Söylemiştik! Diyanet, Risale-i Nur denen bölücü yayına mesafe koydu

Diyanet İşleri Başkanlığı, Nurcuların sorusu üzerine KİBARCA RİSALELERİN TASVİP EDİLMEDİĞİNİ "Diyanet’in yayınları dışındaki eserlerin camilerin ve Kur’an kurslarının kütüphanelerinde bulundurulması veya ders olarak okutulması uygun görülmemektedir" sözleriyle açıkladı.

Söylemiştik! Diyanet, Risale-i Nur denen bölücü yayına mesafe koydu

Diyanet İşleri Başkanlığı, Nurcuların sorusu üzerine KİBARCA RİSALELERİN TASVİP EDİLMEDİĞİNİ "Diyanet’in yayınları dışındaki eserlerin camilerin ve Kur’an kurslarının kütüphanelerinde bulundurulması veya ders olarak okutulması uygun görülmemektedir" sözleriyle açıkladı.

27 Şubat 2020 Perşembe 20:45
Söylemiştik! Diyanet, Risale-i Nur denen bölücü yayına mesafe koydu
banner310

26 Kasım 2014 tarihli ve 29187 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla Said Nursi'ye ait eserler üzerindeki tüm hak ve yetkiler 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nu kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığına verilmişti.

O gün Nurcular, Said Nursi'nin bölücü bidat ve hurafe dolu eseri Risalelerin basım hakkının Diyanet'e verilmesini kitabın doğruluğuna ve eşsizliğine hamledip, "Gördünüz mü Diyanet bile risalelerin büyük bir kitap olduğunu tasdik etti" deyip hava atmaya başlamışlardı. 

Dinihaber.com o gün Nurcuları ikazla, "Risale-i Nurların Diyanetin uhdesine verilmesi "eserin doğruluğu anlamına" gelmediği gibi basma ve yayma hakkından ziyade eserin orijinalliğini koruma hakkından ibaret." deyip devletin aynı mantıkla Kiliseleri, hamamları, rakı, şarap ve hatta tarihi ise bar ve pavyonları dahi koruma altına aldığını söylemiştik. 

Gün geldi devran döndü. O gün bizim tespit edip açıkladığımız gerçeği nurcular ancak görebildiler. 

TARİKATÇILARIN KİTAPLARI DA KALDIRILABİLECEK

Diyanet'in bir okura yaptığı kitap açıklaması Diyanet Yayınları dışında EHLİ SÜNNET maskesi altında İslam'ı dejene eden tüm tarikatçı yapıların bidat ve hurafe dolu kitaplarının da kaldırılması anlamına geliyor.

Din görevlilerinin cemaatten bu gruplara ait üyelerle karşı karşıya gelmeme adına 3-5 tane bir gün 2-3 tane başka bir gün veya hafta aralıklarıyla bu kitapları cami ve kurslardan kaldırıp imha etmeleri yapacakları en güzel davranış olacaktır. 

Kendini EHLİ SÜNNET olarak tanımlayan tüm cemaatler ve eserleri, bidat ve hurafe karışımı olup Kur'an'ı unutturma adına kaleme alındığı, son çalışmalarla gündeme geldi. EHLİ SÜNNET HAREKET, bir vatikan israil projesi olup müslümanları Kur'an'an uzak tutup Muhammedilik adı altında uydurma hadislerle örülü yeni bir din türetme çalışması olduğu biliniyor. 

***

Yeni Asya'dan Kazım Güleçyüz, bizim 8 ay önce dediğimiz gerçekleri bu gün ancak görebildi. İşte Güleçyüz'ün o yazısı:

Bir takipçimiz Instagram hesabımıza gönderdiği mesajda Diyanet ve Risale-i Nur üzerine CİMER üzerinden yaptığı yazışmayı iletmiş. Gönderdiği soru özet olarak şöyle:

“Diyanet’e bağlı hafızlık eğitimi veren yatılı Kur’an kurslarında veya Diyanet denetimindeki herhangi bir eğitim kurumunda talebelerin, Bediüzzaman Said Nursî’nin Risale-i Nur eserlerini okumasına veya Risale-i Nur’un o kursun, o kurumun kütüphanelerinde bulunmasına o kursun yönetimi ‘yasaktır’ diyebilir mi?

“Kurs talebelerine yasakmış algısı oluşturarak onları Risale-i Nur’dan çekindirmeye veya bazı hukukunu bilmeyen masum talebelere yasaktır zannettirerek gizli okumalarına sebep olmaları sadece o kurstaki bazı görevlilerin yanılgısı mıdır, yoksa Diyanet yasak olduğuna dair yazılı veya sözlü bir beyanda bulunmuş mudur?”

Suale Diyanet İşleri Başkanlığı Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanlığının yazdığı cevap şöyle:

“Diyanet İşleri Başkanlığımız, milletçe dayanışma ve bütünleşmeyi sağlamak, toplumu din konusunda sağlam kaynaklara ve sahih bilgiye dayalı olarak aydınlatmak için gerçek ve elektronik ortamda basılı, sesli ve görüntülü eserler hazırlamakta/yayımlamakta, süreli yayınlar yapmakta ve gerektiğinde bu yayınları ücretsiz dağıtmakta olup, Başkanlığımız yayınları dışındaki eserlerin camilerin ve Kur’an kurslarının kütüphanelerinde bulundurulması veya ders olarak okutulması uygun görülmemektedir. Bilgilerinize sunulur.”

Bu cevaptan ne anlamak lâzım?

Hele külliyattan Sözler, Mektubat, İşaratü’l-İ’caz ve Mesnevî-i Nuriye ile Küçük Sözler, İhlâs, Uhuvvet, Hastalar ve Ramazan-İktisat-Şükür Risalelerinin Diyanet yayınları arasında basılmış olduğu hatırlanırsa...

Verilen cevaba göre, Diyanet yayını oldukları için bu eserlerin cami ve Kur’an kursu kütüphanelerinde bulundurulması ve ders kitabı olarak okutulması uygun olmalı.

Ama buna hiç temas edilmeyip, sanki Diyanet bu eserleri yayınlamamış gibi bir tavır, eda ve üslûpla böyle bir cevap veriliyor.

Bu cevabın, 2018 yazına girerken gündeme gelmiş olan Diyanet’in risale basımından vazgeçtiği ve evvelce basıp mevcudu tükenenleri yeniden basmadığı haberleri sonrasında gelmiş olması da manidar ve düşündürücü.

Kaynak: DiNiHABER.C0M / Özel İçerik

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Safa 2020-02-28 02:41:15

diyanetimiz dört yıldır iyi bir iş yapmış çok şükür. birde uydurma rivayetllere yasap getirse .

Avatar
pirifani 2020-02-28 11:39:20

bu siralar camilerde isikcilar olarak da bilinen cemaatin kitablarini goruyorum. okuyana da hic bir faydasi olmayan bu kitablar uzerinden insanlar nasil da kandirilmaya calisiliyor?

Avatar
abreg 2020-02-28 11:41:03

yıllardır söylüyoruz nihayet uyandı diyanet kendi eliyle camilere dağıttı ben almadım müftüler tarafından azarlandaım ama malesef imamların çoğu kuran yerine onu okuyor antalyaya seminere gittiğimzde imamların va vaizlerin çoğunu elinde risaleler var diyanet camiası (istisnalar hariç) risaleye taptığı kadar kuranı okusa bu dünya kurtulur........rabbim hidayeti nasip etsin inşaşlalh

Avatar
Reis Hürdolaş 2020-02-29 04:32:09

çünkü mezcubi said nurşi afına yazılan bu meczubnameler tamamen bir i̇slam karşıtı haçlı yahudi işbirliği projesidir. üç yıl önce diyanete verilen ve nurcululk risale ve said hakkındaki rapor o zamanın gizli nurcu başkanı mg tarafından hasır altı yapılmıştı. fetö bu pataklıkta türediğni hala kimse anlamadı. ve hala bu bataklık sivrisinek gibi fetölar üretmey devam edecek

Avatar
Murtaza 2020-03-01 11:35:55

sorun bu kitaplar değil sorun bu kitaplara itibar edenlere devletinde itibar etmesidir ,

Avatar
Murtaza 2020-02-28 09:08:00

yemezler takiyyeci diyanet bu kitapları sen basmadın mı ,

Avatar
Bedir 2020-02-28 14:46:27

son iki-üç senedir bu site üstad bediüzzamanı kafaya takmış gibi gözüküyor.ama merak etmeyin çatlasanız patlasanız da bediüzzamanın milletin kalbindeki yerini silemezsiniz.bediüzzamanın kitaplarını okuyup anlayabilecek kapasitede değilsiniz zaten.insan bilmediği şeyin düşmanıymiş.ne kadar da doğru.sallayıp atıyorsunuz ama siz de bilirsiniz boşuna olduğunu.
ADMİNİN YORUMU: HERKESİ KENDİN GİBİ CAHİL GÖRME. GEL SANA O BİDAT VE HURAFE DOLU KİTABIN TAMAMINI DİBİNE YANLIŞLARI HATALARI KONULMUŞ HALİYLE GÖSTERELİM. EL YUMRUĞU YEMEYEN KENDİ YUMRUĞUNU BALYOZ SANIRMIŞ. ARTIK MİLLET UYANDI. VATİKANIN PAPAZLARINI BİLİYOR DA SİZ GERÇEK İSLAMI BİLMEYİNCE BU YALAN KİTABI İSLAM SANIYORSUNUZ.

Misafir Avatar
Safa 2020-02-29 01:26:44 @Bedir

said nursi yi fazla uçurmayın. dostum. risalelerinde sıkıntılar var. tarafsız okursanız bunu görürsünüz. kimseyide putlaştırmayın. taraftarlarının verdiği ünvanlarında bir karşılığı yok.üstad, bediüzzaman, hazretleri ks, vs.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
pirifani 2020-02-28 23:00:28 @Bedir

bedir bey deliuzzaman baglilarinin reklamlari disinda hic bir onemi olmayan bir mahluktir.eger baglilari insanlari kandirip onun buyuklugune inandirmak icin delicesine ugrasmazlarsa kimse donup sumuk bile atmaz.soyleyin bana daha onceki alimlerin cozemedigi hangi meseleyi cozmustur.hangi ayeti daha onceki alimlerden daha isabetli ve daha genis olarak aciklamistir?onun kitaplarini sabah aksam okuyan baglilari icinden dogru durust bir alim veya ilim adami cikmis midir?cikmaz sokaktasiniz hem de pis bir sokak.suleymaniye vakfi yayinlarinda sizinle ilgili uc kitab cikti ucunu de alip okuyun ve uzerlerinde dusunun.olumden sonra iman etmenin size hic bir faydasi olmayacaktir.bulundugunuz bu itikat uzere oldugunuz taktirde ne namaziniz ne orucunuz zekatiniz hacciniz cihadiniz size hic bir fayda saglamaz.islamda ebced yoktur.yazdirildi yazdiriliyor idalari gercek disidir.kendisini baglilarini ve kitablarini ovmesi bos iddalardan ibarettir.hic bir sey islama aidiet ustune bir deger kazandirmaz.

Beğenmedim! (0)

banner312

banner298