Diyanet İşleri Başkanlığı 2018 yılı 3. dönem hafızlık tespit sınavı yapacak

Diyanet İşleri Başkanlığı Kur'an Kurslarında ve dışarıdan kendi imkanlarıyla hafızlıklarını tamamlayan öğrenci ve vatandaşlarımıza yönelik olarak 24 Eylül 2018 tarihinde başlamak üzere başvuru durumuna göre sınav tamamlanıncaya kadar 2018 yılı III. Dönem Hafızlık Tespit Sınavı yapacağını duyurdu

Diyanet İşleri Başkanlığı 2018 yılı 3. dönem hafızlık tespit sınavı yapacak

Diyanet İşleri Başkanlığı Kur'an Kurslarında ve dışarıdan kendi imkanlarıyla hafızlıklarını tamamlayan öğrenci ve vatandaşlarımıza yönelik olarak 24 Eylül 2018 tarihinde başlamak üzere başvuru durumuna göre sınav tamamlanıncaya kadar 2018 yılı III. Dönem Hafızlık Tespit Sınavı yapacağını duyurdu

10 Ağustos 2018 Cuma 20:32
Diyanet İşleri Başkanlığı 2018 yılı 3. dönem hafızlık tespit sınavı yapacak
banner310

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nce ilan edilen sınavla ilgili usul ve esaslar şu şekilde belirtildi:

1. Hafızlık Tespit Sınavının yapılacağı merkezler:

    
1. Ankara     Rıfat Börekçi Eğitim Merkezi
2. Diyarbakır     Dini Yüksek İhtisas Merkezi
3. Erzurum     Ömer Nasuhi Bilmen Dini Yüksek İhtisas Merkezi
4. İstanbul    Haseki Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezi
5. İstanbul     Kartal İlçe Müftülüğü
6. Kayseri     Dini Yüksek İhtisas Merkezi
7. Konya    Selçuk Dini Yüksek İhtisas Merkezi
8. Manisa    Manisa Eğitim Merkezi
9. Samsun     İlkadım İlçe Müftülüğü
10.  Trabzon     Dini Yüksek İhtisas Merkezi
11.  Van    İl Müftülüğü  

2. Müracaatlar; il ve ilçe müftülükleri aracılığıyla 13 Ağustos-7 Eylül 2018 tarihleri arasında https://dibbys.diyanet.gov.tr internet adresi üzerinden yapılacaktır. 
 

3. Başvuru işlemlerinin hatasız, eksiksiz ve duyuruda belirtilen hususlara uygun olarak yapılmasından Kur'an kursu öğrencileri için kurs yöneticisi, dışarıdan müracaat edenlerin ise kendileri sorumlu olacaktır. 
 

4. Sınava girmek isteyenler belirtilen sınav merkezlerinden istediklerini tercih edebilecekler ve müracaat esnasında T.C/Yabancı Vatandaşlık numarası bulunan bir belge ile son 6 ay içinde çekilmiş bir adet fotoğraflarını yanlarında bulunduracaklardır. Ayrıca iletişim bilgilerini doğru ve eksiksiz olarak ilgililere vereceklerdir.
 

5. Müracaatların sona ermesinden sonra adayın başvuru bilgilerinde hangi nedenle olursa olsun kesinlikle bir değişiklik yapılmayacaktır. Bu duyuruda belirlenen esaslara uygun olmayan veya zamanında yapılmayan müracaatlar kabul edilmeyecektir.
 

6. Hafızlık Tespit Sınavlarına katılarak başarılı olanların belgeleri, sistem üzerinden otomatik olarak döktürüldüğünden Hafızlık Tespit Sınavına katılacaklarla ilgili başvuru bilgilerinin doğru ve eksiksiz bir şekilde sisteme girilmesi büyük önem arz etmektedir. Örneğin; Kur’an kursunda okuyan bir öğrencinin belgesi, “Dışarıdan” olarak hazırlanamayacağı gibi “Dışarıdan” olarak kayıt altına alınan bir öğrencinin belgesi de “Kur’an Kursundan” olarak hazırlanmayacaktır. Bu nedenle kayıtları alan ilgili personelin sisteme girişlerde son derece titiz davranması gerekmektedir. 
 

7. Kayıt alınırken başvuru yapanlara ait iletişim bilgilerinin (telefon numarası, açık adres, e-mail vb.) doğru olarak girilmesine, sınava girecek şahsın mağdur olmaması için fotoğrafsız kayıt alınmamasına ve yüklenen fotoğrafların son 6 ay içinde çekilmiş ve yüz kısmının tam olarak görülmesine dikkat edilmelidir
 

8. Sınava başvuru yapanların kayıt işlemi bittikten sonra ilgili müftülükçe mutlaka Ön Kayıt Belgesi verilmelidir. Ön kayıt belgesi Hafızlık Tespit Sınavı Giriş Belgesi olmayıp, sınav yeri ve zamanını gösteren, Hafızlık Tespit Sınavı Giriş Belgeleri 17 Eylül 2018 tarihi itibariyle il ve ilçe müftülüklerimiz tarafından DİBBYS/EHYS sistemi üzerinden verilmeye başlanılacak olup ayrıca bir yazı yazılmayacaktır. 
 

9. Adaylar sınava gelirken müftülükten onaylı “Hafızlık Tespit Sınavı Giriş Belgesi” ile birlikte T.C./Yabancı Vatandaşlık no’sunun yer aldığı kimlik belgelerinden birini (nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet) yanlarında bulunduracaklardır. Bunlardan biri yanında olmayan aday sınava alınmayacaktır.
 

10. Adaylar; “Hafızlık Tespit Sınavı sonuçlarını 09 Ekim 2018 tarihi itibariyle https://dibbys.diyanet.gov.tr/EHYS/Hafizlik/HafizlikSinavSonucuSorgulama.aspx adresi üzerinden öğrenebileceklerdir. 
 

11. Hafızlık Tespit Sınavı sözlü olarak yapılacak ve 70 puan alan aday başarılı sayılacaktır.
 

12. Sınav ve sonuçları ile ilgili Başkanlığımızın internet sitesinden yapılan tüm duyurular tebligat niteliğinde olduğundan adaylara ayrıca tebligat yapılmayacaktır. 
 

13. Sınavda başarılı olarak belge almaya hak kazanan öğrencilerimizin “Hafızlık Belgeleri” eğitim gördükleri Kur’an kursunun bağlı olduğu müftülüğe, hafızlığını kendi imkânlarıyla tamamlayan ve dışarıdan sınava katılarak belge almaya hak kazananların belgeleri ise başvuru esnasında belirttikleri müftülüklere gönderilecektir.
 

14. Bu duyurunun bir nüshasının web sitemizden alınarak Kur’an kurslarının ilan panolarına asılması, müracaat eden hafız adaylarına bir suretinin verilmesi ve ilgililere duyurulmasından müftülükler sorumlu olacaktır. 


 

Son Güncelleme: 11.08.2018 15:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.