bankalarından alınan faizli kredilerin caiz olduğunu söylediği iddiası asılsız olduğu kadar kurumlarımızı yıpratma amacı taşıyan iyi niyetle bağdaşmayan bir algı operasyonu olarak değerlendirilmiştir."

DİYANET TV'DEN AÇIKLAMA YAPILACAK
Açıklamada, konuya ilişkin bugün saat 22.00'de Din İşleri Yüksek Kurulu üyeleri tarafından Diyanet TV'de açıklama yapılacağı bildirildi.

Son Güncelleme: 15.01.2020 18:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
A.Gül 2020-01-15 19:29:59

Diyanet in fetvası konusu ayrı .Faiz ya da değil .Diyanetin fetvasına kızan kesimin bir çoğu kredi ile rahat rahat ev almış araç almış .Ilim ayrı amel ayrı der gibi

Avatar
linda 2020-01-15 21:23:35

ali erbaş dinihaberi kapatırken bu günleri hiç hesaba katmamıştı. dinihaber her konuda diyanete haberleriyle destek verirdi. onları yanlış yapmaktan alıkor yerine göre milletin ağzının payını verirdi. yeri gelir diyanetin sustuğu yerde en sert açıklamaları yapar piyasayı sustururdu. yani ali erbaş kendi ayağına sıktı dense yeridir. ama emir büyük yerden geldi tabi. ehli sünnetçiler bu siteyi kapat dedi o da kapattırdı. ama allahın tuzağı çetindir. daha kendi basınına sahip çıkamayanlar gelmiş kurumu idare etmeye kalkıyor.

banner312

banner298