Dr. Selim Argun: Ahlaksız dindarlık İslam ümmetinin önündeki en büyük engel!

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Selim Argun, medeniyetler arası problemler ve meydan okumaların olduğu gibi İslam medeniyeti içinde de sorunlar olduğunu belirterek, "Tefrika, ihtilaf, cehalet ve ulemanın sözünün tesir gücünü kaybetmesi üzerinde de düşünmemiz gereken en önemli hususlardan bir tanesidir." dedi.

Dr. Selim Argun: Ahlaksız dindarlık İslam ümmetinin önündeki en büyük engel!

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Selim Argun, medeniyetler arası problemler ve meydan okumaların olduğu gibi İslam medeniyeti içinde de sorunlar olduğunu belirterek, "Tefrika, ihtilaf, cehalet ve ulemanın sözünün tesir gücünü kaybetmesi üzerinde de düşünmemiz gereken en önemli hususlardan bir tanesidir." dedi.

20 Ekim 2019 Pazar 21:42
Dr. Selim Argun: Ahlaksız dindarlık İslam ümmetinin önündeki en büyük engel!
banner310

Dr. Selim Argun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün açılışını gerçekleştirdiği ve bugün devam eden "Afrika: Çıkarsız Dayanışma, İyilikte Yardımlaşma" konulu,"3.Afrika Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Zirvesi'nde" bir konuşma yaptı.

Bugün İslam ümmetinin yeni meydan okumalarla karşı karşıya olduğunu dile getiren Argun, hem sıcak çatışmalar hem de Keşmir'de, Filistin'de ve Myanmar'daki olayların, Müslümanların varlığını tehdit altında tuttuğunu belirtti. 

İslam ümmeti mensuplarının bu yeni tehditler karşısında, strateji belirlemeleri gerektiğini vurgulayan Argun, "Teknoloji, uyuşturucu bağımlılığı ve özellikle Avrupa Kıtası'nda ve Kuzey Amerika'da yükselen aşırı sağcı söylem, İslamafobi ve şiddet sarmalına dönüşen İslam karşıtlığı karşısında, ümmetin uleması ne tür stratejiler belirleyecek? Bunların ciddi ciddi düşünülmesi gerekiyor." diye konuştu. 

- "Tefrika, ihtilaf, cehalet..." 

Argun, şöyle devam etti: 

"İslam ümmetinin büyük bir kısmı kendi topraklarında göç etmek niyetinde ve göç ediyor. Uluslararası göç, birinci derecede bizi, yani Müslümanları ilgilendiriyor. Sekülerleşme, dünyevileşme, dinden uzaklaşma ve ahlaksız dindarlık İslam ümmetinin önündeki diğer, büyük engellerdir. Medeniyetler arası problemler ve meydan okumalar olduğu gibi medeniyet içinde de problemlerimiz var. Tefrika, ihtilaf, cehalet ve ulemanın sözünün tesir gücünü kaybetmesi üzerinde de düşünmemiz gereken en önemli hususlardan bir tanesidir. Siyasi ve iktisadı istikrarsızlık Müslümanlarda baş gösteren ruhsal bezginlik ve en önemlisi de İslam ümmetinin gençlerinin, İslam medeniyetine olan bağlılıklarının, aidiyetlerini ve öz güvenlerini kaybetme tehlikesi, İslam ulemasının üzerinde durması gereken diğer hususlardır." 

Beşeriyet tarihinde ortalama her 500 yılda bir, "Mehdilik düşüncesinin" yeniden insanlığın gündemine geldiğine dikkati çeken Argun, "Farklı dinlerden bu beklentiden kaynaklanan siyasi hesapların, askeri planların da gün yüzüne geldiğini görüyoruz." dedi.  

- "Kendimizi, yeniden formatlamamız gerekir" 

"Alimlerin sözünün tesir gücünün kaybetmesi tehlikelidir" diyen Argun, "Maalesef bugün ulemanın ilmi, hikmet ehlinin hikmeti, toplayan, takip eden ama kendi nefsi hevesinin peşinde koşan insanlarla karşı karşıyayız. Dolayısıyla bizler, bulunduğunuz coğrafyalarda ve zaman zaman bir araya geldiğimiz bu tür toplantılarda bu meselelerimizi zikretmemiz gerekiyor. İyi bir meydan okuma, bizler eskiden gençlere İslami anlatırken 'nasıl' sorusu üzerinde duruyorduk.  Çocuklarımız bizlere 'nasıl' sorusu soruyordu. Ama yeni yetişen gençler, 'niçin' sorusunu soruyor. Dolayısıyla bizler, İslam'ın temel esaslarını 'nasılını' anlatırken 'niçinini' de anlatmak zorundayız. Kendimizi, buna göre yeniden formatlamamız gerekir. Özellikle de Batı dünyasında azınlık olarak yaşayan gençlerimiz, çocuklarımız, artık bizlere ibadetin nasıl olduğundan ziyade niçin ibadet edilmesi gerektiğini soruyorlar." değerlendirmesini yaptı. 

İslam coğrafyasındaki her bir ülkede farklı meydan okumalar ve farklı ihtiyaçlar olduğunu söyleyen Argun, "Bulunduğumuz coğrafyalarda en önemli ihtiyaçları ve öncelikleri belirlemek suretiyle, yeniden vakıfları güncelleyip güçlendirerek eksikliklerimizi gidermeliyiz. Bu müesseseler aracılığıyla İslam'a hizmeti sürdürmeliyiz. Vakıf medeniyeti, İslam medeniyetinin taşıyıcı kurumlardır. Dolayısıyla bizler, bu vesileyle kurumsal tecrübelerimizi paylaştığımız bu toplantılarla vakıfların yeniden inşası ve ihyasıyla bilgi ve tecrübelerimizi birbirimizle paylaşmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı. 

- "Birlikteliğimizi devam ettirmek istiyoruz" 

İslam ülkeleri arasındaki birlik ve beraberlik meselesinin de çok önemli olduğunu aktaran Selim Argun, sözlerini şöyle tamamladı: 

"İslam ümmetinin önündeki en büyük engellerden bir tanesi, bugün tefrikadır. Bizleri siyah-beyaz, Arap-Acem, Kürt-Türk, şu mezhepten veya bu mezhepten dolayı bölmek, parçalamak yani zenginliğimizin bir ifadesi olan unsurları tefrika vesilesi yapmak isteyenler var. Onun için İslam ümmeti olarak bizlerin her zamankinden çok daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Şayet bizler bir ve beraber olamazsak, bölünürsek, o zaman bu dünyadan yok olup gideriz. Onun için sizlerle olan bu birlikteliğimizi devam ettirmek istiyoruz. Herhangi bir gizli ajandamız yok. Anadolu coğrafyası olarak Afrika'da bir kolonyal bir geçmişimiz de yok. Bu açıdan bu buluşmalar, zayıflayan bağlarımızı, ümmetin arasındaki bağları kuvvetlendirmek amacıyladır." 

Kaynak: AA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Safa 2019-10-20 23:59:17

alim dediklerimizin ekseriyeti uydurulmuş dini devam ettirdikleri için anlattıklarının kıymeti harbiyesi olmuyor. birde alim kim ? tarikat ehline göre kendi şeyhleri, cemaat liderleri. onlara göre ilahiyat hocaları zır cahil. neden? çünkü modern okullardan alim çıkmazda ondan. kuranın ölülere okunduğu, dirilere hadis okunduğu müddetçe işlerimizin düzelmesi imkansız.

Avatar
ENVER 2019-10-22 09:24:28

bu yorumu, yaziyi kaleme alanlarin bundan kendi̇leri̇ne ne çikardiği daha önemli̇ deği̇l mi̇.?di̇yanetde di̇ni̇mi̇zde nahmahremli̇ğe değer önem veri̇lmemesi̇,kari̇yerci̇,femi̇ni̇st,makam mevki̇ hayrani olan kadinlari doldurmak hangi̇ neyi̇n uyumu yada di̇yaloğun nedeni̇.?

banner312

banner298