Diyanet, Mehmet Görmez'in üstün hizmetlerini Suriye raporu olarak sundu!

Diyanet İşleri Başkanlığınca Eski Başkan Prof. Dr. Mehmet Görmez'in Suriye'ye yönelik din, eğitim, yayın ve insani yardım alanında yapılan hizmetlere ilişkin bilgilerin yer aldığı "Suriye Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Faaliyet Raporu" yayımlandı.

Diyanet, Mehmet Görmez'in üstün hizmetlerini Suriye raporu olarak sundu!

Diyanet İşleri Başkanlığınca Eski Başkan Prof. Dr. Mehmet Görmez'in Suriye'ye yönelik din, eğitim, yayın ve insani yardım alanında yapılan hizmetlere ilişkin bilgilerin yer aldığı "Suriye Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Faaliyet Raporu" yayımlandı.

13 Eylül 2018 Perşembe 14:08
Diyanet, Mehmet Görmez'in üstün hizmetlerini Suriye raporu olarak sundu!
banner310

 RAPOR İÇİN TIKLA


Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü Göç ve Manevi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığınca, Mehmet Görmez döneminde Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarının yapıldığı bölgelere yönelik faaliyetlere ilişkin rapor hazırlandı.

Suriye'de oynanan oyunları gören Mehmet Görmez, bölgede çıkarılmak istenen başıbozuk harici tipi müslümanlara karşı tedbir almakta gecikmeyip gerekli çalışmaları yapmakta gecikmedi. Bölge ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı Strateji Genel Başkanı Mustafa Sarıbıyık'ı görevlendiren Görmez, "Cami, Kur'an kursu onarım ve inşası, şiddet eğilimli sözde dini akımlarla mücadele, din görevlilerinin tespiti, görevlendirilmesi, koordinesi ve eğitimi, yayın hizmetleri ve insani yardım faaliyetlerine yönelik çalışmalar yapması..." için kendisine tam yetki verdi.

Mustafa Sarıbıyık Suriye'de ateş altında aylarca çamurun, tozun toprağın içinde ailesinden uzak 8 ay çalışarak Görmez'in desteği ile bu gün Diyanet'in açıkladığı rapordaki iş ve işlemleri gerçekleştirdi.

RAPORDAKİ İŞLERİ GERÇEKLEŞTİREN FEDAKAR BÜROKRATA SORUŞTURMA

Mehmet Görmez ve ekibi çalışır reklama ehemmiyet vermezdi. Görmez kadar çalıştığı mesai arkadaşları da aynı şekilde ümmetin ali menfaatlerine odaklanır yaptıkları çalışmaları asla medyaya servis etmez, formalite icabı verilmesi gereken devlet organına raporlarını sunar yollarına koyulurlardı. Hiçbir zaman medyaya rapor servis etmemelerine rağmen şer odaklarının hedefi olmaları yaptıkları üstün başarı ve gayretlerinin adeta tescili idi.

Çok çalıştı diye Mustafa Sarıbıyık'a soruşturma...

Suriye'de Mustafa Sarıbıyık ve çalışma arkadaşları reklam yapma gereği bile duymayıp bu konuda gelen takdirleri dahi mahcup bir eda ile karşılarken mevcut yönetim, bir teşekkürü dahi kendisine çok görüp soruşturma açtı.

Masada oturma meraklısı olmayan Sarıbıyık, Suriye'de fedakarca çalışmalar yaptığı esnada Sarıbıyık'a adeta Görmez ve ekibiyle başarılı çalışmalara imza atmasının hesabı sorulurcasına soruşturma açıldı.

RAPOR, GÖRMEZ VE EKİBİNİN GÖREVDEN ALINMA NEDENİ GİBİ

Görmez'in dünyada olduğu kadar Suriye'de yaptığı çalışmalar, yurt dışındaki şer güçlerin planlarını bozdu. Büyük Ortadoğu Projesi'nin istemediği yönde çalışma yapan Diyanet'in önünü kesmek isteyen odaklar yurt içindeki uzantıları olan iki tarikatçı grupla kamuoyu oluşturup Görmez ve ekibini tasfiye edilmesini sağladı. Ekibin tasfiyesi ile de yetinilmedi. İki sorumsuz bakanın alet olmasıyla birlikte Diyanet'te başlatılan operasyon sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ve kamuoyunu yanıtlma adına "Diyanet'in daha işler hale gelmesi için Görmez'in adamlarına el çektiriyoruz" denilerek Diyanet'i zirveye taşıyan personele soruşturmalar açıldı ve işten el çektirildi.

İşte Görmez ve Sarıbıyık'ın çalışmalarının ürünü olan rapor bu gün 2017-2018 Diyanet'in Suriye raporu olarak medyaya servis edildi. 

Rapora göre, Diyanet İşleri Başkanlığınca Fırat Kalkanı Harekatı'nın başarıya ulaşması için ilk günden itibaren tüm imkanların seferber edildiği, harekatın başladığı saat 04.00'te bölgeye yakın illerdeki tüm camilerde sela okutularak, kahraman Türk ordusunun manevi yönden desteklenmesi sağlandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye Diyanet Vakfı ve diğer yardım kuruluşlarının iş birliğiyle terör örgütlerince bölgede tahrip edilen camilerin yapım ve onarımı gerçekleştirildi.

Cerablus, Azez, El Bab, Rai, Mare, Türkmenbareh, İhtimlat ve Ahterin'de 108 caminin onarımı tamamlandı. Bu hizmetler için toplam 10 milyon 40 bin lira değerinde harcama yapıldı. Onarımına temmuz ayında başlanması planlanan Savran, Ahterin, Çobanbey, Mare ve Azez köy ve beldelerindeki 160 caminin tadilatı için keşif çalışmaları tamamlandı. Yapılacak tadilatların maliyeti yaklaşık 5 milyon lira olarak öngörüldü.

Ayrıca Cerablus ve El Bab köy ve beldelerinde cami tadilatı için Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile koordineli olarak yerinde tespit çalışmaları yapıldı. Azez, El Bab ve Cerablus müftülük binaları için toplam 360 bin lira ödeme yapıldı.

Prestij cami projeleri kapsamında, Türkiye'nin tarihi cami mimarisini yansıtan eserlerin ilçe merkezlerinde inşasına yönelik çalışmalar da devam ediyor.

30 ARAPÇA VİDEO HAZIRLANDI

Bölgede sunulan hizmetlerde DEAŞ terör örgütü başta olmak üzere terörün ördüğü korku duvarlarının yıkılması, şiddet eğilimlerinin yok edilmesi, kalplere yeniden sevgi, şefkat ve merhamet tohumlarının ekilmesi hedeflendi.

Koordinatör müftülerce irşat faaliyetleri kapsamında, din görevlilerine rehberlik ve bilgilendirme yapıldı.

"Size Hayat Vermesi İçin" adlı proje kapsamında, özellikle sosyal medya olmak üzere internet ortamında izlenebilecek 30 Arapça video hazırlandı. Bu videolar sosyal medya kanalıyla haftada üçer bölüm olarak yayınlandı.

DİN GÖREVLİLERİ MAAŞA BAĞLANDI

Diyanet İşleri Başkanlığınca bölgedeki din hizmetinin kalitesini artırmak için din görevlilerinin tespiti ve görevlendirilmesi sağlandı. Bu kapsamda Azez, Cerablus, El Bab, Mare Rai bölgelerinde 5 koordinatör görevlendirildi.

Komisyonlar sayesinde geçen yılın mart ayı itibarıyla bölgedeki mülakatta başarılı bulunan bin 19 imam hatip, müezzin kayyım ve Kur'an kursu öğreticisi olarak görevlendirildi.

Bu yılın haziran ayı itibarıyla bölgede 9 müftü, 1 müftü yardımcısı, 1 yerel meclis evkaf müdürü, 6 murakıp, 4 Kur'an kursu müdürü, 1 Kur'an kursu müdür yardımcısı, 17 memur, 311 imam-hatip, 257 müezzin-kayyım, 519 kadın Kur'an kursu öğreticisi, 291 erkek Kur'an kursu öğreticisi, 20 hatip, 1 güvenlik görevlisi, 5 evkaf müdürlüğü hizmetlisi ve 29 hizmetli olmak üzere toplam bin 472 personel görev yapıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı koordinesinde mahalli din görevlilerin maaşları her ay Türkiye Diyanet Vakfınca karşılandı.

Görevlilerin seçiminde temsil gücü ve mesleki yeterliğe sahip olma, geçmişte ve hali hazırda terör örgütleriyle bir bağlantısı bulunmama, radikal kesimlere mensup olup olmama gibi ilkeler göz önünde bulunduruldu. Bundan dolayı 607 Suriyeli din görevlisi Türkiye'de periyodik eğitime alındı.

DİNİ İSTİSMAR EDECEĞİ ENDİŞESİYLE FETÖ'CÜ GEÇMİŞİ OLANLAR BÖLGEDEN UZAK TUTULDU

Suriye'de Diyanet'in bayındırlık hizmeti devam ederken bu çalışmaları akim bırakmak isteyen Vatikan uzantılı FETÖ bağlantılı şer güçlerle de mücadele edildi. Diyanet'te kapsamlı bir FETÖ çalışması yapılarak görevden ihraç edilmeleri sağlandı. Özellikle geçmişi FETÖ ile bağlantılı olan bürokratların Suriye çalışmalarına dahli önlendi.   

Bu kapsamda, "İnancım", "İbadetim", "Ahlakım" ve "Peygamberim" isimli kitaplardan 120 bin, "Çocuk", "Genç", "Aile" adlı broşürlerden 60 bin, "Dini İstismar ve Tedhiş Hareketi-DEAŞ" isimli kitapçıktan 5 bin, "el-Fıkıh I-II" kitabından 10 bin, "Yaz Kur'an Kursu Etkinlik Kitabı" ile "Dinimi Öğreniyorum" isimli kitaptan ise 5 bin dağıtıldı.

Öte yandan kadın din görevlileri aracılığıyla bölgedeki kız çocuklarının ve kadınların eğitimine devam edildi.

GÖRMEZ BÖLGEYİ ZİYARET EDİP HALKLA KUCAKLAŞTI

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı, milletin yardım elini Suriyeli ihtiyaç sahipleriyle buluşturdu.

Bu kapsamda, 195 milyon lira değerindeki bin 850 tır yardım malzemesi Halep'te zulme uğrayanlara ulaştırıldı. Bölgede günlük 50 bin ekmek, ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı.

KÜRTÇE MEALLİ KUR'AN ÜCRETSİZ DAĞITILDI

Diyanet İşleri Başkanlığınca Zeytin Dalı Harekatı öncesinde Hatay, Kilis ve Şanlıurfa'da selalar okutuldu.

Türk askerlerince terörden arındırılan bölgede, etkin ve verimli bir din hizmeti sunulabilmesi amacıyla 2 il müftü yardımcısı, 4 ilçe müftüsü ve bir vaiz koordinatör olarak görevlendirildi. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfının üst düzey yetkilileri tarafından bölgeye periyodik ziyaretler gerçekleştirildi.

Afrin ve Cinderes bölgesinde bu yıl mart ayında ihalesi tamamlanarak ramazan ayında ibadete açılan 3 cami için toplam 321 bin lira ödendi.

Bölgede görev yapacak din görevlileri için yapılan mülakatta 102 kişi başarılı bulunurken, bunlardan 73'ü göreve başladı. Bölgede savaştan dolayı oluşan dini boşluğu kapatmak üzere biner Elif Ba, Kur'an-ı Kerim, siyer kitabı ve Kürtçe mealli Kur'an-ı Kerim dağıtıldı. Öte yandan öğrencilere ve kurumlara, eğitim materyali desteği verildi.

TÜRK ASKERİNE DE DESTEK VERİLDİ

Türkiye Diyanet Vakfınca 19 Mart 2018'den itibaren Afrin, Kastel, Cindo, Deyr Sivan, Bülbül, Cinderes bölgelerinde toplam 3 bin 200 aileye ekmek, su, temizlik malzemesi gibi temel ihtiyaç maddeleri dağıtıldı.

Burseya Dağı'nda görev yapan Türk askerine şubat-mart aylarında 24 soba, 14 çadır, 50 branda, 735 yatak, battaniye ve çarşaf desteği verilirken, kontrol noktalarında bulunan askerlerin su, ekmek ve kumanya ihtiyaçları da karşılandı.

Bu yıl ramazan ayında 2'şer bin gıda ve temizlik kolisi ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Ramazan ayı boyunca Zeytin Dalı Harekatı bölgesinde yer alan Cinderes, Afrin, Şerran, Mabatlı, Raco ve Bülbül'de toplam 10 bin 500 kişiye iftar verildi.

 RAPOR İÇİN TIKLA

Kaynak: DiNiHABER.C0M / Özel İçerik

Son Güncelleme: 13.09.2018 14:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bölge müftüsü 2018-09-13 14:24:14

bunlar soruşturmalardan ne zaman başını kaldırmış da suriyede bu işleri yapmışlar ki, kamuoyunu oyalamak için milletin yaptığı işi sahiplenip reklam yapıyorlar

Avatar
çerkez ethem 2018-09-13 14:25:29

bu haberi ulusal medyada görünce afallamıştım. Allah Allah ali erbaş ne zaman gittin de sen bu çalışmaları yaptın. sen iflas holdingten habersiz müslümanların imdadına koşabilir misin

Avatar
Misafir 2018-09-14 08:32:28

türkiye ve suriyeli çocuklara dini bilgi vermek için hazırlanan ve yıllardır camilerimizde çocuklara dağıtılan bu kitapları birileri iyi incelemedi. lütfen bunları iyi inceleyin. resimlere iyi bakın gerçekten bunlar böyle midir. çocukların zihin dünyası çok farklı ve görseli iyi hıfz ediyor. özcesi dağıtılan bu kitaplar çocuklarımıza göre değildir.

Avatar
imam ihsan 2018-09-13 14:22:38

az önce diyanetin sitesinde ve ulusal medyada bu haberin veriliş formatına baktım ve çok üzüldüm. ben bölgede görevli bir imamım. görmez ve sarıbıyık'ın emeklerine milletle uğraşmaktan başka bir iş yapmayan bu fetöcü ekibin sahiplenmesi beni gerçekten üzmüştü. dinihaberler her zaman ki gibi hakikati dile getirdi. Allah sizden razı olsun

Avatar
Hakan 2018-09-13 14:33:29

MaşAllah böyle başkanlar olunca türkiyenin sırtı yere gelmez

Avatar
M.emin 2018-09-13 14:55:01

Mehmet görmez hoca şekerdi şeker .bu başkan ali erbaş yemin ederim hiç faydası yoktur

Avatar
imam hatip 2018-09-13 15:11:23

nokta atışı bir haber. adamı kahrından öldürecek bir haber

Avatar
Bünyo 2018-09-13 17:05:32

bünyamün albayrak hazıra konmayı iy biliyor. başkalarının hizmetlerini kendisi yapmış gibi göstererek yeni diyanette kalmayı hedefliyor.topun ağzinda olduğunu unutmuş olmalı.