Orta yaşlarda bir Öğretmen ile uzun bir çay muhabbeti yaptık. Okuyan, düşünen, sorular soran, öğrencilerinin ve ülkesinin geleceğini dert eden bir Öğretmen. Kafasında ki soruların bir kısmını paylaşacağım sizinle. Bu yazıyı okuduğunda kendisinden bahsettiğimi anlayacak ama isim vermeyeceğim için sorun olacağını sanmıyorum. Zaten kendisinin yaşadıklarını ve sorguladıklarını birçok genç yaşıyor ve sorguluyor.  

1980’li yıllarda doğmuş, lise yıllarında 28 Şubat süreciyle tanışmış, kat sayı engeli yüzünden Üniversiteyi geç okuyabilmiş bir Öğretmen. Son yıllarda gündemimizden düşmeyen ‘İslam’a hizmet kılıflı ihanet’ şebekesinin 15 Temmuz’a götüren süreci, zihnini iyice karıştırmış. Özellikle darbe sonrası tartışma programlarında anlatılanlar ve kişisel gözlemleri kendisini korkutmuş. Kendi sözleriyle anlatayım dinlediklerimi.

Ben İmam Hatip Lisesinde öğrenciyken, 28 Şubat süreci ve Başörtüsü problemlerinde kendimi eylem yaparken hatırlıyorum. O günler bizim için maç esnasında slogan atmak gibi heyecanlıydı. Zaten derslerle pek aram yoktu. ‘Başörtüsüne uzanan eller kırılsın’ sloganı atmaktan sesimiz kısılırdı. Ailemiz Milli Gençlik Vakfı ve Refah Partisi programlarına götürürdü bizi. Fethullah Gülen’in adını da o yıllarda duydum. ‘Başörtüsü teferruattır’ diyerek dindarların öfkesini üzerine çekmiş, 28 Şubat medyası tarafından övgüyle öne çıkartılmıştı.   

Biz hep uzak durduk o cemaatten. Üniversite yıllarımda kitaplar okumaya başladım. O dönemler Milli Görüş camiası ikiye bölünmüştü. Bizim aile ne Erbakan’ın Saadet Partisinden vazgeçebiliyor, ne de Ak Parti’de aktif çalışabiliyordu. Arkadaş grubumuzla, daha çok kitap okuyarak ve gelecek için projeler yaparak zamanımızı geçiriyorduk. O dönem TV 5 Genel Yayın Yönetmeni olan Yusuf Kaplan, favori yazarlarımızdandı. Gelecek için vizyon çizen, okuma, öğrenme ve düşünmeye dair makaleler yazıyordu. ‘Bizim için reyting (çok izlenme) değil kalite önemlidir’ diyerek fikir üretmenin ne kadar önemli olduğunu vurguluyordu.

28 Şubat süreci sonrası Fethullah Gülen’den hala nefret ediyorduk. 2001 yılında Yusuf Kaplan ‘Görünmeyen üniversite olarak adlandırılan bu kutlu insanlar arasında Fethullah Hoca’nın da büyük bir yeri olduğunu vurgulamakta yarar görüyorum’ cümlesini kurmuştu bir makalesinde. Arkadaşlarımız arasında büyük bir tartışmaya sebep olmuştu o yazısı. 2007 yılında Fethullah Gülen’i öven birçok yazı daha yazdı Yusuf Kaplan. O günlere kadar hiçbir gruba, partiye veya cemaate dahil olmayan, bir gruba değil bir duruşa sahip olmayı tercih eden bazı arkadaşlar Fethullah Gülen cemaatine yakınlaştı, Yusuf Kaplan gibi bazı yazarlar yüzünden.      

Sadece Yusuf Kaplan değil mesele. Bizim camianın kitaplarını takip edip, yeni çıkan kitapları okumaya çalışırdık. İslami camianın İlahiyatçısından, Sosyologuna kadar her tür kitap ile beslenmeye çalışıyorduk. İlahiyatçı bir Profesör olan Faruk Beşer ‘Fethullah Gülen Fıkhını Anlamak’ başlıklı bir kitap bile yazmıştı. Dindar bir Sosyolog ve Profesör olan Ergun Yıldırım Türkiye’nin geleceğini Ak Parti ve Fethullah Gülen cemaatinin inşa edeceğini anlattığı bir kitap yayınlamıştı. Son yıllarda bu bilge Sosyolog (!) Fethullah Gülen cemaatini eleştiren bir kitap yazmış.   

Bunun gibi birçok yazar örneği veririm hocam. İnternetin başına oturup biraz araştırma yapan herkes bu kitaplara veya makalelere ulaşabilir. Birçok yazarın FETÖ ekibi için dün yazdıklarıyla bugün yazdıkları arasında ki farkı rahatlıkla görebilirler. Birisi İlahiyat Profesörü, diğeri de Profesör ve dindar bir Sosyolog. Ancak dün yazdıklarıyla bugün yazdıkları arasında ki fark beni korkutuyor. Dün milletimizin gençlerini kandıranlar, bugün hala kandırmaya devam ediyorlar.

Ben aslen Adıyamanlıyım. Adıyaman Menzil cemaatini sürekli övüyor Yusuf Kaplan. Oraları bilmesem inanacağım belki de. Adıyamanlıların çoğu Menzil cemaatini sevmez. Öğrencilik yıllarım Samsunda geçti. İlk Öğretmenlik yıllarımda Sivas’ta görev yaptım. Yusuf Kaplan’ın öve öve bitiremediği İhsan Şenocak ve İFAM ekibi veya Sivas’ta ki Arifan Külliyesi, ümmetin gençlerine hiçbir şey veremez. Yarım yamalak dini bilgilerle Alim yetiştirdiklerini sanan bu grupların ne kadar boş insanlar olduğunu göremiyor mu büyüklerimiz? Veya büyük sandıklarımız… Gördükleri halde susuyorsalar kimden korkuyorlar?

Dün Fethullah Gülen’in derin ufkundan bahsederek, okuyan ve düşünen bir nesli FETÖ grubunun kucağına itekleyenler, yeni yetişen nesli başka cemaatlerin kucağına itekliyor. Bu gerçeği bildikleri halde birçok insan susuyor. Böyle giderse bir nesil daha kaybedeceğiz.

Aydınların karanlığı…

Bu öğretmen arkadaştan dinlediklerime benzer birçok olay dinledim. ‘Aydın, hoca, alim, yazar, mütefekkir’ diye bildiği insanların yazdıklarından etkilenerek yanlış yola giren çok insan var. Bugün herkesin kızdığı Adnan Oktar’ın kitaplarını dindar gençlere bedava dağıtan ‘İslamcı’ gazeteler değil miydi? Tıpkı Fethullah Gülen’i övdükleri gibi Adnan Oktar’ı öven süslü yazılar yazanlar utandılar veya özür dilediler mi okurlarından?

‘Aydın veya okumuş diye bildiğimiz insanlar, gençleri neden yeni bir karanlığa sürüklüyor?’ sorusunun cevabını vermek kolay değil. Gaflet mi ihanet mi? Beni asıl üzen, gerçeğin fakında olup susanlardır. Muhabbet ederken söyledikleriyle, sosyal medya hesaplarında yazdıkları arasındaki uçurumu anlamakta zorlanıyorum. Gençliğin karanlığa doğru sürüldüğünü gördüğü halde susanlar, gençleri karanlığa doğru sürükleyenler kadar suçludur.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hülasa 2019-09-09 13:37:11

inandığı ilkelere (islamın ilkeleri) sıkı sıkıya bağlı kalıp ,her türlü baskıya rağmen haktan vaz geçmeyenler çok az mütefekkir kaldı
yusuf kaplan gibiler dönemin adamı olmaktan ileri gidememiştir
şuan kehanetlerle meşgul kendileri, yok şöyle olursa böyle olacak filan falan zırvalar

Misafir Avatar
Hülasatül hülasa 2019-09-12 07:48:30

Bunu yazan Sait Bey acaba bir dönem fetö hakkında neler demişti? Kimin kanallarına çıkmıştı? Birini tenkit etmeden evvel önce kendinize bakın. Acaba aynı kusur sizde de var mı? Siz de dönemin adamı mısınız acaba?

Beğenmedim! (3)
Avatar
Safa 2019-10-14 20:29:45

hocam yazılarınıza hayranım, Allah razı olsun.

banner312

banner298