Diyanet Yurtdışı Kısa Süreli Din Görevlisi Sınav Duyurusu

Diyanet İşleri Başkanlığı, Yurtdışında Görevlendirilmek Üzere Açılan Kısa Süreli Din Görevlisi Sınav Duyurusu

Diyanet Yurtdışı Kısa Süreli Din Görevlisi Sınav Duyurusu

Diyanet İşleri Başkanlığı, Yurtdışında Görevlendirilmek Üzere Açılan Kısa Süreli Din Görevlisi Sınav Duyurusu

22 Ocak 2019 Salı 17:19
Diyanet Yurtdışı Kısa Süreli Din Görevlisi Sınav Duyurusu
banner310

Diyanet İşleri Başkanlığı, yurtdışı cami derneklerinde Ramazan ayı münasebetiyle 1 veya 3 aydan (1+1 olmak üzere) 2 yıla kadar kısa sürelerle görevlendirilmek üzere sınavla 250 (iki yüz elli) din görevlisi seçilecektir. Personelin görevlendirileceği ülke, bölge, yer, zaman ve süre ihtiyaç durumuna göre Başkanlıkça belirlenecektir.

1. BAŞVURU İÇİN ARANAN ŞARTLAR

a) Halen Başkanlığımız teşkilatında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/A maddesine göre kadrolu devlet memuru olarak çalışıyor olmak.

b) 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 nci maddesinin (A) bendinin 5 nci fıkrasında sayılan suçlardan hükümlü bulunmamak

c) Son 10 yılda haklarında uyarma ve kınama cezaları dâhil disiplin cezası almamış olmak.

d) Askerlik hizmetini yapmış veya muaf tutulmuş olmak.

e) En az iki yıllık dinî yükseköğrenim mezunu veya İ.H.L. mezunu olup İlahiyat alanı dışında 4 yıllık bir lisans programını tamamlamış olmak.

f) Müracaat tarihinin son günü itibariyle; Dört Yıllık Dini Öğrenim mezunları ve İlahiyat Meslek Yüksek Okulu mezunları (İMYO) ile A.Ö.F. İlahiyat Ön Lisans programı mezunları ve İ.H.L. mezunu olup İlahiyat alanı dışında 4 yıllık bir lisans programını tamamlamış olanlar için fiili olarak 5 yıl görev yapmış olmak. (657 sayılı DMK’nın 4. maddesine göre sözleşmeli statüde çalışılan süreler ile vekil imam hatiplik, müezzin-kayyımlık ve Kur’an kursu öğreticiliğinde geçen süreler dâhil olup, askerlikte ve ücretsiz izinde geçen süreler hariçtir.)

g) Başvurunun son günü itibariyle başka kurumdan Başkanlığımıza geçenler için fiilen son 3 (üç) yıldır Başkanlık teşkilatında çalışıyor olmak.
 
h) 2016, 2017 ya da 2018 yılında yapılan Mesleki Bilgi Seviye Tespit Sınavı’ndan (MBSTS) 60 (altmış) ve üzeri puan almış olmak.
i) Başvuru yapanlar arasından en yüksek puandan başlanılarak, her bir grup için ilan edilen kontenjan sayısının iki katı aday sınava çağrılacaktır. Puan sıralamasına göre çağrılan son adayın puanı ile aynı puanı almış olan diğer başvuru sahipleri de sınava katılacaktır.

j) İl müftü yardımcısı, ilçe müftüsü, şube müdürü, eğitim görevlisi, murakıp ve şef kadrolarında görev yapanlar kısa süreli din görevlisi sınavına müracaat edemezler.

k) (j) fıkrasında bahsedilen unvanlar için İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünce açılan Görevde Yükselme Sınavında başarılı olan adaylar kısa süreli din görevlisi sınavını kazanmış olsalar dahi yurtdışında görevlendirilme hakkını kaybederler.

l) (A) grubu camilerde görev yapan imam-hatip ve müezzin-kayyımlar için yurtdışında en az (1+1 olmak üzere) görevlendirilmeleri halinde yurtdışına gitmeden önce diğer grup camilere atanmayı kabul etmek.

m) Başvurunun son gününden itibaren 6 (altı) aydan daha uzun süreli herhangi bir kursa kursiyer olarak katılmak üzere sınava girmiş veya planlanmış olmamak.

n) Başkanlığımız bünyesinde Din Hizmetleri veya Genel İdare Hizmetleri Sınıfında yer alan kadrolarda fiilen çalışıyor olmak,

o) Hizmetin gerektirdiği temsil yeteneğine sahip olmak,

p) Yurtdışında görevlendirilmesine bir engeli bulunmamak.

q) Bu sınav sonuçları aynı mahiyette açılmış müteakip sınav ilan tarihine kadar geçerlidir.

r) Bir önceki yapılan Kısa Süreli Sınavda başarılı olan ve halen planlaması yapılamayanlar sınav açıldığı tarih itibariyle yurtdışında görevlendirme hakkını kaybederler. s) Halen yurtdışında kısa süreli görevli olanlar bu sınava başvuruda bulunamazlar.

BAŞVURU TARİHLERİ VE ADAYLARIN BAŞVURACAĞI MERCİLER

Sınava katılmak isteyen adaylar başvurularını 21.01.2019 – 04.02.2019 tarihleri arasında mesai saati sonuna kadar yapacaklardır.

DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İshak 2019-01-22 20:29:23

Şartlarda çelişkiler var

Avatar
İmam 2019-01-23 20:16:28

öyle yalakalar varki hiç bir sınava girmeden defalarca yurtdışı görevine gidiyorlar bunlar ortak heralde alınan paralara

Avatar
bişey analayan var mı 2019-01-23 00:32:36

çok saçma, bu şartları kim hazırladıysa, sanki birilerine özel şartlar koymuşlar gibi

Avatar
Adalet Ve güven 2019-01-23 16:48:16

yazılıdan 100 alana mülakatta 60 verip kazandıran
yazılıdan 60 alıp mulakatta 100 veren bi sistemle nereye kadar gidilir. okuduğumuz okullarda yazili sonuçlarina göre dersleri̇mi̇zi̇ geçti̇k. di̇yanette i̇se yazilin önemli̇ deği̇l mülakatta torpi̇li̇n varsa afedersi̇n referansin varsa geçersi̇n. adamın tanıdığı yoksa Allahina yalvar .... adalet ve güveni̇ mahvetti̇ni̇z. görevli̇ler güvenmi̇yor..

Avatar
Luman 2019-01-26 17:44:59

Bu şartlarda kınama uyarma cezası olan sınava giremez bunun türkçesi şu.Haklı haksız farketmez amirleriniz önünde elpence divan duracaksın.Yoksa yüzyüze görüşme tenezzülünde bulunmadan cezayı yersin böyle sınava dahi giremezsin.Disiplin cezası veremiyoruz ama bunun bedelini 10 sene çektiririz diyorlar.Bende diyorum Allah belanızı versin.Allahın meleklerin laneti adaletsizce davranan yöneticilerin üzerine olsun.

Avatar
Arkadaş 2019-01-29 10:38:52

Boşuna sınav yapmayın zaten istediğinizi gönderiyorsunuz.

Avatar
İmam 2019-01-24 17:59:08

Bu sene hac gorevli mülakatına katılanlar müracaat edebilirmi?

Avatar
Ebul hamza bin hamza 2019-02-02 15:58:40

Anlaşıldı diyanet sen hiyanete dönüştün anlatıp da yaşamamanın temsilcisi olmuşsun firavunu telin ederken firavun olmuşsun.sizin istediğiniz firavunlar ve köleler sistemi ama biz Hz.Musa nın yolunu bırakmayacağız.Muhakkak hak yerini bulacak.