Diyanet, Öğrenci Yurtlarında Manevi Danışman Görevlendirilmesi ve Yerler

Diyanet İşleri Başkanlığı Öğrenci Yurtlarında Manevi Danışman Görevlendirilmesi Yapacak. İşte o Öğrenci Yurtlarının ismi.

Diyanet, Öğrenci Yurtlarında Manevi Danışman Görevlendirilmesi ve Yerler

Diyanet İşleri Başkanlığı Öğrenci Yurtlarında Manevi Danışman Görevlendirilmesi Yapacak. İşte o Öğrenci Yurtlarının ismi.

05 Eylül 2018 Çarşamba 17:58
Diyanet, Öğrenci Yurtlarında Manevi Danışman Görevlendirilmesi ve Yerler
banner310

İşte yapılan o açıklama:

Toplumun bütün kesimlerine din hizmeti sunan Başkanlığımız, toplumsal yapının önemli bir kesimini oluşturan gençlerin milli ve manevi değerler ekseninde yetişmelerine katkı sağlamak amacıyla dini, sosyal, kültürel, eğitim vb. alanlarda sistematik ve kalıcı çalışmalar yürütmektedir. 2015 yılından bu yana Başkanlığımızca Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında öğrencilere manevi danışmanlık ve dini rehberlik yapmak üzere personel görevlendirmesi yapılmış, alınan olumlu dönütler bu çalışmanın nitelik ve nicelik olarak artarak devam ettirilmesini zorunlu kılmıştır. Söz konusu hizmetin TDV öğrenci yurtlarını da kapsayacak şekilde, ihtiyaçlar ve talepler dikkate alınarak Ek-1'de yer alan kapsam doğrultusunda genişletilmesi ve gençlik koordinatörlüğü sistemi ile uyumlu hale getirilmesi hedeflenmektedir.

Manevi danışmanlık hizmeti sunmak üzere talepte bulunan personelin başvuru, tespit ve eğitime alınması sürecinde, müftülüklerin Başkanlık makamının 24.01.2018 tarih ve 65752239010.04- E.10079 sayılı olurları ile yürürlüğe giren dinihaber.com Diyanet İşleri Başkanlığı Gençlik Çalışmaları Yönergesi çerçevesinde bir yol izlemesi önem arz etmektedir.

Bu kapsamda yazı ekli bilgi notunun bütün personele süresi içerisinde tebliğ edilmesi, ilan panosuna asılarak duyurulması ve ilk defa yapılan başvuruların, halen manevi rehberlik hizmetine devam eden ve görev süresinin uzatılmasını talep eden personel ve halen manevi rehberlik hizmetine devam ettiği halde görevinden ayrılmak isteyenlere ait bilgilerin girilmesini istedi.


BİLGİ NOTU

Bu çalışma, milletimizin geleceğini inşa edecek gençlerin; bilgi, ahlak, estetik, ruh güzelliği, merhamet ve adalet duygularıyla yetişmelerine katkı sağlamak, milletimizi bir araya getiren değerlerin, insani haslet ve erdemlerin nesilden nesle aktarılarak hayat bulmasını temin etmek; toplumun geleceğe umutla bakabilmesi için insani erdemlerle donatılmış, her yönden iyi yetişmiş, ruhen ve bedenen dinamik bir gençliğe sahip olunmasını temin etmek amacıyla Başkanlığımız, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve diğer ilgili kuruluşlar işbirliğinde yürütülen bir manevi danışmanlık hizmetidir. Söz konusu çalışmada temel yaklaşım; yurtlarda yürütülen gençlik çalışmalarında gençlerimize “rolmodel” olacak şekilde rehberlik yapmak ve tüm çalışma alan ve süreçlerini buna göre inşa etmedir. Buna göre;

1. Çalışma süreçlerinde hiçbir gencin dışarıda bırakılmamasına özen gösterilecek; yöntemde ise formel bir yaklaşımdan öte eğitsel bir süreç takip edilecektir.

2. Her aşamada gerek Başkanlık gerekse TDV ve KYK personeli ile ilişkiler karşılıklısaygı ve güven esasına dayalı olarak yürütülecek; gençlerle iletişimde ise; onların ihtiyaç ve beklentilerine göre dinleme, anlama ve anlamlandırma metoduna ağırlık verilecek, kolaylaştırıcı, cesaret ve güven verici bir üslup kullanılacak; sosyo-kültürel etkinlik ve faaliyetlerle nitelikli zaman geçirilmesine özen gösterilecektir. 3. Yapılacak çalışmaların hedef kitlede maksimum karşılık bulması amacıyla program ve çalışma saatleri öğrencilerin yurtta bulunma vakitleri ve programlara katılım durumları eksene alınarak tespit edilecektir.

4. Manevi danışmanlık hizmetine tahsis edilmiş bir kadro unvanı henüz bulunmadığından, personel öğrenci yurtlarında kurum dışı görevlendirme usulüyle çalıştırılacaktır.

5. Müftü, şube müdürü, murakıp ve dinihaber.com VHKİ gibi idari personel dışındaki unvanlarda çalışan bütün personel müracaat edebilecektir.

6. Halen yurtdışında görevli olanlar, yurtdışı din görevlisi sınavına girerek başarılı olanlar ya da benzer durumları bulunanların başvuruları kabul edilmeyecektir.

7. Görev almak isteyen personelin dini yükseköğrenim mezunu veya farklı alan lisans mezunu olmaları asgari yeterlik şartıdır. Alanla ilgili özel eğitim veya bir sertifika programı bitirenler ile manevi danışmanlık alanında lisansüstü bir programdan mezun ya da halen devam ediyor olanların bu durumları değerlendirme sürecinde olumlu olarak göz önünde bulundurulacaktır.

8. Kredi ve Yurtlar Kurumu / Türkiye Diyanet Vakfı yurtlarında görevlendirilen manevi danışmanlık görevlisi Cuma günü hariç, haftada dört gün, günlük asgari beş saat olmak üzere görev yapacaktır.

9. KYK ve TDV yurtlarında yürütülen manevi danışmanlık hizmeti Başkanlık gençlik çalışmalarının bir parçası olarak görülecek, manevi danışmanlık görevlilerinden, gençlik koordinatörlüğü sistemi çerçevesinde yürütülen çalışmalarda aktif rol almaları beklenilecektir.

10. Manevi danışmanlık görevlisi, Cuma günleri müftülük bünyesinde görev yapacak şayet görev yaptığı yurtta mescit/cami varsa ve aynı gün için burada da ihtiyaç olursa Cuma günü de aynı yurtta görevine devam edecektir.

11. Görevliler 4 günü yurtlarda ve 1 günü müftülüğün uygun göreceği yerlerde olmak üzere haftada 5 gün çalışacaklar ve 2 gün de izinli olacaklardır. TDV yurtlarında görevlendirilen manevi danışmanlık görevlilerinin yurtta kalış süreleri, diğer günlerde gençlik çalışmalarına vakit ayırmaları koşuluyla 2 günden az olmamak kaydı ile Müftülüklerce düzenlenebilecektir.

12. Çalışma saatleri ihtiyaç doğrultusunda ilgili yurt idaresiyle birlikte belirlenecek ve program Müftülüğe bildirilecektir. Manevi danışmanlık görevlisi, müftülük ve yurt müdürlüğünün birlikte karar vermesi halinde bu hizmet hafta sonları da sunulabilecektir.

13. Manevi danışmanlık görevlisi yurt yönetimi ve görevlileriyle işbirliği ve eşgüdüm içerisinde çalışacaktır.

14. Müftülük, gençlik çalışmaları hariç olmak üzere manevi danışmanlık görevlisi personele görevlendirme süreci içerisinde haftada sadece bir gün görev verecektir.

15. Manevi danışmanlık görevlisi personel özlük hakları bakımından müftülüğe bağlı olarak çalışacaktır.

16. Manevi danışmanlık görevlisi, resmi izinlerini bağlı bulunduğu Müftülükten alacak ancak çalıştığı yurt müdürlüğünü de bilgilendirecektir.

17. Görevlendirmeler altı aylık periyotlar şeklinde yapılacak ve ilgili personelin verimliliğine göre süreklilik arz edecektir.

18. Görevlendirme süreleri içerisinde görevden ayrılma istekleri dikkate alınmayacak ancak ilgili periyot bittikten sonra talepler değerlendirilecektir.

19. Görevlendirilen personelin asli görev yerine vekil/fahri görevlendirme yapılacaktır.

20. Müftülükler tarafından manevi danışmanlık hizmetinin işleyişi konusunda gerekli denetim ve rehberliğin yapılması çalışmanın sürekliliği, verimi ve geleceği açısından önem arz etmektedir.

21. KYK ve TDV Yurtlarında yürütülen manevi danışmanlık hizmeti Başkanlık, TDV ve Bakanlık işbirliğiyle yapılan özel ve nitelikli bir eğitimi zorunlu kıldığından söz konusu görevlendirmeler dışında mahallinden sürekli manevi danışmanlık görevlisi görevlendirmesi kesinlikle yapılmayacaktır.

22. Manevi danışmanlık görevlisi olarak öğrenci yurtlarında görevlendirilen personelin 6 aylık görevlendirme süresi içerisinde manevi danışmanlık alanı ile ilgili hazırlayacakları ilmi bir çalışmayı (makale, kitap özeti, anket, sempozyum tebliği, proje vb.) [email protected] adresine göndermeleri istenilecektir.

23. Manevi danışmanlık görevlilerince yapılan çalışmalar KYK il müdürlüğünce talep edilen aralıklarla rapor halinde KYK il müdürlüğüne ve ayrıca aylık olarak il müftülüğüne (gençlik koordinatörlüğü) sunulacak, yine yapılan faaliyetler DHYS sistemine girilecektir.

24. Gerektiğinde ayrıntılı bilgi ve irtibat için 0(312) 2957649 – 2957648 – 2957353 - 2957650

Kaynak: DiNiHABER.C0M / Özel İçerik

Son Güncelleme: 06.09.2018 22:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ali 2018-09-06 20:50:29

Bu göreve talip olmak öncelikle gönüllük istiyor. Daha sonra tahsil istiyor tahsil. Tahsil dediysem öyle sınavsız alımla girip önlisans okumak sonra DGS’yi kazanamayıp da sınavsız lisans tamamlama ile yapılandan değil. Akademik çalışma yapmak gerekiyor. Bunları yapamayanlar ancak örnek yorumda olduğu gibi karşı tarafı yalakalıkla suçluyor. Bir de bu yorumu idareden korktuğu için kendi ismiyle değil takma isim ile yapıyor. İcraat göster icraat. Ulaşamadığın ciğere murdar deme felsefesi ile yürümüyor bu işler. Laf salatası vesselam!!!

Avatar
bi hoca 2018-09-07 21:12:43

dini danışmanlık tezsiz yüksek lisans mezunuyum ama basvurmucam 6 aylık diyor köydeyim bide kira vermek çokta cazip gelmiyor..tüm şartlarım tutuyor.

Avatar
Ömer 2018-09-08 13:39:32

4B sözleşmeliler de başvurabiliyo mu? Bu konuda bilgisi olan var mı?

Avatar
Misafir 2018-09-08 14:39:51

kyk sözleşmeli ya da kadrolu (ilahiyatçı) manevi danışman alımı yapsa yapılan hizmet daha verimli ve kaliteli olmaz mı, ne dersiniz?

Avatar
imam 2018-09-06 11:32:29

şimdi bu yurtlara kıyıda köşede işe yaramaz imamlık yapanları ve müftüye ve müftülük memurlarına yalakalık yapnları verirler

Misafir Avatar
Osiman 2018-09-09 22:01:47

40 düşün 1 cevap ver, yoksa hata yaparsın!

Beğenmedim! (0)
Avatar
İmama cevap veren 2018-09-06 20:50:29

Kardeşim ben sahalarda manevi Bakim hizmetinde görevli imam emin ol bu ekipte görev yapmak torpille mayınla olacak iş değil ne dense diyanet bu bölümde senin gibi dusunenlerin dusuncelerini tamamen en yok ediyor

Avatar
Kadir 2018-10-01 08:07:40

Başvurular nezaman, nereden yapılacak?