İhtisas Kursuna Kursiyer Seçim Sınav Duyurusu

HİZMET İÇİ EĞİTİM İHTİSAS KURSUNA KURSİYER SEÇİM SINAV DUYURUSU

İhtisas Kursuna Kursiyer Seçim Sınav Duyurusu

HİZMET İÇİ EĞİTİM İHTİSAS KURSUNA KURSİYER SEÇİM SINAV DUYURUSU

27 Mart 2014 Perşembe 23:32
İhtisas Kursuna Kursiyer Seçim Sınav Duyurusu
DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI'NDAN DUYURU

Başkanlığımızca, en az lisans düzeyinde dinî yüksek öğrenim görmüş olan personelin, Başkanlığın görev alanı ile ilgili konularda hizmet içinde bilgisini artırması ve uzmanlaşması amacıyla 2014 yılı Eylül ayından itibaren hizmet içi eğitim ihtisas kursu düzenlenecektir. Söz konusu kursa katılacak kursiyerleri belir lemek için yazılı ve sözlü uygulamalı olmak üzere iki aşamalı kursiyer seçim sınavı yapılacaktır.

Kursiyer seçim sınavı ile ilgili işlemler şunlardır:

I.ADAYLARDA ARANAN ŞARTLAR:

1.Son başvuru tarihi itibariyle (11 Nisan 2014):
a.Başkanlık teşkilatında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (A)bendi statüsünde kadrolu devlet memuru olarak çalışıyor olmak,

b.Dört yıllık dinî yüksek öğrenim mezunu olmak, (diğer şartları taşımaları halinde dört yıllık dinî yüksek öğrenim son sınıf öğrencisi olan pers onelin başvuruları değerlendirmeye alınacaktır.)

c.Memuriyette adaylığı kaldırılmış veya 01 Eylül 2014 tarihine kadar kaldırılacak olmak,

d.Erkek adaylar için askerlik görevini yapmış veya muaf olmak, (diğer şartları taşımaları halinde; askerde olup 01 Eylül 2014 tarihinden önce terhis olabilecekler ile yüksek lisans/doktora ve dört yıllık dinî yüksek öğrenim son sınıf öğrencilerinde bu şart aranmaz.)

e.Uzun süreli yurtdışı görevinde bulunmamak, (diğer şartları taşımaları halinde; 01 Eylül 2014 tarihinden önce yurtdışı görevini tamamlayacakların başvuruları değerlendirmeye alınacaktır.)

f.Başkanlıkça düzenlenen uzun süreli aşere- takrip kursu kursiyeri olmamak,

g.Son 3 yıl içerisinde kınama ve üzeri disiplin cezası almamış olmak.

2.01 Ocak 1974 ve sonraki tarihlerde doğmuş olmak.

3. Önceki yıllarda hizmet içi eğitim ihtisas kursuna katıldığı halde kurstan herhangi bir sebeple birden fazla ayrılmamış olmak.

II.BAŞVURU, SINAV, YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ ve DİĞER HUSUSLAR

1.Başvuru işlemleri:

Yukarıdaki şartları taşıyan adaylar:
a.Başvurularını 28 Mart- 11 Nisan 2014 tarihleri arasında EHYS üzerinden https://ehys.diyanet.gov.tr/DiniYuksekIhtisas/SinavBasvuruIslemleri.aspx internet adresinden yapacaklardır.

b.Başvuru işlemlerinin hatasız, eksiksiz ve duyuruda belirtilen hususlara uygun olarak yapılmasından adayın kendisi sorumlu olacaktır.

c.Bu duyuruda belirlenen esaslara uygun olmayan ve posta yolu ile yapılan müracaatlar ile 11 Nisan 201 4 tarihi saat 17.30’dan sonra yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

d.Sınav başvurularında adayın beyanı esas alınacaktır.

2.Sınav İşlemleri:

a.Kursiyer seçim sınavı önce yazılı sonra sözlü-uygulamalı olmak üzere iki aşamalı olarak yapılacaktır.
b. Sözlü-uygula malı sınavda 70 ve üzeri puan alan adaylar kursa katılmaya hak kazanacaklardır.

A.Yazılı Sınav:

a.Yazılı sınav, Başkanlığımızca belirlenecek sınav merkezlerinde 04 Mayıs 2014 tarihinde saat 14:00’da yapılacaktır.

b.Yazılı sınav, çoktan seçmeli test şeklinde yapı lacak ve toplam 100 sorudan oluşacaktır.

c.Adaylar sınava gelirken “sınav giriş belgesi” ile birlikte T.C. kimlik no’sunun yer aldığı kimlik belgelerinden birini (nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet) yanlarında bulunduracaklardır.

d.Adaylar; “sınav giriş belgesi” alma ve sınav sonuç öğrenme işlemlerini EHYS üzerinden gerçekleştireceklerdir.

B.Sözlü-Uygulamalı Sınav:

a. Yazılı sınavda en yüksek puan alan adaydan itibaren ilk 400aday sözlü -uygulamalı sınava çağrılacaktır. (400’üncü adayla aynı puana sahip diğer adaylarda sözlü -uygulamalı sınava çağrılacaktır.)

b.Adaylar, yazılı sınav sonuçlarının ilanından sonra Başkanlıkça duyurulacak tarih ve sınav merkezi/merkezlerinde sözlü -uygulamalı sınava alınacaklardır.

c.Adaylar; sözlü -uygulamalı sınav öncesinde, sınavda başarılı olmaları halinde “atanmak istedikleri dini yüksek ihtisas/eğitim merkezi tercihlerini”, “sınav giriş belgesi alma ”ve“ sınav sonuç öğrenme” işlemlerini EHYS üzerinden gerçekleştireceklerdir.

d.Adaylar sınava gelirken; “sınav giriş belgesi” ile birlikte T.C. kimlik no’sunun yer aldığı kimlik belgelerinden birini (nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet) yanlarında bulunduracaklardır.

e.Sözlü-uygulamalı sınavda Kur’an-ı Kerim’i usulüne uygun ve güzel okumak baraj kabul edilecektir.

f.Adaylara sınava girecekleri günün sabahında sözlü-uygulamalı sınavda değerlendirilmek üzere kompozisyon yazdırılacaktır. Kompozisyon konuları günlük olarak sözlü -uygulamalı sınav komisyonunca belirle necektir.

C. Yerleştirme İşlemleri ve Diğer Hususlar:

a. Kursa katılmaya hak kazanan adayların merkezlere yerleştirme işlemleri Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğünce belirlenecek kıstaslara göre yapılacaktır.

b.Sınav öncesi, sonrası ve yerleştirme sürecindeki işlem lerde gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu tespit edilen adayların başvuru ve sınavları geçersiz sayılacak, kursa katılmış olmaları halinde kursla ilişikleri kesilecektir.

c.Kursa katılmaya hak kazandığı halde son sınıf öğrencisi olup dinî yüksek öğrenimden mezun olamayanlar ile memuriyette adaylığı belirtilen tarihe kadar kaldırılmayanlar kursa alınmayacak ve sınav sonuçları ileriki yıllarda müktesep teşkil etmeyecektir.

d.Bu ilandaki şartlar, sadece bu sınav ve sınava bağlı yerleştirmeler ile ilgilidir. Bundansonraki sınav ve yerleştirmeler için müktesep teşkil etmeyecektir.
e. Sınav ve sonuçları ile ilgili Başkanlığımızın internet sitesinden yapılan tüm duyurular tebligat sayılacaktır. Adaylara ayrıca tebligat yapılmayacaktır.

f.Sınavlar sonucunda kursa katılmaya hak kazanan adaylar;
Dinî yüksek öğrenim diploma veya mezuniyet belgesi tasdikli suretini, (Diploma yabancı bir ülkeden alınmışsa YÖK’ten alınacak denklik belgesi tasdikli suretini) Erkek adaylar askerlik durum belgesini, Yüksek lisans veya doktora öğrencisi olanlar öğrenci belgelerini kendilerine bildirilecek tarihe kadar Başkanlığımıza göndereceklerdir.

g.Kursa katılmaya hak kazanan adaylar, ödenek yetersizliği sebebiyle kursa alınacakları Müdürlük emrine tayin edileceklerdir.

h.Kursu başarıyla bitirenler ile herhangi bir sebeple kursla ilişiği kesilenler Başkanlıkça verilecek göreve gitmekle yükümlü olacaklardır.

III.SINAV KONULARI:

1.Yazılı Sınav Konuları:
a.Arapça
b.Temel İslam Bilimleri ve Genel Kültür

2.Sözlü-Uygulamalı Sınav Konuları:

a.Kur’an-ı Kerîm
b.Yazılı Sınav Konuları (Kompozisyon genel kültür başlığı altında değerlendirilecektir.)


İLETİŞİM:
Tel: 0312 295 81 44-48-49
Fax: 0312 287 68 59
İlgililere duyurulur.

EĞİTİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
Sınav başvurusu için tıklayınız:

https://ehys.diyanet.gov.tr/DiniYuksekIhtisas/SinavBasvuruIslemleri.aspx

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Fethullah bağrıyanık 2014-03-29 01:47:25

beş yıl ilahiyat fakültesi okuyup formasyon alan bir ilahiyatçı İmam hatip lisesinde öğretmen olur.Ek dersle beraber 3500 tl maaş alır.İki yıl sonra müdür yardımcısı.İki yıl sonrada müdür olur.Sonrada ilçe milli eğitim müdür bile olabilir.Diyanette iki buçuk yıl eğitim merkezi daha okuyup dirsek çürütürse vaiz olur 2500 tl maaş alır.Şimdi soruyorum.Sizce değermi?

Avatar
ahmet 2014-03-29 11:44:01

Dinimizde ilmin yaşının olmadığını anlatır dururuz..Ama iş icraata gelince 40 yaş sınırları gelir .Anlam veremiyorum geçmiş dönemlerde yaşadığımız birçok adaletsizlikten dolayı tahsilimiz uzayıp gecikmişse bizim yapabileceğimiz bir şey yoktur. Üzerine bir de bu adaletsizliği yaşatmalarını kabullenemiyorum...

Avatar
Engin 2014-03-29 19:37:13

fehullah hocam sen ne içtin allah aşkına ne 3500 nden bahsediyosun bak ben sana söyliyim 22 saat derse giriyorum 15 üzeri ek ders geliyo aylık 35 saat ek ders 300 tl civarı geliyo maaşımın karşılığıda tam olarak 2300 buyur burdan bak

Avatar
çiçeği burnunda vaizler 2014-03-29 21:43:49

sayın admin yeni atanan vaizler ihtisas kursu sınavına katılamıyor mu? neden sisteme girebilmiyoruz?

Avatar
hüseyin 2014-03-29 22:09:47

Bende yeni atanan vaizler denim,sisteme giremiyorum,bildiğim iki arkadaş da sisteme giremiyor,acaba sorun ne? Birde ihtisas kursu bittiğinde eski yerimize mi döneceğiz yoksa tekrardan kur'ayla mı yerimiz belirlenecek.belirlenecek. Admin ve bilen arkadaşlardan cevap bekliyorum.

Avatar
hakan 2014-04-01 19:19:39

40 yaş sınırı? peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve selleme nübüvvet verilen yaş. kemalin başlaması gereken bu yaş neden ilme mani olarak görülür. ben kırk yaşında değilim ama bu şartın yanlış olduğunu düşünüyorum. ilgililere duyurulur.

Avatar
hamdin baytar 2014-04-11 07:24:06

4 yıllık dini lisansı yanlış buluyorum sonuçta sınav olunmuyormu? ön lisanslarda kendine güveniyorsa neden sınava alınmıyor? bu şartı yanlış buluyorum.