Müftü Taşçı'dan hatalı bilgi! Müftülerimiz ve sorumlularımız neden araştırma yapmıyor...

Diyanet'in geçen hafta verdiği "Kudüs İslam'ın yurdudur" başlıklı hutbede Kudüs/Mescid-i Aksa'nın İslam'ın ilk kıblesi olduğu vurgulanmıştı. Anlaşılan o ki müftülerimiz de Diyanet ile aynı fikirde... Oysa Mescid-i Aksa İslam'ın ilk kıblesi değil geçici ikinci kıblesidir.

Müftü Taşçı'dan hatalı bilgi! Müftülerimiz ve sorumlularımız neden araştırma yapmıyor...

Diyanet'in geçen hafta verdiği "Kudüs İslam'ın yurdudur" başlıklı hutbede Kudüs/Mescid-i Aksa'nın İslam'ın ilk kıblesi olduğu vurgulanmıştı. Anlaşılan o ki müftülerimiz de Diyanet ile aynı fikirde... Oysa Mescid-i Aksa İslam'ın ilk kıblesi değil geçici ikinci kıblesidir.

13 Şubat 2020 Perşembe 13:29
Müftü Taşçı'dan hatalı bilgi! Müftülerimiz ve sorumlularımız neden araştırma yapmıyor...
banner310

DİNİHABER.COM / ANALİZ

Lafı ortalığa söylediğiniz de kimsenin üzerine alındığı yok! Mecburen edilen sözün yönünü açık etmeniz gerekiyor. Daha geçen hafta Diyanet'i bu konuda ikaz etmemize rağmen yazımıza bakma gereği duymayan Adıyaman il müftüsü Taşçı'yı kınıyoruz.

Devletten asgari ücretlinin 2-8 katı arasında bulunduğu konuma göre maaş alan Diyanet çalışanlarının okumadan millete ahkam kesmesinden artık Müslümanlara gına geldi. Diyanet görevlilerinin yanlış verdiği bilginin yanında cesur olamamaları, millete gündemle ilgili tatmin edici bilgi sunamamaları, millete ulaşamamaları nedeniyle sarığı/sakalı/cübbeyi kendine maske yapan şeytanlar İslam adına ahkam kesip milleti dinden imandan soğutuyor. Ümmeti tefrikaya sürüklüyor. Müftülerimiz belki diyecek ki "Diyanet konuştuğumuzda hakkımızda soruşturma açıyor. Bizi susturuyor."

İyi de il müftüler toplantınızı neden yapıyorsunuz? Gidin sorununuzu orada Diyanet yönetimine aktarın ve bir çözüm bulun. Strateji geliştirin. Sizin bu haliniz dalga dalga aşağı yansımakla imamlar ve Kur'an Kursu öğreticileri dahil herkes susmak zorunda kalıyor. 

Bir amacı gerçekleştirirken amaç kadar o amaca giden yollarında doğru olması lazımdır ki üzerinde fikir birliği olsun, millet arkada tartışmakla fitneye düşmesin. Kudüs/Filistin'de Yahudi zulmü altında duran Müslümanlara sahip çıkmak güzel bir amaçtır. Lakin bu amaca giderken "Mescid-i Aksa'nın yeryüzünde inşa edilen ilk mescit olduğu, İsra Suresi'nde Peygamberimizin Mescid-i Haram'dan Mescid-i Aksa'ya yürütüldüğü, Kudüs'ün ilk kıble olduğuna" dair yapılan rivayet ve konuşmaların tamamı gerçeğe aykırıdır.

Kudüs asla İslam'ın başkenti değildir. Bu eşyanın tabiatına aykırıdır. Ne yani şimdi Kudüs'ü başkent yapsanız Müslümanların lideri de Mahmut Abbas mı ilan edecek ya da Filistinlilerin seçtiği lideri lider mi kabul edeceksiniz?

Peygamberimizin İsra suresi'nde yürütüldüğü söylenen mescitte şu an Filistin'deki Mescidi Aksa değildir. Bu ayetin indiği dönemde Mescidi Aksa adıyla bir mescit Kudüs'te yoktu. O gün bu ayet geldiğinde ne peygamberimiz ne sahabe ne de müşrikler bu ayette kastedilen mescidin şu an ki Mescidi Aksa olmadığını çok iyi biliyorlardı. Çünkü öyle bir düşüncede olsalardı başta müşrikler ve Yahudiler anında "Muhammed'in Allah'ı peygamberini olmayan mescide yürütmüş" deyip dalga geçerlerdi. Bu ayette vurgulanan mescid gaybi bir mescittir. Bu konu da Allah ve Resulü bize bir bilgi vermemişlerdir. Konuyla ilgili hadislerin tamamı ise uydurmadır. 

Peygamberimizin namazda Kudüs'e yönelmesi hicret sonrası 12-16 aylık geçici süre iledir. Kudüs ilk değil geçici ikinci kıbledir. 

"Bu yazının zamanı mı?" diyen okurlarımıza aşağıda linkini verdiğimiz yazıda geçen şu ibareyi tekraren hatırlatıyoruz: 

"Şu gerçeği tüm müslümanların artık görmesi gerekiyor. Kudüs'ün ilk kıble olması inancı Filistinlilerin kaderini değiştirmediği gibi ilk kıble olmayan diğer İslam coğrafyasındaki müslümanların hali de Kudüs'ten farklı değil..."

Konuyla ilgili bilgiler daha önce yayınladığımız KUDÜS MÜSLÜMANLARIN İLK KIBLESİ DEĞİLDİR başlıklı yazımızda verilmişti. Müftü Taşçı'dan konuyla ilgili yazımıza bakmasını rica ediyoruz. 

İlkha haber ajansına Müftü Taşçı'nın yanlış bilgilerle dolu açıklamaları şu şekilde:

Cenab-ı Allah'ın Kur'an-ı Kerim'de Mescid-i Aksa'dan bahsettiğini dile getiren Taşçı, "Mescidi Aksa denilince hemen aklımıza Kur'an-ı Kerim'in İsra suresinin birinci ayeti celilesi gelir. Cenabı Allah bu ayet-i celilede 'Kulu Muhammed'i gecenin bir kısmında Mekke'deki Mescid-i Haram'dan Kudüs'teki etrafını bereketli, mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa'ya yürüten Allah'ın şanı pek yücedir.' buyuruyor. Mescidi Aksa'dan bahsederken 'Öyle bir mescid ki etrafını bereketli, mübarek kıldığımız, ayrı bir değer verdiğimiz Mescid-i Aksa'ya yürüten Allah'ın şanı pek yücedir.' buyurmak suretiyle Kur'an-ı Kerim'de Cenabı Allah Kudüs ve Mescidi Aksa'ya ayrı bir önem ve ehemmiyet verdiğini bizlere bildiriyor." dedi.

Hazreti Muhammed'in Müslümanların Kudüs'e sahip çıkması gerektiğini hadislerinde belirttiğini ifade eden Taşçı "Önderimiz ve rehberimiz sevgili Peygamberimiz (Aleyhissalatu vesselam) da Mescidi Aksa ile ilgili olarak 'Yolculuk meşakkatine katlanılacak üç mescit vardır: Birisi Mescid-i Haram ikincisi Medine-i münevvere'deki Mescid-i Nebevi ve üçüncüsü de Kudüs'teki Mescid-i Aksa.' Allah Resulü bize bu şekilde tavsiye etmek suretiyle kıyamete kadar Müslümanların ve Müminlerin Mescidi Aksa'yı ve Kudüs'ü yalnız bırakmamalarını bu hadisi şerifleri ile bizlere bildirmiş ve vurgulamış oluyor. Hayatta olduğunuz, imkânınız olduğu müddetçe Mescid-i Aksa'yı asla yalnız bırakmayın. Bu hadis-i şerif ve buradan alacağımız en önemli derslerin başında bu gelir." ifadelerini kullandı.

"Mescid-i Aksa'yı kirli ayaklar çiğnerken ben nasıl uyuyabilirim"

Müslümanların Hazreti Muhammed'in müjdesine nail olmak için İstanbul'u fethetme gayreti gibi bir gayretle Kudüs'ü sahiplenmesi gerektiğini ifade eden Taşçı, "İslam'ın ilk yıllarından itibaren günümüze kadar ve inşallah günümüzden de kıyamete kadar inananlar ve Müslümanlar Mescid-i Aksa'ya ve Kudüs'e ayrı bir ehemmiyet vermişler. Peygamber Efendimizin müjdesine nail olabilmek için asr-ı saadet'ten, Fatih Sultan Mehmet'e kadar İstanbul'u fethetmek için nasıl mücadele vermişse Müslümanlar ve Müslüman yöneticiler de aynı şekilde Mescid-i Aksa'nın bulunduğu Kudüs'le ilgili de öyle olmalı. Selahattin Eyyubi Kudüs'ün kaybedince gözlerine uyku girmez. Odasındaki mum sönmez. Hizmetçisi 'Hünkarım neden yatmıyorsunuz?' dediği zaman Selahattin Eyyubi 'Kudüs haçlıların elindeyken, Kudüs zulüm altındayken, Mescidi Aksa'yı kirli ayaklar çiğnerken ben nasıl uyuyabilirim.' demek suretiyle bize de aslında bir ruh üflenmiş oluyor. Ve bizim de bugün Kudüs'ün ve Mescid-i Aksa'nın yaşamış olduğu zulümleri hiçbir zaman unutmamamız ve bir an önce Mescidi Aksa'yı ve Kudüs'ü hakiki hürriyetine kavuşturma mücadelesi vermemiz gerektiğini de bize öğretmiş oluyor." şeklinde konuştu.

Selahattin Eyyubi'nin 1187'de Kudüs'ü yeniden fethederken Yahudiler gibi kan dökmediğini ve merhametle yaklaştığını vurgulayan Taşçı, "Selahaddin Eyyubi Kudüs'ü fethettiği zaman onların yaptığı gibi değil de onlara herhangi bir zarar gelmemesi, ölmemeleri için kansız, silahsız bir şekilde şehri teslim almak için onlara 40 gün mühlet verdiğini yine kitaplarda okuyoruz. Mescidi Aksa böyle inişli, çıkışlı çok günler geçirdi. 13. yüzyıldan 19. yüzyılın ortalarına kadar Osmanlı'nın hakimiyeti altına girince o topraklar, Cenabı Allah'ın etrafını mübarek kıldığı Mescid-i Aksa'nın bulunduğu topraklar en huzurlu, en müreffeh altın çağlarını Osmanlı'nın idaresi altında olduğu dönemlerde yaşamıştır." dedi.

"Yahudiler dünyanın her tarafında horlanırken ecdadımız bunlara sahip çıkmış"

Müslümanların zamanında Yahudilere sahip çıkmasına rağmen günümüzde onların İslam'ın kutsallarını çiğnemekte bir beis görmediğini ve Müslümanlara zulüm ettiğini vurgulayan Taşçı, "Yahudiler dünyanın her tarafında horlanırken, hakir görülürken, itilirken, kakılırken ecdadımız, Müslümanlar bunlara sahip çıkmış. Yani o derece ki Yahudiler o dönemlerde var olma mücadelesi veriyorlar. 1290 da İngiliz Kralı I. Edward İngiliz topraklarındaki Yahudilere sürgün cezası veriyor, İngiltere'den çıkarıyor. 1306'da Fransız Kralı aynı cezayı vermiş. 1498'de yine 12. Luis Yahudilere 'Ya bu ülkeyi terk edeceksiniz veya Hıristiyan olacaksınız.' şeklinde onlara iki tercih sunmuş. Yine Yahudileri engizisyon mahkemelerinde cayır cayır yanmaktan Kemal Reis komutasındaki Osmanlı donanması kurtarmış. Dönemin Sultanı 2. Beyazıt 1493'te Yahudilere insanca muamele edilmesini emreden ferman yayınlamıştır. Maalesef bugün gel gör ki Yahudiler Filistin'de, Kudüs'te Mescid-i Aksa'da yıllardır oradaki kardeşlerimize zulmetmekten, işkence etmekten, Mescid-i Aksa'nın harim-i ismetini çiğnemekte herhangi bir beis görmemektedir. Bu şekilde inananlara, oradaki Müslüman kardeşlerimize zulmetmektedirler." ifadelini kullandı.

"Kudüs Filistin'in ebedi ve ezeli başkentidir"

Taşçı, son olarak "Filistin, Kudüs ve Mescid-i Aksa bizim kırmızı çizgimizdir. Biz inananlar için kırmızı çizgidir. Kudüs ve Mescid-i Aksa sevgili Peygamberimizin ve ilk Müslümanların ilk kıblesidir. Peygamber Efendimiz (Aleyhissalatu vesselam'ın) miraçgahıdır. Kudüs meşakkate katlanıp da yolculuk yapılabilecek üç mescitten biridir. Kudüs ve Mescid-i Aksa Peygamberler diyarıdır. Peygamberler kabristanıdır, Hazreti Ömer'in emanetidir. Yavuz'un, Kanuni'nin, Abdülhamit Han Hazretlerinin yadigarıdır. Müslümanlar olarak da bu haremimizi Yahudilere çiğnetmemekte kararlıyız. Mescid-i Aksa'nın da içinde bulunduğu Kudüs Müslümanlarındır. Filistin'in ebedi ve ezeli başkentidir ve böyle olmaya da inşallah devam edecektir." şeklinde konuştu. 

İlkha

Kaynak: DiNiHABER.C0M / Özel İçerik

Son Güncelleme: 13.02.2020 14:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Rumuz 2020-02-13 22:16:17

Dini habere sesleniyirum iletişim tekefonunuz varmi siz usra suresindeki ayeti inkar mi ediyorsunuz yorumda bulunan bir takipci de miraci inkar mi ediyor sizin amaciniz ne kime hiznet ediyorsunuz

Avatar
beyazimam 2020-02-15 00:07:33

ya hu bu site kime hizmet ediyor anlamış değilim.bir kurumu topyekün bukadar aşağılamanın bir mantığı varmı.bütün diyanet çalışanlarını hedef yaparak amacınız ne.inanıyorumki bu yazıyı yazan şahıs veya şahısların artniyetli olduğunu sanıyorum.bu kurumda nekadar değerli hocalarımız varki dünya islam ülkelerinde parmakla gösterilecek değere sahip.ama yazdiğiniz i̇fti̇ra dolu yazinizin altindan nasil kalkip yaratana nasil hesap vereceksi̇ni̇z bakalim.

Misafir Avatar
beyaz azap 2020-02-15 01:29:52 @beyazimam

senin gibi eşekler hala var demek ki. sen imamsan vayy o cemaatin haline. şu yazının tamamı doğru. ve sen iftira diyorsun öyle mi. yaptığın köpekliğin karşılığında müftü sana çay vari ısmarlasa. kör müsün kaynaklarıyla adamlar yayınlamış. utanmadan bir de doğru habere iftira deyip satşıyorsun. Allah seni ıslah etsin imam efendi. diyanet ansiklopedisi de iftira atmış demek ki

Beğenmedim! (6)
Avatar
Safa 2020-02-13 16:51:45

bu söz siyaseten söylenen bir söz. olmayan miracı da kudüse bağlıyoruz zaten. birde internette altını boşalttığımız hacer-i muallegamız var . bunlara fazla takılmayın derim.

Avatar
kkö yıldız 2020-02-13 15:38:08

dini haberleri takip etmeyen müftü, imam, müezzin ve kkölerin gerçekten diyanette olmaması gerektiğini düşünüyorum. bu site diyanetten öte islamın gerçek bir sesi. bu gün ekadar tek bir yazısı dahi islama aykırı çıkmadı. denmesi gerekeni çekinmeden etrafına bakınmadan söyler.

Avatar
kkö necla betik 2020-02-13 17:20:02

yukarıdaki kköye katılıyorum. dinihaberi takip etmeyen diyanet personelinin ben müslümanlığını gözden geçirsin derim. net bir şekilde islamı anlatan bu sitenin iyi olduğu fetöcülerce kapatılmasından belli oluyor zaten

Avatar
doğru 2020-02-16 15:59:38

kurumu tanıyoruz... fiili olarak fetvayı vaizler veriyor ancak isim müftülerde... müftülük makamı müdürlük olmalı aslında...icraatta sadece idari işlere bakıyor zaten...

Misafir Avatar
abdullah 2020-02-16 17:48:27 @doğru

evet şube müdürlükleri var en doğrusu müdürlük olması isabetli bir teklif...

Beğenmedim! (5)
Avatar
maraşlı gökan 2020-02-13 19:09:20

süper bir yazı olmuş, dinihaberler allah razı olsun sizden. siz piyasaya çıkalı herkes daha dikkatli konuşuyor. dediğiniz gibi devletten 4-8 bin lira maaş alan bu müftüler bir kitap dahi okumuyorlar. anadan babadan duydukları laflarla kitaplarla byinlerini yormadan milletin önüne geçip konuşuyorlar

Avatar
kkö duygu kutlu 2020-02-13 23:06:45

dinihaberin en çok sevdiğim yanı ne hayrettin karaman ne faruk beşer ne cübbeli ahmet veya menzil, süleymancı nurcu, hatta cumhurbaşkanı erdoğan da olsa yanlış yapanı eleştirmekten geri durmaması. islam ise konu asla yamukluğa tahammülü yok. araştırmacı, geçmiş kaynaklara hakim ve gerçekten ehli sünnetse dinihaber harbi ehli sünnet.

banner312

banner298