Türkiye’nin geleceğini, uluslararası istihbarat örgütlerinin kontrolünde olan cemaat ve tarikatların işgalinden korumak için Diyanet İşleri Başkanlığı, İmam Hatip Liseleri ve İlahiyat Fakültelerinin önemine inanırım. Bu üç kurumu korumak, kollamak ve ayakta tutmak zorundayız. Elbette eksikleri, yanlışları veya ihya edilmesi gereken yönleri var. Şu an okuduğunuz yazının amacı imha etmek değil ihya etmektir. Daha önce ‘Diyanetin 100 Temel Eseri var mı?’, ‘Diyanetin Elinde ki Tarihi Fırsat’, ‘Diyanet Kuran Meali Dağıtmalı’ gibi makaleler yazmıştım. Diyanet İşleri Başkanlığını bekleyen birkaç önemli tehlikeden bahsedeceğim bu yazımda.

Google Çağında Cuma Hutbesi

Cuma Namazına gitmeyi bıraktığını söyleyen bir delikanlıya şaşırmıştım. Beş vakit namaz kıldığı halde cuma namazlarına gitmediğini söylemişti. 1980 ve 1990’lı yıllarda ‘Burası Darul Harp. Bu ülkede cuma namazı kılınmaz!’ diyenlerden bahsetmiyorum. O tartışmaların yaşandığı dönemi bile bilmeyen bir genç. Buna rağmen cuma namazlarına gitmeyi bırakmış. Sebebini sorduğumda anlattıkları beni düşündürdü. Ancak benden daha fazla Diyanet İşleri Başkanlığı yetkililerini ve cuma hutbelerini hazırlayanları düşündürmeli bu genç. Cuma namazına artık gitmeyen delikanlının anlattıklarını özetleyeyim.

‘Ben solcu bir ailede yetişen, kitap okumayı seven birisiyim. Dinimi yaşıyorsam bunu okuma alışkanlığıma borçluyum. Niçin Allah’a inanmam gerektiğini, niçin namaz kılmam gerektiğini okuyarak öğrenmiş, inanarak yaşamaya çalışan birisiyim. Beş vakit gidemesem bile cami ile aram iyidir. Cuma namazlarını yıllardır kaçırmam. Mahalle camisinde bir araya gelmenin önemine inanır bundan büyük bir keyif alırım. Cuma namazının sadece bir ibadet değil, sosyal bir dayanışma ve kucaklaşma olduğunu düşünürüm.

Geçen aylarda cuma hutbesi esnasında telefonumdan titreşim geldi. Telefonu kapatmak için elime aldım. Tam o esnada imam hutbede ‘Kıyamet cuma günü akşamı kopacak’ diye bir Hadis okudu. Bende merak edip elimdeki telefondan google arama motoruna ‘Kıyamet ne zaman kopacak?’ diye yazıp, konuya dair ayetleri buldum. Önüme çıkan ayetleri okuyunca hayretler içerisinde kaldım. Allah Kuran’ı Kerim’de kıyamet saatini sadece kendisinin bildiğini, başkasının bunu bilmediğini söylediği halde, Diyanet İşleri Başkanlığı bu uydurma rivayeti hutbede nasıl okutur? Kıyamet saati gibi çok açık ayetlerin olduğu konuda bile bu hassasiyeti göstermeyen Diyanetten iyice soğudum. O günden sonra cuma namazlarına gitmeyi bıraktım.’

Delikanlıyı dinledikten sonra kendisini ikna etmeye çalıştım. Diyanetin birçok hatasına rağmen camileri boş bırakmanın doğru olmadığını, o caminin mahallenin kalbi olması gerektiğini, kendisi gibi aklı başında gençler gitmezse o camilerin cemaat ve tarikatların kontrolüne geçme ihtimali olduğunu söyledim. Açıkçası delikanlıyı ikna edemedim.

Bu delikanlının anlattıklarından en çok dikkatimi çeken şey, duyduğu bilgiyi elindeki telefondan hemen teyit etmeye çalışması oldu. Bu sadece o delikanlının yaptığı bir şey değil. Gençlerin birçoğu yapıyor bunu artık. İnsanlık tarihinde ilk defa karşımızda, elinde dünyanın tüm bilgisine anında ulaşabilen bir nesil var. Böyle bir nesile öğretmenlik yaparken veya hocalık yaparken bir kez daha düşünerek konuşmak zorundayız. Emekliler lokaline dönüşmüş olan camiler, gençliği kazanamaz ise boşalacak. Sandalye kısıtlaması ve tartışmasından sonra yaşlıların bir kısmının da camiden kopmaya başlaması bu boşalmayı hızlandırır.     

Bilgi ve Eylem Çelişkisi

Diyanet İşleri Başkanlığı, kurulduğu günden bu güne kadar birçok kitap yayınladı. Yayınlanan kitapları içerisinde en güzel çalışmalardan birisi, 44 cilt olarak yayınlan  İslam Ansiklopedisidir. İnternet ortamına da aktarılan İslam Ansiklopedisi, araştırma yapmak isteyen herkes için önemli kaynaklardan birisi haline geldi. Herkes elindeki cep telefonundan İslam Ansiklopedisine ulaşabiliyor artık.

2019 yılında, bir Kandil günü, Diyanet İşleri Başkanı ‘Kandilinizi kutlarım’ diye bir mesaj paylaşmıştı sosyal medya hesaplarında. Altına yapılan birçok yorumda ‘Sayın Başkanım. Kurumunuzun yayınladığı İslam Ansiklopedisinde dinimizde Kandil diye kutsal bir günün olmadığı yazıyor. İslam Ansiklopedisinde yazılanan mı inanayım size mi?’ diyenlerin sayısı az değildi.

Cuma namazının kaç rekat olduğuna dair yapılan tartışmalar için aynı şeyler geçerlidir. İslam Ansiklopedisinde ‘Zuhru Ahir’ diye bir namazın olmadığı yazılı olduğu halde, millete Cuma namazını anlatanlar hala bu gerçeği söylemiyor, söyleyemiyor. Bilgi ve eylem arasındaki bu çelişki gençleri Diyanetten uzaklaştırır.

 Cemaat ve Tarikatların Kıskacında Diyanet

17 - 25 Aralık 2013 ve 15 Temmuz 2016 darbe girişimlerinin ülkemize en büyük faydası, milletimizin cemaat ve tarikatlara mesafe koymasına vesile olmuş olmasıdır. Son yıllarda eskisi gibi para toplayamıyorlar. Esnaf kapıdan kovuyor bazılarını. Çocuklarını cemaat ve tarikatların kurslarına vermek istemiyor aileler. Dinini öğrenecekse camide veya okulda öğrensin diye düşünüyorlar.

Cemaat ve Tarikatlar, mevcut kuran kursları ve talebe yurtlarında çalışan hoca ve işçilerin maaşını bile zor ödüyorlar. Buraya kadar olan süreç aslında sevindirici gelişmeler. Milletin cemaat ve tarikatlara koyduğu mesafe cemaat ve tarikatları tedbir almaya yöneltti. Son yıllarda en çok yaptıkları şey, Diyanet İşleri Başkanlığında görev almaya çalışmaktır. Diyanet İşleri Başkanlığına ‘Hıyanet İşleri Başkanlığı’ demeleriyle meşhur olan İsmailağa Cemaati ve İmam Hatip mezunlarına İmam Hattap (odun-kütük) demeleriyle meşhur olan Süleymancılar, Diyanette görev almak için en çok gayret eden iki gruptur.  

Türkiye’nin birçok şehrinde, İmam Hatip Liselerinden haftasonu kursları vasıtasıyla diploma alan İsmailağa öğrencileri ve Süleymancılar var. Amaçları diploma alıp Diyanette görev almak. Başka bir ifade ile ‘Maaşı devletten alıp hizmetlerini kendi cemaatlerine yapmak’tır. FETÖ hainlerinin yıllarca yaptığı şeyi yapmak istiyorlar. Devlet içinde devlet, Diyanet içinde diyanet olmak için çalışıyorlar.

Şayet Devlet ve Diyanet tedbir almazsa, 10 yıl sonra Diyanet İşleri Başkanlığı Cübbeli Ahmed kafası ile hoca yetiştiren İsmailağa Cemaati ve Süleymancılarla dolu bir kurum haline gelecek. FETÖ’nün silahla yapamadıklarını, cami kürsüsünden, devletten maaş milletten para toplayarak yapmak isteyecekler. Bu yazdıklarımın doğruluğunu araştırmak isteyenler tanıdıkları Müftülere, Vaizlere veya İmam Hatip Lisesi müdürlerine sorabilirler. 

İnşallah Devlet ve Diyanet buna en kısa zamanda engel olmaya başlar.

Sait ÇAMLICA

Eğitimci - Yazar

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Safa 2020-02-20 18:19:16

said kardeşim yazının eksiği var fazlası yok. tamda böyle. umarım reisimiz o kadar işin içinde fırsat bulursa el atar. diyanet hala i-h-lisesi mezunlarına görev veriliyor. halbuki lisans mezunu 30 bin ilahiyat fakültesi mezunu boşta geziyor. bunlar ilitam programlarıylada müftü olabilmektedirler. derhal bu bölüm kapatılmalıdır. bunlara görev verilmemelidir.

Avatar
rasim karan 2020-02-20 23:50:34

said çamlıca haklı, eğer böyle giderse diyanet yakında camilerde cemaat kalmayacak. bu fetöcüyü oraya vatikanın emriyle atadılar. yoksa kimsenin sevmediği bir adam o rada duramazdı.

Avatar
Murtaza 2020-02-20 18:03:43

camiler fitne yuvası olmuş , türk bayrağının olmadığı camilere niye gideyim ,

Avatar
vatandaş 2020-02-20 22:48:25

yalan. hangi imam hutbede kıyamet cuma akşamı kopacak demiş. şehir efsanesi uydur uydur yaz. yalan söylemeyen cami ismi versin . ben iddia ile söylüyorum yalandır. ayrıca gençlerin camiye gitmeme nedeni bu kimesne gibi gençlerin kafasını karıştırmayı maharet sananlardır. yavuz hırsız misali başkasını suçlamasınlar.
ADMİNİN YORUMU: BİLİP BİLMEDEN AHKAM KESMEYİN. MİLLETİN İTİBARIYLA OYNAMAYIN. BARİ BİR İNSAN DÖNER DE GERİY EŞÖYLE BİR BAKAR BÖYLE BİR HUTBE VAR MI YOK MU DİYE. BUYUR SANA DİYANETİN İLGİLİ CUMA HTUBESİ. ADAMIN HAKKINI NASIL ÖDEYECEKSİN ŞİMDİ VATANDAŞ RUMUZLU TAKİPÇİMİZ.
https://www.diyanet.gov.tr/tr-TR/Kurumsal/Detay/25793/cuma-hutbesi-cuma-namazi-ve-adabi

Misafir Avatar
vatandaş 2020-02-22 08:18:30 @vatandaş

eyvAllah özür diliyorum hata etmişim. bu yanlışa düşmemeliydim. inşAllah daha dikkatli olacağım.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Safa 2020-02-21 00:49:32 @vatandaş

vatandaş gardaşım bu yazından ötürü bir özür borcun var herkesten. adminin verdiği diyanet sitesine gir ve gerçeği gör. zaten yanılmıyorsam bir iki hafta okunan bir hutbe idi. ben içimden şu itirazı yaptım. ademin cuma günü yaratıldığını, kıyametin cuma günü kopacağını vs rasülüllah nerden biliyordu. kaynak ne ? Allah rasülü asla böyle bişey söylemez bizimkiler söyler rasülüllah a iftira ederler, olay bu.

Beğenmedim! (2)
Avatar
abreg 2020-02-21 12:18:57

imam olupta cemaat veya tarikatlara yamulanların Allah belalarını versin inşAllah aldıkları paralarda zehir zıkkım olsun

Avatar
Vatandaş 2020-02-20 19:54:56

Hep aynı düşüncelerin ürünü.Nasıl yazılmasını kimden emir alıyorlarsa. Örnek verilen hep sorunlu parmakla sayıları.Bu yazıyı yazan ne anlar geçmişle gelecekle.Bir görev vermişler onu yerine getiriyor.Diyanette nice güzel örnekler var.Diyanet toplumun mihenk taşıdı. 15 Temmuz da milletle el ele vererek vatanı milli ve manevi değerlerimizi bu düşüncede olanlara fırsat vermemiştir.

Misafir Avatar
vatandaş'a 2020-02-21 17:59:45 @Vatandaş

https://www.diyanet.gov.tr/tr-tr/kurumsal/detay/25793/cuma-hutbesi-cuma-namazi-ve-adabi bak burada yazıyor diyanetin cuma gün kıyamet kopacağı...

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
vatandaş 2020-02-21 05:59:16 @Vatandaş

vatandaşa cevap veren yaratık.. senin tuvalet kuyusu sözlerini tekrarlamayı kendime yakıştırmam. hepsini sana iade ediyorum. edepsiz herif.

Beğenmedim! (3)
Misafir Avatar
Safa 2020-02-21 00:42:05 @Vatandaş

evet 15 temmuzda diyanet el ele verdi. neden çünkü cemaat ve tarikatçılar diyanete sızamadılar. şimdiye oranla sapasağlamdı. darbe karşıtı gözüken tarikatlerde kendilerini kurtarabilmek adına meydanlara çıktılar. çünkü zihniyet olarak fetö ile aynı idiler. yani ortak noktaları kuransız müslümanlıktı. dini beslenmeleri aynı idi. şayet meydanlara tarikat ve cemaatler çıkmasaydı tamamen silineceklerdi. bunların ipleri dışarıda anlayışı kabul görecek ve itibarları eksiye düşecekti. gereken gücü bulduklarında asla boş durmazlar. osmanlıda defalarca gördük. şimdide yaşadık.anlatmaya gerek var mı?

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
vatandaş denen mahluk 2020-02-20 23:46:44 @Vatandaş

bir dön de etrafına bak. adam üretken, düşünen bir insan. senin g..t korkundan ananın eteklerinin altına gizlendiğin yerde bu adam korkmadan islamı savundu. cemaatleri eleştirdi. diyanette herkes kötü demiyor. diyanet merkez teşkilatını said hoca eleştiriyor. yazıyı anlamaktan bile acizsin. hiçbir şey bilmiyorsan bari dinihaber beşli manşette ilk habere bak. diyanet yüzde 2 ile en güvenilmez kurum çıktı anketlerde.

Beğenmedim! (2)
Avatar
Ömer çelik 2020-02-20 23:45:03

çatla,patla emi̇

Avatar
Bilal 2020-02-22 12:22:31

diyanet İşleri Başkanı hakkında ne zaman fetö soruşturması açılacak. bu gün özel kalemi hasan güçlü hakkında soruşturma başlatıldı fetöden. ve herkes biliyor ki bu ismi ali erbaş korumuş ve yanına almıştı. hala bu fetöcülere ak pardi ne zaman dokunacak. cumhurbaşkanı erdoğan hakkında da soruşturma açılmalı. bile bile bu fetöcüleri diyanete atayan kendisi değil mi. chp bunu neden dile getirmiyor.

banner312

banner298