LPG'de de tavan fiyat hazırlığı

EPDK, LPG piyasasında tavan fiyat uygulamasını da içeren LPG Piyasası Fiyatlandırma Sistemi Yönetmelik Taslağı hazırladı. Buna göre, her seferinde 2 ayı aşmamak üzere tavan fiyat tespit edilebilecek.

LPG'de de tavan fiyat hazırlığı

EPDK, LPG piyasasında tavan fiyat uygulamasını da içeren LPG Piyasası Fiyatlandırma Sistemi Yönetmelik Taslağı hazırladı. Buna göre, her seferinde 2 ayı aşmamak üzere tavan fiyat tespit edilebilecek.

20 Haziran 2014 Cuma 19:56
LPG'de de tavan fiyat hazırlığı
banner310
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu  (EPDK), sıvılaştırılmış petrol gazları (LPG) piyasasında tavan fiyat uygulamasına  yönelik yönetmelik çalışmasını tamamladı. LPG piyasasında 2 ayı aşmamak üzere  tavan fiyat tespit edilebilecek. 
 
Kurum, LPG piyasasına arz edilen mal ve hizmetlerin, güvenli ve  ekonomik olarak rekabet ortamı içerisinde kullanıcılara sunumunun sağlanmasında  şeffaflık, eşitlikçilik ve istikrarın sağlanmasına yönelik olarak piyasa  faaliyetlerine ilişkin bazı mal ve hizmet fiyatlarının oluşturulması, uygulanması  ile bunların ilgililere ve kamuoyuna açıklanmasına ilişkin usul ve esasları  düzenlemek amacıyla LPG Piyasası Fiyatlandırma Sistemi Yönetmelik Taslağı  hazırlayarak görüşe açtı. 
 
Buna göre, piyasaya arz edilen mal ve hizmetlerin fiyatları serbestçe  oluşacak. Rafineri ve dağıtıcılar, lisansları kapsamında yaptıkları piyasa  faaliyetlerine ilişkin fiyatları, erişilebilir dünya serbest piyasalarındaki  fiyat oluşumunu dikkate alarak, tavan fiyatlar olarak kuruma bildirecek. Otogaz  bayilik lisansı sahipleri otogaz satış tavan fiyatlarını ilan panolarında ilan  edecek. 
 
Hacim veya ağırlık ölçü birimi için dökme olarak kullanıcılara ve  otogaz olarak otogaz bayilerine doğrudan ağırlık ölçüsü üzerinden veya tanker  sayaçları ile teslimatta 15 derece sıcaklığa göre düzeltilmiş yoğunluk değeri ve  düzeltilmiş hacim ile hesaplanan ağırlık değeri; otogaz olarak nihai  kullanıcılara LPG satışlarında 15 derece sıcaklığa göre düzeltilmiş litre; tüplü  LPG satışlarında tüp adedi ve kilogram ya da tüp cinsleri kullanılacak. 
 
Fiyat düzenlemeleri ve duyurulması 
 
Fiyat değişikliği, bildirimin yapıldığı günü izleyen gün başından  itibaren uygulamaya girecek ve değiştirilinceye veya herhangi bir nedenle  durdurulmasına kadar uygulanacak. 
 
LPG toptan ve dağıtım fiyatlarına ilişkin en az, en çok ve ortalama  veriler, kurum internet sayfası aracılığıyla kamuoyuna açıklanabilecek.
 
Dağıtıcılarca bayilerine iller bazında tavsiye edilen veya tavan olarak  belirlenen fiyatların internet aracılığıyla açıklanması kurumca kararlaştırılabilecek. 
 
LPG otogaz bayilik lisansı sahipleri, satışa sundukları otogazın tavan  fiyatını istasyonlarının ön cephesinde, yoldan açıkça görünür şekilde  konuşlandırılmış ilan panosunda ilan etmekle, ilan panosunda yer alan tavan  fiyatların üzerinde otogaz satışı yapmamakla yükümlü olacak. 
 
İlan panolarında, bayisi olunan dağıtıcı lisansı sahibinin marka ve  logosu, bayilik lisansı sahibinin adı veya unvanı ile bayilik lisansının tarih ve  sayısı da yer alacak. İstasyonda birden fazla ilan panosu bulunması halinde ilan  panolarındaki otogaz fiyat bilgileri birbirleri ile aynı olacak. 
 
Piyasaya müdahale 
 
LPG alım satımında fiyatlar, erişilebilir dünya serbest piyasa  koşullarına göre oluşacak. Fiyat oluşumunda bu hususa aykırı davranılması halinde  piyasaya müdahalede bulunulabilecek. 
 
Kurum, LPG piyasasında faaliyetleri, rekabeti engelleme, bozma,  kısıtlama amacını taşıyan, bu etkiyi doğuran veya doğurabilecek nitelikte anlaşma  ya da eylemlerin piyasa düzenini bozucu etkiler oluşturması halinde, gerekli  işlemlerin başlatılmasıyla birlikte, her seferinde 2 ayı aşmamak üzere  faaliyetlerin her aşamasında, bölgesel veya ulusal düzeyde uygulanmak için taban  ve/veya tavan fiyat tespitine gidebilecek.
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.