Diyanet İşleri Başkanlığı bu hale neden geldi?

Sadece Türkiye'nin değil dünyanın göz bebeği olan Diyanet İşleri Başkanlığı neden bu hale geldi ve nasıl bu hale soktular? İşte ayrıntılar....

Diyanet İşleri Başkanlığı bu hale neden geldi?

Sadece Türkiye'nin değil dünyanın göz bebeği olan Diyanet İşleri Başkanlığı neden bu hale geldi ve nasıl bu hale soktular? İşte ayrıntılar....

15 Mayıs 2019 Çarşamba 19:09
Diyanet İşleri Başkanlığı bu hale neden geldi?
banner310

Diyanet İşleri Başkanlığındaki görevden almalar başladı. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre; Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre, Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Enver Günenç, İnsan Kaynakları Genel Müdürü Burhan Erkuş, Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Haydar Bekiroğlu ile Rehberlik ve Teftiş Başkanı Hasan Ali Yıldız görevlerinden alındı.

Görevden alınan personelin, pasif veya başka bir kuruma gönderileceği bekleniyor. 
İlgili personellerin kurumda kalmalarının kendileri için sıkıntı çıkaracağı aşikar. 

Diyanet İşleri Başkanlığı neden bu hale geldi?

Reise yakın isimler reisin iyi niyetini suiistimal edip kendi emellerine varma noktasında kullandılar.

Ali Erbaş'ın başkan olması için yakınındaki simler 6 yıl boyunca fırsat kolladılar.

Bu uğurda hurafeci çevrelerin medya gücünden istifade ile Erdoğan’ın atadığı bürokratlara operasyon çektiler.

Erdoğan’a operasyon çekenlerden biri, pek medyatik eski bir vekildi. Doktorayı hak etmeyen oğlunun Ali Erbaş eliyle Dr. Ünvanı almasını sağlamanın minneti içinde yaşıyordu.

Zatı muhteremin kontrolündeki kursta var olan yolsuzluk o an kendine vadedilen genel müdürlük karşılığında bir anda ört pas edildi.

Her birinin mazisi kirli ilişkiler ve beklentiler içinde haramiler ordusunda müteşekkil bir sarayın yerle bir olması hak idi. Ve nihayet o saray haksızlıkları kaldıramayıp batmaya yüz tuttu.

Liyakatle gelmedikleri için emeğe saygıları da yoktu.

Olmadı da…

Menfaatleri olan her işi kendi aralarında hallederken menfaatleri olmayan sıradan bir işi bile Beştepe’ye havale ettiler. Beştepe’ye dost görünerek boğmaya çalıştılar. 

Diyanet İşleri Başkanlığına yapılan kefilli atamalar Başkan Erdoğan'ı da zor duruma soktu. Külliye'ye giden şikayetlerin sayısı on binleri geçti. 

Görevden alındılar. 
Cin şişeden çıktı. Lakin bu operasyonun yeni başkan ve yeni bir yönetimle taçlanması gerek. Değilse üç beş kişiyi havuzdan almakla havuzun temizlenmesi kendi kendini kandırmaktan başka bir şey olmaz.

Kirli insanlar kendileri ile birlikte çevrelerini de kirletirler. 

Aslında geride kalan personelin dinihaberler gibi cesaret ve cüretle hareket edip ilaveten makamdan aldıkları nüfuzla ilgili birimlere ellerindeki bilgi ve belgeleri paylaşmaları gerekirdi. 
Suça ortak olmamalıydılar.
Ama susmayı tercih ettiler.
Onlar da suçlular.
Diyanet'i başkanından tutun daire başkanlarına varıncaya kadar tamamını değiştirilmesi gerekiyor. 
Her şeyden önemlisi Diyanet İşleri Başkanlığı gibi devlet ve millet sathında önemi nedeniyle boşluk kabul etmeyen bir kuruma öyle sıradan bir atama yapılmamalı. 
Bu kurumu iyi bilen, konuşmasıyla, duruşuyla her kesime hitap edebilecek biri atanmalı.

 

Kaynak: DiNiHABER.C0M / Özel İçerik

Son Güncelleme: 24.05.2019 16:49