Diyanet'in Kur'an Kursları, kursiyerlerin benlik saygısını yükseltiyor

Bilecik İl Vaizi Dr. Emre Yılmaz'ın 2014-2017 yılları arasını kapsar şekilde yaptığı Kur'an Kursları araştırması çarpıcı sonuçları ortaya koydu

Diyanet'in Kur'an Kursları, kursiyerlerin benlik saygısını yükseltiyor

Bilecik İl Vaizi Dr. Emre Yılmaz'ın 2014-2017 yılları arasını kapsar şekilde yaptığı Kur'an Kursları araştırması çarpıcı sonuçları ortaya koydu

22 Eylül 2017 Cuma 14:29
Diyanet'in Kur'an Kursları, kursiyerlerin benlik saygısını yükseltiyor
banner310

Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı Kur\'an Kurslarında eğitim-öğretimin başlayacağı önümüzdeki günlerde hem Kur\'an kurslarında görevli öğreticilerin öğrenci bulma gayretlerini hem de yetişkinlik dönemindeki bayanların kurslara ilgisini artırmada katkı sağlayacağını, toplumda Kur\'an Kursları lehine bir farkındalık meydana getireceğini dile getiren işte o yazı..

Din ve Kur’an eğitimi, toplumumuzda hemen her dönemde gündemde yer alan konulardan birisi olmuştur. Bugün Türkiye’de Kur’an merkezli din eğitiminin verildiği mekanlar Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı olarak faaliyet göstermekte olan Kur’an Kurslarıdır.

Kur\'an Kursları, toplumun dini, ahlaki, kültürel yapısının oluşmasında, bireylerin ve toplumun dindarlık düzeyinin ve ahlaki seviyesinin yükselmesinde, dini inanç, dini bilgi, dini yaşantı, dini duygu ve dini bilincin artmasında, toplumun bid’at ve hurafelerden arındırılmasında, dini ve milli aidiyet duygusunun oluşmasında, bireylerin dindarlıklarının ve kişiliklerinin şekillenmesinde özellikle de bu kurslarda öğrenim gören yetişkin bayanların sosyalleşmesinde ve benlik saygılarının artmasında çok önemli ve belirleyici bir fonksiyon icra etmektedir.

Bilecik İl Vaizi Dr. Emre Yılmaz

Kur\'an Kursları sahip olduğu bu özellikler sebebiyle Din Psikolojisi açısından araştırılmaya değer alanlardan biridir.

Bu bağlamda Bilecik İl Vaizi Dr. Emre Yılmaz 2014-2017 yıllarını kapsar şekilde 2014-2015 eğitim-öğretim yılı içinde 30 kurs, 53 sınıfta öğrenim gören 800 yetişkin bayan ile doğrudan görüşme ile gerçekleştirildi.

"Kur\'an Kurslarında Öğrenim Gören Yetişkin Bayanlarda Benlik Saygısı ve Dindarlık İlişkisi Üzerine Bir Araştırma" isimli doktora tez çalışmasında Dr. Emre Yılmaz, Kur\'an Kurslarının, kurslarda verilen eğitimin Kur\'an Kurslarında öğrenim gören yetişkin bayanlar üzerinde pek çok hususta önemli katkıları olduğu yönünde çok çarpıcı ve önemli veriler elde etti.

Yapılan doktora çalışmasının içeriği ve araştırma neticesinde elde edilen bulgulardan ikisi dikkate değerdi. İşte araştırmada ortaya konulan o iki sonuç:

    

* Kursiyerlerde "Tecrübe boyutu" ile "Benlik Saygısı" arasında pozitif doğrusal anlamlı bir ilişki olduğu görüldü. Buradan hareketle, kişinin kendini değerli görme, kendinden memnun olma, kendine karşı olumlu tutum içerisinde olma gibi özelliklerini içeren Benlik Saygısı ile zaman ve mekân üstü bir tecrübe yaşama, yüce bir varlık tarafından kuşatıldığını hissetme ya da benliğinin evrenle bütünleştiğinin farkına varma adımlarını kapsayan dinin tecrübe boyutu arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edildi. Buna göre Kur’an Kurslarında öğrenim gören yetişkin bayanların dindarlık ölçeği alt boyutlarından Tecrübe boyutu ortalaması arttıkça, Benlik Saygısı artmaktadır. Dindarlığın tecrübe boyutu ile Benlik Saygısı arasında bir ilişki tespit edilmesi, dindarlığı içselleştirmiş bireylerin benlik saygılarında artış gerçekleştiğini göstermektedir. Dini tecrübe düzeyi arttıkça, ilahi mesajlar özümsendikçe, insanların benlik saygılarında bir artış gerçekleşmektedir.

* Araştırmada ayrıca Kur’an Kurslarında öğrenim gören yetişkin bayan öğrencilerin "dindarlık düzeyleri (dindarlıkları)" ile "benlik saygısı düzeyleri" arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Kur’an Kursu öğrencilerinin benlik saygısı düzeyleri dindarlık düzeyine göre farklılaşmakta, dindarlık düzeyi puanları arttıkça Benlik Saygısı (öz saygı) düzeyinde artış görülmektedir. Bu doğrultuda dindarlık düzeyinin benlik saygısı düzeyini etkilediğini, böylece insanlar dindarlaştıkça benlik saygılarının artmakta oldukları tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bu verilere göre, Kur’an Kurslarında öğrenim gören yetişkin bayanların Kur’an Kurslarında aldıkları bir yıllık (32 haftalık) eğitimin, kadınların benlik saygılarına, onların dini inanç ve ibadetlerine, dini algılayış ve yaşayışlarına olumlu yönde katkı sağladığı ve öğrencilerin Dindarlık ve Benlik Saygısı düzeylerinin artış gösterdiği tespit edilmiştir. Bu sonuç, Kur\'an kurslarında bir eğitim-öğretim yılı boyunca verilen eğitimin, derslerde okutulan “Dinim İslâm Temel Bilgiler” isimli ders kitabının, kurslarda uygulanan eğitim programı ve kurs ortamının öğrencilerin dini yaşantılarına ve benlik saygılarına olumlu yönde katkı sağladığının bir göstergesi olarak değerlendirmek mümkündür.

Kaynak: DiNiHABER.C0M / Özel İçerik

Son Güncelleme: 22.09.2017 21:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
K.K. Öğreticisi 2017-09-23 11:05:04

Yapılan bu çalışmanın daha ayrıntılı halinin de biz Kur'an kursu öğreticileri ile paylaşılması daha faydalı olacaktır.

Avatar
emir 2017-09-26 10:15:47

tebrikler değerli hocam.

Avatar
Adem 2017-09-27 13:37:59

gayet faydalı bir çalışma olmuş, emeğinize sağlık.

Avatar
kemal 2017-09-25 23:35:32

o kendi doktorasını düşündü sonucun eksi veya artı olması önemli değil

Avatar
VATANDAŞ 2017-09-27 15:55:17

fahri̇ kuran kurs öğreti̇ci̇leri̇ 600 liraya çalıştırılıyor sgk ları yarım ay yatırılıyor keske birde bunun la ilgili bir tez hazırlasaimiş

Misafir Avatar
vatandaş 2017-10-04 09:26:41 @VATANDAŞ

ben zaten hoca değilim kardeşim özel sektörde çalışıyorum kanayan bir yaraya işaret etmek istedim sizin çözümünüz de bumu yani şimdide diyeceksin ki ozaman sizene işte biz bu kafada olduğumuz müddetçe sırtımıza binen çok olur

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
hoca 2017-10-01 12:07:00 @VATANDAŞ

çok derdiniz varsa bırakın hocam sizi kimse zorla tutmuyor

Beğenmedim! (8)