KPSS DHBT sınavı sona erdi!

KPSS DHBT sınavı bitti! ÖSYM 2018 KPSS DHBT soruları ve cevapları ne zaman? (Puan hesaplama) KPSS DHBT sınavı bugün saat 10.15'te adayların katılımıyla başladı. Ancak sınava girecek adaylar saat 10.00'dan itibaren sınav binalarına alınmadı. 1 saat süren KPSS DHBT sınavı saat 11.15'te sona erdi. 2018 KPSS DHBT soruları ve cevapları ne zaman yayımlanacak?

KPSS DHBT sınavı sona erdi!

KPSS DHBT sınavı bitti! ÖSYM 2018 KPSS DHBT soruları ve cevapları ne zaman? (Puan hesaplama) KPSS DHBT sınavı bugün saat 10.15'te adayların katılımıyla başladı. Ancak sınava girecek adaylar saat 10.00'dan itibaren sınav binalarına alınmadı. 1 saat süren KPSS DHBT sınavı saat 11.15'te sona erdi. 2018 KPSS DHBT soruları ve cevapları ne zaman yayımlanacak?

09 Aralık 2018 Pazar 14:04
KPSS DHBT sınavı sona erdi!
banner310

KPSS DHBT 2018 sınavı bugün adayların katılımıyla ÖSYM'nin belirlediği sınav merkezlerinde gerçekleştirildi. KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) sınavı bugün ortaöğretim, ön lisans ve lisans mezunlarına yönelik olarak yapıldı. Adaylar, saat 10.00’dan sonra sınav binalarına, sınavın cevaplama süresi başladıktan sonra da yani saat 10.15'ten sonra ise sınav salonlarına alınmadılar.

İşte 2018 KPSS DHBT sınavına dair detaylar...

KPSS DHBT SINAVI SONA ERDİ

DHBT, 9 Aralık 2018 tarihinde tek oturumda yapıldı ve cevaplama süresi 60 dakika oldu. Yani saat 10.15'te başlayan KPSS DHBT sınavı saat 11.15'te sona erdi.

Sınavda çoktan seçmeli sorulardan oluşacak testler uygulandı, cevaplar cevap kâğıtlarına işaretlendi, cevap kâğıtları ÖSYM’de optik okuyucularla okunacak ve bilgisayarla değerlendirilecektir. Sınavda adaylar cevaplarını, cevap kâğıdında ilgili alanlara işaretlediler. Cevap kâğıdı yerine soru kitapçıklarına yapılan işaretler kesinlikle değerlendirilmeyecek.

KPSS DHBT SORULARI VE CEVAPLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

KPSS DHBT sınavına bugün giren adaylar sınavın ardından puanlarını tahmin etmek için, KPSS DHBT sınav soruları ve cevaplarını beklemeye başladı. Soru ve cevapların yayınlanmasının ardından adaylar puan hesaplamasına başlayacak. Kesin bir tarih verilmemekle birlikte ÖSYM'nin KPSS DBH soruları ve cevaplarını önümüzdeki haftaiçinde açıklaması bekleniyor.

KPSS DHBT PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Sınavda yer alan her test kendi içinde değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Her testte, örneğin Genel Yetenek’te, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacaktır.

Bir testte, en az 1 ham puanı (net) bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara alınmayacaklar ve bu adaylara bu test için standart puan hesaplanmayacaktır. Buna göre bir adayın KPSS puanının hesaplanabilmesi için Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin her ikisinden de en az 1 ham puanı (1 net) olması gerekmektedir.

Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerinden elde edilen standart puanlar ağırlıklandırılarak KPSS puanları hesaplanacaktır. KPSS puanları içinde Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerinin her birinin ağırlığı 0,5 olacaktır. Bu ağırlıklara göre, testlerden elde edilen standart puanlar kullanılarak ağırlıklı standart puanlar (ASP) hesaplanacaktır. Bir aday için herhangi bir ASP’nin hesaplanabilmesi için bu adayın söz konusu ASP’nin hesaplanmasına giren testlerin her birinden standart puanı olması gerekir.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Adayların ASP’leri kullanılarak, lisans düzeyi için KPSSP93 puanları hesaplanacaktır. KPSS puanlarının hesaplanmasında aşağıdaki formül kullanılacaktır. Böylece her KPSS puan türü için 100 üzerinden KPSS puan dağılımı elde edilmiş olacaktır. B Grubu Kadrolara yerleştirme ÖSYM tarafından KPSS puanları esas alınarak yapılacaktır.

KPSS DHBT SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM hazırladığı akademik takvime göre, 9 Aralık 2018 Pazar (bugün) gerçekleştirilen KPSS DHBT sınav sonuçları 4 Ocak 2019 tarihinde adayların erişimine açacak. Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden ve mobil uygulamalarından öğrenebilecekler.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hafız 2018-12-09 16:43:46

arkadaşlar buggun sınavda duşundum dıyanet acaba bır sınav yapacak kadar cesaretlı değılmı acaba veya bugunkı sınavın yapılma gayesı imam muezzın kuran kursu hocasımı yoksa kılıseye papazmı alacak anlayamadımda yazıklar olsun

Avatar
Arkadaş 2018-12-09 19:38:49

ÖSYM'nin soruları çok kaliletiliydi Tebrikler. Bundan sonra diyanetin bütün sınavlarını ösym yapsın.

Avatar
merve 2018-12-09 17:36:11

slmlar olsun,9500 alımı iptal deniyor bilgi verip haber yaparmısnız değerli hocalarım.6100 düştü diyorlar

Avatar
yusuf 2018-12-09 22:36:52

bu kadar basit ve güzel sorulara itiraz eden arkadaşlar kusura bakmasınlar ama kendilerini eleştirsinler.

Avatar
yusuf 2018-12-09 22:29:06

arkadaşlar sorular kolaydı. ve güzel sorulardı. klise papazı alım sınavıyla ne alakası var.
zekattan, oruçtan, akaitten, tecvitten , fıkıhtan, dinler tarihinden, kuran ve hadis ilimlerinden vs. çok çeşitli sorular vardı. ne yani hepsini namaz ve oruçtan mı sorsaydılar.

Avatar
hasan 2018-12-10 09:13:00

arkadaşlar sınav gayet güzel hazırlanmıştı, aşağı yukarı birçok konudan sorular vardı vede çok zor değildi.

Avatar
Öğrenci 2018-12-10 09:36:16

Sorular gerçekten kaliteliydi insanın bilgisini ve muhakeme gücünü ölçmek için hazırlanmış

Avatar
Bayram 2018-12-11 06:37:47

İlahiyat düzeyinde sorular zordu Zordu Cemaat imamlara böyle soru sorar mı o da ayrı bir olay