Diyanet, Türkiye'de Dini Hayat'ın haritasını çıkardı

Diyanet'ten çok tatışılacak araştırma: Kaç kişi oruç tutuyor? Vakit ve cuma namazlarını kılanların oranı nedir? Sarhoş olmayacak kadar içki içmek günah mı değil mi? sorusuna halk ne yanıt verdi.

Diyanet, Türkiye'de Dini Hayat'ın haritasını çıkardı

Diyanet'ten çok tatışılacak araştırma: Kaç kişi oruç tutuyor? Vakit ve cuma namazlarını kılanların oranı nedir? Sarhoş olmayacak kadar içki içmek günah mı değil mi? sorusuna halk ne yanıt verdi.

15 Temmuz 2014 Salı 20:46
Diyanet, Türkiye'de Dini Hayat'ın haritasını çıkardı
banner310
Diyanet İşleri Başkanlığı, merakla beklenenen ve daha önce tartışma konusu olan Türkiye'de Dini Hayat Araştırması'nı tamamladı. 

Araştırma sonuçlarını içeren 259 sayfalık kitabın baskısı dün yapıldı. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, dün akşam basın organlarının Ankara temsilcileriyle buluştuğu iftar yemeğinde matbaadan yeni gelen kitapla ilgili bilgi verdi. Araştırmanın cesaret gerektirdiğini ve bunu gösterdiklerini anlatan Söylemez, "Ben şahsen anketle dindarlık tespit edilemez kanısındayım. Sadece dindarlığını verileri tespit edilebilir" dedi.
 
Yüzde 83 oruç tutuyor
 
Araştırmanın TÜİK tarafından Diyanet için tamamen bu kuruluşun bilimsel sistemi içinde yapıldığını söyleyen Görmez, Türkiye'nin 12 bölgesinden 21 bin 600 denekle araştırmanın yapıldığını belirtti. Görmez, "Çıplak verileri kaydettik. Biz hiç bir yorum yapmadık. cesaretle bu konu üzerinde durduk" dedi. Görmez, araştırmanın "Türkiye'nin yüzde 99'u müslaman" kalıbını da bilimsel olarak ispatladığını dile getirerek, araştırma sonucunda nüfusun yüzde 99.2'sinin müslüman olduğunun tespit edildiğini dile getirdi. Görmez, araştırmanın önemine işaret ederken, "Bu çalışma, dini hayatla ilgili bundan sonraki çalışmalara istikamet oluşturacak" diye konuştu. Araştırma Türkiye'de nüfusun yüzde 83'ünün oruç tuttuğunu da ortaya çıkardı.
 
Necdet Subaşı koordine etti
 
Araştırmanın koordinatörlüğünü daha önce Alevi Açılımı projesinde koordinatör olarak görev yapan Din Sosyoloğu Necdet Subaşı yaptı. Araştırmanın ortaya çıkardığı bazı sonuçlar özetle şöyle:
 
İŞTE TÜRKİYE'DEKİ DİNDARLIK ALGISI
 
 Türkiye'de yaşayanların yüzde 99.2'si kendini müslüman olarak tanımlıyor. Binde 4'ü başka bir din mensubu. Binde 5 ise bu soruya yanıt vermedi.
 
 Türkiye'de İslam dinine mensup olanların mezheplere göre dağılımı şöyle:
 
Hanefi: Yüzde 77.5
 
Şafi: Yüzde 11.1
 
Hanbeli: Binde 1
 
Maliki: Binde 3
 
Caferi: Yüzde 1
 
Mezhebe mensup olmayanlar: Yüzde 6.3
 
Mezhebini bilmeyenler: Yüzde 2.4
 
 Allahın varlığından hiç bir şüphe duymayanların oranı yüzde 98.7
 
 Kuranda anlatılanların doğru ve bütün zamanlarda geçerli olduğu önermesine katılanların oranı yüzde 96.5. Katılmayanların oranı ise yüzde 1.
 
 İnsanların öldükten sonra yeniden diriltileceği ve yaptıklarının hesabını vereceği önermesenie katılanların oranı yüzde 96.5. Katılmayanların oranı yüzde 1.
 
 Türkiye genelinde vakit namazlarını her zaman kılanların oranı yüzde 42.5. Hiç bir zaman kılmayanların oranı yüzde 16.9.
 
 Türkiye genelinde erkeklerin yüzde 57.4'ü cuma namazını her zaman kılıyor. Yüzde 7.2'si ise hiç bir zaman kılmıyor.
 
 Türkiye genelinde sağlığı elverdiği sürdece oruç tuttuğunu söyleyenlerin oranı yüzde 83.4
 
 Hiç oruç tutmam diyenlerin oranı yüzde 2.5. Sağlığı elvermediği için tutmayanların oranı yüzde 7.3.
 
 Türkiye genelinde Kuranı Arapçasından okumayı bildiğini söyleyen kişi oranı yüzde 41.9. Bilmediğini belirten oranı yüzde 57.
 
 Türkiye'de "Sarhoş olmayacak kadar içki içmek günah değildir" ifadesine katılanların oranı yüzde 6.4. Kısman katılanların oranı yüzde 3.6.
 
 Nazardan kurtulmak için kurşun döktürmenin doğru olduğuna inanların oranı yüzde 11.7. Yüzde 79.3 kurşun döktürmenin yararlı olduğuna inanmıyor.
 
 Hayatını her zaman dinin emirlerine göre şekillendirdiğini belirtenlerin oranı yüzde 64.9
 
 Türkiye'deki müslümanların yüzde 50.7'si dindarılğın en önemli kriteri olarak iman edip ibadetleri eksiksiz yerine getirmek ve İslam ahlakına uygun yaşamak düşüncesini taşıyor. Yüzde 37'si dindarlık için kalbi temiz tutup Allah'a inanmayı yeterli görüyor. Yüzde 7.9'u ise dindarlığı mübarek gün ve gecelerde ibaret etmek olarak tanımlıyor.
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
............ 2014-07-16 00:35:31

daha önca darvanizme inananlar 100de 70 leri bulmuştu.1970 lerde..elhamdulillah güzel....

Avatar
AYNA 2014-07-16 09:46:12

Türkiye'deki insanların dini yaşantısının gerçek yüzü bu zahiri anketlerle bilinemez, Allah ibadetleri, gerçekten samimi, içten mi yapıyor, ruh, kalb ve dil aynı şeyi mi yapıyor yoksa nefs-i emareden kurtulamıyor mu buna göre kabul edecek. Türkiye'de yaşayan kahır ekseriyetin duaları niçin kabul görmüyor zannediyorsunuz. Müslümanım diyenlerin içi başka dışı başka olduğundan, ruhlar boş olduğundan, siz ha bire anket yapın beyefendiler, ben insanların ruh halinden, gözlerinden şunu anlıyorum, genç ve daha genç küçük nesillerde maya bozulmuş, ne dersen de, bir türlü o eskilerin tertemizliği, safiyeti yok, o halde sıfırdan doğal yollarla yepyeni bir mayayla yoğurt yapılacak, mayalanmış yoğurtlarla tekrar yoğurt yapılmayacak, sahabi dönemindeki insanların niyetlerindeki gibi her şey İslamın istedikleri gönülden, içten gelerek, halisane, ihlasla ve kıyısından köşesinden değil dört elle sarılarak yapılacak, işte o zaman Türkiye'nin % 98,7' si Müslüman derim, sayın diyanetin etkili yetkilileri

Avatar
KEMAL04 2014-07-16 10:59:13

Yüzde 83 hiç inandırıcı gelmiyor muhafazakar kesimlerin dışında oruç tutan çok nadir.

Avatar
MERT 2014-07-16 16:09:08

ÖNCELİKLE BU ÇALIŞMADA EMEĞİ OLANLARI YÜREKTEN KUTLUYORUM. AÇIK SÖYLEMEK GEREKİRSE SONUÇLAR BANA HİÇ İNANDIRICI GELMİYOR. GERÇEKLER DAHA DA ACI DİYE DÜŞÜNÜYORUM. NE OLUR SÜREKLİ İYİ TARAFINA BAKIP KENDİMİZİ KANDIRMAKTAN VAZGEÇELİM ARTIK. GERÇEKLERLE YÜZLEŞELİM. UNUTMAYALIM Kİ BU TOPRAKLAR YENİ MÜSLÜMAN OLAN BİR MİLLETİN DEĞİL İSLAMIN BAYRAKTARLIĞINI YAPMIŞ OLAN BÜYÜK BİR MİLLETİN TOPRAKLARIDIR. LÜTFEN MESELEYE BİRAZ DA BU AÇIDAN BAKALIM. MAALESEF, TÜRKİYE'DEKİ SUÇ VE CEZALAR ÜZERİNE YAPILMIŞ OLAN İSTATİSTİKLERE BAKILDIĞINDA PROBLEMİN BÜYÜKLÜĞÜ DAHA NET GÖRÜLÜYOR. BU ASİL MÜSLÜMAN MİLLETİN DÜŞTÜĞÜ DURUMA İNSAN ÜZÜLMEDEN YAPAMIYOR. MEVLA, İÇİNE DÜŞTÜĞÜMÜZ BU ACİZLİKTEN BİZİ BİR AN EVVEL KURTARSIN.

Avatar
hoca 2014-07-16 23:25:10

yahu aklım almıyor 3500 nufüslü ilçedeyim yarısından fazlası oruç tutmuyor.ayrıca mütedeyyin olarak bilinen bir ilçe kim demiş Türkiye nin %85 oruç tutuyor diye.birilerine yaranmak için yanlı haber yapma

___ADMİN___ Hoca rumuzlu kardeşim. Yorumunda bile buram buram nefret kokukuyor. Önce kendine yakışan bir yorum yap. Sonra eleştir. Burada eleştirilecek birileri varsa kim acaba? Ayrıca haberi nerenle okuyorsun? Umarım gözlerinle okuyorsundur. Bu açıklama resmidir ve Diyanet tarafından açıklanmıştır. Dini Haberler yayımcı kuruluştur. Senin gibi kafasına göre sıkmaz. Ramazan ayındayız.. Önce tevbe et, sonra bu rakamları düşün benimnasıl faydam olabilir diye. Cahillerden olma!!!!

Avatar
Mustafa CİVİL 2014-07-16 23:49:58

Bu tür araştırmalar ile bazı şeyleri bilmemiz çok güzel ama özellikle oruç tutanların ve namaz kılanların oranlarındaki rakamlar üzerinde çok daha ciddi çalışmaların yapılması gerektiğine inanıyorum. Kendimizi kandırmayalım çünki ben Doğu'dan batıya doğru gidildikçe oranların düştüğünü hatta en batıdaki illerimizde namaz ve oruç tutanların oranının yüzde onlar seviyesine indiğini çok rahat söyleyebilirim.Bu oranlar karşısında biz ne yapabiliriz ona kafa yormamız lazım.Hala yatağımızda rahat yatabiliyorsak o zaman bizde bir eksiklik olduğunu hissediyorum bir müslüman olarak.Hayırlı Ramazanlar.