Dünyaca Ünlü Bilim Adamı Prof. Dr. Fuat Sezgin Hoca’ya Yapılan Nedir?

Alman makamları, bir yıldan beridir Prof. Dr. Fuat Sezgin hocanın Frankfurt’ta bilimsel çalışmalarını yürüttüğü Enstitüsü’ndeki odasına ve kütüphanesine girmesine izin vermiyor.

Dünyaca Ünlü Bilim Adamı Prof. Dr. Fuat Sezgin Hoca’ya Yapılan Nedir?

Alman makamları, bir yıldan beridir Prof. Dr. Fuat Sezgin hocanın Frankfurt’ta bilimsel çalışmalarını yürüttüğü Enstitüsü’ndeki odasına ve kütüphanesine girmesine izin vermiyor.

13 Ocak 2018 Cumartesi 02:11
Dünyaca Ünlü Bilim Adamı Prof. Dr. Fuat Sezgin Hoca’ya Yapılan Nedir?
banner310

ÖZEL HABER / DİNİHABERLER.COM

Bilindiği üzere Fuat Sezgin özellikle İslam Bilim Tarihi alanındaki 16 ciltlik Almanca eseri (Geschichte des Arabischen Schriftums) ile dünyaca üne sahip, alanında uluslararası ödüller kazanmış büyük bir Türk-İslam âlimidir. 

Ömrünü bilimsel çalışmalara adamış 93 yaşındaki hocamız, bu büyük eserinin 17. cildini tamamlamak istiyor ama şu an Alman makamları kütüphanesinde çalışmasına izin vermiyor.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti hocamızın çalışmalarına destek olmak üzere İstanbul’da bir Araştırma Enstitüsü açmış ve burada hocamıza ait İslam Bilim Tarihi’nde geliştirilmiş teknik aletlerin aslına uygun minyatürlerinin müze ortamında sergilenmesine imkân sağlamıştı. 

Fuat Sezgin Almanya’daki Enstitüsündeki kitaplarını ve değerli haritalarını İstanbul’daki bu Araştırma Enstitüsüne getirmek üzereyken 2017 yılında Frankfurt havalimanında gümrük memurlarınca durduruldu. Hakkında ‘Alman Kültürel Mirasını’ izinsiz yurtdışına çıkartma iddiasına yönelik açılan dava (ceza hukuku çerçevesinde) 2017 Eylül ayında hocamızın lehine sonuçlandı.

Ancak bu sefer Frankfurt Üniversitesi ve Hessen Bilim Bakanlığı hocamızın kitaplarını Türkiye’ye getirmesini “idari hukuk kanalı ile engelleme girişimlerini” başlattı.

Hocamızın yaklaşık 30.000 adet değerli kitaba sahip kütüphanesi şu an polis tarafından mühürlenmiş durumda. Hocamızın odasına girmesine ve el çantasını dahi almasına müsaade edilmiyor.dinihaber.com

Üniversite yönetimi ve Bakanlık kitapların şahsi mülk değil, Frankfurt Üniversitesi bünyesindeki Enstitü’ye ait olduğunu iddia ederek “50.000 Euro’yu aşan miktardaki kitapların yurtdışına çıkarılmasının bakanlığın özel iznine tabi olduğunu” söylüyor. 

İdari Mahkeme, Fuat Sezgin ve Frankfurt Üniversitesi arasındaki kitaplarının mülkiyetine ilişkin açılan idari davayı görüşmek üzere bir tarih bile belirlemiş değil. 

Ortada dolaşan iddialara göre Fuat Sezgin hocamız 1961 yılından itibaren bir araya getirdiği kitaplarına bir daha kavuşamayabilir ve kendi malı olan kitaplarını ülkesine getiremeyebilir.  

Diğer taraftan yıllardır üstlendiği Enstitü başkanlığı da hocamızın elinden alınmış durumda. Alman makamları kitapların dijital ortamda hem Frankfurt hem de İstanbul’da sunulması fikrine/ teklifine de bu zamana kadar olumlu yanıt vermediler. 

Alman Yüksek Öğretim Birliği´nin “sorunu büyütmeden tarafların kendi aralarında çözmeleri ve Fuat SEZGİN’in kütüphanesinde yetkililerin refakatinde çalışmasına müsaade edilmesi” teklifi de maalesef sonuçsuz kaldı.


Alman makamlarının Prof. Dr. Fuat Sezgin’nin bilimsel çalışmalarına ve kitaplarını

Türkiye’deki bilim dünyasıyla paylaşım isteğine karşı uyguladığı bu antidemokratik tutuma karşı sesiz kalmamak gerekiyor.

Dinihaberler.com olarak Prof. Dr. Fuat Sezgin hocamızın haklı davasının yanında yer aldığımızı belirtiyor, tüm siyasileri, bilim dünyasını ve ilme önem veren halkımızı hocamıza destek olmaya davet ediyoruz. 

-Allah geçinden versin- hocamız hayatını kaybettikten sonra “Ne iyi bir bilim adamıydı, çok çalışkandı” diyerek nutuk atmak yerine, o şimdi hayattayken, ona ve haklı davasına destek olmayanların, onu üzen Alman makamlarına haklı ve yerinde tepki göstermeyenlerin konuyu bir kez daha düşünmelerinin uygun olacağını bu vesileyle ifade etmek istiyoruz.

Kaynak: DiNiHABER.C0M / Özel İçerik

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Berkant Gizemli 2018-01-13 10:18:04

inönü döneminde almanyaya sığınmıştı şimdi ne oldu da işler karıştı..