Müftü Alaaddin Gürpınar'dan Teşekkür Açıklaması!

Niğde İl Müftüsü Alaaddin Gürpınar, basın yayın organlarına yaptığı açıklaması sonrası 4 hayırseverin camii, 4 kişi de şadırvan yapmak için müracaatta ettiklerini söyledi.

Müftü Alaaddin Gürpınar'dan Teşekkür Açıklaması!

Niğde İl Müftüsü Alaaddin Gürpınar, basın yayın organlarına yaptığı açıklaması sonrası 4 hayırseverin camii, 4 kişi de şadırvan yapmak için müracaatta ettiklerini söyledi.

17 Ekim 2017 Salı 17:40
Müftü Alaaddin Gürpınar'dan Teşekkür Açıklaması!
banner310

Niğde İl Müftüsü Alaaddin Gürpınar, basın yayın organlarına yaptığı açıklaması sonrası 4 hayırseverin camii, 4 kişi de şadırvan yapmak için müracaatta ettiklerini söyledi. Müftülük çalışmalarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Müftü Gürpınar, Nüfusun artması ve yeni yerleşim alanlarının oluşması sebebiyle yeni camilerin ve kursların yapılmasının da tabii bir ihtiyaç olduğunu ve bu alanda hala birçok eksiğimizin bulunduğunu açıklamıştık. Bunun üzerine 4 hayırseverin camii, 4 kişi de şadırvan yapmak için başvuruda bulundu.’’dedi.

Camiiler ve Kur’an kursları hizmete açıldı.

Gürpınar, ‘‘Son iki yıl içerisinde hayır hasenat ehli fedakar Niğdeli din kardeşlerimizin Fatih Sultan Mehmet Camii, El-Kuddus camii, Kardeşler Camii, Sarıköprü Ulu Camii, Sazlıca Zeki Bozkurt Camii, Aktaş Efendibey Camii gibi mimari değeri yüksek birçok camii inşa ederek milletimizin hizmetine sunduklarını büyük bir mutlulukla dile getirdim. 300 kişilik İbrahim Baloğlu yatılı Hafızlık Kur’an kursu, 150 kişilik Sazlıca Sami Efendi yatılı Hafızlık erkek Kur’an kursu, 200 kişilik Muradiye Yatılı Kız Kur’an kursu, 300 kişilik Muhammed’ül Emin yatılı Hafızlık Kız Kur’an kursu ve birçok gündüzlü 4-6 yaş ve yetişkin Kur’an kurslarının tamamlanarak öğrencilerimizin hizmetine sunduk. Ayrıca Alaaddin, Dörtayak, Rahmaniye, Kığılı, Sırali, Afife Hanım, Darüzzikir, Yukarı Kayabaşı, Murat Paşa, Cullaz, Kıble ile Bor ilçemizdeki birçok tarihi camilerimizi restore eden Vakıflar Bölge müdürlüğümüze ve Efendibey Kentsel dönüşüm alanında küçük te olsa biblo gibi bir cami yapan TOKİ’ye teşekkür unutulmamıştır.’’diye konuştu.

GÜZEL İCRAATLARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

İşte Müftü Alaaddin Gürpınar'ın O Açıklaması:

Niğde İl Müftüsü Alaaddin Gürpınar

İl Müftüsü Alaaddin Gürpınar Niğdelilere tekrar tekrar teşekkür etti.

Bu ay içinde Camiler ve Din Görelileri Haftasını coşkuyla ve çeşitli etkinliklerle kutladık. 

Özellikle; “Cami, Şehir ve Medeniyet” teması vaazlarda, hutbelerde ve Sayın Valimizin de bizzat katıldığı toplantıda işlendi. 

Tarih boyunca Müslümanların yaşadığı vatan topraklarında şehirlerin; camilerin etrafında şekillendiğini, hayatın cami merkezli olarak planlandığını, medrese - şifahane - hamam - şadırvan hatta çarşı gibi yerlerin bile CAMİ KÜLLİYESİ mimari anlayışı içinde geliştiğini, böylece sayısız nadide eserlerin yapılarak, “Bu ülkenin Müslüman yurdu olduğunu ispat eden tapu belgeleri olarak” günümüze kadar geldiğini vurguladık. 

Bize bu kıymetli mirası bırakan ecdadımızın ve hayır-hasenat ehlinin ruhlarına hatmi şerifler, mevlidi şerifler okuduk, kendilerine dualar ettik.

Bu meyanda nüfusun artması ve yeni yerleşim alanlarının oluşması sebebiyle yeni camilerin ve Kursların yapılmasının da tabii bir ihtiyaç olduğunu ve bu alanda hala birçok eksiğimizin bulunduğunu ifade ettik. 

Sayın valimiz bu konulara yakın ilgi göstererek;  “Hem tarihi camilerin restorasyonu, hem de ihtiyaç duyulan yerlere yeni camilerin ve Kur’an kurslarının yapılması konusunda yakında geniş katılımlı bir toplantı yapılacağını, bu konuda gerekli çalışmaların yapılmasının koordine edileceğini" ifade etmişlerdir. 

"Son iki yıl içinde ilimizde, hayır hasenat ehli fedakâr Niğdeli din kardeşlerimizin, Fatih Sultan Mehmet Camii, El-Kuddus Camii, Kardeşler Camii, Sarıköprü Ulu Camii, Sazlıca Zeki Bozkurt Camii, Aktaş Efendibey Camii gibi mimari değeri yüksek birçok camii inşa edilerek milletimizin hizmetine sunduklarını büyük bir mutluluk ve memnuniyetle" dile getirmişlerdir.

Yine "din eğitimi alanında çok önemli ihtiyaç olmasına rağmen sayıca ve kapasiteleri yetersiz olan Kur’an kursları konusunda son iki yılda çok önemli mesafeler kat edildiğini" ifade ettiğini söyledi.

Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla Müftülüğümüzü ziyaret eden değerli Niğde basın mensuplarıyla da bu vesileyle yapılan işler ve bundan sonra yapılması gerekenler konusunda sohbet ettik. 

GÜZEL İCRAATLARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Bu meyanda; Gürpınar, "İbrahim Baloğlu Yatılı Hafızlık Erkek Kur’an Kursu (300 kişilik), Sazlıca Sami Efendi Yatılı Hafızlık Erkek Kur’an Kursu (150 kişilik), Muradiye Yatılı Hafızlık Kız Kur’an Kursu (200 kişilik), Muhammed’ül Emin Yatılı Hafızlık Kız Kur’an Kursu (300 kişilik ve 400 kişilik konferans salonu) ve birçok sayıda gündüzlü 4-6 yaş ve yetişkin Kur’an kurslarının tamamlanarak öğrencilerimizin hizmetine sunulduğu,  birçok cami ve Kur’an kursu inşaatının da halen devam ettiğini" dile getirdi. 

Ayrıca, tarihi değere haiz; Alaaddin, Dörtayak, Rahmaniye, Kığılı, Sırali, Afife hanım, Darüzzikir, Yukarı Kayabaşı, Murat Paşa, Dışarı, Cullaz, Kıble ile Bor ilçemizdeki birçok tarihi camilerimizi restore eden Vakıflar Bölge Müdürlüğümüze ve Kentsel Dönüşüm alanında küçük de olsa güzel biblo türü camiler yapan TOKİ’ye teşekkür de unutulmamıştır. 

Bundan sonra yapılması gereken işlere de dikkat çeken Gürpınar, "Niğde’nin göz bebeği Sungurbey Camiinin inşallah 17 Ekimde ihale edilerek restorasyonuna başlanmasını, buna Torbalı camii ile devam edilmesini, Kentsel Dönüşüm Alanında, yapılmakta olan tek bir camiin yeterli olmadığını, bu alandaki eski ve küçük 4 camiimizin (Sürmeli, Dutlu, Fesleğen ve Çınar Yağdan) yeniden ele alınarak, fonksiyonel hale getirilmeleri" gerektiğini söyledi.

İlhanlı Camiinin ve Bor yolunda birkaç cami yapılmasına rağmen o bölgede yeterli olmadığını dile getiren Müftü Gürpınar, "İmam-Hatip Meydanına yeni bir caminin yakışacağını, proje çalışması sürdürülen Hükümet Konağı ile inşaatı devam eden Adliye Sarayı yakınlarında da birer cami yapımının zaruret olduğunu, apartmanların bodrumlarında yada kulübe şeklinde camilerin bize yakışmadığını" ifade etti.

Müftü Gürpınar, "Haftanın Camiler ve Din Görevlileri Haftası olması nedeniyle Türkiye genelinde olduğu gibi ilimiz genelinde de emeklilik, vefat ve benzeri nedenlerle boşalan 57 camimizde İmam-Hatip bulunmadığı, bunlardan bir kısmının İşkurlu elemanlarla telafi edildiği yakın zamanda Diyanet İşleri Başkanlığı’na verilen 11 bin kadrodan ilimize tahsis edilecek kadrolarla bu boşlukların doldurulacağı" hususuna da değindi.

GÜZEL İCRAATLARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

"Amacımız, Niğde'ye en güzel camileri ve Kur’an Kurslarını inşa edenlere şükranlar sunmak, dua ve teşekkür etmektir" diyen  Gürpınar, "Bu güzel inşaatların yanısıra yıkılmaya yüz tutmuş camilerin onarılması, ihtiyaç duyulan yerlere yeni Cami ve Kursların yapımını sağlamak için de eksikliklerimizi söyleyerek yeni hayırseverlerin ortaya çıkmasını teşvik etmektir" dedi. 

İl Müftüsü Alaaddin Gürpınar konuşmasının sonunda, "Bu çalışmalarımız, bazı basın organlarında aynen, bazılarında eksik olarak, bazılarında da yorum katılarak yayınlandı. Bu konuda bir farkındalık ve duyarlılık oluşmasına katkı sağladıklarından dolayı bütün Niğde mahalli basınına ve konuya ilgi gösterip röportajın bir kısmını yayınlayan Dini Haberler sitesine teşekkür ediyorum. Çünkü bu yayınlardan sonra 4 hayırseverimiz cami, 4 kişi de şadırvan yaptırmak talebiyle bize geldiler.

Ama ben yine ve tekrar asıl teşekkürümü, gönüllü olarak ve Allah rızasını gözeterek servetini bu uğurda harcayan, camilerimizi ve Kur’an Kurslarımızı imar eden sadaka-i cariye ehline sunmak istiyorum diyen Müftü Gürpınar, kısa zamanda böyle dini ve hayri eserlerin hizmete açılmasına maddi ve manevi destek sağlayan kardeşlerimizin hayırlarını Rabbimiz kabul buyursun." diyerek konuşmasına son verdi.
 

Kaynak: DiNiHABER.C0M / Özel İçerik

Son Güncelleme: 17.10.2017 19:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
düzceli 2017-10-18 11:11:10

eğer hizmet ehli, bir gönül adamı aranıyorsa tek adres sayın müftümüz alaaddin gürpınardır. hem inşaat hem de irşad noktasında düzceye yaptıkları ile gönüllerde yer bulmuştur. arayamasak soramasak da hep dualarımızda, gönlümüzdedir. rabbim ebeden razı olsun...