Kurum değil vatandaş anketi! Diyanet en güvenilmez kurum...

MetroPOLL şirketi 'Türkiye'nin Nabzı Ekim 19 anketini yayınladı. Anketin en dikkat çekici bölümü ise 'güvenilir kurumlar listesi' oldu.

Kurum değil vatandaş anketi! Diyanet en güvenilmez kurum...

MetroPOLL şirketi 'Türkiye'nin Nabzı Ekim 19 anketini yayınladı. Anketin en dikkat çekici bölümü ise 'güvenilir kurumlar listesi' oldu.

15 Ocak 2020 Çarşamba 13:57
Kurum değil vatandaş anketi! Diyanet en güvenilmez kurum...
banner310

Metropoll anketinde gündemin nabzı tutulurken bürokrasiye yapılan atamalardan vatandaş memnuniyetsiliğine dikkatle 'en güvendiğiniz kurum hangisidir' sorusu da soruldu. Daha önceleri ordu yanıtının ilk sırada bulunduğu ankette sıralama değişerek vatandaşın meclise güvendiği ama Diyanet'e ise hiç güvenmediği ortaya çıktı. İşte o sıralama; 

1-Türkiye Büyük Millet Meclisi (Yüzde 31.3)

2-Cumhurbaşkanlığı (Yüzde 24.4)

3-Ordu (Yüzde 16.7)

4-Güvenlik güçleri (Yüzde 5.1)

6-Eğitim kurumları yüzde 4.6

7-Yargı kurumları yüzde 2.7

8-Diyanet yüzde 2.1

9-Siyasi partiler yüzde 1.9

DİYANET NEDEN GÜVEN KAYBETTİ?

Prof. Dr. Tayyar Altıkulaç ile başlayıp Prof. Dr. Ali Bardakoğlu ve Prof. Dr. Mehmet Görmez ile yurt içi ve yurt dışında altın çağını yaşayan Diyanet bırakın Türk insanını ümmetin umudu olmuştu. 

Prof. Dr. Görmez İslam ülkeleri nezdinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adeta tutan eli yürüyen ayağı olmuştu. Ümmetin takdirini kazanan Prof. Görmez sathında tüm ilahiyatçılar ülke insanı nezdinde sözü dinlenen alimler listesinde yer almıştı. 

Yıldızı parlayan Diyanet'e tarikatlardan Operasyon

FETÖ'nün darbe girişiminden sonra tarikatçı yapılara olan halkın tepkisi, hurafecileri yeni arayışlara itti. Halkın Diyanet'e olan güveninin artması sonrasında zekat, fitre ve kurban payları azalan tarikatlar Diyanet'e operasyon çekmekle hem dikkat dağıtma hem de Diyanet'i bitirmekle kendilerine alan açma girişinde bulundular.

Kutlu Doğum Haftası'nın FETÖ'ce tertip edildiği merkezinde gerçekleşen operasyonda siyaset, tarikatların oyununa alet olup olanı biteni seyretmekle yetindi. Operasyon FETÖ'nün icat ettiği hafta görüntüsüyle gerçekleşirken arka planda Peygamberimizin toplumca tanınması ve kabullenilmesinden duyulan rahatsızlık vardı. 

Tarikatlar siyasete de baskı yaparak Kutlu Doğum Haftasının kaldırılmasını Mevlid Kandiline alınmasını dikte ediyordu. 

Siyaset, tarikatçı operasyonun kötü niyetini göremedi

Durumun vehametini anlayan Prof. Dr. Mehmet Görmez başkanlığındaki Diyanet, Din İşleri Yüksek Kurulu, Eski Müftüler ve İlahiyat Fakültesinin ünlü akademisyenleri ile durumu değerlendirmek üzere GENİŞLETİLMİŞ İSTİŞARE KURULU'nu topladı. Sonuçta Kutlu Doğum Haftası'nın Sireti Nebi Haftası olarak adının değiştirilip tarihinin değiştirilmemesi kararı alındı. 

Alimlerin istişari kararına saygı duymayan siyaset, FETÖ ile şaibeli geçmişi olup FETÖ'nün en güçlü diyalog derneği üyesi KADİP yönetim kurulu üyesi ali erbaş'ı Diyanet İşleri Başkanlığına atamakla Sireti Nebi Haftası'nın tek taraflı irade ile Mevlid Kandili'ne alınmasını sağladı. 

ali erbaş'ın siyasetin emrinde görüntüsü kurum personeli başta olmak üzere toplumda tepki çekti. İlahiyat ve Diyanet  camiası alimleri siyasete ezdirmesi nedeniyle her platformda ali erbaş'a serzenişini dile getirip aynı karede resim vermeme adına gayret gösterdi. 

Bu tek taraflı karara ilave tüm medyada ali erbaş'ın FETÖ ile irtibat ve iltisakına dair haberler yayınlandı. 

Tarikatların çift standardı gözden kaçmadı

FETÖ'ye destek vermekle suçlanıp el çektirilen Prof. Dr. Mehmet Görmez ile ilgili tarikatçılar tek bir belge gösteremezken ömrü FETÖ'de geçmiş görüntüsü ile ali erbaş hakkında tek bir söz edilmemesi kamuoyunda tarikatların ahlaksızlığı, ikiyüzlülüğü olarak değerlendirildi. 

ali erbaş'ın FETÖ ve FETÖvari gruplara dair mücadelesi beklenirken FETÖ ile mücadele eden dinihaberler.com'u kurum nüfuzunu kullanarak kapattırması, hurafeleriyle tanınan tarikat temsilcilerini Diyanet'te karşılaması, Atatürk aleyhine ortalığı alevlendiren tarikatçı Kadir Mısıroğlu'nu 10 Kasım öncesi ziyaret edip Diyanet'e milletin hedefine oturtması, temsil kabiliyetindeki zaaf ve ilmi noktada kabul görmemesine rağmen Kadir Mısıroğlu'nca ali erbaş'ın Şeyhü'l-İslam ilan edilmesi, Kadir Mısıroğlu üzerinden puan toplama amacında olan ve mağdur pozlarına bürünen ali erbaş'ın üzerinden bir yıl geçmeden Atatürk'e saygı mesajları yayınlaması kuruma  olan güveni yerle bir etti. 

FETÖ ile mücadele edenlere soruşturmalar açıldı

Diyanet'te başlayan liyakatsiz atama furyası, FETÖ ile mücadele edenlere soruşturma açılması, güvenlikçi yaklaşımla taşraya muhalif görünen kimselerin üzerine müfettişlerin gönderilmesi kurum içinde kutuplaşmaların önünü açtı. 

Yurt içinde geçerliliği olmayan ali erbaş aynı şekilde yurt dışındaki ilmi çevrelerce de kabul görmedi. Koltuğuna oturduğu günden bu güne resmi prosedür gereği yolu Diyanet'e düşen bir kaç ataşe dışında tek bir Diyanet Başkanı kendisini ziyaret etmedi, kutlamadı ve yaptıkları toplantıya çağırmadı. 

İlmi hiçbir konferansa da çağrılmayan ali erbaş'ın gelen tepkilere rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından korunmasına tepki olarak Diyanet ve İlahiyat camiası seçimlerde olabildiğince suskunluğunu koruyup AK Parti'ye olan desteğini çekti. 

Bunları ve daha fazlasını dile getiren dinihaberler.com Cumhurbaşkanlığını ve kamuoyunu gelen tehlikeye karşı uyarmıştı. Lakin tarikatların ve şer yapıların planlı çalışmasıyla bu uyarı görevimiz, "Değişen yönetimle haberleri kesilen dinihaberler.com'un Diyanet'i hedefine koyduğu şeklinde" lanse edilmekle gerçeklerin üzeri ört pas edilmek istendi. 

Oysa dinihaberler.com haber sıkıntısı çekmiyordu. Ortada ne bir çalışma vardı ne de reklamı yapılacak bir yönetim ve haberi...

Duruşundan ödün vermeyen dinihaberler.com her zaman ki gibi haklı çıktı. "Diyanet tarihinde hiç görülmediği kadar güven kaybediyor" haberlerimizi destekler mahiyette bu gün Metropoll'ün araştırması bizi teyit etti. 

Her zaman ki gibi dinihabeler.com yaptığı teşhis ve erken uyarı ile üzerine düşeni fazlasıyla yaptı. Ve milletin bu gün zoraki gördüğünü 3 yıl önceden görüp uyarmakla habercilik farkını ortaya koydu.

Kaynak: DiNiHABER.C0M / Özel İçerik

Son Güncelleme: 18.01.2020 14:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatandaş anketi 2019-11-10 18:12:25

nasılmış anket... işte böyle benzetir vatandaş. erdoğan yanına alıp ardında durmakla vatandaş sevmiyor işte. erdoğanın gölgesine girmekle de vatandaş bağrına basmıyor. adamsan adam gibi adam atayacaksın. ak partiye ders olsun

Avatar
ali sevim 2019-11-10 22:17:40

daha neyi bekliyor erdoğan anlamış değiliz. gerçekten dinihaber 2 yıldır iktidarı uyardı. iktidarın en büyük destekçisi bir site bu gün diyanet üzerinden artık ak parti muhalifi oldu neredeyse. bu nasıl siyaset. bir adam atıyorsun sana tek bir oy getirisi yok. ama atadığın adam üzerinden binlerce oy kaybediyorsun . bu mu akıl bu mu siyaset.

Misafir Avatar
zargature 2019-11-11 09:07:46 @ali sevim

senin kafa hep oy getirisine çalışıyor,biraz nasıl islama hizmetimiz nasıl olur onun derdine düş, erdoğan falan hikaye kendimizi kandırmayalım

Beğenmedim! (5)
Avatar
Rıza 2019-11-13 10:22:34

müftü imamına din görevlisine güvenmiyor ki vatandaş kuruma güvensin.

Avatar
Ahmet 2019-11-10 18:30:25

Başkan yardımcısı hakkındaki haberler ne oldu.

Avatar
mert 2019-11-11 01:09:23

yorum yapacağız da ali erbaş ile birlikte hakkımızda soruşturma açılır diye korkuyoruz. bunlar biliyorsunuz hafiye teşkilatı gibi çalışıyor. erdoğan bile bunlara dokunamıyor. siz de ki cesarete ve ardınızdakilere hayranız. erdoğanın bile korktuğu yerde siz dimdik durdunuz. sizin ardınızda kim var dinihaber

Avatar
ismail çatak 2019-11-11 07:24:43

yazının altına imza atarım. eksiği var fazlası yok

Avatar
serdar altılı 2019-11-12 21:44:45

diyanet hiç bu kadar yere düşmemişti. bu yönetim kadar pespaye, beceriksiz, basından ve dünyadan kopuk yönetilmemişti

Avatar
şeref arabacı 2019-11-12 21:58:59

geçen gün bizim ile geldi. bütün personeli topladılar. bol bol resim çekinip kurum sitesinde yayınladılar. tabi bu ilk 10 dk idi. 15 dakika tüm salon boşaldı desem yeri. ne halk ne personel kimse sevmiyor. müftülüktekiler ak parti bu hale düşek parti miydi. atadığı adama bak deyip bol bol bunu atayana gönderdiler

banner312

banner298