Millet Mehmet Görmez'i mumla arar hale geldi!

Akit Gazete yazarı Hüseyin Öztürk, Mehmet Görmez’den insani ve irfani ikazlarını kaleme aldı. İşte o yazı...

Millet Mehmet Görmez'i mumla arar hale geldi!

Akit Gazete yazarı Hüseyin Öztürk, Mehmet Görmez’den insani ve irfani ikazlarını kaleme aldı. İşte o yazı...

10 Ağustos 2018 Cuma 15:41
Millet Mehmet Görmez'i mumla arar hale geldi!
banner310

Sözün hasını bulunca kucaklamak lazım! Kelamın hayırlısı, müminin hazinesine koyması gereken çeyizidir.

Bir önceki Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez hocamız, Anadolu Platformunun düzenlediği bir programda insani ve irfani ikazlarda bulunmuş.

Ben de bu ikazları kucaklayarak paylaşmayı vazife bildim.

¥

- “İslam dünyası kavramı” başkalarının bizi bir coğrafyaya mahkûm etmek için kullandığı bir kavramdır. İslam, bir coğrafyaya hapsedilecek bir din değildir.

- Bütün âlem İslam’ındır, bütün dünya İslam’ındır. İslam’ı küçük bir coğrafyaya hapsetmek ve sadece oraya İslam dünyası demek mümkün değildir.

- Yaratılışın vücut bulduğu dünya “İslam Dünyası” dediğimiz yerdir. Bir toprak parçası İslam’la şereflendikten sonra kıyamete kadar orası İslam dünyasıdır.

- Dört kavram var; “İslam ülkeleri, İslam devletleri, İslam coğrafyası, İslam dünyası”… Bunların hepsi sorunlu kavramlardır. Bizim için en uygunu; “İslam ümmeti” kavramıdır.

- Ümm, anne demektir. Ümmet olmak aynı annenin çocukları olmak demektir. Ümmet olmak İslam kardeşliğini üstün tutmaktır.

- Ümmet olmak demek olayları seyreden demek değildir. Dünyanın mihveri, kâinatın merkezi, insanlığın etrafında dolaştığı, örnek olduğu, adaleti ayakta tutan demektir.

- Hayırlı ümmet, kendi nefsini unutup başkasına emir yağdıran değil, iyiliği egemen kılan demektir. Kur’an’ın bizim için seçtiği kavram “İslam ümmetidir”.

¥

- Bizi birleştiren Lailahe illallah Muhammedün Resulullah’tır. Gerisi teferruattır. Bizi birleştiren tevhittir, adalettir.

- Bugün bir tarafta Kur’ancılar, bir tarafta sünnetçiler çıktı. Kur’an ve sünnet üzerinden bölündük ve parçalandık.

- Kelami tartışmalar üzerinden tartıştık ve parçalandık. Tasavvufi hareketler üzerinden bölündük ve parçalandık. Siyasi tartışmalar üzerinden bölünüp parçalandık.

- Sağlıklı konuşmak için büyük resme bakmak gerekir. İslam dünyasındaki en büyük tehlike, cemaat kavramının, İslam ümmeti kavramının önüne geçmesidir.

- Bizim bugün asıllara, ilkelere, sabitelere dönmemiz gerekiyor. İslam ümmetini tehdit eden tefrikayı dikkate almak lazım!

- Bugün İslam ümmetinin ufku daralıyor. Kur’an ve sünnet üzerinden yeniden bir kardeşlik sözleşmesi yapmamız gerekiyor.

- Umut olmak yetmiyor, umudun karşılığını vermek gerekiyor. Umudu yeşertmek yetmiyor, umudu ulu çınarlara taşımak gerekiyor. Yardım paketleri taşımak yetmiyor, ilim ve hikmet paketleri taşımak gerekiyor.

- Afrika’ya gitmek istiyorsanız; kendi takkenizi, cübbenizi, taşımayın. Oraya ilim, hikmet ve ahlak taşıyınız.

¥

- İslam dünyaya nasıl yayıldı? İslam dünyası ile ilgili bilgiler daima eğitim müfredatı içerisinde olmalı ki evlatlarımız İslam ümmetinin farkında olsunlar.

- Bugün İslam dünyası denilen bölgede yaşayanlar, Müslüman kimliklerini ayağa kaldırmak için büyük bir mücadele içerisindeler.

- İslam dünyası denilen bu bölgelere yeni bir felsefe, yeni bir ideoloji taşımaya gerek yok. Zaten kaç yüz yıl önce oralarda bunlar vardı.

Dolayısıyla onlara kendi medeniyetlerini yeniden sağlamaya yardımcı olunmalıdır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ümmet 2018-08-10 22:27:39

sebep çokmu adaletliydi ......bişey anlamadım ümmetin insan eli bulaşmamış adalete ihtiyacı var

Avatar
selman 2018-08-11 23:00:39

mehmet hocamız her kesi, her kesmi toplayıcı ve kucaklayıcı idi. mescid-i aksada hutbe irad etme şerefine nail olmuş dürüst bir hocamız idi. kimseye boyun eğmedi. cübbe ve sarığı ile boynuna zincir vurmayan çalışan siyasi şarlatanlar pirim vermedi ve alnı ak bir şekilde emaneti teslim etti.