İlahiyat mezunlarının önü açılmadı, atamaların geçerliliği hüküm altına alındı

696 sayılı KHK'da İlahiyat Fakültesi mezunları ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenlerine dair yapılan düzenleme yanlış yorumlanınca bir çok haber sitesince "İlahiyatların önünün açıldığı" haberleri yapıldı. Oysa gerçek farklıydı. İşte ilgili maddede anlatılanlar...

İlahiyat mezunlarının önü açılmadı, atamaların geçerliliği hüküm altına alındı

696 sayılı KHK'da İlahiyat Fakültesi mezunları ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenlerine dair yapılan düzenleme yanlış yorumlanınca bir çok haber sitesince "İlahiyatların önünün açıldığı" haberleri yapıldı. Oysa gerçek farklıydı. İşte ilgili maddede anlatılanlar...

24 Aralık 2017 Pazar 15:51
İlahiyat mezunlarının önü açılmadı, atamaların geçerliliği hüküm altına alındı
banner310

Bazı haber sitelerinde “Son KHK ile İlahiyatların önünün açıldığı” gibi yanlış bilgi verilerek, konu ile alakası olmayan yorum haberler yapıldı.

696 sayılı KHK’da Milli Eğitim Bakanlığı ile ilgili olarak verilen bölümde konu ile ilgili olarak sadece Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliğine atanan İlahiyatçıların atanmasının iptal edilmemesi gerektiğinden bahisle atananlar daha önce alınan Danıştay kararının dışında kanunla korunmuş oldu.

İlgili madde görüldüğü gibi İlahiyat Fakültesi mezunlarının Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliğine atanmaları ön görmemektedir.  Sadece mevcut atananların atanmasının geçerliliğinin devamını kanunen güvence altına almaktadır.

Yeni bir düzenleme yapılmadıkça veya mevcut Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği mezunları tamamıyla atanmadıkça İlahiyat Fakültesi mezunlarının Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliğine atanması son alınan Danıştay kararı çerçevesinde imkansızdır.


Dikkat edilirse KHK’da, “GEÇİCİ MADDE 14- (1) Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliğine atanmış olanların, mezun oldukları fakülte veya bölüme bakılmaksızın atanmaya ilişkin diğer şartları taşımak kaydıyla atama işlemlerinin geçerliliği devam eder." Denilmekle atanan ilahiyatçıların atama işlemlerinin iptal edilmeyip geçerli sayılması gerektiği hüküm altına alınmıştır.

Bir diğer yanlış anlaşılan madde ise (Madde 131 - 1- Öğretmenlik bölüm mezunlarının hangi dersleri okutabileceği yönetmelikle belirlenecektir.) öğretmenlik bölüm mezunlarının okutacağı derslerle ilgili yapılan düzenlemeydi. İlgili madde, "öğretmenlik bölümü mezunlarının aylık okutacağı derslerin yönetmelikle belirlenmesinden" bahsederken bir çok haber sitesi bu maddeyi de yanlış yorumlayıp “öğretmenlik mezunlarının atanacağı branşların yönetmelikle belirlenebileceği” çıkarımında bulunup ilahiyat fakültesi mezunlarının çıkarılacak bir yönetmelikle Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliğine atanacağına istinaden İlahiyat Fakültelerinin önünün açıldığı iddiasında bulundu. Oysa ilgili madde öğretmenlerin aylık okutacağı derslerin yönetmelikle belirleneceğinden bahsetmekteydi. 

Kaynak: DiNiHABER.C0M / Özel İçerik

Son Güncelleme: 27.12.2017 07:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ens 2017-12-24 22:07:20

öncelikle ben de ilahiyat Fakültesinde okuyorum biz ne kadar genişatlı bir şekilde din eğitimi alıyoruz Arapça'dan tut dinfelsefesne kadar bir ilahiyat çı nasıl din Kültürü öğretmeni olamıyor soruyorum dikap mezunu kardeşlere senin gördüğün dikap derslerden farkı nedir ilahiyat bölümün? üstelik okurken formasyon da alıyoruz. Ve en önemlisi ben ilahiyat a gelmeden önce dikap bölümü kapanacak aşamadaydı terch almıyordu çünkü artık din Kültürü öğretmen atamaları ilahiyat tan olacak denildi şimdi Yargıtay ın bu kararı alması ne kadar dogru? Bizim yere kendinizi koyun. Size bir şey olmadı ki kardeşim kpss den Hangimiz yuksek alırsa o atanır. Allah devletimiz e zeval vermesin. Ben inşAllah düzelecegine canu gönülden inanıyorum. Vesselâm.

Avatar
Bilal 2017-12-24 19:09:20

Sayın editör sen bişey anladiysan namert olayım..bende anlamadım..ilahiyatçı din dersi veremeyecek ...ne güzel dimi..

Avatar
Dkabçı 2017-12-24 20:45:18

Bu habere en açıklayıcı bakış bu siteden geldi diğerleri habere sadece kendi açısından bakıyor ve ortaya yalan dolan haberler çıkıyor

Avatar
Hiç 2017-12-24 22:38:38

Kimse ne yaptığını bilmiyor bu memlekette..Bir taraftan danıştay sen din kültürü ogrtmeneni olamazsın diyor..öte taraftan meb din kültürü öğretmenliği yapan ilahiyat mezunlarını il içi il dışı tayin alan değişikliği vb.uygulamalarla ihl öğretmenliğine geçirmiyor...Bir garip memleketiz dogrusu

Avatar
Hacı 2017-12-25 11:45:37

Hak ve Adalet yerini buldu. İlahiyatçı arkadaşlar kendi branşlarında istihdam için çalışsınlar.

Misafir Avatar
Nur koca 2017-12-25 16:44:20

Zamanında 60 puanı alıp atanamayanlar şimdi hiç atanamayanlar korkuyor. haksızlık yok din dersini din hocaları istediği yerde kültür dersinde eğitim mezunları istediği yerde versin.alinan değil paylaştırılması bı hak var .çalışan kazanacak

Beğenmedim! (0)
Avatar
yusuf. 2017-12-26 12:23:33

hükümet bu konuda yeni bir düzenleme daha yapar.sıkıntıya gerek yok.

Avatar
!!!!! 2017-12-26 20:41:23

bakanlıktan yapılan açıklamada, son günlerde kamuoyunu meşgul eden i̇lahiyat fakültesi mezunlarının din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olarak atanabilmesine ilişkin açıklama yapılması gerektiği belirtildi.

konuyla ilgili bakanlık aleyhine açılan davada, yürütmenin durdurulması kararına bakanlığın itiraz ettiği ve danıştay i̇dari davalar kurulu'nun da 9 ekim 2017 tarihinde itirazın reddine karar verdiği ifade edilen açıklamaya şöyle devam edildi:

'herhangi̇ bi̇r engel kalmadi'

"davanın esastan görülmesi sırasında danıştay 12. dairesinin 30/10/2017 tarihli kararıyla dava hakkında karar verilmesine yer olmadığı kararı verilmiştir. bakanlığımız talim ve terbiye kurulu başkanlığı karar gerekçesi doğrultusunda gerekli düzenlemeyi yapacaktır. böylece ilahiyat fakültesi mezunlarının din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olarak atanmasının önünde herhangi bir engel kalmamıştır."

.kaynak meb in açıklamasi haber 7

Avatar
KAPTAN 2017-12-26 22:02:06

ilahiyat fakültesi mezunlarının din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olarak atanmasının önünde herhangi bir engel kalmamıştır. meb 26.12.2017

banner312