Dünya Basını Böyle Gördü

Türkiye'deki yerel seçimleri dünya basını da yakından takip etti. Ortak kanı, Başbakan Erdoğan'ın "Kesin, büyük ve kararlı bir zafer" kazandığı yönünde.

Dünya Basını Böyle Gördü

Türkiye'deki yerel seçimleri dünya basını da yakından takip etti. Ortak kanı, Başbakan Erdoğan'ın "Kesin, büyük ve kararlı bir zafer" kazandığı yönünde.

31 Mart 2014 Pazartesi 11:21
Dünya Basını Böyle Gördü
banner307

ABD basını, Türkiye'deki yerel seçimleri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'kesin zaferi' olarak yorumladı.

"Erdoğan yerel seçimlerde zaferini ilan etti" başlığı kullanılan CNN'in internet sitesinde, seçim sonrasında Başbakan Erdoğan'ın yaptığı konuşmaya yer verildi. Haberde, Erdoğan'ın seçim sonuçlarını "Türkiye'de demokrasinin zaferi" olarak ilan ettiği kaydedildi.

Başbakan Erdoğan'ın muhalefete sandıkta 'Osmanlı şamarı' atıldığını belirttiği ifade edilen haberde, Türkiye'de yerel seçimlerin Erdoğan'ın gücünün testi olarak görüldüğüne işaret edildi.

"Skandal ve şikayetlere rağmen"
Washington Post'un haberinde "Türkiye Başbakanı'nın partisi yerel seçimlerde birinci parti oldu" başlığıyla, 'yolsuzluk skandalı ve şikayetlere rağmen', AK Parti'nin seçimleri 'rahat biçimde' kazandığı değerlendirmesinde bulunuldu.

Haberde, "Pazar gününün sonuçları, Başbakan Erdoğan'ın popülaritesinin skandaldan çok az etkilendiğini ve Erdoğan'ın öngörülebilir bir gelecek için iktidarda kalmasına zemin hazırladığını gösteriyor" ifadesi kullanıldı.

"Kesin bir zafer"
AP'nin haberini kullanan ABC News'da Erdoğan'ın "kesin bir zafer" kazandığı belirtildi.

"Pek gedik açamadılar"
Bloomberg'in haberinde de Başbakan Erdoğan'ın yerel seçimde zafer kazandığı ve 'hainlerin' peşinden gideceğini açıkladığı kaydedildi. Haberde, "Erdoğan'ın iktidarı sırasındaki en kötü siyasi kriz sırasında bile, muhalefet, 2002'de iktidara geldiğinden beri her seçimi kazanan AK Parti'nin egemenliğine pek gedik açamadı" yorumu yapıldı.

"Köşk için zemin hazırlandı"
Wall Street Journal da Başbakan Erdoğan'ın iktidarının referandumu olarak görülen yerel seçimlerden AK Parti'nin 'kesin zaferle' çıktığına vurgu yaparak, bunun cumhurbaşkanlığına adaylık için Erdoğan'a 'zemin hazırladığına' işaret etti.

"Erdoğan açık ara kazandı"
New York Times'ın haberinde de "Başbakan Erdoğan'ın, iktidarına meydan okuyan Gezi Parkı odaklı gelişmeler ve yolsuzluk soruşturmalarına rağmen yerel seçimleri kazandığı" belirtildi.

Haberde, "Seçmenler, Erdoğan'ın 11 yıllık iktidarına ilişkin bir referandum olarak görülen yerel seçimlerde, AK Parti'ye yeni bir sağlam zafer kazandırdı" değerlendirmesinde bulunuldu. Haberde, sonuçların Erdoğan'ı, cumhurbaşkanlığı için yarışarak veya dördüncü kez Başbakan olmak için partisinin kurallarını değiştirerek iktidardaki zamanını uzatmaya yönelik arayışlara girmeye cesaretlendirebileceği bildirildi.

"Oldukça büyük bir zafer"
Los Angeles Times'ın haberinde de "Yolsuzluk skandalına rağmen Başbakan Erdoğan'ın partisinin yerel seçimleri açık ara kazandığı" belirtildi. Haberde, AK Parti'nin seçimlerde 'oldukça büyük bir zafer kazandığı' vurgulandı.

"Kararlı bir zafer"
Time dergisinin haberinde de yerel seçimlerde AK Parti'nin 'kararlı bir zafer' kazandığı ifade edilerek, bu sonuçların Başbakan Erdoğan'ın son zamanlarda karşı karşıya kaldığı problemlerle baş etmesine yardım edebileceği ifade edildi. Haberde, seçim sonuçlarının Erdoğan'ı ağustostaki cumhurbaşkanlığı seçimleri için cesaretlendirebileceği değerlendirmesinde bulunuldu.

“Kesin bir zafer”
İngiltere'de yayınlanan The Guardian gazetesi, “Recep Tayyip Erdoğan'ın partisi, yolsuzluk skandalları ve devletin içine sızmış ‘vatan hainleri’ olarak nitelediği kişileri sorumlu tuttuğu güvenlik sızıntılarına rağmen, kendisi için referanduma dönüşen yerel seçimlerden kesin bir zaferle çıkmış görünüyor" ifadelerini kullandı.

“Aday olabilir” dendi
İngiltere’de ekonomi ağırlık yayın yapan The Financial Times gazetesi, Başbakan Erdoğan'ın, “Verilecek her türlü göreve kendimizi adamaya hazırız" sözlerine dikkat çekerek, ağustos ayında yapılacak ilk doğrudan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olabileceğini okurlarıyla paylaştı.

Cumurbaşkanlığı ya da başbakanlık
Fransa'da uluslararası yayın yapan France 24 ise, haberinde, "Ak parti güvenoyu olarak görülen yerel seçimlerden galibiyetle çıktı. Seçim sonuçları, cumhurbaşkanlığı seçimlerine girmeye niyetli olan Erdoğan'ın siyasi geleceğini de etkileyecek. Erdoğan, parti tüzüğünü değiştirip başbakanlıkta dördüncü dönemi de hedefleyebilirifadelerine yer verdi.

Le Monde gazetesi
"Erdoğan, politik olarak hayatta kalıp kalmayacağına oynuyor ve ilk resmi sonuçlara göre, partisi seçimleri açık arayla önde götürüyor..."

Liberation
"Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, aylardır süren yolsuzluk iddiaları ve eleştirilerin ardından, yerel seçimlerde elde ettiği büyük başarısıyla, Türk politikasındaki gücünü teyit etti. Erdoğan, bu başarısının ardından cumhurbaşkanının ilk kez doğrudan halk tarafından belirleneceği seçimlerde aday olabilir."

“Erdoğan uyardı”
Haberinde Başbakan Erdoğan'ın balkon konuşmasını öne çıkaran İsrail gazetesi Haaretz, "Yerel seçimlerde zaferini ilan eden Türkiye Başbakanı , kendisine yolsuzluk suçlaması yöneltenlerin hain olduklarını söyleyerek, bedel ödeyecekleri konusunda uyardı" diye yazdı.

“İktidar testinden başarıyla geçti”
Çin Halk Cumhuriyeti resmi haber ajansı Şinhua ise, "Türkiye Başbakanı Erdoğan ve iktidardaki AKP, büyük yolsuzluk suçlamalarının ardında girdiği yerel seçimlerde iktidar testinden başarıyla geçti" ifadeleriyle Türkiye'deki yerel seçimi takipçilerine aktardı.

AFP
Kilit öneme sahip yerel seçimlerde zaferini ilan eden Başbakan Erdoğan'ın balkon konşmasına yer verildi ve internet sızıntıları kastedilerek, "Türkiye'ye saldıranlar hayal kırıklığına uğradı" sözlerine yer verildi. Çalkantılı sürece rağmen bu sonucun resmiyet kazanması halinde, Erdoğan için geleceğin oldukça parlak olacağı kaydedildi.

Reuters
"Zaferini ilan eden Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan, kendisini yolsuzlukla suçlayan ve devlet sırlarını sızdıran düşmanlarının inine gireceğini ve bunun bedelini ödeyeceklerini söyledi."

BBC
İstanbul muhabiri James Reynolds'ın analizine göre, teyit edilmesi Erdoğan üst üste altıncı zaferini, işçi sınıfı ve dindar kesimden aldığı desteğe borçlu olduğu vurgulandı. Haberde, Erdoğan'ın yıllar önce basit ama kaçınılmaz iki gerçeği iyi hesap ettiği belirtilerek, "Bu iki grup Türkiye'nin liberal ve laik elitinden sayıca fazlaydı..." dendi.

Der Spiegel
Başbakan Erdoğan'ınkendi geleceği için bir referanduma dönüştürdüğü seçimlerden çıkan ilk sonuçların, Erdoğan için zafer anlamına geldiği vurgulandı. Ayrıca, Erdoğan'ın muhtemelen başbakanlıktan sonra cumhurbaşkanlığı geçeceği ileri sürüldü.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.