Elmalılı Tefsirini Atatürk Yazdırmadı

Sol ve bazı cahil müslümanlar Elmalılı Tefsirini Atatürk yazdırdı deyip Atatürk'e nağmeler düzüyorlardı. İşin aslı hiç de öyle değilmiş. Prof. Dr. Hayrettin Karaman "Elmalılı tefsirini kim yaptırdı" köşe yazısında bu olaya açıklık getirdi. İşte o yazı;

Elmalılı Tefsirini Atatürk Yazdırmadı

Sol ve bazı cahil müslümanlar Elmalılı Tefsirini Atatürk yazdırdı deyip Atatürk'e nağmeler düzüyorlardı. İşin aslı hiç de öyle değilmiş. Prof. Dr. Hayrettin Karaman "Elmalılı tefsirini kim yaptırdı" köşe yazısında bu olaya açıklık getirdi. İşte o yazı;

30 Ekim 2019 Çarşamba 16:28
Elmalılı Tefsirini Atatürk Yazdırmadı
banner310

Atatürk kendi cebinden parasını vererek Kur’an-ı Kerim’i Elmalılı M. Hamdi Efendiye tercüme ettirmiş, böyle bir kişi Kur’an’ı yasaklar mı?” diyorlar.

Demir perde gerisinde bir zamanlar Kur’an’ın bulundurulması da yasaklanmıştı. Perde yıkılınca ilk ziyaretimizde bolca Mushaf götürmüştük. Bunları Mushafsız kalan Müslümanlara dağıtırken gözyaşlarımızı tutamadığımız hatıralar yaşadık.

Türkiye’de ise Mushaf (Kur’an-ı Kerim) bulundurmak yasaklanmadı, ancak Kur’an’ı okutmak ve öğretmek yasaklandı. 1940’lı yıllarda mahallelerde bazı kadın hocalar ablalarımıza Kur’an okumayı öğretirlerdi, ama bu yasaktı, ikide birde o evler basılır, suç aleti Mushaflar ve cüzlere el koyulur, hoca kadınlara da eziyet edilirdi. O yıllarda çocuk yaşta iken ben bunları gördüm ve yaşadım.

1950’den önce Arapça öğrenmek üzere Kur’an kursu hocama müracaat ettim, “Arapça dersi vermek yasaktır, ben memurum, ekmeğimden olurum, filan hoca bakkallık yapıyor ve gizli olarak da Arapça okutuyor, ona git” dedi. O hocaya gittim, “Bir sarf cümlesi (Arapça gramer kitabı) bul da gel” dedi, üç gün Çorum’u altüst ettim, yaşlı veya vefat etmiş hocaların çocuklarına başvurdum, böyle bir kitap bulamadım. “Sizin babanız, dedeniz medrese hocası idi, onun kitapları nerede?” diye sorduğumda, “Korkudan gömdük, yok ettik” diye cevap verdiler.

Yasağa rağmen ezanı aslına uygun olarak okumaya devam eden köylere bir memur geldiğinde korkudan ezan Türkçe okunur, Mushaf ve din kitapları da saklanırdı.

Peki genel durum böyle iken Elmalılı M. Hamdi Yazır’a Kur’an tefsiri, Mehmed Akif’e de Kur’an tercümesi vazifesini kim, niçin verdi?

Elmalılı Hamdi Yazır’ın Kur’an-ı Kerim Tefsiri, Buhari-i Şerif’in ve dini kitapların Türkçeye çevrilerek yayınlanması; 1. Meclis’in “sarıklıları” arasında sayılan Eskişehir Mebusu Abdullah Azmi Efendi’nin meclise verdiği 21.02.1341 tarihli takrir ile mümkün olabilmiştir.

10 Ekim 1925 tarihini taşıyan orijinal belgeye göre Diyanet İşleri Başkanlığı’nca, Mehmed Akif ve Elmalılı Hamdi Yazır’a, hizmetlerine karşılık biner lirası peşin olmak üzere 6 bin lira ödeme yapılacağına dair Beyoğlu 4. Noteri’nde yapılan, altında Mehmed Akif ve Elmalılı Hamdi Yazır’ın yanı sıra Diyanet İşleri Riyaseti adına Aksekili Ahmed Hamdi Efendi’nin imzaları bulunan sözleşme vardır. Yani parayı Diyanet ödemiştir. (Kadir Çandarlıoğlu, Belgelerle Gerçek Tarih).

M. Kemal’in Kur’an’ı başkalarına tercüme ettirmek istemesinin asıl sebebini ise iki tanıktan dinleyelim:

1932-1933 yıllarında Ankara’da görev yapan ABD Büyükelçisi Charles H. Sherrill’in hazırladığı ve Atatürk’ün kendi ağzından dinle ilgili görüşlerini içeren rapor ilk kez Toplumsal Tarih dergisinde araştırmacı yazar Rıfat N. Bali’nin hazırladığı yazıda yayımlandı. Konumuzla ilgili kısım şöyle:

“Bu sözlerim Kur’an’ın Arapçadan Türkçeye tercüme edilmesi için nasıl ve neden telkinde bulunduğu konusunda konuşmasına sebep oldu ve bu mevzuda yepyeni bir ufuk açtı. Türk halkının uzun zamandan beri ezberden okuduğu bazı Arapça duaların gerçek manasını anladığı zaman tiksineceğini söylüyor. Kur’an’dan alınan bir Arapça bölüm okudu (Tebbet suresini okumuş). Bu duada (surede) Hz. Muhammed amcası ile amca kızının yaptıkları bir şeyden ötürü cehenneme gitmeleri için beddua eder. ‘Düşünen bir Türk’ün böylesi bir duayı okumaktan elde edeceği dini ilhamı veya dine ilgi göstermesini tahayyül edebilir misin?’ dedi. Bu fikrini geliştirdikçe ben de gitgide Kur’an’ın Türkçe okunmasını teşvik etmesinin sebebinin Kur’an’ın Türkler arasında gözden düşmesi olduğu neticesine varıyorum” (Radikal, 06/09/2006).

Kâzım Karabekir Paşa’dan:

“…Ziyafete M. Kemal Paşa da, ben de davet edilmiştik. Vekillerden kimse yoktu. Hayli geç gelen M. Kemal Paşa Heyet-i Ilmiye’nin şimdiye kadarki mesaisi ile ilgili görünmeyeni ‘Kur’ân’ı Türkçeye aynen tercümeettirmek’ arzusunu ortaya attı. Bu arzusunu ve hatta mücbir (zorlayıcı) olan sebebini başka muhitlerde (çevrelerde) de söylemiş olacaklar ki, o günlerde bana Şeriye Vekili Konya Mebusu Hoca Vehbi Efendi vesair sözüne inandığım bazı zatlar şu malûmatı vermişlerdi:

“Gazi M. Kemal, Kur’an-ı Kerim’i bazı İslâmlık aleyhtarı züppelere tercüme ettirmek arzusundadır. Sonra da Kur’an’ın Arapça okunmasını namazda dahi men ederek bu tercümeyi okutacak. O züppelerle de işi alaya boğarak aklınca Kur’ân’ı da İslâmlığı da kaldıracaktır. Etrafında böyle bir muhit kendisini bu tehlikeli yola sürüklüyor.”

(Yani M. Kemal’in bir meal -tefsir değil- yaptırmak istemesiyle, Meclisin de ondan bağımsız olarak bir tefsir/meal yapımı için takrir vermesi ayrı şeylerdir.)

 “Bazı yeni simalardan da bahsettikleri gibi bu akşam da bu fikre mumaşaat eden (beraber olan) bazı kimseler görünce bu tehlikeli yolu önlemek için M. Kemal Paşa’ya şöyle cevap verdim:

“Devlet reisi sıfatıyla din işlerini kurcalamaklığınız içerde ve dışarıdaki tesirleri çok zararımıza olur. İşi alâkadar makamlara bırakmalı. Fakat rastgele, şunun bunun içinden çıkabileceği basit bir iş olmadığı gibi kötü politika zihniyetinin de işe karışabileceği göz önünde tutularak içlerinde Arapçaya ve dinî bilgilere de hakkıyla vakıf değerli şahsiyetlerin de bulunacağı yüksek ilim adamlarımızdan mürekkep bir heyet toplanmalı ve bunların kararına göre tefsir mi, tercüme mi yapmak muvafıktır, Ona göre bunları harekete geçirmelidir.

 M. Kemal, “Din adamlarına ne lüzum var? Dinlerin tarihi malûmdur. Doğrudan doğruya tercüme edivermeli…”   fikrini ortaya atınca buna karşı şöyle konuştum:

“Müstemlekeleri (sömürgeleri) İslâm halkıyla dolu olan bu milletler kendi siyasî çıkarlarına göre Kur’ân’ı dillerine tercüme ettirmişlerdir. İslam dinine ve Arap diline hakkıyla vakıf kimselerin bulunamayacağı herhangi bir heyet bu tercümeyi, meselâ Fransızcadan da yapabilir. Fakat bence burada Maarif (öğretim ve eğitim) programımızı tespit etmek için toplanmış bulunan bu yüksek heyetten vicdanî olan din bahsinden değil, ilim cephesinden istifade hayırlı olur. Kur’an’ın yapılmış tefsirleri var, lazımsa yenisini de yaparlar. Devlet otoritesini bu yolda yıpratmaktansa millî kalkınmaya hasretmek daha hayırlı olur.”

M. Kemal Paşa, beyanatıma karşı hiddetle bütün zamirlerini (içyüzünü) ortaya attı: “Evet Karabekir! Arap oğlunun (haşa Peygamberimizin) yavelerini (saçmalıklarını/ yalanlarını) Türk oğullarına öğretmek için Kur’ân’ı Türkçeye tercüme ettireceğim. Ve böylece de okutacağım. Ta ki budalalık edip de aldanmakta devam etmesinler…”

Kaynaklar:

Kâzım Karabekir, Kâzım Karabekir Anlatıyor, Yayına Hazırlayan: Uğur Mumcu, Tekin Yayınevi, Ankara 1993, sayfa 93, 94.  M. Armağan, Karabekir’in Gözüyle Kurtuluş Yılları (1922-1933) Kızıl Pençe, İst. 2013, s. 101-103)

Son Güncelleme: 30.10.2019 18:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
arif 2018-04-06 15:17:26

ilmihal okuyanın bileceği küfür sözlerinden "evet karabekir! arap oğlunun (haşa peygamberimizin) yavelerini (saçmalıklarını/ yalanlarını) türk oğullarına öğretmek için kurânı türkçeye tercüme ettireceğim. ve böylece de okutacağım.ta ki budalalık edip de aldanmakta devam etmesinler" ve "biz ilhamlarımızı gökten ve gaibten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz" sözü şüphesiz ve tevilsiz o'na ait küfür-inkar sözü ve materyalist, ateist inancıdır.aklı ve imanı olan bunu anlar, anlayabilir.bu bir hakaret değil ama gerçeğin dile getirilmesi gafletteki kimselerin uyarılmasıdır.islam-tasavvuf büyüklerinden birçoğu hakkında haksız-çarpık düşmanca haber ve yorumlarından dolayı da bu site ve müdavimlerini ahiret yıkımına uğramama açısından uyarırız.mevla helakini istediğini dostlarına düşman eder.sahteleri var diye paranın aslı reddedilmez http://belgelerlegercektarih.com/tag/son-meclis-konusmasi/ https://www.youtube.com/watch?v=lyrlzasfpdy https://www.youtube.com/watch?v=uzjllka4xfs

Avatar
muhbir 2018-04-06 04:37:31

bu sozleri soyleyen kamal, kurâna göre müslüman olamaz. zerre aklı, imanı, vicdanı olan müslümanlar tarafından imansız biri nasıl lider-önder-örnek olabilir. balık baştan kokuyor. zaten bunu aklı olanlar anlasa yakın tarihimizi farklı bir gözle görebilirler. mevla müslümanlara basiret feraset versin. bu site de zaman zaman kamalın yapamadığı eksikleri, sureti hakdan görünerek yapmaya çalışıyor ki, bu daha da tehlikeli.....

Avatar
isa çakmaklı 2018-04-06 00:04:45

gavurdan ve kemalistlerden ve muhaliflerinden ve ingiliz vatandaşı olan kadir mişırlıoğlundan paşamızı öğranmek pek sağliklı değil. biz batıda ne güzellik varsa alıŕız.... siz turkiyede genelevlerini içki fabrikalarını kuranları araştirin .. . mustafa kemal ünni değildi şii değildi arap adetlerine bakarak kurmadı turkiyeyi... peygamberimizin tek sünneti olan kuran müslumanıudi... ama osmanlı paşalarinin adeti olan içki ve sigara içmeseydi iyiydi... ileriyi gösteren muhim arkadaşları vardı.. siz bilmezsiniz... karisina ağza alinmayacak laflar söylen adamın agzindan çikan lafla paşamiźı tanimayız ve tanitmamaliyiz... yakında bunlar çarşaf çarşaf çikar inşaAllah. hemde ingiliz aeşivlerinden.... ve mustafa kemali kötulemek için kimlere ne belgeler verilmiş ve vatandaşlik verilmiş.. InşaAllah... hem sizin iddia ettiğiniz gibi olsa muslumanların ağzıni eğerek gavur bu ya demek ve nefret tohumu ekmek ve birleştirici olmamak pe istikrarlı görünmuyor.. yoksa yatsinin sünnetini terk edene gavur deyip kirediyle traktör alan hacı amacalara benzeyen bir toplum oluveririz.
hem görmedikmi müzik çalanlara saldiranlari..
hem görmedikmi cuppe giyenlere hakaret edenleri...

. al birine vurmadan otekine salla gitsin..
imam...

Avatar
Ayna 2019-11-21 04:11:06

Aynen katiliyorum Atatürk yazdırdı yalanı yıllardır yuturuluruldu

Avatar
adem 2018-04-08 21:36:28

Taraf h.karamar dan başkası beklenmezdi. Neden osmanlı yıkılmış, ülke işgal edilmiş, ırza tecavüzler artmış masumlar katledilmiş, bu hale nasıl geldik, kim sebep oldu diye sormuyor. Nice canlar toprağa garkoldu. Niye diye sormadı, sormuyor, çünkü tuzu kuru.

Avatar
murtaza kurt 2019-11-02 14:50:50

mushaf peygamberimiz zamanında kitap haline getirilmedi , çok sonraları kafalarına göre kitabı derlediler , kitabı şüpheli hale getirdiler , Allahın sözleri diye millete kanla dayattılar , 30 sene sonra bu kitaba inanan sayısı yok olacaktır , bence , abd uşağı suudilerin koruduğu bir kitaptan korkulur . unutmayın ey dinciler kazdığınız çukurda boğulacaksınız , tarih bunun şahididir .

Misafir Avatar
pirifani 2019-11-06 01:44:46 @murtaza kurt

tekrardan devam edeyim.kuran beseri bir kitab olmadigi icin uslubu da beseri degildir.onsoz giris bolumler ve sonuctan olusmaz.bolumler ve alt bolumler yoktur.anlasilmasi icin arabca kadar hatta arabcadan daha fala uslubunun anlasilmasi lazimdir.ayrica ilim ve anlayisi Allahtan istmek,temiz niyetle temiz akilla ard niyetsiz kibirsiz egonmuzun yani nefsimizin vesveselerine karsi Allaha siginma bilinciyle yaklasmadikca olmaz.kuran kiminin hidayetini arttiriken kiminin de sapikligini artirir.saban karatasin halefullahla ilgili calismasini herkese tavsiye ederim.kuranda onemli bi yer kapsayan kissalarin kuranin anlasimasindaki anahtarlardan biridir.bu bakimdan kuran kissalriyla ilgili calismalari ve peygamberler tarihi kitablari oldukca ufuk acicidir.konulu calismalar genel tefsirlerden cok daha detayli ve faydalidir.acilen bir tefsir bankasi calismasi yapilmalidir.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
pirifani 2019-11-06 01:33:24 @murtaza kurt

1-kuran tarihi muhammed mustafa azami.2-kuran tarihi hadiye unsal mustafa ozturk 3-kuran tarihi muhsin demirci 4-kuranin metinlesme tarihi zeynel abidin aydin 5-kurani kerim tarihi muhammed hamidullah 6-sia ve ehli sunnette kuran tasavvuru saban karatas 7-kuranin metinlesme sureci ziya sen 8-sianin kiraatlere ve kuran tarihine bakisi ziya sen 9-kurani kerimin mekke doneminde yazilisi tercume veli kayhan 10-kuran vahyinin yazildigi ilk malzame veli kayhan 11-oryantalistlere gore kuranin kaynagi ve metinlesmesi naif yasar 12-kurani anlamada usul izzet derveze 13-ebedi mucize kuran yazilmasi ve toplanmasi hayrettin ozturk sanirim meseleyi dogru anlaman icin bu kadari yeterlidir.aslinda bu konuda bu kadar eser yazilmis olmasi dusundurucudur ki sebebleri uzerinde sahsi tesbitlerim var ancak yeterli gordugum sekilde gelistirmedigim icin simdilik erteliyorum.ayrica turiyeli bir misyoner olan ihsan ozbekin islam ikliminde kutsal kitablar isimli calismayi da farkli bir aci kazandirmasi icin tav

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
safa 2019-11-06 01:23:49 @murtaza kurt

murtaza kuzum sen ne içtin ? aklın başında mı ? böyle inanıyorsan yeniden imam etmelisin. Allah ıslah etsin seni vesselam.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
pirifani 2019-11-06 01:08:32 @murtaza kurt

sayin murtaza kurt arif tekin,tunay bayrak gibi yazarlardan etkilenimse benziyorsun. eger kuran tarihiyle ilgili meselerde daha onceden arastirma yapip bilgilenmis degilsen o tip kitaplardaki yalan yanlis bilgileri dogru zannedip gercekleri ogrendim aydinlandim diye kendini kandirmis olursun.en azinda yazip cizmeye baslamadan once karsi tarafi da okuman gerekmez mi?kuran tarihiyle ilgil en azindan iki duzine guzel calisma var.ben dursun,aydin,arsel,tekin,bayrak ve digerlerinin yazdiklari kitaplarin tamamina yakinini okudum buna ilaveten hristiyan misyonerlerin konuyla ilgili yazdiklari bircok kitabi da.bahsettigim yazarlarin kitablarinin hic bir ilmi degeri olmadigi gibi argumanlarinin hepsi degil ama pek cogu burusturulup cope atilmaktan baska birseyi hak etmiyor.arabca ve eski kaynak getirmeleri hic bir sey ifade etmez zira ismini belirttikleri kaynagin degerini bilebilecek durumda degilsiniz.bundan sonraki cevabimdaki eserleri alip okumanizi tavsiye ederim.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Mehmet 2019-11-05 19:35:37

Murtaza kurt ....,peygamberimiz zamanında kur'an tamamlanmışti.40 dan fazla vahiy katibinin yazdıkları ile tüm kur'an peygamberimiz ölmeden tamamlandı.Yoksa siz peygamberimiz gelen mesajı vahiy katiplerine yazdırmış ama toplamamış mı? diyorsunuz. Ne diye yazdırmış o zaman. Peygamberimiz vefat etmeden tüm kur'anı toplamıştı...

Beğenmedim! (1)
Avatar
pirifani 2019-11-24 12:02:10

elmali tefsirinin ataturk tarafindan yazdirilip yazdirtrilmadigi kadar tefsirin kendisiyle ilgilenseydiniz bireseyler ogrenir burada paylasir da bizde istifade etmis olurduk.siyaset merkezil dusunmekten ne zaman kurtulacagiz? varsa bir itiraziniz tefsire olsun,kimin yazdirip kimin bastirdigi kimseye birsey kazandirmaz.ataturk yazdirdi diyerek halki elmalidan mi sogutmak ya da ataturku sevdirmek mi istiyorlar veya ataturkun emriyle yazilmis olursa kiymettten mi duser.bir arkadas ilk kuran mealinin gayri muslum matbalarda basildigini soylemisti peki ilmihaller nerede basiliyordu.mantik safsatalarini birakip ilim ve fikirle ilgilensek nasil olur.tefsirde tekelcilik yoktur tek tefsirle olmaz ben sahsen kisa tefsirleri tercih ediyorum.

Avatar
Ecelfe Dığımzâde 2020-01-05 05:04:22

tekfîrci misiniz nesiniz?!

banner312

banner298