İlahiyat Fakültesi öğrenci ve mezunları İLİTAM'ın kaldırılması için organize oldu

"28 Şubat'ta İlahiyatların kontenjanı sınırlandırıldığı için açılan İmam Hatipler nedeniyle İLİTAM'a ihtiyaç olduğu" yalanıyla yaygın eğitime açılan İlahiyat Fakülteleri, İLİTAM üzerinden tarikatların yol geçen hanına dönmesi üzerine İlahiyatlar harekete geçti.

İlahiyat Fakültesi öğrenci ve mezunları İLİTAM'ın kaldırılması için organize oldu

"28 Şubat'ta İlahiyatların kontenjanı sınırlandırıldığı için açılan İmam Hatipler nedeniyle İLİTAM'a ihtiyaç olduğu" yalanıyla yaygın eğitime açılan İlahiyat Fakülteleri, İLİTAM üzerinden tarikatların yol geçen hanına dönmesi üzerine İlahiyatlar harekete geçti.

09 Ağustos 2020 Pazar 21:07
İlahiyat Fakültesi öğrenci ve mezunları İLİTAM'ın kaldırılması için organize oldu
banner310

"Okumayan, araştırmayan, Kur'an'dan olabildiğince uzak, akıldan yoksun, sorgulamayan, ben bilmem papaz/ şeyhim bilir deyip masabaşında yazılmış hadisleri dinin merkezine koyarak rüyalar, tılsımlar, sırlar, ilham ve kerametlerle örülü" FETÖ tipi akılsız müslüman yetiştirme merkezi olan tarikatların tıpkı FETÖ'de olduğu gibi hem milleti sömürmek, hem cemaatlerine adam toplamak hem de piyasaya saldığı müritlerinin maaşlarını devlete ödetmek amacıyla İLİTAM denen sistemle İlahiyat Fakülteleri'nde başlattıkları kadrolaşma faaliyeti tepkileri beraberinde getirdi.

İLİTAM'ın gündeme ilk gelişi, Diyanet İşleri Başkanlığı personelinin ilmi seviyesini arttırma ve güncelleme, kurum içi terfi ve emeklilik işlemlerinde personelin özlük haklarını iyileştirme adına düşünülmüş bir sistemdi. Ne oldu ise oldu. Meclis, YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında bir şeyler oldu ve İLİTAM bir anda Diyanet ile birlikte tüm kamuoyuna açılıverdi.

BAZI İSTİSNALAR DIŞINDA İlahiyat diploması ile tıpkı İ.Şerocak gibi ortada gezinip her fırsatta İlahiyatçı kimliğini ortaya koyan ama özelde tarikat / medrese eğitimini lanse edip İlahiyat ve İmam Hatipleri eleştirip aşağılayan İLİTAM mezunları, milletin ve İlahiyat Öğretim Üyelerinin nefretini kısa zamanda üzerlerine çekmeyi başardı.

Her bilimde olduğu gibi dini bilimlerde de branşlaşma ve diplomanın mecburiyet arzettiği ortamda, tarikatların ve örgütlü yapıların millete ulaşma adına İlahiyat Fakültelerini zorunlu olarak tercih ettiği biliniyor. Kendi yetiştirdikleri mankurtların İlahiyat diploması edinme adına örgün eğitime devam etmesi ise örgütlü yapıların korkulu rüyası. İlahiyat hocalarının bilgi birikimi karşısında medresedeki hocalarının cehaletinin ortaya çıkma korkusu ise bu yapıların adeta kabusu. Bu kabusu yaşamama adına bu yapıların İlahiyat hocalarının önüne diz çöktürmeden müritlerinin diploma sahibi olmalarının çıkış kapısı ise İLİTAM denen uygulama.

İLİTAM sonrası organize cemaat yapılarıyla ALES'ten 85 ve üstü, dilden 90 ve üstü alanları geride bırakıp ALES'ten 70, dilden 55 almakla Araştırma Görevlisi olup akademisyenliğin yolunu tutmaya başlayan örgütlü cemaatlerin İlahiyat Fakültelerinde Profesörlüğe adım atmaları FETÖ'nün asansörle yukarıya adam taşımasına benziyor.

Profesörlüğü kapan tarikat mensupları lisans tezinden araştırma görevliliğine, ders saatlerinden yurt dışı görevlendirmelere varıncaya kadar kendi adamlarına pozitif ayrımcılık yaparken kendilerinden olmayanlara ise hayatı dar etmede pek mahirler. Bu konuda kullandıkları enstrümansa "ehli sünnet" kavramı...

EHLİ SÜNNET olan ve olmayan şeklinde başlattıkları kutuplaşma, kendi tabanlarını moralize etme adına buldukları iğrenç bir yol. 

Şia dünya karşısında kendisini sünni olarak gören grubun nadide kavramı olan ehli sünnet kavramı tarikatların elinde şu an kirlenmiş durumda. 

Bilgi seviyelerinin düşük, yorumlama yeteneklerinin sıfır olduğu kadar bidat ve hurafe bilgilerin kendilerini çepe çevre kuşattığı çoğunluğu İLİTAM mezunu örgütlü cemaatlerin İlahiyat kimliği ile katıldıkları programlar, verdikleri konferanslar, çıktıkları canlı yayınlar ise rezalet ötesi...

Manzar o ki bazı karanlık yapılar, İslam'dan ve müslümanlardan intikam alırcasına milletin emek emek açıp hayata geçirdiği ve güvendikleri İlahiyatların karizmasını çizmekle güvenirlik katsayılarını dibe vurdurma peşinde oldukları anlaşılıyor.

Bilindiği gibi Afrika tarikatlarla haçlı işgaline açılmış, Osmanlı devleti bürokrasi ve saraya sızan tarikatlar sonrası gerileme ve parçalanma dönemine geçmiş, Abdülhamit Han tarikatların çıkardığı 31 Mart ayaklanmasıyla tahtından indirilmiş, pekçok sadrazam kellesi tarikatların hakim olduğu Yeniçeri isyanlarıyla  alınmış, Irak Kesnizani tarikatının faaliyetleri sonrasında Amerikaca işgal edilmiş, Afganistan ve Pakistan tarikatların yaygınlaşan medreseleri sonrasında camilerine varıncaya kadar param parça olmuş durumda...

Ayrıca nerede tarikat varsa orada İslami ilimlerin yokluğu dikkat çekerken Amerika ve İsrail'in terör eylemleri had safhada ve işgal altında bulunuyor.

Kısacası tarikatlar ve örgütlü cemaatler müslümanların zeki çocuklarını mankurtlaştırmada etkin olarak görev alıyorlar. AK Parti iktidarına rağmen tarikatların FETÖ darbe girişiminin hemen ardından Diyanet'e karşı başlattıkları ehli sünnet operasyonu sonrasında kuruma atattırdıkları FETÖ'cü zatla tüm Diyanet ve İlahiyat camiası felaket bir şekilde baskı altına alındı.

İnanca değer veren AK Parti'nin iktidarına rağmen tarikatların baskısı nedeniyle susturulan İmam Hatip ve İlahiyat camiası nedeniyledir ki memlekette ahlaksızlık had safhada arttı. Örgütlü yapıların organize bir şekilde İlahiyat'ın değerli öğretim üyelerine karşı başlattıkları linç kampanyaları sonrasında AK Parti döneminde konuşması gerekenler susarken cübbeli şeytanlar ortalıkta fink atmaya başladı. Ve sonuçta bidat ve hurafelerle örülü anlatılan din, sürekli çekişme halinde olan müslüman görüntüsü, haklı olarak deizm ve ateizmin gençler arasında yaygınlık kazanmasını beraberinde getirdi.

Bu durumu gören İlahiyat öğrenci ve mezunları geç de olsa organize olup Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve AK Parti'ye seslenerek bir an önce tarikatlar üzerinden dini alanın tarumar edilmesine tepkilerini gösterirlerken FETÖ tecrübesinden sonra Ermeni Diyasporasının uzantısı örgütlü müslüman görünümlü cemaatlere karşı tedbir alınması adına İLİTAM'ın kaldırılması için CİMER'e şikayet dilekçeleri verilmesi hareketini başlattı. 

Örgün İlahiyat Dayanışma Birliği adı altında teşkilatlanan İlahiyat mezunları, "Merhaba hocalarım Bugün Örgün ilahiyat öğrenciler ve mezunları olarak toplu olarak Cimer’e İlitamın ve açıköğretim ilahiyatın kapatılması üzerine online dilekçe verilecektir. Herkes elinden geldiğince muhakkak katılsın ve bunu yaysın. Bölümümüze sahip çıkıp değer verelim. https://www.cimer.gov.tr" sözleriyle başlatıkları kampanyaya destek istedi.

Kampanyaya İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyeleri, öğrencileri, mezunları ve İmam Hatip okulu öğrencileri ile meslek dersi öğretmenlerinin yoğun katılım göstermesi bekleniyor. 

 İLİTAM uygulamasının sona erdirilmesi adına CİMER'e yapılacak online şikatlerde CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Büyük Birlik Partisi, Halkın Demokrasi Partisi ve seçmenlerinin de katılacağı düşünülüyor.

Son Güncelleme: 10.08.2020 20:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Müslüman 2020-08-10 01:48:15

Sizin ve bu kampanyayı başlatan sizin gibi fitne fesatçıların ve sizin âlimlere ve onların kitaplarını okuyanlara dediğiniz gibi dumkof kafalıların cennet vatanımız müslüman ülkemizden kovulmanızla ilgili de kampanya varmı öyle bi imza kampanyasıda başlatabilirmisiniz

Avatar
mudrik 2020-08-10 12:56:23

ben i̇li̇tam mezunu olarak .si̇zi̇n söyledi̇ği̇ni̇z şeki̇lde deği̇l i̇li̇tamlar .i̇şi̇n mutfağinda olan bi̇li̇r.sağlıkcılara .polislere ilitam varda ilahiyar önlisansa niye olmasın .sağlıkcılar polisler içinde başlık ata kardaş .

Avatar
M.Akif yetkin. 2020-08-10 06:31:53

İlahiyat fakültelerin den mezun olanların bir kısmı namaz kıldırma memurları,bir kısmı da arap alfabesi eğitmeni oluyor,ilitam dan neden rahatsız oluyorlar ki,
Aklı selim bir müslüman bir gününü ilahiyat fakültelerinin önünde oturarak geçirirse,dersten çıkan öğrenci ve hocaları gözlemlese, acaba ne kadar Kur'an dan nasiplenmişler, bir görseler . . !

Avatar
Kazım Çağlayan 2020-08-10 13:23:03

Senin bahsettiğin şekilde yetişen tavuktan, horozdan kurban olur, kuranilahiyatçılarıda gördük.

Avatar
DENİZ GEZMİŞ 2020-08-10 02:28:33

DÜNYANIN SONU GELDİ BEYLER
AT İZİ İT İZİNE KARIŞTI
ÇOGU İMAM HATİP VE İLAHİYAT MEVZUNU ÇOK SURATSIZ VAR BU MEMLEKETTE, FERASETİ OLAMAYAN GÖREMEZ. HALK KİM EĞRİ KİM DOĞRU BİLİYOR KİMSE ÇENESİNİ BOŞA YORMASIN ALLAH İN DEDİGİ OLUR.
EY DENİ DÜNYA İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİ BİR İMAM HATİP Lİ YAPTI.
MEDRESELİ DEGİL...

Avatar
Tevhid 2020-08-10 11:51:01

Admin sanami kaldi insanlarin kalbini bilmek sen Yaraticimisn her ılıtam okuyan şebekemi,kafirmi hayirdir fitne cikariyon işine bak

Avatar
Mta 2020-08-10 15:07:42

Dünya menfaati için bizler böyle birbirimizle didişirsek yazık bize, ilitamı bitiren çok kaliteli arkadaşlar var ilahiyatı bitiren namaz kılmayan din hocaları var.bizim bir olmamız gerekir gayret edenleri kıskanmamamız hatta teşvik etmrmiz gerekir.hangi sahabe örgün eğitim okudu....
ADMİNİN YORUMU: HİÇBİR SAHABE TIP DA OKUMADI. TIP FAKÜLTELERİNİ DE KAPATALIM. HİÇBİR ZSAHABE ARABAYA BİNMEDİ, TELEFON KULLANMADI, MATEMATİK NEDİR BİLMEDİ, ZİRAAT FAKÜLTESİNE GİTMEDİ... NE DERSİN AKILLI:)))

Avatar
fatma şahin 2020-08-11 00:35:07

ilitam okuyup mezun olanları ekranlarda gördüm. adam ilahiyat kimliği ile ülke tv de idi sanırım. çıkmış kabir azabını savunuyor. mehdinin geleceğini, hz. isanın ineceğini falan bir yığın saçmalık